• Ο πυρετός μου άλλαξε τα φώτα!

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #128038  από fewtile
 Τρί Μάιος 23, 2017 6:24 pm
Έχει προσέξει κανείς πως όταν κάνει υψηλό πυρετό, υπάρχει μεγάλη επιδείνωση στα συμπτώματα της νόσου; Παράδειγμα, σήμερα είμαι με 38.5 και δυσκολεύομαι να περπατήσω από το ένα πόδι... τρομακτικό. Όταν τον ρίχνω τον πυρετό με αντιπυρετικά βελτιώνεται το περπάτημα.
Μάλλον ίωση η οποία ακόμα δεν μου έχει περάσει και είμαι σε αναμένα κάρβουνα!
Κανείς με ανάλογη εμπειρία;
 #128040  από kath
 Τρί Μάιος 23, 2017 10:41 pm
Απο την προηγουμενη τεταρτη με ξεκινησε ιωση,πυρετος οχι ιδιαιτερα ψηλος,μεχρι 38,2 κ αυτο μονο μια μερα. Δεκατα ομως που απο χθες αρχιζουν να υποχωρουν.Ολες αυτες τις μερες ειδικα τη μερα του 38,το πρωι δεν μπορουσα να σηκωθω ειχα "μαγκωσει" να το πω και το αριστερο ποδι δυσκολια στην βαδιση.Πονος στα κοκκαλα σε ολο το σωμα. Οποτε αρρωσταινω ετσι ειναι οποτε κουραγιο κ περαστικα. Κι αν κανεις καποια θεραπεια πχ ενεσεις,εκεινες τις μερες παρε "αδεια"απ'τη σημαια :emojis-3:
 #128042  από Στάθης
 Τρί Μάιος 23, 2017 11:54 pm
Όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία του σώματος για οποιονδήποτε λόγο (π.χ. ίωση, άσκηση, ζέστη ήλιος), τότε αυτό κάνει την μεταβίβαση των σημάτων του Κεντρικού Νευρικού συστήματος να διαρρέει από τις πλάκες-βλάβες τις μυελίνης ευκολότερα.

Εικόνα

Καλή Ξεκούραση και γρήγορα περαστικά !!
 #128044  από fewtile
 Τετ Μάιος 24, 2017 8:00 am
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, αποτελείτε στήριγμα!
Άραγε το οτι κολλάμε ιώσεις να έχει να κάνει με αδύναμο ανοσοποιητικό; Πως μπορούμε να το δυναμώσουμε;
 #128052  από fewtile
 Πέμ Μάιος 25, 2017 5:02 pm
kath έγραψε:Απο την προηγουμενη τεταρτη με ξεκινησε ιωση,πυρετος οχι ιδιαιτερα ψηλος,μεχρι 38,2 κ αυτο μονο μια μερα. Δεκατα ομως που απο χθες αρχιζουν να υποχωρουν.Ολες αυτες τις μερες ειδικα τη μερα του 38,το πρωι δεν μπορουσα να σηκωθω ειχα "μαγκωσει" να το πω και το αριστερο ποδι δυσκολια στην βαδιση.Πονος στα κοκκαλα σε ολο το σωμα. Οποτε αρρωσταινω ετσι ειναι οποτε κουραγιο κ περαστικα. Κι αν κανεις καποια θεραπεια πχ ενεσεις,εκεινες τις μερες παρε "αδεια"απ'τη σημαια :emojis-3:
Χρειάστηκες αντιβίωση;
 #132482  από fewtile
 Δευ Ιαν 27, 2020 7:32 pm
Σήμερα μετά από 3 χρόνια έκανα πάλι αυτά τα δέκατα που πραγματικά μου αλλάζουν τα φώτα από άποψης κόπωσης και δυνατότητας μετακίνισης ακόμα και μέσα στο σπίτι.
Ο μεγάλος φόβος είναι ατυτός της μοναξιάς όταν συμβαίνουν τέτοια σκηνικά και η ανημποριά που τα συνοδεύει. Όταν είναι μόνος κανείς όλα αυτά τα βιώνει εις διπλούν. Ανναρωτιέμαι, τι κάνετε εσείς τόσο μέχρι να περάσει η ίωση, αλλά τι επιλέγετε σαν διατροψή εκείνες τις στιγμές. Είστε προετοιμασμένοι από πρίν και εάν ναι, πως;