• ΑΜΕΑ Κ Δήμος Αιγιαλειας

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #128412  από john fragos
 Πέμ Αύγ 03, 2017 1:03 pm
Μάλλον ο Δήμος Αιγιαλείας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ φιλικός με τους ΑΜΕΑ!!!!
Ιούλιος 2017. Μαζί με την οικογένειά μου και τα πεθερικά μου αποφασίσαμε φέτος να κάνουμε δέκα ημέρες διακοπές στο Αίγιο, στην Κουλούρα. Η πεθερά μου μετακινείται με αναπηρικό αμαξίδιο. Είχαμε μάθει ότι, στην παραλία της Άκολης, υπήρχε εγκατεστημένη μια ειδική κατασκευή, που βοηθά έναν ανάπηρο να μπει στη θάλασσα. Αυτός ήταν ένας από τους βασικούς λόγους της επιλογής του τόπου των διακοπών μας. Οι γιατροί είχαν συστήσει μπάνια στην πεθερά μου.
Κι εδώ άρχισε το …μαρτύριο! Για να φτάσεις ως το σημείο εκείνο της ακτής έπρεπε να βρεις κλειδί για να σηκωθεί μια μπάρα, που σου έκλεινε το δρόμο! Για να κινηθεί η «κατασκευή» αυτή χρειάζονταν τηλεκοντρόλ! Ρωτήσαμε τους πάντες… Λουόμενους, ιδιοκτήτες των γύρω σπιτιών, ιδιοκτήτες όλων των καταστημάτων της παραλίας…. Ουδείς γνώριζε λεπτομέρειες…. Πάνω στην κατασκευή καμία οδηγία ή πληροφορία…. Μόνο ένα τηλέφωνο βλαβών! Το πήραμε και ο συνομιλητής μας, μας είπε πως μόνο από την Πάτρα, μπορούμε να προμηθευτούμε τηλεκοντρόλ!!!! Μας έδωσε ένα τηλέφωνο κάποιου προέδρου, που όσες φορές κι αν πήραμε δεν το σήκωνε…. Προφανώς και ουδείς μας είχε τη διάθεση να πάει ταξίδι στην Πάτρα, για μια αβέβαιη συνάντηση, με αβέβαια αποτελέσματα, που ίσως να μας ζητούσαν και διάφορα έγγραφα κ.λπ. που εμείς δεν είχαμε στη διάθεσή μας λόγω των διακοπών μας. Είχαμε όμως τον ανάπηρο μαζί μας, ο οποίος έπρεπε να μπει στη θάλασσα να κάνει μπάνιο!
Ξεχάσαμε το τηλεκοντρόλ, ξεχάσαμε την Πάτρα, ξεχάσαμε και τον πρόεδρο. Ξεχάσαμε και το κλειδί που σήκωνε τη μπάρα (μας είπαν να πάμε στο δημαρχείο να το ζητήσουμε κάποια καθημερινή ημέρα)… Φέξε μου δηλαδή και γλίστρησα!!! Ψάξαμε για άλλου είδους λύση….
Δίπλα στην κατασκευή αυτή, υπήρχε την πρώτη ημέρα της επίσκεψής μας, ένας «διάδρομος» από σήτα αλουμινίου, που άρχιζε περίπου από το δρόμο και κάλυπτε ολόκληρη τη διαδρομή έως και πέντε περίπου μέτρα μέσα στη θάλασσα, παράλληλα με την ειδική κατασκευή της πολυθρόνας των ΑΜΕΑ. Ρισκάραμε, δεν είχαμε άλλη λύση κι αποφασίσαμε να κατεβάσουμε από εκεί το αναπηρικό καρότσι, να μπει μέσα στη θάλασσα και στη συνέχεια με ένα σωσίβιο να καταφέρει η πεθερά μου να κάνει μπάνιο. Το πετύχαμε!!! Έλαμψε το πρόσωπό της, λες κι ήταν μικρό παιδί….
Την επόμενη ημέρα μας περίμενε όμως μια έκπληξη!!!! Ο Δήμος, μάλλον στην προσπάθειά του να φροντίσει τους ΑΜΕΑ αφαίρεσε αυτόν τον «διάδρομο» και στη θέση του βρήκαμε ξύλα, πρόχειρα δεμένα με σύρμα, που κάλυπταν το ¼ της διαδρομής προς τη θάλασσα, που κάλυπτε ο προηγούμενος διάδρομος. Το αποτέλεσμα: Να μην μπορεί πια ένα αναπηρικό καροτσάκι να μετακινηθεί πάνω στην άμμο και στις πέτρες!!!
Αγαπητέ κ. Δήμαρχε Αιγιαλείας, αγαπητοί κύριοι και κυρίες που σκέφτεστε πριν από εμάς για εμάς, αγαπητοί αρμόδιοι αποφασίζοντες για την καθημερινότητά μας, αγαπητοί εκπρόσωποι των τοπικών μέσων μαζικής ενημέρωσης κ.ο.κ. σας προτρέπω, σας προτείνω πριν κάνετε οτιδήποτε να το σκέφτεστε!!! Λυπάμαι, που τόσο ευαίσθητα θέματα τα αντιμετωπίζετε με τόση επιπολαιότητα… Λυπάμαι, που δεν έχετε ξοδέψει ούτε ένα μικρό ποσοστό του ουσιώδη χρόνου και της ουσιαστικής δραστηριοποίησής σας για να φροντίσετε ανθρώπους, που έχουν ανάγκη περισσότερης φροντίδας από εσάς…
Εσείς έχετε πόδια και χέρια δυνατά και μπορείτε να κολυμπήσετε όπου θέλετε! Η πεθερά μου και η οικογένειά της εδώ και πάρα πολλά χρόνια είναι γέννημα θρέμμα του Αιγίου, δυστυχώς για να κάνει μπάνιο στη θάλασσα σας χρειάζεται…. Και σαν την πεθερά μου, είναι κι άλλοι περήφανοι άνθρωποι, Αιγιώτες και μη, που σας χρειάζονται…..
Θα συνεχίσετε να επιδεικνύετε την ανικανότητά σας ή θα τους βοηθήσετε;
Εκπροσωπείτε τελικώς ένα Δήμο που σκέφτεται και ενεργεί φιλικά για τους ΑΜΕΑ ή όχι;
Όλοι εμείς, που ως παράδειγμα για τα παιδιά μας, αποφασίσαμε να βοηθάμε αυτούς τους ανθρώπους, θέλουμε να μαθαίνουμε γρήγορα κι άμεσα τις ενέργειές σας…