• ΣΚΠ και οδήγηση

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #39012  από Μαριάννα
 Τετ Σεπ 15, 2010 9:03 am
Ο άντρας μου γι'αυτο τον λόγο αγόρασε άλλο αυτοκινητο και το'κανε μετατροπη φρενο γκάζι στο χερι και το αυτοκινητο το'κανε αναπηρικο γιατι τ'αντανακλαστικα του ήταν μειωμενα Ευτχως απο ζαλαδες δεν το πιάνουν μόνο λιγες φορες που τον πιασαν δεν οδηγουσε μεχρι να συνελθει τωρα ειναι καλα και βολευτηκε με την μετατροπη
 #39033  από giannis
 Τετ Σεπ 15, 2010 11:14 am
Το "μειωμένη συνειδητότητα"το έγραψα αυθόρμητα, διότι έτσι σκέφτηκα να εκφράσω αυτό που αισθάνομαι. Δεν ξέρω αν είναι ορθός και δόκιμος ως όρος, αλλά διαπιστώνω με έκπληξή μου ότι το αισθάνεσθε κι άλλοι; Θα το αναφέρω στους γιατρούς μου, σίγουρα...
 #39036  από elena
 Τετ Σεπ 15, 2010 11:17 am
προς το παρόν οδηγώ χωρίς πρόβλημα...μόνο λίγο στα φανάρια το βράδυ,αλλά το γνωρίζω και προσέχω!πρόβλημα αντίληψης και μειωμένων αντανακλαστικών μόνο αν έχω κάνει πιο πριν την ένεση...είμαι σαν μεθυσμένη.. :-D :-D :-D
 #39071  από geor.gia
 Τετ Σεπ 15, 2010 5:05 pm
παιδια το θεμα οδηγηση ειναι οντως σοβαρο και μεγαλο. εγω αναμεσα στους αλλους φοβους που ειχα στην αρχη σε σχεση με τη σκπ ηταν και αυτος. αν θα μπορω να οδηγω... τελικα ευτυχως μεχρι στιγμης μονο μια φορα ειχα προβλημα την ωρα που οδηγουσα. σταματημενη στο φαναρι οταν ξεκινησε το αυτοκινητο μπροστα μου νομιζα οτι εγω παω προς τα πισω και αυτοματα τραβηξα χειροφρενο. εκεινο ηταν. ποτε ξανα τιποτα αλλα απο τοτε εχω το νου μου και κανω ολα οσα αναφερατε. αποστασεις χαμηλη ταχυτητα και αποφευγω να οδηγω βραδυ οσο μπορω.
 #130918  από Aria
 Τρί Ιαν 08, 2019 2:30 pm
Είχα 1 χρόνο να οδηγήσω.δεν έκανα τίποτα λάθος. αλλά τώρα μαλώνουμε συνέχεια με τον άντρα μου και μου κρύβει το κλειδί. Νιώθω ότι δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου επειδή δεν με εμπιστεύεται...σκέφτομαι να πάρω ένα αυτόματα αυτοκίνητο...🤔
 #131374  από Aguilar
 Τρί Απρ 09, 2019 11:47 pm
Ξεθάβω το θέμα κ εγώ επειδή τελευταία παρατήρησα ότι ανέβηκα 2-3 φορές λίγο πεζοδρόμιο στο παρκάρισμα.. Και σε μερικές απότομες στροφές παίρνω λίγο πεζοδρόμιο γωνία.. Δεν πιστεύω αυτή η μικρή απώλεια της αίσθησης του χώρου να οφείλεται στη δική μας πάθηση, ε;