• Μπορεί να σχετίζονται οι σοβαροί τραυματισμοί με την ΣΚΠ?

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #36991  από Π.Μ79
 Παρ Αύγ 27, 2010 2:50 pm
maria E έγραψε:Αν υποψιαστω.......
οτι εχω σκληρυνση......
επειδη στα 10 μου....ειχε πεσει το πανω μερος του διωροφου κρεβατιου...(ταβλες+στρωμα+αδερφος)πανω μου και ιδιαιτερα στο κεφαλακι μου,με αποτελεσμα ενα ωραιοτατο τοστ με εμενα ως τυρακι.....
..θα πεθανωωωωωω.......!
Εδώ έπεσε διόροφο κρεβάτι στο κεφάλι σου και δεν πέθανες και θα πεθάνεις αν μάθεις τι σου δημιούργησε? :lol:

Γεγονός είναι πάντως ότι, μέχρι να ανακαλύψουν τι μπορεί να κάνει το υπόλοιπο 87% του εγκεφάλου, θα παραμένουμε έτσι όπως είμαστε. Στην αναμονή λοιπόν...
 #36992  από Ευτυχία
 Παρ Αύγ 27, 2010 2:51 pm
maria E έγραψε:Αν υποψιαστω.......
οτι εχω σκληρυνση......
επειδη στα 10 μου....ειχε πεσει το πανω μερος του διωροφου κρεβατιου...(ταβλες+στρωμα+αδερφος)πανω μου και ιδιαιτερα στο κεφαλακι μου,με αποτελεσμα ενα ωραιοτατο τοστ με εμενα ως τυρακι.....
..θα πεθανωωωωωω.......!
συγνώμη για τη παρέμβαση-ξερω οτι αυτο που συζητάτε ειναι σοβαρο ..αλλά δε μπορω .. :laughing-rolling: :laughing-rolling: maria E ........ σορι αλλα γελασα πραγματικα ..πώς τα λες ετσι :lol: να εισαι καλα :)
 #37005  από Νικος
 Παρ Αύγ 27, 2010 7:07 pm
maraki12 έγραψε:Να αρχίχουμε να λέμε?
Να πούμε , να πούμε
16 χρονων γνωρίστηκα πολύ προσωπικά με ένα κάθισμα απο τρενακι Λουνα-Παρκ (απο αυτα που κάνουν τα διπλα-τριπλα Loop)
έτρεχε λιγάκι και δεν πρόσεχε καθόλου!
Αποτέλεσμα της γνωριμίας , σοβαρή διάσειση 2 μέρες στο κρεβάτι
 #37013  από sunny
 Παρ Αύγ 27, 2010 11:25 pm
Όσο αυξάνεται ο κατάλογος με τα χτυπήματά σας, τόσο αναρωτιέμαι πώς τόσα χρόνια αυτό το στοιχείο δεν συνυπολογίστηκε με σοβαρότητα από τους γιατρούς που ασχολούνται με τη ΣΚΠ ... :think: :think: :think: :think: Δεν ξέρουμε αν αυτά τα ατυχήματα ευθύνονται για την εκδήλωση της νόσου αλλά πώς μπορούμε να αποκλείσουμε και ότι δεν ευθύνονται ?...

(Κάτω από άλλες συνθήκες, όλο αυτό θα ήταν μοναδική συλλογή γέλιου γιατί είναι απίστευτος ο τρόπος που τα γράφετε ...κρεβάτια στο κεφάλι, τραινάκια του λουνα παρκ στο κεφάλι....απίστευτοι είστε!!!!)
 #37085  από passenger
 Κυρ Αύγ 29, 2010 8:52 am
Κανα 6μηνο πριν τα πρωτα συμπτωματα ειχα ενα σοβαρο τραυματισμο στον αυχενα, στο ποδοσφαιρο. Οι περισσοτερες εστιες μου ειναι στον αυχενα. Τυχαιο? Ισως!!!!
Που ξερω ομως οτι αυτος ο τραυματισμος δεν μου διμιουργησε καποια στενωση στις φλεβες που πανε αιμα στον εγκεφαλο???
 #129661  από Kpoplistener
 Τρί Φεβ 20, 2018 7:53 am
Στην παιδική μου ηλικία είχα περάσει από φριχτό μπουλινγκ (σωματικό ψυχικό ) ( πολλές φορές με χτυπούσαν στον σπόνδυλο δυνατά ) και γενικα πέρασα από άσχημες στιγμές βίας και στο σπίτι μου αλλά ένα καλοκαίρι όταν ήμουν ήδη μουδιασμενη στα δάχτυλα (άκρα) ήμουν στις ξαδέρφες μου θα κοιμόμουν εκεί αυτές και η θεία μου έβλεπαν στο σαλόνι τηλεόραση εγώ ήμουν στο μπάνιο για να βάλω μπιτζαμες και να πληθω λιγακι
Ε..και ως αντιγραφέας της μαμάς μου ( που και αυτή έτσι κάνει σπίτι ) ειχα την μανία να πλένω τα πόδια μου βιαστικά στον νιπτήρα ( σήκωνα το ένα ..έπλενα την πατούσα και πάει λέγοντας) ε λοιπόν κάνοντας τα "μαεστρικά" σηκώνοντας το ένα πόδι έχασα την ισορροπία μου προς τα πίσω πατησα και μια ωραιότατη τσιριδα και έπεσα (άσχημα δεν χτυπησα με αποτέλεσμα να χάσω τις αισθήσεις μου) αλλά όταν έπεσα βρέθηκα σε μια αστεία περίπου δεν θυμάμαι ακριβώς στάση και κατάλαβα ότι χτύπησα το κεφάλι μου στην γωνία περίπου του πληντυριου τους αλλά νομιζω πέρασε το κεφάλι μου και από άλλο έπιπλο εκεί πέρα απλώς δεν θυμάμαι ..εντομεταξυ κανείς δεν άκουσε τίποτα είχαν τέρμα την τηλεόραση ..βασικά είμαι τύπος που δεν παίρνει κανείς χαμπάρι :emojis-19: ..δεν λέω ότι μπορεί η ασθένεια να οφείλεται από αυτό ντεκε καλά γιατί είχα περάσει μικρή και από βρογχίτιδα είχα φενεται και "καλό σέρβις" όταν εμενα με τον μπαμπά μου "με περιποιόταν καλά"....δεν ξέρω από τι οφείλεται αλλά με έκανε εντύπωση ότι η ασθένεια μπορεί να προκληθεί από ατύχημα επισης
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kpoplistener την Τρί Φεβ 20, 2018 8:05 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #129662  από Kpoplistener
 Τρί Φεβ 20, 2018 8:03 am
so-fi έγραψε: Παρ Αύγ 27, 2010 11:29 am Γεια σας,
να πω και γω, οτι μικρη 6χρ ειχα ενα πολυ δυνατο χτυπημα στ κεφαλι (ειχα πεσει απο ποδηλατο) και ειχα παει σε νοσοκομειο κτλ Μετα μ παρουσιαστικαν οι ημικρανιες ε και τωρα η ΣΚ.., αν και προσωπικα δεν νομιζω να εχει αμεση σχεση αλλα τ αναφερω για στατιστικους λογους ;)
Μπορεί να σχετίζεται και αυτό ως αφορμη της σκπ..το ανέφερες στους ιατρούς αυτό;
 #129666  από aeras21
 Τρί Φεβ 20, 2018 3:03 pm
1η Μαίου 2002,
γυρίζω απο εξοδο στην εξοχη με 4 φιλους, εγω καθομαι στο πισω καθισμα του αυτοκινητου.
ο ΔΡΟΜΟς ΛΟΓΩ ΒΡΟΧΗς γλιστραει ιδιαιτερα με αποτελεσμα ο οδηγος του αυτοκινητου να χασει τελειως τον ελεγχο και να τουμπαρουμε με μεγαλη ενταση και πολλες περιστροφες του αυτοκινητου.Ο αστυνομικος διευθυντης μιλησε για θαυμα που βγηκαμε ζωντανοι απο εκει μεσα.το αυτοκινητο καταστραφηκε ολοσχερως.Εγω το μονο που επαθα ηταν ενα χτυπημα στον αυχενα νοσηλεια σε δημοσιο νοσοκομειο για 5 μερες, λιγες ζαλαδες για ενα μηνα περιπου και κολλαρο για 2 μηνες.Το μονο σιγουρο ειναι οτι μαγνητικη δεν εγινε ποτε μεχρι τον Αυγουστο του 2016 οπου εμφανιστηκαν τα πρωτα συμπτωματα της σκληρηνσης.Τι να πω ρε παιδια αν αυτο σχετιζεται τοτε ειμαστε πολυ ατυχοι....
 #129667  από Kpoplistener
 Τρί Φεβ 20, 2018 4:14 pm
aeras21 έγραψε: Τρί Φεβ 20, 2018 3:03 pm 1η Μαίου 2002,
γυρίζω απο εξοδο στην εξοχη με 4 φιλους, εγω καθομαι στο πισω καθισμα του αυτοκινητου.
ο ΔΡΟΜΟς ΛΟΓΩ ΒΡΟΧΗς γλιστραει ιδιαιτερα με αποτελεσμα ο οδηγος του αυτοκινητου να χασει τελειως τον ελεγχο και να τουμπαρουμε με μεγαλη ενταση και πολλες περιστροφες του αυτοκινητου.Ο αστυνομικος διευθυντης μιλησε για θαυμα που βγηκαμε ζωντανοι απο εκει μεσα.το αυτοκινητο καταστραφηκε ολοσχερως.Εγω το μονο που επαθα ηταν ενα χτυπημα στον αυχενα νοσηλεια σε δημοσιο νοσοκομειο για 5 μερες, λιγες ζαλαδες για ενα μηνα περιπου και κολλαρο για 2 μηνες.Το μονο σιγουρο ειναι οτι μαγνητικη δεν εγινε ποτε μεχρι τον Αυγουστο του 2016 οπου εμφανιστηκαν τα πρωτα συμπτωματα της σκληρηνσης.Τι να πω ρε παιδια αν αυτο σχετιζεται τοτε ειμαστε πολυ ατυχοι....
δεν ειμαστε ατυχοι το οτι δεν παθαμε κατι χειροτερο οπως θανατο κλπ ( εγω βεβαια δεν ειχα ποτε μου ατυχημα με αυτοκινητο ) ισα ισα πρεπει να μας θεωρουμε τυχερους =)
ο Θεος εχει παντα τους τροπους του να μας ταρακουναει ..εμεις δεν το βλεπουμε
και δοξα τον Θεο που δεν επεσες σε κανα κωμα ...φυσικα ξερω ποσο δυσκολο και καταπονητικο ειναι να εχει κανεις σκπ επειδη ακριβως ειναι μια υπουλη ασθενεια...γι αυτο ...χτυπαει οποτε θελησει και με οποιον τροπο θελησει αλλα δεν πειραζει η ζωη θελει μαχητες οπως και αλλους συνανθρωπους μας με αλλες επισης ασχημες ασθενειες ...εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω πως το επαθα ..σε εσας με τα ατυχηματα αυτα καταλαβαινω οτι ισως (ισως) να εχει καποια σχεση το τραυμα σας με την σκπ ..αλλα και παλι δεν εχω ιδεα..εδω για μενα δεν ξερω καλα :smile-giggle:
 #129668  από Kpoplistener
 Τρί Φεβ 20, 2018 4:20 pm
και αν θελετε να γνωριστουμε και λιγο καλυτερα...ονομαζομαι Χρυσουλα και ειμαι 21 χρονων εσεις?