• ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #99307  από costas1968
 Παρ Ιαν 31, 2014 12:39 pm
ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ ΓΙΑ ΑΜΕΑ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΕΡΓΟΔΟΤΗ (ΦΙΛΟ) ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΕΛΑΒΕ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 200/2001.ΜΕΤΑ ΔΟΥΛΕΨΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ.
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΜΕΑ?
ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
ΕΙΜΑΙ 31 ΜΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΙΚΩΝ ΜΟΥ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ.
ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ / ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΠΕΙ ΤΙ ΞΕΡΕΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
:smile-flower:
 #99311  από Still
 Παρ Ιαν 31, 2014 1:49 pm
costas1968 έγραψε:ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ ΓΙΑ ΑΜΕΑ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΕΡΓΟΔΟΤΗ (ΦΙΛΟ) ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΕΛΑΒΕ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 200/2001.ΜΕΤΑ ΔΟΥΛΕΨΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ.
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΜΕΑ?
ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
ΕΙΜΑΙ 31 ΜΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΙΚΩΝ ΜΟΥ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ.
ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ / ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΠΕΙ ΤΙ ΞΕΡΕΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
:smile-flower:
ΔΗΜΟΣΙΟ:

Δεν κάνει προσλήψεις.
Παλαιότερα, υπήρχε ο νόμος 2643/98, ο οποίος ανάγκαζε τον κάθε δημόσιο φορέα που προκήρυσσε θέσεις να προσλαμβάνει ένα ποσοστό ΑΜΕΑ ή έμμεσα ΑΜΕΑ.
Οι τελευταίοι επιτυχόντες αυτού του διαγωνισμού δεν έχουν προσληφθεί ακόμη απο το 2008.
Πρώτα θα προσληφθούν αυτοί, μετά θα προκηρυχθούν νέες θέσεις, μετά αιτήσεις......ως τότε θα έχουν ξαναγυρίσει οι δεινόσαυροι στη γή.

ΙΔΙΩΤΕΣ/ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ:

Προς το παρόν, ισχύει ακόμα το πρόγραμμα που υπήρχε και παλαιότερα (2000/2001), απλά με κάποιες μικροδιαφορές. Η γνώμη μου είναι να κάνεις αιτήσεις εργασίας εκεί που θέλεις, και στη συνέντευξή να αναφέρεις το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ.
Σχετικά:
1). http://www.oaed.gr/downloads/draseis/file1.pdf
2). http://www.oaed.gr/index.php?option=com ... 64&lang=el

ΠΡΟΣΟΧΗ: πλέον, οι υποψήφιες εταιρείες πρέπει να πληρούν κάποιες προυποθέσεις που παλαιότερα δεν ήταν απαραίτητο να τις έχουν, οπως πχ το τελευταίο 6μηνο να μην έχουν μειώσει το προσωπικό τους (οι παραιτήσεις δεν μετρούν) κτλ.

ΙΔΙΩΤΕΣ/ ΕΛ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ:

Ξέρω οτι είναι δύσκολος καιρός γι' ανοίγματα, αλλά θεώρησα καλό ν' αναφέρω το δεύτερο πρόγραμμα για ΑΜΕΑ απο τον ΟΑΕΔ που αφορά ΝΕΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΑΜΕΑ.
Σχετικά:
1). http://www.oaed.gr/downloads/draseis/file2.pdf
2). http://www.oaed.gr/index.php?option=com ... 64&lang=el

ΙΔΙΩΤΕΣ/ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΑΜΕΑ:

Δυστυχώς δεν θυμάμαι τo nickname του αγαπητού μας μέλους που το πόσταρε πρώτος, αλλά ως πληροφορία έχω να σου πω πως εάν είσαι συνταξιούχος αναπηρίας λόγω (εκτός των άλλων) σκλήρυνσης, μπορείς να δραστηριοποιηθείς παράλληλα και ως ελ. επαγγελματίας.
Σχετικά:
http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_35_2013.pdf

Καλημέρα!! :smile-happy: :smile-wink: :smile-hi: :smile-itwasntme:
 #99313  από costas1968
 Παρ Ιαν 31, 2014 2:16 pm
Still έγραψε:
costas1968 έγραψε:ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ ΓΙΑ ΑΜΕΑ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΕΡΓΟΔΟΤΗ (ΦΙΛΟ) ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΕΛΑΒΕ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 200/2001.ΜΕΤΑ ΔΟΥΛΕΨΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ.
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΜΕΑ?
ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
ΕΙΜΑΙ 31 ΜΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΙΚΩΝ ΜΟΥ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ.
ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ / ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΠΕΙ ΤΙ ΞΕΡΕΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
:smile-flower:
ΔΗΜΟΣΙΟ:

Δεν κάνει προσλήψεις.
Παλαιότερα, υπήρχε ο νόμος 2643/98, ο οποίος ανάγκαζε τον κάθε δημόσιο φορέα που προκήρυσσε θέσεις να προσλαμβάνει ένα ποσοστό ΑΜΕΑ ή έμμεσα ΑΜΕΑ.
Οι τελευταίοι επιτυχόντες αυτού του διαγωνισμού δεν έχουν προσληφθεί ακόμη απο το 2008.
Πρώτα θα προσληφθούν αυτοί, μετά θα προκηρυχθούν νέες θέσεις, μετά αιτήσεις......ως τότε θα έχουν ξαναγυρίσει οι δεινόσαυροι στη γή.

ΙΔΙΩΤΕΣ/ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ:

Προς το παρόν, ισχύει ακόμα το πρόγραμμα που υπήρχε και παλαιότερα (2000/2001), απλά με κάποιες μικροδιαφορές. Η γνώμη μου είναι να κάνεις αιτήσεις εργασίας εκεί που θέλεις, και στη συνέντευξή να αναφέρεις το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ.
Σχετικά:
1). http://www.oaed.gr/downloads/draseis/file1.pdf
2). http://www.oaed.gr/index.php?option=com ... 64&lang=el

ΠΡΟΣΟΧΗ: πλέον, οι υποψήφιες εταιρείες πρέπει να πληρούν κάποιες προυποθέσεις που παλαιότερα δεν ήταν απαραίτητο να τις έχουν, οπως πχ το τελευταίο 6μηνο να μην έχουν μειώσει το προσωπικό τους (οι παραιτήσεις δεν μετρούν) κτλ.

ΙΔΙΩΤΕΣ/ ΕΛ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ:

Ξέρω οτι είναι δύσκολος καιρός γι' ανοίγματα, αλλά θεώρησα καλό ν' αναφέρω το δεύτερο πρόγραμμα για ΑΜΕΑ απο τον ΟΑΕΔ που αφορά ΝΕΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΑΜΕΑ.
Σχετικά:
1). http://www.oaed.gr/downloads/draseis/file2.pdf
2). http://www.oaed.gr/index.php?option=com ... 64&lang=el

ΙΔΙΩΤΕΣ/ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΑΜΕΑ:

Δυστυχώς δεν θυμάμαι τo nickname του αγαπητού μας μέλους που το πόσταρε πρώτος, αλλά ως πληροφορία έχω να σου πω πως εάν είσαι συνταξιούχος αναπηρίας λόγω (εκτός των άλλων) σκλήρυνσης, μπορείς να δραστηριοποιηθείς παράλληλα και ως ελ. επαγγελματίας.
Σχετικά:
http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_35_2013.pdf

Καλημέρα!! :smile-happy: :smile-wink: :smile-hi: :smile-itwasntme:

οκ
:smile-flower:
 #99317  από Still
 Παρ Ιαν 31, 2014 2:50 pm
:law-policered: Χα!! :law-policered:

:character-smurfpapa: Κάτι που αξίζει ν'αναφερθεί!!

Έχω παει κ γω στον οαεδ να ρωτήσω κάτι, και πάω στον κύριο στις Ειδικές Κοινωνικές Ομάδες και του ρωτάω τί γίνεται με τις προσλήψεις στο δημόσιο. Μπλα, μπλα, μπλα, μου λέει ότι και παραπάνω ΑΛΛΑ μου λέει (σκυφτά κ ψιθυριστά, σαν να μου πουλάει ναρκωτικά :teasing-smokingcrack: ), υπάρχουν κάποιες εταιρείες με μορφή τύπου ΝΠΙΔ η κάτι τέτοιο, οι οποίες μπορούν να προσλαμβάνουν άτομα χωρίς ΑΣΕΠ, άρα και ΑΜΕΑ μέσω του προγράμματος :scared-shocked: .

Στην επαρχιακή πόλη που ζώ, τέτοιου τύπου επιχειρήσεις είναι μερικές επιχειρήσεις του Δήμου, οπως το Πολιτιστικο Πολύκεντρο (ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ), αλλά σε μεγαλύτερες πόλεις υπάρχουν υπηρεσιες περιφέρειας ή νομαρχίας που φαντάζομαι οτι λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο.

Μάλιστα μου είπε, πως έχουν συνεργαστεί με τον οαεδ για προσληψη αμεα :smile-dull: .

Δυστυχώς, έχω κάνει αίτηση για σύνταξη αναπηρίας και δεν ενδιαφερόμουν για περαιτέρω πληροφορίες. Νομίζω πως το μυστικό βρίσκεται στους υπαλλήλους του οαεδ, στα γραφεία ειδικών κοινωνικών ομάδων. Εκεί να ρωτήσεις, κ να επιμένεις να μάθεις τί καθεστώς υπάρχει στις προσλήψεις των δημοτικών κοινωφελών επιχειρήσεων της περιοχής σου.

Καλή τύχη :smile-yes:
 #99321  από costas1968
 Παρ Ιαν 31, 2014 6:45 pm
Still έγραψε::law-policered: Χα!! :law-policered:

:character-smurfpapa: Κάτι που αξίζει ν'αναφερθεί!!

Έχω παει κ γω στον οαεδ να ρωτήσω κάτι, και πάω στον κύριο στις Ειδικές Κοινωνικές Ομάδες και του ρωτάω τί γίνεται με τις προσλήψεις στο δημόσιο. Μπλα, μπλα, μπλα, μου λέει ότι και παραπάνω ΑΛΛΑ μου λέει (σκυφτά κ ψιθυριστά, σαν να μου πουλάει ναρκωτικά :teasing-smokingcrack: ), υπάρχουν κάποιες εταιρείες με μορφή τύπου ΝΠΙΔ η κάτι τέτοιο, οι οποίες μπορούν να προσλαμβάνουν άτομα χωρίς ΑΣΕΠ, άρα και ΑΜΕΑ μέσω του προγράμματος :scared-shocked: .

Στην επαρχιακή πόλη που ζώ, τέτοιου τύπου επιχειρήσεις είναι μερικές επιχειρήσεις του Δήμου, οπως το Πολιτιστικο Πολύκεντρο (ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ), αλλά σε μεγαλύτερες πόλεις υπάρχουν υπηρεσιες περιφέρειας ή νομαρχίας που φαντάζομαι οτι λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο.

Μάλιστα μου είπε, πως έχουν συνεργαστεί με τον οαεδ για προσληψη αμεα :smile-dull: .

Δυστυχώς, έχω κάνει αίτηση για σύνταξη αναπηρίας και δεν ενδιαφερόμουν για περαιτέρω πληροφορίες. Νομίζω πως το μυστικό βρίσκεται στους υπαλλήλους του οαεδ, στα γραφεία ειδικών κοινωνικών ομάδων. Εκεί να ρωτήσεις, κ να επιμένεις να μάθεις τί καθεστώς υπάρχει στις προσλήψεις των δημοτικών κοινωφελών επιχειρήσεων της περιοχής σου.

Καλή τύχη :smile-yes:

οκ
:smile-angry: :smile-tmi: :smile-flower:
 #99338  από Κώστας
 Σάβ Φεβ 01, 2014 12:56 am
Still χρησιμότατη η πληροφόρησή σου και σ΄ ευχαριστούμε πολύ. Έχω μια ερώτηση και αν ξέρεις μου απαντάς. Αν κάποιος συνταξιούχος, αρχίσει να δουλεύει πάλι σαν ελεύθερος επαγγελματίας, τι εισφορές θα πρέπει να πληρώνει; Τις ίδιες που πλήρωνε πριν συνταξιοδοτηθεί; Να υποθέσω τότε ότι εφ΄ όσον θα πληρώνει και πάλι κάποιες εισφορές, όποιες κι΄ αν είναι αυτές, δεν θα του γίνονται πλέον κρατήσεις και από τη σύνταξή του;
 #99371  από Still
 Σάβ Φεβ 01, 2014 2:32 pm
Κώστα μου καλή σου μέρα :smile-hi:

Δυστυχώς δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, διάβασα όμως το πόστ της :arrow: titi στο οποίο λέει πως έχει διασταυρώσει τα λεγόμενά της με δικηγόρο :character-jaws: , άρα είναι παραπάνω απο έμπιστα.
Βάσει αυτών, επιλέγεις εσύ το φορέα στον οποίο θα θέλεις να δίνεις εισφορές/κρατήσεις.
Στο μυαλό μου, είναι προτιμότερο να δεχτείς τις κρατήσεις που υπάρχουν στην σύνταξη, να μην πληρώνεις ΤΕΒΕ/ΟΑΕΕ, θα υποστείς φυσικά φορολογία εισοδήματος, αλλά έχεις έκπτωση στη φορολογική δήλωση λόγω αναπηρίας, αρα..... :confusion-confused: :angry-screaming: :angry-steamingears: :auto-ambulance:
Κοίτα, δυστυχώς δεν πέρασα ακόμα απο ΚΕΠΑ. Μόλις περάσω (κ εφόσον παρω θετικό για μένα αποτελεσμα :smile-cash: ), θα πάω να το ψάξω ενδελεχώς, να ρωτήσω το ΙΚΑ, τον ΟΑΕΔ, τον λογιστή μου κλπ. και φυσικά να σας γνωστοποιήσω τα συμπεράσματα.
Στο μεταξύ, οτιδήποτε καινούργιο βρώ, θα τα λέμε :smile-yes:
 #99404  από Κώστας
 Κυρ Φεβ 02, 2014 2:42 pm
Δεν νομίζω σαν ελεύθερος επαγγελματίας να έχεις το δικαίωμα να ασφαλιστείς εκτός ΤΕΒΕ, ούτε και ότι μπορείς να επιλέξεις αν θα σου κάνουν κρατήσεις από τη σύνταξη αντί να πληρώνεις κανονικά εισφορές. Άμα μάθεις ενημέρωσέ μας.
 #99905  από costas1968
 Τρί Φεβ 18, 2014 4:14 pm
ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ (ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΜΕΑ).
ΟΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΠ ΟΤΙ ΕΙΠΑΝ ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ.
ΑΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΤΥΧΗ ΟΣΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ....