• Εστίες μόνο στον θώρακα

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134855  από Black Cygnus
 Πέμ Ιαν 27, 2022 4:04 pm
Καλησπέρα σε όλους.
Από το καλοκαίρι του 2020 ξεκίνησα να νιώθω μια παράξενη αίσθηση στο αριστερό μου πόδι από το γόνατο και κάτω. Κάτι σαν ανατριχίλα, ελαφρύ μούδιασμα, δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς. Μερικές φορές συνοδεύεται από πόνο στη μέσα πλευρα του ποδιού (καλάμι) ή στην έξω πλευρά. Με πονάει επίσης στην κνήμη όταν κάνω προς τα πίσω την πατούσα. Η αριστερή πατούσα μου μερικές φορές μουδιάζει. Κάποιες φορές νιώθω αυτή την αίσθηση και πιο πάνω από το γόνατο ή στις γάμπες και κατά καιρούς νιώθω κάτι καψίματα, μουδιάσματα, μικρούς ανώδυνους σπασμούς στο συγκεκριμένο σημείο του ποδιού ή στο αριστερό χέρι ή αισθήσεις κρύου σε διάφορα μέρη του σώματος. Τα συμπτώματα πάνε κι έρχονται. Αυτό που παραμένει πιο έντονο, ενοχλητικό κυρίως, είναι η παράξενη αίσθηση στο πόδι. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα στην κίνηση σε κανένα άκρο.
Έχω κάνει:
Μαγνητική εγκεφάλου και οπτικών κόγχων το 2020 και ήταν καθαρή.
Μαγνητική αυχενικής μοίρας το 2021 και ήταν καθαρή. Από ότι είδα κοίταξαν και θωρακική μοίρα στα επίπεδα δίσκων Θ1-Θ4.
Μαγνητική εγκεφάλου και αυχενικής μοίρας το 2016 και ήταν καθαρή. Νομίζω την είχα κάνει λόγω πονοκεφάλων τότε.
Ηλεκτρομυογράφημα και ηλεκτρονευρογράφημα και ήταν νορμαλ.
Η ερώτηση μου είναι, μπορεί κάποιος να έχει ΣΚΠ με εστίες μόνο στον θώρακα; Είναι η περιοχή που δεν έχω κοιτάξει ακόμα εκτός από το ανώτερο τμήμα της θωρακικής μοίρας που ήταν οκ στο MRI του 2021.