•  Tysabri από ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ εάν ξεκίνησα ήδη θεραπεία

  • Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #94915  από stan
 Τετ Σεπ 25, 2013 10:24 pm
Γεια σας,

Μόλις διαγνώστηκα τον Μάιο του 2013 με αρκετά επιθετικό προφίλ της Σκλήρυνσης, και οι γιατροί μου συνέστησαν Tysabri, το οποίο και ξεκίνησα στο εξωτερικό. Βρήκα δουλειά στην Ελλάδα για να επιστρέψω και έχω μια απορία. Αφού το ξεκίνησα ήδη, θα είναι εφικτό να συνεχίσω με το Tysabri, με το ΤΕΒΕ ή το ΙΚΑ; Αφού πρέπει να το παίρνω κάθε 4 βδομάδες, με ποιους πρέπει να επικοινωνήσω ώστε να πάρω τη δόση μου κανονικά; Υπάρχει και περίπτωση να μην μου το εγκρίνουν και να με αφήσουν με rebound effect;

Σας ευχαριστώ,
Stan
 #94925  από ΣΤΕΦΑΝΟΣ
 Πέμ Σεπ 26, 2013 2:49 am
Αν στο γράφει νευρολόγος συμβεβλημενος με ικα τότε πας από το φαρμακείο του ικα και το πέρνεις για χρήση σε νοσοκομείο που δεν το έχει (δημόσιο η ιδιωτικό )
Αν πας σε δημόσιο νοσοκομείο σε περνάνε κόσκινο και αν το εγκρίνει συνήθως ο διευθυντής τότε σε προγραμματίζουν για χρήση στο νοσοκομείο ανά 4 εβδομάδες
 #94938  από stan
 Πέμ Σεπ 26, 2013 11:24 am
Σ'ευχαριστώ Στέφανε.
Κάτι που με προβληματίζει είναι πώς θα συνεχίσω απρόσκοπτα το Tysabri, για να αποφύγω τυχόν rebound effect. Αν το κόσκινο διαρκεί αρκετές εργάσιμες μέρες, τότε θα χάσω κάποια δόση. Σε δημόσιο με βλέπω, αφού την έχω ήδη τη ΣΚΠ και δεν θα με ασφαλίσει ιδιώτης.
 #94943  από ΣΤΕΦΑΝΟΣ
 Πέμ Σεπ 26, 2013 2:55 pm
Το κόσκινο διαρκεί 4-5 εργάσιμες μέρες, δεν θα χάσεις κάποια δόση το πολύ πολύ να καθυστερήσεις 1-2 εβδομάδες, εγώ σε 12 μήνες εχω πάρει 10 δόσεις . Σε δημόσιο παω και εγώ πλέον κρατικό νίκαιας