• Μπορεί να σχετίζονται οι σοβαροί τραυματισμοί με την ΣΚΠ?

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #36911  από sunny
 Πέμ Αύγ 26, 2010 1:32 pm
Ανάμεσα στις διάφορες έρευνες που έχω βρει κατά καιρούς στο διαδίκτυο γύρω από την σκλήρυνση, είχα βρει και μια μελέτη Γάλλων νευρολόγων, οι οποίοι παρατήρησαν ότι οι πάσχοντες, στη μεγάλη τους πλειοψηφία είχαν ένα κοινό χαρακτηριστικό: Ότι στην παιδική/εφηβική/νεαρή ηλικία είχαν κάποιο σοβαρό χτύπημα στο κεφάλι, είτε από πέσιμο είτε από τροχαίο.

Την συγκεκριμένη μελέτη την είχα βρει το 2002-2003, που ήταν ακόμα δύσκολο για εμένα να αξιολογήσω όλα τα δημοσιεύματα του διαδικτύου και έτσι δεν προσέγγισα πιο προσεκτικά το θέμα. Λίγο αργότερα, εκείνος ο υπολογιστής χάλασε, χάθηκε και το αρχείο και δεν μπόρεσα να το ξαναβρώ... Δεν μου έφυγε όμως απο το μυαλό ποτέ, γιατί και η αδελφή μου είχε αυτό το στοιχείο που αναφερόταν στην γαλλική μελέτη. Είχε χτυπήσει σε τροχαίο με μηχανή (στην οποία ήταν συνεπιβάτης χωρίς κράνος) στα 18 της, 10 χρόνια πριν απο την διάγνωση της ΣΚΠ.

Θέτω λοιπόν τον προβληματισμό μου δημόσια, μήπως υπάρχει κάποιος που να έχει υπ'όψιν του αυτή τη μελέτη, αλλά και μήπως και εσείς γνωρίζετε παρόμοια περιστατικά.

Την καλημέρα μου σε όλους!
 #36922  από Π.Μ79
 Πέμ Αύγ 26, 2010 4:33 pm
Προσωπικά κτύπησα άπειρες φορές με μηχανή αλλά και ως αθλητής.

Ένας πολύ καλός μου φίλος, όπως και η καλύτερη φίλη της μαμάς μου, δεν πάθαν ποτέ ούτε γρατζουνιά, εντούτοις...

Σίγουρα, αν κάποιος κτυπήσει στο κεφάλι, πολλά μπορούν να συμβούν, τώρα κατά πόσον ευθύνεται για την εμφάνιση ΣΚΠ, ίσως ναι ίσως και όχι, κανείς δε μπορεί να ξέρει στα σίγουρα.
 #36933  από ddd
 Πέμ Αύγ 26, 2010 7:17 pm
Κι]εγώ είχα ενα σοβαρό τροχαίο με χτύπημα στο κεφάλι πριν 25 χρόνια μου ειχαν πει οτι
απο τοτε εχω ασταθεια εγω δεν καταλαβαινα τιποτα και ειναι 5 χρονια απο τοτε που το
ξερω πριν ομως 10 χρονια περασα μεγαλη συναισθηματικη φορτιση απο θανατους στην
οκογενεια. Πιο λες να ευθυνεται γιατι οι γιατροι πιστευουν η στεναχωρια ευθυνεται περι
σσοτερο.
 #36954  από sunny
 Πέμ Αύγ 26, 2010 11:30 pm
Παιδιά, καταρχήν σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση στο ερώτημά μου! :text-thankyouyellow:

Πάρη και η αδελφή μου, ομοίως με σένα, ως αθλήτρια, (άλλο παράξενο και αυτό, αθλητισμός και ΣΚΠ) είχε αρκετά ''τυχερά'' απο τις προπονήσεις και μηνίσκο και κάταγμα στο πόδι, αλλά ανέφερα το χτύπημα που θεωρώ ότι έχει μεγαλύτερη σημασία γιατί έγινε στο κεφάλι προκαλώντας διάσειση.

Σταύρο μου, μήπως κάποια στιγμή στο μέλλον μπορέσει ο γιατρός σου, που τον εμπιστεύεσαι τόσο πολύ, να σου πει την άποψή του για το συγκεκριμένο θέμα το οποίο ενδεχομένως να τον ενδιαφέρει και σε προσωπικό επίπεδο...?

ddd, αν ρωτάς εμένα ποιά κατάσταση ευθύνεται περισσότερο ανάμεσα στο χτύπημα και την στενοχώρια, ειλικρινά δεν ξέρω...δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις για να σου απαντήσω... :oops: Γι' αυτό ψάχνω και εγώ απο εδώ, ψάχνω από εκεί μήπως και μπορέσω να βρω μια άκρη, αφού με τους γιατρούς πιο πολύ μπερδεύομαι παρά ξεμπλέκω τους όποιους προβληματισμούς μου. Δεν κατάλαβα όμως κάτι: Το τροχαίο το είχες πριν από 25 χρόνια αλλά πριν απο 5 χρόνια έγινε η επίσημη διάγνωση της ΣΚΠ?
 #36957  από litsa
 Πέμ Αύγ 26, 2010 11:54 pm
Δεν κατάλαβα όμως κάτι: Το τροχαίο το είχες πριν από 25 χρόνια αλλά πριν απο 5 χρόνια έγινε η επίσημη διάγνωση της ΣΚΠ?
να απαντήσω εγώ??

πριν απο 25 χρονια εφαγα μπουνιά στον αυχένα ή μαλλον στο πισω μερος του κεφαλιού..
δεν ειχα κάποιο σύμπτωμα ..
αλλά...
όταν πριν 5 χρονια εψαχνα τι εχω και γιατι πονάει ο αυχενας .... μου ειπε καποιος γιατρός ότι τα κτυπήματα αν δεν εχουν εμφανή κατι εκεινη την στιγμή δεν σημαίνει ότι μετα απο 15 -20 χρονια οτι δεν θα παρουσιάσουν βλάβες ή καποιο προβλημα σε εκεινο το σημείο ..ειδικά οι αρθρωσεις..

αρα ποιοις ξερει τι γινεται ...
 #36958  από maraki12
 Παρ Αύγ 27, 2010 12:25 am
Να αρχίχουμε να λέμε?
14 χρονών έπεσα από την κορυφή πολύζυγου και κατέληξα εγκάρσια στο μπαλκόνι μας με τον αυχένα μου στο γείσο του.. Εγώ σηκώθηκα σχεδόν αμέσως, αλλά η μάνα μου μόνο που δεν λιποθύμησε :scared-eek:
Ο άντρας μου βέβαια λέει ότι "έτσι εξηγούνται πολλά.." :-D :-D
 #36965  από sunny
 Παρ Αύγ 27, 2010 9:47 am
Οι εμπειρίες των κοριτσιών,Λίτσας και Maraki, αυξάνουν τις περιπτώσεις στις οποίες υπάρχει και αυτή η παράμετρος... (Εξακολουθώ να ψάχνω εκείνη τη δημοσιευμένη μελέτη αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι... :sad-pacing: )
 #36973  από bistonina
 Παρ Αύγ 27, 2010 10:47 am
καλημερα σας. απο τοτε που αρχισα να διαβαζω για τη ΧΕΝΦΑ εχει "τρυπωσει" στο μυαλο μου πολυ αυτο το θεμα. ο κουνιαδος μου μετα απο τροχαιο με μηχανακι και αρκετες εστιες στον εγκεφαλο εχει σκπ. βεβαια η διαγνωση εγινε μερικα χρονια αργοτερα. ισως γιατι προσπαθουσαν να λυσουν αλλα προβληματα, ισως γιατι δεν ειχε παρουσιαστει ακομα.
στον αντρα μου το βρηκαν αμεσως μετα το χτυπημα, μπορει να ηταν πιο υποψιασμενοι. χτυπησε με κατι πολυ βαρυ τον αυχενα του και ειχε δημιουργηθει αιματωμα το οποιο απορροφησε ενα μερος ο οργανισμος του αλλα ακομα και σημερα ενα μικρο κομματι ειναι ακομα εκει. ειχαν ψαξει νευροχειρουργους στο εξωτερικο αλλα δεν μπορουσαν να εγγυηθουν οτι μετα την εγχειρηση θα ηταν ολα καλα και ετσι το αφησαν.
τωρα που βλεπω κι αλλους να προβληματιζονται αρχιζω να πιστευω ακομα περισσοτερο στη ΧΕΝΦΑ.
 #36975  από so-fi
 Παρ Αύγ 27, 2010 11:29 am
Γεια σας,
να πω και γω, οτι μικρη 6χρ ειχα ενα πολυ δυνατο χτυπημα στ κεφαλι (ειχα πεσει απο ποδηλατο) και ειχα παει σε νοσοκομειο κτλ Μετα μ παρουσιαστικαν οι ημικρανιες ε και τωρα η ΣΚ.., αν και προσωπικα δεν νομιζω να εχει αμεση σχεση αλλα τ αναφερω για στατιστικους λογους ;)
 #36984  από maria E
 Παρ Αύγ 27, 2010 1:48 pm
Αν υποψιαστω.......
οτι εχω σκληρυνση......
επειδη στα 10 μου....ειχε πεσει το πανω μερος του διωροφου κρεβατιου...(ταβλες+στρωμα+αδερφος)πανω μου και ιδιαιτερα στο κεφαλακι μου,με αποτελεσμα ενα ωραιοτατο τοστ με εμενα ως τυρακι.....
..θα πεθανωωωωωω.......!