• ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΚΕΠΑ, ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΑΡΤΟΎΡΑ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #91853  από Μιμικαμ
 Δευ Ιουν 17, 2013 6:08 pm
Ενημερωτικά σας πληροφορώ οτι οσοι σκέφτεστε να υποβάλλετε αίτηση για να περάσετε επιτροπή ΚΕΠΑ, δεν ξέρω ποιός είχε την φαεινή ιδέα.....και πρόσθεσε επιπλέον αλλο ενα 6σέλιδο έντυπο το οποίο βρίσκετε σε ισχύ απο τις 15 Ιουνίου και ονομάζεται.....ΕΙΣΗΓΗΤΙΚΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ.....

Αυτό πρέπει να συμπληρωθεί εξ ολοκλήρου απ'τον γιατρό που σας παρακολουθεί και να έχει υπογραφές απο Δημόσιο Νοσοκομείο....

Σήμερα που πήγα να καταθέσω την δική μου αίτηση, με περίμενε αυτή η νέα έκπληξη....αρχισα εναν διαρκή αγώνα, νοσοκομείο ΚΕΠΑ, αφου δεν υπήρχε τρόπος να το αποφύγω.....ΟΜΩς Η ΛΑΚΚΟΥΒΑ ΕΙΝΑΙ, οτι ανάμεσα στ'αλλα τα οποία πρέπει να συμπληρωθούν και υπογραφούν απ'τον γιατρό που μας παρακολουθεί....ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ, την οποία πρέπει να αποδεχτεί και να υπογράψει ο θεραπων ιατρός μας, αναγράφοντας ολα τα προσωπικά του δεδομένα....όνομα, Αριθ.Δελτίου ταυτότητας τηλ. τόπος κατοικίας κλπ.πράγμα το οποίο και αρνήθηκε, με αποτέλεσμα να αδυνατώ να βγάλω ακρη....αφου ούτε οι μεν στο νοσοκομείο δεχόντουσαν να υπογράψουν αυτή την υπεύθυνη δήλωση....και απ'την αλλη στα ΚΕΠΑ, να μην την κάνουν δεκτή....μπάχαλο λέμε.....
 #91854  από costas1968
 Δευ Ιουν 17, 2013 6:13 pm
Μιμικαμ έγραψε:Ενημερωτικά σας πληροφορώ οτι οσοι σκέφτεστε να υποβάλλετε αίτηση για να περάσετε επιτροπή ΚΕΠΑ, δεν ξέρω ποιός είχε την φαεινή ιδέα.....και πρόσθεσε επιπλέον αλλο ενα 6σέλιδο έντυπο το οποίο βρίσκετε σε ισχύ απο τις 15 Ιουνίου και ονομάζεται.....ΕΙΣΗΓΗΤΙΚΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ.....

Αυτό πρέπει να συμπληρωθεί εξ ολοκλήρου απ'τον γιατρό που σας παρακολουθεί και να έχει υπογραφές απο Δημόσιο Νοσοκομείο....

Σήμερα που πήγα να καταθέσω την δική μου αίτηση, με περίμενε αυτή η νέα έκπληξη....αρχισα εναν διαρκή αγώνα, νοσοκομείο ΚΕΠΑ, αφου δεν υπήρχε τρόπος να το αποφύγω.....ΟΜΩς Η ΛΑΚΚΟΥΒΑ ΕΙΝΑΙ, οτι ανάμεσα στ'αλλα τα οποία πρέπει να συμπληρωθούν και υπογραφούν απ'τον γιατρό που μας παρακολουθεί....ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ, την οποία πρέπει να αποδεχτεί και να υπογράψει ο θεραπων ιατρός μας, αναγράφοντας ολα τα προσωπικά του δεδομένα....όνομα, Αριθ.Δελτίου ταυτότητας τηλ. τόπος κατοικίας κλπ.πράγμα το οποίο και αρνήθηκε, με αποτέλεσμα να αδυνατώ να βγάλω ακρη....αφου ούτε οι μεν στο νοσοκομείο δεχόντουσαν να υπογράψουν αυτή την υπεύθυνη δήλωση....και απ'την αλλη στα ΚΕΠΑ, να μην την κάνουν δεκτή....μπάχαλο λέμε.....
Συγνωμη απ οσο γνωριζω τα προσωπικα στοιχεια του θεραποντος γιατρου τα ζητουν απο την αρχη που ισχυει το συστημα <<ΚΕΠΑ>>.Αυτα ειναι επιπλεον στοιχεια?
:violin:
 #91856  από Μιμικαμ
 Δευ Ιουν 17, 2013 7:28 pm
ΑΝΔΡΕΑΣ έγραψε::greetings-waveyellow: http://www.newsitamea.gr/%CE%95%CE%B9%C ... %81%CE%AF/ :obscene-smokingpimp: :obscene-smokingpimp: :obscene-smokingpimp: :obscene-smokingpimp: :obscene-smokingpimp: :obscene-smokingpimp: :obscene-smokingpimp: :obscene-smokingpimp: :obscene-smokingpimp: :obscene-smokingpimp: 17/06 2013 νέα εγκύκλιος. :eusa-naughty: :eusa-naughty: :eusa-naughty: :eusa-naughty:
Ναι όντως έτσι είναι.....μακάρι να ήξεραν και οι ίδιοι τι τους γίνεται.....πήγα στην προισταμένη....και μετά απο πολύ κόπο και αφού της εξήγησα οτι αυτό είναι αδύνατον να πραγματοποιηθεί, δηλαδή να δεχτεί ο γιατρός να δίνει σε κάθε ασθενή ολα τα προσωπικά του στοιχεία με την υπεύθυνη δήλωση Αρθρο 8 Ν.1599/1986....το μόνο που εδιναν μέχρι τώρα, ήταν Ονοματεπώνυμο, ΑΜΚΑ και ΤΣΑΥ.....Την εκανε δεκτή....αφου πρώτα περάσει απο ιατρικό προέλεγχο......αν μέχρι τότε δεν γίνει κάποια αλλη αλλαγή.....τι να πώ....δηλαδή μεσα σε χρονικό διάστημα δυο ημερών εναλλάσσονται δύο εγκύκλιοι...αύριο θα υπάρξει και τρίτη????και ολα αυτά για την εξυπηρέτηση του πολίτη και για την εύρυθμη λειτουργία των γραμματειών των ΚΕΠΑ?????? :obscene-hanged: :obscene-hanged:
 #91860  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιουν 17, 2013 7:55 pm
Μιμικαμ έγραψε:Ενημερωτικά σας πληροφορώ οτι οσοι σκέφτεστε να υποβάλλετε αίτηση για να περάσετε επιτροπή ΚΕΠΑ, δεν ξέρω ποιός είχε την φαεινή ιδέα.....και πρόσθεσε επιπλέον αλλο ενα 6σέλιδο έντυπο το οποίο βρίσκετε σε ισχύ απο τις 15 Ιουνίου και ονομάζεται.....ΕΙΣΗΓΗΤΙΚΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ.....

Αυτό πρέπει να συμπληρωθεί εξ ολοκλήρου απ'τον γιατρό που σας παρακολουθεί και να έχει υπογραφές απο Δημόσιο Νοσοκομείο....

Σήμερα που πήγα να καταθέσω την δική μου αίτηση, με περίμενε αυτή η νέα έκπληξη....αρχισα εναν διαρκή αγώνα, νοσοκομείο ΚΕΠΑ, αφου δεν υπήρχε τρόπος να το αποφύγω.....ΟΜΩς Η ΛΑΚΚΟΥΒΑ ΕΙΝΑΙ, οτι ανάμεσα στ'αλλα τα οποία πρέπει να συμπληρωθούν και υπογραφούν απ'τον γιατρό που μας παρακολουθεί....ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ, την οποία πρέπει να αποδεχτεί και να υπογράψει ο θεραπων ιατρός μας, αναγράφοντας ολα τα προσωπικά του δεδομένα....όνομα, Αριθ.Δελτίου ταυτότητας τηλ. τόπος κατοικίας κλπ.πράγμα το οποίο και αρνήθηκε, με αποτέλεσμα να αδυνατώ να βγάλω ακρη....αφου ούτε οι μεν στο νοσοκομείο δεχόντουσαν να υπογράψουν αυτή την υπεύθυνη δήλωση....και απ'την αλλη στα ΚΕΠΑ, να μην την κάνουν δεκτή....μπάχαλο λέμε.....
:think: Δηλαδη .....ο ''θεραπων ιατρος '' σου , αρνηθηκε να συμπληρωσει αυτη τη δηλωση ????????? Καταλαβα σωστα ? Δηλαδη ...ΔΕΝ τον νοιαζει , αν δεν μπορεσεις να καταθεσεις τα χαρτια σου στο ΚΕΠΑ ??????????? :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer:Υποψιαζομαι , ειμαι σιγουρη μαλλον, οτι πολλοι ''θεραποντες '' κρατουν την ιδια σταση ! Γι αυτο βγηκε η νεωτερη ...διαταγη :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer:
 #91861  από Μιμικαμ
 Δευ Ιουν 17, 2013 8:07 pm
Ναι Αννα μου σωστα κατάλαβες.....ο θεράπων γιατρός μου ανέφερε ολο το ιστορικό μου, παρούσα κατάσταση, φαρμακευτική αγωγή, αλλα αρνήθηκε να συμπληρώσει την υπεύθυνη δήλωση, αυτό μου είπε είναι δικαιοδοσία της Διευθύντρια του νευρολογικού τμήματος, στην οποία και πήγα....αλλα εκτός απο την υπογραφή της, ΑΜΚΑ και ΤΣΑΥ, την δήλωση δεν δέχτηκε να την συμπληρώσει....οπότε ξανά στα ΚΕΠΑ, και μια απ'τα ιδια κι εκεί.....ολο φαεινές ιδέες είναι,.....τώρα απο οτι κατάλαβα ισχύουν και τα δύο....δηλαδή η παλιά εγκύκλιος με τον ιατρικό προέλεγχο, ή όποιος καταθέσει τον ΕΙΣΗΓΗΤΙΚΟ ΦΑΚΕΛΟ ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑς συμλπηρωμένο και τεκμηριωμένο απο το γιατρό,απαλλάσσετε απο τον προέλεγχο των ΚΕΠΑ γίνονται δεκτά και τα δύο προς το παρόν.....
 #91863  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιουν 17, 2013 8:13 pm
:angry-cussingblack: :angry-cussingblack: :angry-cussingblack: Εγω....γιατι περιμενα οτι θα γινοταν κατι τετοιο ????? Το περιμενα , απο τοτε που κυκλοφορησε αυτο το νεο.....χαρτι.....!!!!!! Γιατι το περιμενα οτι οι....''θεραποντες'' θα λειτουργουν ετσι ????? Ε?????
 #91864  από Μιμικαμ
 Δευ Ιουν 17, 2013 8:34 pm
Εγώ, κατανοώ την στάση του γιατρού, είναι απόρρητα προσωπικά δεδομένα, τα οποία βρίσκονται στν ιατρικό σύλλογο και όποιος θέλει μπορεί να τα βρεί.....με τα ΚΕΠΑ, απορώ πως δεν το σκέφτηκαν.....αν και νομίζω οτι κατάλαβαν οτι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο....και απ'οτι φαίνεται θα αποσύρουν αυτήν την νέα εγκύκλιο....