• ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ NOVARTIS....

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #129588  από Gianna
 Τρί Φεβ 06, 2018 8:35 pm
Γεια σε όλους και όλες,
Όλοι σας σήμερα μιλάτε με επιχειρήματα και μπράβο για το διάλογο! Το μόνο σίγουρο είναι ότι το δίκιο είναι με το μέρος μας. Καθότι για όλους μας το ζητούμενο το ίδιο - η ΥΓΕΙΑ!

Και όλοι λοιπον στα φάρμακα ανατρέξαμε ή ανατρέχουμε, και όλοι τις εναλλακτικές ψάχνουμε ταυτόχρονα να μας τροχιοδρομισουν στην πολυπόθητη κατάσταση υγείας (ύφεση, στασιμότητα, ισορροπία, επαναφορά). Όλα έχουν τη θέση τους, αρκεί να είναι σωστά τοποθετημένα και με σύνεση δοσμένα από τους ειδικούς και τη δική μας φωτισμένη στάση ζωής και θέση!

Υπάρχει περίπτωση όμως να φέρουμε στην Ελλάδα τον Matt Embry με το ντοκιμαντέρ "Living Proof"?



Να μας πει και να μας δείξει την άποψη του? Να τον βάλουμε στο διάλογο μας?
:happy-cheerleadersmileygirl:

Υγεία και Λογικη
:smile-flower:
 #129591  από manolo
 Τετ Φεβ 07, 2018 9:07 am
Αρνήθηκα να πάρω φάρμακα και είμαι καλά,αμα έπαιρνα φάρμακα θα έλεγα είμαι καλα λογο των φαρμάκων και θα είχα πεσει με τα μούτρα στην χημεία σαν πρεζονι,αλλά έπεσα με τα μούτρα στον κουρκουμα στην yoga,στο μέλι στο ταχίνι,στην βιταμινη d και στην πίστη οτι έχω την δυναμη να ξεπεράσω τον σκόπελο που μου ετυχε με δικα μου μέσα ,και όχι με πολυεθνικές φαρμακευτικές που τους νοιάζει μονο το κερδος.
 #129592  από dm123
 Τετ Φεβ 07, 2018 9:47 am
Το θέμα το ξεκίνησα όχι για να αποδείξω ότι ο εναλλακτικός τρόπος προσέγγισης είναι ο καλύτερος αλλά για να δούμε ότι δυστυχώς βρωμάει το σύστημα και βρωμάει πολύ!!!! Σκεφτείτε αφού στην Ελλαδίτσα έχει γίνει χαμός (το φέρνει το θέμα στη Βουλή ο Τσίπρας), τι γίνεται σε άλλες χώρες που τα κέρδη είναι πολλαπλάσια. Οι τύποι της Novartis είναι πίσω από μεγάλους συλλόγους της σκλήρυνσης παγκοσμίως, παράγουν έρευνες για τα δικά τους προϊόντα, έχουν ισχυρή στρατηγική μάρκετινγκ και εννοείται καθορίζουν συνειδήσεις και παγιωμένες απόψεις.

Συμφωνώ όμως ότι όλα τα στηρίζουν στην καλλιέργεια του φόβου. Μέχρι και κάποιοι «εναλλακτικοί» το έχουν πάρει χαμπάρι και σου λένε πάρε αυτό για να μην χειροτερέψεις.

Αγαπημένη Novartis…..
 #129593  από BlueElf
 Τετ Φεβ 07, 2018 11:27 am
Παιδιά δεν ξέρω από φάρμακα, είμαι καινούρια άλλωστε. Είναι δυνατόν μια τέτοια νόσος να ανατραπεί με εναλλακτικές μεθόδους γυμναστικες και βιταμίνες? Δεν το κοροϊδεύω προς θεού απλά αναρωτιέμαι... Εγώ είμαι σε φάση που αναμένω αποτελέσματα η οπτική νευριτιδα ακόμα δουλεύει και ειλικρινά μου φαίνεται εγκληματικό το ότι δε μου έδωσαν τίποτα... Το ουλο σου φλεγμαινει και παίρνεις αντιβίωση και αντιφλεγμονωδη. Το οπτικό νευρο γιατί?
 #129594  από dm123
 Τετ Φεβ 07, 2018 5:48 pm
Και όμως είναι δυνατόν να ανατραπεί. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα στο forum που μπορείς να βρεις. Επίσης υπάρχουν και τρανά παραδείγματα ατόμων όπως ο Matt Embry ο οποίος είναι παγκοσμίως γνωστός ή η Terry Wahls. Και έρχομαι να σου πω και δικό μου παράδειγμα όπου προ 4 ετίας περίπου έψαχνα για μπαστουνάκι για να είμαι πιο σίγουρος στο περπάτημα και τώρα τρέχω σε αγώνες των 10Km και μάλιστα σε πολύ ανταγωνιστικό χρόνο σε σχέση με τους λοιπούς ερασιτέχνες δρομείς.
Και όταν με ρώτησε φίλος γιατί τρέχω ενώ έχω το πρόβλημά μου ενεργό, η απάντηση που πήρε αυθόρμητα και μ αρέσει να την λέω είναι...ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!

Και η novartis είμαι σίγουρος ότι δεν θέλει να μπορώ...να μπορούμε!
 #129595  από BlueElf
 Τετ Φεβ 07, 2018 7:37 pm
Είναι πολύ αισιόδοξο αυτό που μόλις διάβασα εύχομαι να είσαι πάντα γερός και βέβαια συμφωνώ, ότι καμία νοβαρτις( και πολλοί γιατροί που μας αντιμετωπίζουν σαν μεταλλαγμένους εξωγήινους) θέλουν να μη μπορούμε. Δεν υποτιμώ τη δύναμη της σωστής διατροφής της άσκησης και της ηρεμίας απεναντίας, θεωρώ ότι είναι η βάση για τη θεραπεία, ίσως το 80 %της υπόθεσης. Από την άλλη εγώ ποτέ δεν ασκηθηκα. Κάπνιζα 2-3 πακέτα τη μέρα, τρεφομουν αποκλειστικά με πίτσα σουβλάκια και σκατολοιδια. Ήμουν αγχώδης και απαισιόδοξη. Ο γιατρός μου είπε χαριτολογωντας :Κάτι απαίσιο θα έκανες στον εαυτό σου και αντέδρασε εναντίον σου...Οπότε θέλω να αλλάξω γραμμή, αλλά δεν είναι εύκολο. Και κάτι άλλο. Η χημεία έχει πιο άμεσα αποτελέσματα, ενώ οι εναλλακτικές θεραπείες απαιτούν χρόνο και υπομονή θαρρω. Και δυστυχώς, δεν τα διαθέτουμε όλοι :smile-thinking:
 #129597  από Στάθης
 Πέμ Φεβ 08, 2018 12:30 am
BlueElf έγραψε: Τετ Φεβ 07, 2018 7:37 pm Η χημεία έχει πιο άμεσα αποτελέσματα, ενώ οι εναλλακτικές θεραπείες απαιτούν χρόνο και υπομονή θαρρω. Και δυστυχώς, δεν τα διαθέτουμε όλοι :smile-thinking:
Η χημεία κουκουλώνει το πρόβλημα. Δεν το λύνει ποτέ. Άμεσα αποτελέσματα ίσως στην ψυχολογία. Για λίγο όμως. Είναι βλέπεις οι παρενέργειες. Αλλά και οι συνεχείς εξετάσεις που κουράζουν. Παίρνεις ιντερφερόνη; Παρακολουθείς τακτικά με αιματολογικές το συκώτι. Παίρνεις Gilenya? Παρακολουθείς τακτικά το συκώτι και το δέρμα σου. Παίρνεις Tysabri? Παρακολουθείς τακτικά το αίμα σου μην κάνει το αστείο και εμφανιστεί ο ιός JC. Ότι φάρμακο για την σκλήρυνση και αν παίρνεις, σε δεσμεύει τακτικά με τους γιατρούς, αιματολογικές εξετάσεις και μαγνητικές. Άμεσα αποτελέσματα απάτη κατά την άποψή μου. Μετά είναι και το άλλο! Το περιβόητο Rebound Effect. Τι είναι; Όταν κόψεις π.χ. το Tysabri, σαν αντίδραση του σώμα κάνει μια μεγάλη υποτροπή. Το έπαθα... και έμαθα. Το κουκούλωμα δημιουργεί ένα τυφώνα που περιμένει να ξεσπάσει.

Φάρμακα = Κουκούλωμα, συντήρηση αν είσαι τυχερός. Άμεσα αποτελέσματα έχει η Πίστη, το Θάρρος, και η σιγά σιγά κάθε μέρα αλλαγή σε ότι μπορείς, αφαιρώντας τοξικά και οξειδωτικά βαρίδια. Μέρα με την μέρα, βήμα βήμα. Θα εκπλαπείς αν περάσουν 1-2 χρόνια και δεις μια απίστευτη αλλαγή στην ζωή σου. Ποιοτική. Χαρούμενη. Βιωματικά που γεμάτη. Υπάρχει και αυτός ο Δρόμος. Ο Δρόμος που οι γιατροί και τα φάρμακα έχουν μόνο περιστασιακή θέση. Η Χάρες αυτού του Δρόμου είναι για τον κάθε ένα μας διαδικασία αυτογνωσίας, χρειάζεται μόνο αυτό που δεν θα σου δώσουν ποτέ τα εμπορικά φάρμακα της ΣΚΠ. Την Διάθεση προς την πραγματική Ίαση, και την λίγο Υπομονή. Λίγο.
 #129602  από dm123
 Παρ Φεβ 09, 2018 7:15 pm
...και συνεχίζει το πάρτυ. Εικονικές κλινικές μελέτες με ασθενείς που ουδέποτε υπήρξαν με στόχο να "καθαρίσουν" πολλά εκατομμύρια ευρώ. Και σε αυτές τις μελέτες στηριζόντουσαν πολλοί νευρολόγοι για να μας προωθήσουν τα φάρμακα
 #129604  από Govanna
 Σάβ Φεβ 10, 2018 11:53 am
Τώρα που τα λέτε αυτά, θυμήθηκα που μια φορά είχα πάει τη γιαγιά μου στον ψυχίατρο... Η γιαγιά γκρίνιαζε "έχω θλίψη, έχω πονοκεφάλους, ακούω καμπάνες, έχω εφιάλτες, 'εχω, έχω..." και ο γιατρός τη ρώτησε: "Γιαγιά, είναι φανερό πως η κατάσταση της ζωής σου τα προκαλεί όλα αυτά... Υπάρχει περίπτωση να την αλλάξεις;" Η γιαγιά σκέφτηκε λίγη ώρα... "Μπά, δε νομίζω!" του λέει. "Ε, τότε πάρε dumyrox και λεξοτανίλ" της απαντάει...
Αυτό που θέλω να πω είναι πως το πρόβλημα δεν προκαλείται από ένα ούτε δύο αίτια... Τα ξέρουμε τα αυτοάνοσα... Είναι τα προβλήματα της καθημερινότητας, η κούραση, το άγχος, οι απαιτήσεις, ο παραλογισμός, τα κάθε μορφής αρπακτικά που έρχονται να σου παγιδεύσουν τη ζωή και να σου χαλάσουν τον ύπνο... που δρουν σαν τη φωτιά στην πυριτιδαποθήκη... Μπορείς να τα φασκελοκουκουλώσεις όλα και να ζήσεις μια ευτυχισμένη, ανέμελη και ενδιαφέρουσα ζωή; Τότε θα ξεχάσεις και ώσεις, και εστίες, και το Copaxone και τις κορτιζόνες... Δεν μπορείς; Μπουκώσου με φάρμακα... Μην κατηγορούμε μόνο τα φάρμακα τα οποία, ούτως ή άλλως αυτή τη δουλειά κάνουν και το ξέρει ο κόσμος όλος... Στυλοβάτες του συστήματος είναι...σε κρατάνε στα πόδια σου αλλά φυσικά η λύση και η θεραπεία πάντα βρίσκεται αλλού...