• ΣΚΠ και οδήγηση

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #38942  από giannis
 Τρί Σεπ 14, 2010 1:34 pm
Κατ'αρχάς ζητώ συγγνώμη αν έχει γίνει στο παρελθόν παρόμοια συζήτηση. Πιστεύω ότι και να έχει γίνει, επειδή υπάρχουν αρκετά νέα μέλη (έψαξα μέχρι και την 11η σελίδα και δεν είδα κάτι) μπορούμε με την ανοχή των παλαιότερων να το συζητήσουμε και πάλι.

Τον τελευταίο 1,5 χρόνο μου έχει κολλήσει η ιδέα ότι θα πρέπει να αραιώσω τις ώρες που περνάω στο τιμόνι για λόγους ασφαλείας. Κάτι που αρκετές φορές αισθάνομαι μειωμένη τη συνειδητότητά μου και τα αντανακλαστικά μου την ώρα της οδήγησης, κάτι που ο τρόπος με τον οποίο οδηγώ τα αυτοκίνητα δεν είναι και ο πλέον φυσιολογικός (για επαγγελματικούς λόγους πρέπει κάποιες στιγμές να τα φτάσω στα όριά τους) με κάνει να αισθάνομαι ανασφάλεια και πως είναι καλύτερα να μειώσω την επαφή μου με την οδήγηση και ομολογώ ότι το έχω ήδη εφαρμόσει...

Από την άλλη πλευρά αυτό μου δημιουργεί επαγγελματικό πρόβλημα. Θέλει κάποιος να μου πει τις δικές του σκέψεις (ή γνώσεις -ακόμη καλύτερα) γι'αυτό το θέμα;

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη και πάλι αν επαναλαμβάνω ένα συζητημένο πριν από καιρό θέμα...
 #38947  από Νικος
 Τρί Σεπ 14, 2010 1:53 pm
Γιάννη δεν νομίζω να έχει ξαναγίνει αυτή η κουβέντα και είναι και πολύ ενδιαφέρουσα :!:
Και εγώ έχω μειώσει κατά πολύ τις ώρες που οδηγώ και κυρίως τον τρόπο
επίσης το air-contition του αμαξιού από εκεί που το συχαινόμουν έχει γίνει ο καλύτερος μου φίλος
κατι που λειτουργεί για μένα ισως και για άλλους δεν ξέρω, είναι να το ρυθμίσεις να πετάει τον αέρα κυρίως στα πόδια, αυτό με βοηθάει σε ένα απότομο φρενάρισμα
για επιθετική οδήγηση ούτε λόγος, προσπάθησε να την αποφύγεις όσο γίνεται αν και είναι μέρος της δουλειάς σου
 #38950  από Genovefa®
 Τρί Σεπ 14, 2010 2:11 pm
Συμφωνω με τον φιλο Νικο...Αν πληρωνα ΔΕΗ για το aircondition του αυτοκινητου θα επρεπε να κανω 3 δουλειες!
Αν ολα τελικα ειναι θεμα ψυχολογιας,το ¨καλο μου αμαξι" μου κανει πολυ καλο...Αυτοματο κι οποιον παρει ο ακατονομαστος (γυναικα γαρ :-D )
 #38953  από giannis
 Τρί Σεπ 14, 2010 2:16 pm
Ναι, το air condition είναι σημαντική βοήθεια. Καλή η ιδέα για το set τιμονιού-πεταλιέρας, αν και η οδήγηση σε πραγματικές συνθήκες είναι πολύ πιο απαιτητική. Θυμάμαι ένα θέμα από έρευνα στη Βρετανία κάπου το 2002 (αν θυμάμαι καλά), όπου κατέγραφε την οδήγηση ως την πλέον αγχωτική δραστηριότητα του ανθρώπου. Το πρόβλημα στο δικό μου μυαλό είναι η επιθετικότητα της οδήγησης κάποιες στιγμές ώστε να φθάσει το αυτοκίνητο στα όριά του. Καταλαβαίνω όταν πηγαίνω εκδρομούλα ή διακοπές και οδηγώ για την πλάκα μου η εσωτερική μου κατάσταση με κάνει να νοιώθω πιο ασφαλής. Εννοείται πως όταν πιέζω τα αυτοκίνητα δεν δέχομαι να είναι κανείς άλλος μέσα. Αν είναι να πάω, να πάω μόνος μου...

:sad-roulette:
 #38958  από FANTOMAS
 Τρί Σεπ 14, 2010 2:55 pm
Εδω ειμαστε συμφωνω με ολους και προσθέτω: εχω μειωσει αρκετα την ταχυτητα μου, κραταω μεγαλυτερη αποσταση απο το προπορευομενο οχημα (μιας και το θεμα μου ειναι στην ΔΕ μερια) για να εχω περιθωριο σε πιθανο φρεναρισμα, καλα που στα μερη που κινουμαι (ΣΠΙΤΙ-ΔΟΥΛΕΙΑ) εχω παρκιν και δεν κανω μανουβρες γιατι θα ειχα θεμα μεγαλο. Παντως θα βαλω μπροστα για την μπλε καρτα για το παρκιν
 #38959  από Γιάννης
 Τρί Σεπ 14, 2010 3:00 pm
Εγώ παιδιά θέλω να σας ομολογήσω οτι σήμερα το πρωί (σύμπτωση ε;) ξεκίνησα τη διαδικασία υποβίβασης τού Γ' επαγγελματικού σε ερασιτεχνικό. Ο νοών νοείτω. :angry-cussing: :angry-cussingblack: :angry-banghead:
 #38977  από giannis
 Τρί Σεπ 14, 2010 5:58 pm
Γιάννη, αυτό το κάνεις με δική σου πρωτοβουλία ή σου το ζήτησαν λόγω κάποιας άλλης ενέργειας που έκανες;
 #38979  από Γιάννης
 Τρί Σεπ 14, 2010 7:00 pm
Θα σου απαντήσω Γιάννη με προσωπικό μήνυμα μόλις ξεμπλοκάρει το σύστημα γιατί δεν το βλέπω σήμερα ζωηρό (έχω στείλει κι άλλο και δεν φεύγει)
 #39001  από maraki12
 Τετ Σεπ 15, 2010 12:19 am
giannis έγραψε: Κάτι που αρκετές φορές αισθάνομαι μειωμένη τη συνειδητότητά μου και τα αντανακλαστικά μου την ώρα της οδήγησης, ...
Αν σας πω ότι πριν 2-3 μέρες είχα ακριβώς αυτή την απορία/αμφιβολία/ερώτηση στον εαυτό μου?
Παίρνοντας μια στροφή που περνάω σχεδόν καθημερινά πηγαίνοντας το παιδί σχολείο καβάλησα το πεζοδρόμιο σε φάση "τί έγινε ρε παιδιά?" "Πώς βρέθηκα τόσο αριστερά?"
Αυτό ακριβώς λοιπόν αναρωτιέμαι.. Είναι μειωμένη συνειδητότητα λόγω της σκλήρυνσης, λόγω των πολλών πραγμάτων που έχω στο μυαλό μου ή το κλασικό μου θέμα με την όραση στα άκρα του οπτικού πεδίου? :?
 #39008  από chryssa
 Τετ Σεπ 15, 2010 1:21 am
:greetings-waveyellow:
ειναι 2 χρονια που αφησα το τιμονι.....
μειωμενα αντανακλαστικα....μικροζαλη στο γυρισμα της κεφαλης....δυσκολια στην οραση :shock: τις νυχτερινες ωρες....και το τελευταιο....περιορισμενος ελεγχος στο αριστερο ποδι..... :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor:
πριν θρηνησω.. :character-oldtimer: .....την εκανα :handgestures-salute:

:text-thankyouyellow: αν δω φως στο τουνελ....θα επανελθω.......ΑΝ !!!!