• ΣΚΠ, αγχος ή κατα φαντασιαν ασθενης;

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #120863  από Lenaki
 Δευ Σεπ 19, 2016 11:49 pm
Καλησπέρα σας!

Γράφτηκα μόλις σήμερα στο forum, το οποίο βρήκα ψάχνοντας στο διαδίκτυο για απάντηση για κάποιες ενοχλήσεις που (νομίζω;) ότι έχω...Ας τα πάρουμε από την αρχή: είμαι λίγα χρόνια πριν τα σαράντα, παντρεμένη με παιδιά...Πριν από τρία χρόνια, λίγο μετά την τελευταία εγκυμοσύνη μου κι αφου υπέφερα από πόνους στη μέση, διαγνώστηκα (με μαγνητική στην οσφυική χώρα) με σπονδυλολισθηση δευτέρου βαθμού την οποία και αντιμετωπίσα συντηρητικά με φυσιοθεραπεία, αποφυγή σηκώματος βάρους, απώλεια κιλών...Αυτό το αναφέρω για να φτάσουμε στην περσυνή χρονιά όπου και νόμιζα ότι ίσως επιδεινώθηκε η κατάσταση μου γιατί (νομίζω;) πως ένιωθα μυρμηγκιάσματα στα πόδια...Εκεί βρήκα και πρώτη φορά το forum...Τέλος πάντων, επανέλαβα τη μαγνητική κι ευτυχώς όλα ήταν οκ, μια και δείχνει να σταθεροποιείται η κατάσταση με τη σπονδυλολίσθηση...και κάπου εκει σταματάνε σιγά σιγά και τα μυρμηγκιάσματα...Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω μια στρεσογόνα περίοδο με πολύ κούραση και άγχος λόγω οικογενειακών θεμάτων...Παράλληλα άρχισα να αισθάνομαι μυργκιάσματα σε χέρια και πόδια (περισσότερο σαν "βελόνες" θα τα περιέγραφα), μικρά τινάγματα σε χέρια και πόδια (έχω ιστορικό σε αυτό επειδή λόγω κάποιων λιποθυμικών επεισοδίων στην εφηβεία μου, το ψάξαμε πολύ με εγκεφαλογραφήματα, μαγνητικές και επισκέψεις σε νευρολόγο για να βρούμε τόσο το αίτιο των λιποθυμιών όσο και κάποια τινάγματα στα χέρια μόνο, την ώρα που ξυπνούσα το πρωί - τελικά δεν βρήκαμε να πάσχω από κάτι) και έντονο κνησμό στα πόδια...Τέλος αισθάνομαι ώρες ώρες δυσφορία στη ζέστη και έχω μία περίεργη αίσθηση του κόσμου γύρω μου... Διαβάζοντας τα συμπτώματα της σκπ, νιώθω ότι ταιριάζουν με αυτά που βιώνω....Σκέφτομαι να πάω σε γνώστο νευρολόγο στην πόλη μου με είδικευση στην σκπ αλλά και τι να πώ: νιώθω αυτό και αυτό μήπως έχω σκπ;Ύστερα μέχρι να κλειστεί το ρντβ, ίσως να υποχώρησουν και αυτά που νιώθω...Δεν ξέρω τι να κάνω, προσπαθώ να ηρεμήσω και να σκέφτομαι θετικά αλλά μάλλον φοβάμαι πάω σε γιατρό για να μην ακούσω ότι τελικά έχω κάτι...Θα ήθελα τη γνώμη σας, την ενθαρυνσή σας για το τι θα ήταν καλύτερο να κάνω...Σας ευχαριστώ για το χρόνο!

ΥΓ: Γενικά είμαι λίγο φοβιτσιάρα και όχι πολύ υποχόνδρια...Αλλά αν νιώσω κάτι περίεργο, αμέσως ψάχνω στο ιντερνετ για το τι μπορεί να είναι...Και μετά μου μπαίνει στο μυαλό.....
 #120864  από agathan
 Τρί Σεπ 20, 2016 12:08 am
πρωτα πρωτα, για θεματα υγειας μακρια απο το ιντερνετ!!!! θα πρεπε να χω πεθανει 3-4 φορες με αυτα που εχω βρει εκει μεσα! :emojis-12:

τα συμπτωματα της ΣΚΠ ειναι πολλα και διαφορα. αν εχεις ΣΚΠ θα εμφανισεις καποια απο αυτα, παραλλαγες τους και ουτω καθεξης. δεν ισχυει ομως το αναποδο. αν εχεις τα συμπτωματα δεν ειναι για κανενα λογο ΣΚΠ. μπορει να ειναι απο το αγχος, που απ'οτι βλεπω εχεις αρκετο λογο φοβου, ή καποια αλλη νευροπαθεια, μπορει κατι τελειως διαφορετικο.
για να σου φυγει ομως ενα βαρος, και για να ξεκινησεις απο καπου, πηγαινε στο νευρολογο και απλα πες οτι εχεις καποια συμπτωματα που δεν μπορεις να εξηγησεις και σου συστησαν/σκεφτηκες να πας σε ενα νευρολογο. και απο κει και μετα βλεπεις τι θα σου πει και πως θα συνεχισεις.

βαθιες ανασες παρε και ολα καλα θα πανε! :emojis-2:
 #121647  από Lenaki
 Δευ Οκτ 24, 2016 12:53 am
Γεια σας και παλι...Νομιζω οτι χειροτερευρει η κατασταση και εχω αρχισει να πειθομαι οτι σιγουρα εχω Σκπ. Τιναγματα σε χερια και ποδια, ξυπναω με μουδιασμενα μελη τα οποια ξεμουδιαζουν μολις κινηθω, νιωθω τσιμπιματα στα ποδια, νομιζω οτι μπερδευω λεξεις και γραμματα οταν μιλαω, γενικα νοιωθω οτι το μυαλο μου εχει χασει κατι απο τη γρηγοραδα του...Εκλεισα σημερα ραντεβου με γνωστο νευρολογο και ειδικο στη σκπ...Μονο που το ραντεβου ειναι σε ενα μηνα...Νιωθω οτι χανω τη γη κατω απο τα ποδια μου, φοβαμαι τοσο πολυ....
 #121674  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Δευ Οκτ 24, 2016 9:25 pm
:smile-hi:
Lenaki έγραψε:Γεια σας και παλι...Νομιζω οτι χειροτερευρει η κατασταση και εχω αρχισει να πειθομαι οτι σιγουρα εχω Σκπ. Τιναγματα σε χερια και ποδια, ξυπναω με μουδιασμενα μελη τα οποια ξεμουδιαζουν μολις κινηθω, νιωθω τσιμπιματα στα ποδια, νομιζω οτι μπερδευω λεξεις και γραμματα οταν μιλαω, γενικα νοιωθω οτι το μυαλο μου εχει χασει κατι απο τη γρηγοραδα του...Εκλεισα σημερα ραντεβου με γνωστο νευρολογο και ειδικο στη σκπ...Μονο που το ραντεβου ειναι σε ενα μηνα...Νιωθω οτι χανω τη γη κατω απο τα ποδια μου, φοβαμαι τοσο πολυ....
θα ηταν ευχής έργον εάν τα μουδιάσματα εξαφανίζονταν μόλις κινούμασταν. δεν σου γράφω λεπτομέρειες και συμπτώματα γιατί αύριο πρωί θα υποφέρεις και από αυτά. απλός ηρέμησε και σκέψου κάτι ευχάριστο :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke:
 #132280  από Kpoplistener
 Δευ Δεκ 02, 2019 12:35 pm
Lenaki έγραψε: Δευ Σεπ 19, 2016 11:49 pm Καλησπέρα σας!

Γράφτηκα μόλις σήμερα στο forum, το οποίο βρήκα ψάχνοντας στο διαδίκτυο για απάντηση για κάποιες ενοχλήσεις που (νομίζω;) ότι έχω...Ας τα πάρουμε από την αρχή: είμαι λίγα χρόνια πριν τα σαράντα, παντρεμένη με παιδιά...Πριν από τρία χρόνια, λίγο μετά την τελευταία εγκυμοσύνη μου κι αφου υπέφερα από πόνους στη μέση, διαγνώστηκα (με μαγνητική στην οσφυική χώρα) με σπονδυλολισθηση δευτέρου βαθμού την οποία και αντιμετωπίσα συντηρητικά με φυσιοθεραπεία, αποφυγή σηκώματος βάρους, απώλεια κιλών...Αυτό το αναφέρω για να φτάσουμε στην περσυνή χρονιά όπου και νόμιζα ότι ίσως επιδεινώθηκε η κατάσταση μου γιατί (νομίζω;) πως ένιωθα μυρμηγκιάσματα στα πόδια...Εκεί βρήκα και πρώτη φορά το forum...Τέλος πάντων, επανέλαβα τη μαγνητική κι ευτυχώς όλα ήταν οκ, μια και δείχνει να σταθεροποιείται η κατάσταση με τη σπονδυλολίσθηση...και κάπου εκει σταματάνε σιγά σιγά και τα μυρμηγκιάσματα...Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω μια στρεσογόνα περίοδο με πολύ κούραση και άγχος λόγω οικογενειακών θεμάτων...Παράλληλα άρχισα να αισθάνομαι μυργκιάσματα σε χέρια και πόδια (περισσότερο σαν "βελόνες" θα τα περιέγραφα), μικρά τινάγματα σε χέρια και πόδια (έχω ιστορικό σε αυτό επειδή λόγω κάποιων λιποθυμικών επεισοδίων στην εφηβεία μου, το ψάξαμε πολύ με εγκεφαλογραφήματα, μαγνητικές και επισκέψεις σε νευρολόγο για να βρούμε τόσο το αίτιο των λιποθυμιών όσο και κάποια τινάγματα στα χέρια μόνο, την ώρα που ξυπνούσα το πρωί - τελικά δεν βρήκαμε να πάσχω από κάτι) και έντονο κνησμό στα πόδια...Τέλος αισθάνομαι ώρες ώρες δυσφορία στη ζέστη και έχω μία περίεργη αίσθηση του κόσμου γύρω μου... Διαβάζοντας τα συμπτώματα της σκπ, νιώθω ότι ταιριάζουν με αυτά που βιώνω....Σκέφτομαι να πάω σε γνώστο νευρολόγο στην πόλη μου με είδικευση στην σκπ αλλά και τι να πώ: νιώθω αυτό και αυτό μήπως έχω σκπ;Ύστερα μέχρι να κλειστεί το ρντβ, ίσως να υποχώρησουν και αυτά που νιώθω...Δεν ξέρω τι να κάνω, προσπαθώ να ηρεμήσω και να σκέφτομαι θετικά αλλά μάλλον φοβάμαι πάω σε γιατρό για να μην ακούσω ότι τελικά έχω κάτι...Θα ήθελα τη γνώμη σας, την ενθαρυνσή σας για το τι θα ήταν καλύτερο να κάνω...Σας ευχαριστώ για το χρόνο!

ΥΓ: Γενικά είμαι λίγο φοβιτσιάρα και όχι πολύ υποχόνδρια...Αλλά αν νιώσω κάτι περίεργο, αμέσως ψάχνω στο ιντερνετ για το τι μπορεί να είναι...Και μετά μου μπαίνει στο μυαλό.....
Άμα δεν είδες να πάσχεις από κάτι τότε δεν πάσχεις . Καλό είναι να αποφεύγεις να σκέφτεσαι πολυ την κάθε μέρα γιατί αυτό είναι η αιτία. Ότι σκεφτόμαστε πολύ στην κάθε φάση που μας συμβαίνει
 #132281  από Kpoplistener
 Δευ Δεκ 02, 2019 12:41 pm
Lenaki έγραψε: Δευ Σεπ 19, 2016 11:49 pm Καλησπέρα σας!

Γράφτηκα μόλις σήμερα στο forum, το οποίο βρήκα ψάχνοντας στο διαδίκτυο για απάντηση για κάποιες ενοχλήσεις που (νομίζω;) ότι έχω...Ας τα πάρουμε από την αρχή: είμαι λίγα χρόνια πριν τα σαράντα, παντρεμένη με παιδιά...Πριν από τρία χρόνια, λίγο μετά την τελευταία εγκυμοσύνη μου κι αφου υπέφερα από πόνους στη μέση, διαγνώστηκα (με μαγνητική στην οσφυική χώρα) με σπονδυλολισθηση δευτέρου βαθμού την οποία και αντιμετωπίσα συντηρητικά με φυσιοθεραπεία, αποφυγή σηκώματος βάρους, απώλεια κιλών...Αυτό το αναφέρω για να φτάσουμε στην περσυνή χρονιά όπου και νόμιζα ότι ίσως επιδεινώθηκε η κατάσταση μου γιατί (νομίζω;) πως ένιωθα μυρμηγκιάσματα στα πόδια...Εκεί βρήκα και πρώτη φορά το forum...Τέλος πάντων, επανέλαβα τη μαγνητική κι ευτυχώς όλα ήταν οκ, μια και δείχνει να σταθεροποιείται η κατάσταση με τη σπονδυλολίσθηση...και κάπου εκει σταματάνε σιγά σιγά και τα μυρμηγκιάσματα...Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω μια στρεσογόνα περίοδο με πολύ κούραση και άγχος λόγω οικογενειακών θεμάτων...Παράλληλα άρχισα να αισθάνομαι μυργκιάσματα σε χέρια και πόδια (περισσότερο σαν "βελόνες" θα τα περιέγραφα), μικρά τινάγματα σε χέρια και πόδια (έχω ιστορικό σε αυτό επειδή λόγω κάποιων λιποθυμικών επεισοδίων στην εφηβεία μου, το ψάξαμε πολύ με εγκεφαλογραφήματα, μαγνητικές και επισκέψεις σε νευρολόγο για να βρούμε τόσο το αίτιο των λιποθυμιών όσο και κάποια τινάγματα στα χέρια μόνο, την ώρα που ξυπνούσα το πρωί - τελικά δεν βρήκαμε να πάσχω από κάτι) και έντονο κνησμό στα πόδια...Τέλος αισθάνομαι ώρες ώρες δυσφορία στη ζέστη και έχω μία περίεργη αίσθηση του κόσμου γύρω μου... Διαβάζοντας τα συμπτώματα της σκπ, νιώθω ότι ταιριάζουν με αυτά που βιώνω....Σκέφτομαι να πάω σε γνώστο νευρολόγο στην πόλη μου με είδικευση στην σκπ αλλά και τι να πώ: νιώθω αυτό και αυτό μήπως έχω σκπ;Ύστερα μέχρι να κλειστεί το ρντβ, ίσως να υποχώρησουν και αυτά που νιώθω...Δεν ξέρω τι να κάνω, προσπαθώ να ηρεμήσω και να σκέφτομαι θετικά αλλά μάλλον φοβάμαι πάω σε γιατρό για να μην ακούσω ότι τελικά έχω κάτι...Θα ήθελα τη γνώμη σας, την ενθαρυνσή σας για το τι θα ήταν καλύτερο να κάνω...Σας ευχαριστώ για το χρόνο!

ΥΓ: Γενικά είμαι λίγο φοβιτσιάρα και όχι πολύ υποχόνδρια...Αλλά αν νιώσω κάτι περίεργο, αμέσως ψάχνω στο ιντερνετ για το τι μπορεί να είναι...Και μετά μου μπαίνει στο μυαλό.....
Άμα δεν είδες να πάσχεις από κάτι τότε δεν πάσχεις . Καλό είναι να αποφεύγεις να σκέφτεσαι πολυ την κάθε μέρα γιατί αυτό είναι η αιτία. Ότι σκεφτόμαστε πολύ στην κάθε φάση που μας συμβαίνει ..γενικά μην τα αποδίδεις όλα σε μια ασθένεια. Χαλάρωσε πιες το καφεδάκι σου ή την ζεστή σοκολάτα σου κάνε την προσεχή σου αν επιθυμείς. Και μην ζοριζεις τον εγκέφαλο με ποικίλες σκεψεις και περιττές.. η ΣΚΠ δεν είναι ένα μυρμηγκιασμα ούτε ένα ανεπεσθητο μούδιασμα.

Εγώ όταν διαγμωστηκα στα 16 μου είχα είδη το δεξί μου χέρι ακυβέρνητο δηλ δεν επιανα τα πιρουνια έπεφταν τα μολύβια τα πιάτα , και ειχα την αριστερή όλη πλευρά του σώματος μου μουδιασμενη.
Εγώ ήδη από τα 13 μου είχα πτώσεις προς τα πίσω από ανισορροπία, προβλήματα μνήμης και κόπωση ώστε να μην μπορώ να γυρίσω από το σχολείο στο σπίτι όπως έκανα συνήθως "παλιά" γιατί πλέον λαχανιαζα και ο δρόμος του σπιτιού μου φαίνονταν πλέον τοσο μακρινός ώστε κάποιος ήθελα να με πάει με κάποιο μεταφορικό μέσο

Είχα φοβερά συμπτωμα τα οποία δεν έφευγαν αλλά επέμεναν.

Αυτή είναι η ΣΚΠ.
 #132377  από alexander34
 Τετ Δεκ 25, 2019 11:00 pm
Παιδιά καλησπέρα κι από εμένα και Χρόνια πολλά!!!
Ονομάζομαι Αλέξανδρος και είμαι 34 ετών.
Θα μπω κατευθείαν στο θέμα..

Πάσχω απ΄τα 16 μου από υποθυρεοειδισμό...στα 25 γύρισε σε αυτοάνοσο κι έγινα χασιμοτάκι...με αντισώματα 6.500 με όριο τα 60.
Εδώ και λίγα χρόνια απ'το 2012 συγκεκριμένα, η ζωή μου έχει γίνει πραγματική κόλαση...τότε ξεκίνησα και με την πρώτη μου μαγνητική εγκεφάλου...η οποία βγήκε πεντακάθαρη με μια υποψία, για ενδοκράνια υπέρταση....που τελικά με διαβεβαίωσε ο Νευρολόγος πως δεν είναι τπτ...μάλιστα ανέφερε μέσα και κάτι για το τουρκικό εφίππιο...το αφήσαμε έτσι με τον γιατρό, πως και καλά δεν είναι κάτι...να προσπαθησω να ηρεμήσω και να το ξεχάσω....φυσικά δεν γινόταν κι έτσι πήγα σε άλλο νευρολόγο όπου ξεκίνησα με άλλες εξετασεις....εγκεφαλογράφημα, ηλεκτρομυογράφημα τα κλασσικά, μιας και κατα καιρούς μούδιαζαν τα χερια και είχα έναν ήπιο τρόμο, οι γιατροί μου έλεγαν πως είναι και καλά απ τον θυροειδή....το 2015 ήταν σκέτη κόλαση, έτσι και το 2016 μέχρι σήμερα.....το τρέμουλο στα άκρα με ξέχασε βέβαια, κι εγω εκείνο, ώσπου ήλθαν νέα συμπτώματα!
Ξαφνικές αυξομειώσεις της TSH, ζαλάδες, ίλιγγος, ξαφνικές υπογλυκαιμίες τύπου αντιδραστικές....
Έκανα λοιπόν μια καμπύλη σακχάρου και βγήκε καλή, μας δείχνει βέβαια όπως μου είπαν και οι γιατροί, πως το πάγκρεας είναι έτοιμο για δράση (του τύπου παράγει πολύ ινσουλίνη).

Έτσι, έκλεισα ραντεβού για μαγνητική στο παγκρεας, να εξετάσουμε το ενδεχόμενο αν υπάρχει ισνουλίνωμα, ως τοτε μου είπαν να αποφεύγω τα μεγάλα γεύματα και τους πολλούς υδατάνθρακες,,,πλέον δε τρώω καθόλου ζάχαρη κλπ., έχασα 20 κιλά σε 2 μήνες (είμαι 180 και 75 κιλά).
Το 2017 έκανα την δεύτερη μου μαγνητική, όπου μας έδειξε 2 στικτές εστίες (χωρίς ειδικούς χαρακτήρες)μια μαγνητική αυχένα, έδειξε αρκετές κήλες σχεδόν σε επαφή με νωτιαίο μυελό (ύστερα από τρακάρισμα παλιότερα) και μια μαγνητική οσφυϊκής μοίρας με σπονδυλόλυση και σπονδυλολίσθηση 2 βαθμού . ουφ
Φέτος λοιπόν και συγκεκριμένα πριν από 2 μήνες, καθώς περπατούσα στο κέντρο, μούδιασε το αριστερό μου πόδι(μυρμηγκιάσματα, καυσαλγίες, τσιμπήματα σαν από βελόνες, (αν συνέχιζα πάραυτα να περπατάω θα ακολουθούσε σπαστικότητα και τελικά θα έπεφτα γιατί απλά δεν αισθανόμουν καθόλου το πόδι, όπως έγινε την δεύτερη φορά) στο καπάκι το αριστερό χέρι και ταυτόχρονα το μισό πρόσωπο αριστερά πάλι,αυτό έγινε 4 φορές σε μια εβδομάδα
,δεν το σκέφτηκα πολύ, κι έτσι πήγα για νέες μαγνητικές...εγκεφάλου/αυχένα.
Το αποτέλεσμα?
Απ' τις 2 στικτές εστίες, φάνηκε μόνο η 1 συγκεκριμένα αναφέρει αυτή τη φορά, (μια στικτή εστία στη λευκή ουσία του ΑΡ μετωπιαίου λοβού, με υψηλό μαγνητικό σήμα σε ακολουθίες καταστολής ΕΝΥ (flair) ) και προστέθηκε ένα σύνδρομο κενού εφιππίου,ο αυχένας καμία μεταβολή, τα ίδια μόνο κήλες, έτσι λοιπόν αποφάσισα να κάνω μια εισαγωγή στο Νοσοκομείο, όπου οι γιατροί, μου έκαναν ΟΝΠ.
Τα πρώτα αποτελέσματα βγήκαν καλά, η γενική ΕΝΥ αρνητική, μέχρι και VDRL κοιτάξαμε αρνητικό, εκκρεμούν βέβαια οι ζώνες αν το λέω καλά, το μόνο που βγήκε θετικό και με προβληματίζει είναι το INDEX (0,675) που είναι οριακά αυξημένο...οι γιατροί μου είπαν, πως δεν είναι κάτι και δεν αξιολογείται, μα είναι μια τιμή για ΣΚΠ (μια φλεγμονή στον εγκέφαλο..) που δεν πρέπει να έχω όμως λένε, γιατί θα είχα άλλου τύπου εστίες στον εγκέφαλο.
Συνεχίζω να μην είμαι καλά, μουδιάσματα κλπ.

Υ.Γ.απ΄το 2016 ξεκίνησα να βλέπω μυγάκια (μυοψίες) πολύ έντονα, προηγείται πάντα μια αύρα με ημικρανία, να έχει σχέση αυτό με κάτι...?! οεο?
Σίγουρα θα σας εχω μπερδέψει και είναι λογικό με τόσες πληροφορίες, μα θαρρώ πως έπρεπε να σας τα αναφέρω όλα για να έχετε κι εσείς μια καλύτερη εικόνα.

Ευχαριστώ για την κατανόηση, τα Φώτα σας, με τόση παθολογία και να είναι ''ψυχοσωματικά'' όλα αυτά ενώ υπάρχει παθολογία?!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexander34 την Παρ Δεκ 27, 2019 7:41 am, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
 #132380  από Aguilar
 Πέμ Δεκ 26, 2019 8:31 am
Χρόνια πολλά Αλέξανδρε,

Έχεις πολλές ιατρικές πληροφορίες στο μήνυμά σου και είναι δύσκολο αν δεν είναι κανείς γιατρός να τις αξιολογήσει συνδυαστικά. Πάντως, με τα λίγα που γνωρίζω θα προσπαθήσω να τις αποκρυπτογραφήσω και να σε καθησυχάσω. Καταρχάς, ο θυρεοειδής είναι πράγματι γνωστό ότι μπορεί να προκαλέσει ορισμένα από τα συμπτώματα που ανέφερες. Κήλες στον αυχένα οι περισσότεροι έχουν ή θα κάνουν λόγω σύγχρονης καθιστικής ζωής. Εάν αυτές ή οι αντίστοιχες στην οσφυϊκή μοίρα πιέσουν νευρική ρίζα θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν ορισμένα συμπτώματα στα χέρια και τα πόδια. Οι ορθοπεδικοί ή έστω οι νευρολόγοι είπαν ότι δεν προκύπτουν πιεστικά φαινόμενα στον αυχένα και τη μέση σου από τις πρόσφατες μαγνητικές; Η στικτή εστία, είτε μία είτε δύο, δεν θεωρείται αξιόλογο εύρημα και σίγουρα λόγω θέσης της και σε συνδυασμό με τα αρνητικά αποτελέσματα στις υπόλοιπες εξετάσεις δεν φαίνεται ιδιαίτερα πιθανό να έχεις ΣΚΠ. 'Ακούγεσαι' πάντως αρκετά αγχωμένος, οπότε δεν είναι απίθανο ένα μέρος τουλάχιστον των συμπτωμάτων να είναι ακόμη και ψυχοσωματικά, όπως έγραψες. Το αισιόδοξο πάντως είναι ότι τα έχεις βάλει σε μια σειρά και κάνεις τις κατάλληλες εξετάσεις (και με το παραπάνω). Εγώ θα κοίταζα να χαλαρώσω όσο είναι δυνατόν ψυχολογικά και αν τα συμπτώματα παρ' όλα αυτά επιμείνουν θα αναζητούσα και συμβουλή από κάποιον φυσίατρο (όχι φυσικοθεραπευτή), οι οποίοι έχουν μια πιο ολιστική ιατρική προσέγγιση και συνδυάζουν ορθοπεδικές με νευρολογικές γνώσεις. Καλή δύναμη.
 #132381  από alexander34
 Πέμ Δεκ 26, 2019 9:20 am
Καλημέρα Αguilar και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!!

Ναι δε θα σου πω όχι...είμαι αρκετά αγχωμένος με όλα αυτά που συμβαίνουν...γιατί συνυπάρχουν και πολλά θεματάκια υγείας...το χειρότερο απ΄όλα θα έλεγα είναι το αυτοάνοσο του θυροειδή, όταν δεν ρυθμιστεί σωστά το ορμονικό, η κατάσταση είναι σκέτο δράμα.
Γελάω βέβαια με μερικούς γιατρούς, που ενώ τους λες υποφέρω από ημικρανίες πχ..βλέπω αστεράκια και έχω ίλιγγο σου λένε...όλα καλά...μα μόλις κάνεις την εξέταση (Μαγνητική Εγκεφάλου) υπάρχουν ευρήματα, που όντως δικαιολογούν όλα τα συμπτώματα...και πάλι σου λένε όλα καλά....το σύνδρομο κενού εφιππίου, που κανείς δεν μου εξήγησε τι είναι, αναγκάστηκα να το ψάξω μόνος και να αλλάξω δυο ενδοκρινολόγους, για να ξεκινήσουν οι περαιτέρω εξετάσεις σχετικά με αυτό το σύνδρομο... όπως αυτή, της προλακτίνης και της κορτιζόλης, γιατί το συγκεκριμένο, δημιουργεί ανεπάρκειες και μπορεί να είναι και η αιτία μη σωστής λειτουργίας θυροειδή...
Όπως βλέπεις, υπάρχουν και κάποιοι Γιατροί, που απλά δεν θα ασχοληθούν όσο θα έπρεπε!
Αν μιλούσαμε τώρα για έναν άνθρωπο στην ηλικία μου, χωρίς :smile-wait: την δική μου παθολογία..θα έλεγα κι εγώ οκ...το παλικάρι έχει ψυχοσωματικά...λογικό!


Ευχαριστώ πάντως, να είσαι καλά!! :)