• Βοήθεια για βιταμίνες!

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #130387  από Mina.k
 Τετ Αύγ 08, 2018 3:59 pm
Καλησπερα σε όλους! Μετα απο εξετάσεις αίματος ο γιατρος μου έδωσε βιταμίνη D3 2000. Τι άλλες βιταμίνες να παιρνω συνδιαστικα;; Τα ω3 και οι βιταμίνες b ειναι απαραίτητες για εμας;;
 #130390  από Στάθης
 Πέμ Αύγ 09, 2018 1:01 pm
Mina.k έγραψε: Τετ Αύγ 08, 2018 3:59 pm Καλησπερα σε όλους! Μετα απο εξετάσεις αίματος ο γιατρος μου έδωσε βιταμίνη D3 2000. Τι άλλες βιταμίνες να παιρνω συνδιαστικα;; Τα ω3 και οι βιταμίνες b ειναι απαραίτητες για εμας;;
Καλημέρα Mina, οι βιταμίνες B και τα Ωμέγα-3 είναι πολύ χρήσιμα για το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα, και συνδυαστικά έχουν οφέλη, απλά καλό είναι να τα συζητήσεις με το γιατρό σου, αφού για να σου έδωσε μόνο Βιταμίνη D, θα γνωρίζει και κάτι παραπάνω και για τις άλλες και το τι χρειάζεσαι.

Βέβαια, υπάρχουν και ειδικοί που ασχολούνται μόνο με Διατροφή & Βιταμίνες π.χ. Γενετιστές, ιατροί που ασχολούνται με την κλινική εφαρμογή της μεταβολομικής και της διατροφικής ιατρικής. Είναι ένας τομέας που στην σκλήρυνση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, σημαντικότερο κατά την άποψή μου από τα φάρμακα της σκλήρυνσης.
 #130493  από mimi
 Κυρ Σεπ 16, 2018 12:17 pm
Καλημερα εμένα εκτός από την βιταμίνη d3 μου είπε ότι δεν βοηθούν άλλες βιταμίνες. Ισχύει; :emojis-8:
 #130506  από costas1968
 Πέμ Σεπ 20, 2018 9:14 am
ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΣΚΠ ΑΠΟ ΤΟ 1993!!!ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΟΠΩΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΘΗΣΗ ΜΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ!!!ΤΟ 1993 ΔΙΑΒΑΖΑ ΟΤΙ Η C ΚΑΙ Η B BOHUOYN.O TOTE GIATROS -ENAS TOY IKA-ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΠΟΛΥΒΙΤΑΜΙΝΗ...ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥ!!!ΕΝΩ Ο ΔΙΟΣ ΒΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΑΓΝΗΤΙΚΩΝ ΠΕΔΙΩΝ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΩΣ ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΤΗΝ ΣΚΠ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΡΑ....ΜΕΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΑΙ Ω3,ΤΟ ΣΕΛΗΝΙΟ....(ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΓΑΡ),ΕΝΩ ΤΟ 2012 ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ D3 KAI TA UAYMAT POY KANEI STHN PAUHSH MAS!!!ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΜΕ ΣΚΠ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ,1 ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ B12 KAUHMERINA,4000 ΜΟΝΑΔΕΣ D3 EΠΙΣΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ Ω3!!!Ο ΤΩΡΙΝΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΤΑ ΑΠΟΡΙΠΤΕΙ ΟΛΑ!!!ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!ΝΑ ΤΡΩΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ,ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ..ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΓΕΡΟΥΣ........!!!!