• ΚΡΑΤΟΣ ΠΑΡΑΝΟΙΑΣ-ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΟΙ ΑΜΕΑ (ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ)

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #77780  από Hristos!
 Τετ Σεπ 19, 2012 7:56 pm
Καθιστε γιατι εχω ακομα καλυτερη περιγραφη σε αυτο το κωλοκρατος.
Πηγα να κανω τον (καθιερωμενο) μηνιαιο ορο μου (Tysabri) για να με κραταει σε μια υποφερτη κατασταση και ω του θαυμαυτος διαπιστωσανε οτι τελειωσε η συνεχιζομενη θεραπεια που ειχα και ετσι δεν κατεστη εφικτο να κανω τιποτα, διαφορετικα θα επρεπε να πληρωσω περιπου 800 ευρω (με τα φθηνοτερα σκευασματα) + τον ορο που ευτυχως τον ειχα παραλαβει οσο ακομα ειχα περιθαλψη, αλλιως θα επρεπε να τον πληρωσω και αυτον (επιπλεον 1800€)

Γιατι συνεβη ολο αυτο? Γιατι στο γελοιο κρατος δεν μπορουν να καταλαβουν οτι Σκληρυνση Κατα Πλακας = Αυτοανοσο Χρονιο Ανιατο Νοσημα = Αναγκαια Πληρης Διαβιου Ιατροφαρμακευτικη Περιθαλψη. Ειμαι εμμεσα ασφαλισμενος απο τη μητερα μου, μιας και αρρωστησα οντας φοιτητης. Μετα απο βασανα σχεδον 1 ετος περασα επιτροπη και μου δωσανε παραπληγικο για 1 χρονο απο οτι ειδα (μαλλον κανανε λαθος στην ημερομηνια, γιατι δεν ηταν ακριβως 1 χρονο), οποτε με το που το πηρα κατεθεσα εκ νεου χαρτια ανανεωσης. ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΝΑ ΑΡΝΗΘΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΚΕΠΑ. Προκειται για διαπιστευμενο ιατρικο συμβουλειο, το οποιο σε εξεταζει παρουσια διοικητικου οργανου. Δεν μπορει να γνωματευει οτι εχεις ενα ποσοστο αναπηριας και μετα να ερχετε ο καθε καρεκλοκενταυρος και να αρνειτε την αποφαση γιατρων που σε εξετασαν + διοικητικου υπαλληλου που παρεβρισκοταν εντος της αιθουσας και εκπροσωπουσε τα συμφεροντα του ταμειου. Περιττο να αναφερω οτι στο διαστημα αυτο δεν ειχα πληρη περιθαλψη, δηλαδη δεν μπορουσα να παω σε νοσοκομειο παρα μονο για τον ορο μου, ανεξαρτητως αν η σκληρυνση επηρεαζει ποικιλοτροπως το συνολο του ανθρωπινου οργανισμου.

Το αποτελεσμα ειναι να ειμαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ μεχρι να περασω εκ νεου επιτροπη, αγνωστο σε ποσους μηνες και φυσικα αγνωστου αποτελεσματος, μιας και απ οτι καταλαβα το ΙΚΑ θελει να περικοψει απο ανθρωπους που εχουν απολυτη αναγκη ακομα και τις βασικες παροχες.

Βρισκομαι σε πληρη απογνωση και συναμμα διακατεχομαι απο τεραστια οργη. Δεν ξερω πως να χαρακτηρισω το σημερινο, που αποτελει το κερασακι στην τουρτα των οσων υποφερω τον τελευταιο χρονο. Ακομα και δικηγορος δεν ξερω τι μπορει να κανει και σε τι να οφελησει. Α
ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ, ΠΡΟΤΡΟΠΗ, Ή ΣΥΜΒΟΥΛΗ, θα σας ημουν ευγνωμων. Εγω εξω μεινει αναυδος και δεν ξερω αν θα συνελθω ποτε απο τα απανωτα σοκ.

Υ.Γ.1 Δεν εχω το κουραγιο να ξαναδιαβασω καν το ποστ μου. Προσπαθησα να το γραψω οσο πιο νηφαλια και συνοπτικα γινεται, περιγραφοντας μονο τα απολυτως βασικα σημεια και παραλειποντας τα πολλαπλα περιστατικα ταλαιπωριας μου τον τελευταιο χρονο.

Υ.Γ.2 Και μια θερμη παρακληση: Αν καποιος εχει συγγενη οποιοδηποτε διοικητικο στελεχος στο ΙΚΑ, να του επισημανει να ενημερωνει τους χρονια πασχοντες ασθηνες σωστα και να μην τους κρατα σε ληθαργο προς χαριν του ταμειου!
 #77787  από litsa
 Τετ Σεπ 19, 2012 8:52 pm
είναι εντελώς απαράδεκτοι ... !!!!! τα φάγανε αυτοί και κυνηγάνε τους ασθενείς τώρα......
Ντροπή..!
 #77791  από Μαρία
 Τετ Σεπ 19, 2012 9:21 pm
Και μένα HRISTO με είχε απορρίψει 2 φορες ο διευθυντής του ΙΚΑ (διοικητικός) ακυρώνοντας ουσιαστικά τους γιατρους. Το ικα αμφισβητεί τον εαυτό του με λιγα λογια. Πέρασα δευτεροβάθμια με απέρριψαν και μετα έκανα ενσταση (στο διοικιτικο) την πρωτη φορα απερρίφθη. Μετα κίνησα εκ νέου τη διαδικασια την με ξανα απέρριψε ο διευθυντής του ικα ξαναπερασα δευτεροβάθμια με απέρριψαν ξανα εκανα ενσταση στο διοικητικό και αυτη τη φορα με παρέπεμψαν αυτοι σε επιτροπη οπου και επιτέλους δικαιώθηκα. Τωρα λήγει το επιδομα μου αλλα με αυτα που ακουω δε νομιζω να μου το ξαναδώσουν. Ωστόσο όλα αυτά έγιναν προ ΚΕΠΑ. Τώρα δυστυχώς δεν έχω ιδέα πως παίζει η κατάσταση
 #77794  από Hristos!
 Τετ Σεπ 19, 2012 9:31 pm
Καλησπερα Μαρια.
Προ ΚΕΠΑ ηξερες τουλαχιστον ποιον να κυνηγησεις. Εδω τωρα ριχνει ο ενας το βαρος στον αλλο. Ευχομαι να μην εχεις προβλημα στην ανανεωση σου. Ειναι οτι χειροτερο να σταματας τη θεραπεια, ειδικα οταν εχουν σταματησει τα νεα περιστατικα (ωσεις) που μου συνεβεναν με κατεγιστικο ρυθμο προ Tysabri.
 #77796  από Μαρία
 Τετ Σεπ 19, 2012 10:28 pm
Σου ευχομαι να βρεις γρηγορα ακρη και να σου πηγαινουν ολα απο το καλο στο καλύτερο!
 #77821  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Σεπ 20, 2012 9:51 am
Hristos! έγραψε:Καθιστε γιατι εχω ακομα καλυτερη περιγραφη σε αυτο το κωλοκρατος.
Πηγα να κανω τον (καθιερωμενο) μηνιαιο ορο μου (Tysabri) για να με κραταει σε μια υποφερτη κατασταση και ω του θαυμαυτος διαπιστωσανε οτι τελειωσε η συνεχιζομενη θεραπεια που ειχα και ετσι δεν κατεστη εφικτο να κανω τιποτα, διαφορετικα θα επρεπε να πληρωσω περιπου 800 ευρω (με τα φθηνοτερα σκευασματα) + τον ορο που ευτυχως τον ειχα παραλαβει οσο ακομα ειχα περιθαλψη, αλλιως θα επρεπε να τον πληρωσω και αυτον (επιπλεον 1800€)

Γιατι συνεβη ολο αυτο? Γιατι στο γελοιο κρατος δεν μπορουν να καταλαβουν οτι Σκληρυνση Κατα Πλακας = Αυτοανοσο Χρονιο Ανιατο Νοσημα = Αναγκαια Πληρης Διαβιου Ιατροφαρμακευτικη Περιθαλψη. Ειμαι εμμεσα ασφαλισμενος απο τη μητερα μου, μιας και αρρωστησα οντας φοιτητης. Μετα απο βασανα σχεδον 1 ετος περασα επιτροπη και μου δωσανε παραπληγικο για 1 χρονο απο οτι ειδα (μαλλον κανανε λαθος στην ημερομηνια, γιατι δεν ηταν ακριβως 1 χρονο), οποτε με το που το πηρα κατεθεσα εκ νεου χαρτια ανανεωσης. ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΝΑ ΑΡΝΗΘΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΚΕΠΑ. Προκειται για διαπιστευμενο ιατρικο συμβουλειο, το οποιο σε εξεταζει παρουσια διοικητικου οργανου. Δεν μπορει να γνωματευει οτι εχεις ενα ποσοστο αναπηριας και μετα να ερχετε ο καθε καρεκλοκενταυρος και να αρνειτε την αποφαση γιατρων που σε εξετασαν + διοικητικου υπαλληλου που παρεβρισκοταν εντος της αιθουσας και εκπροσωπουσε τα συμφεροντα του ταμειου. Περιττο να αναφερω οτι στο διαστημα αυτο δεν ειχα πληρη περιθαλψη, δηλαδη δεν μπορουσα να παω σε νοσοκομειο παρα μονο για τον ορο μου, ανεξαρτητως αν η σκληρυνση επηρεαζει ποικιλοτροπως το συνολο του ανθρωπινου οργανισμου.

Το αποτελεσμα ειναι να ειμαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ μεχρι να περασω εκ νεου επιτροπη, αγνωστο σε ποσους μηνες και φυσικα αγνωστου αποτελεσματος, μιας και απ οτι καταλαβα το ΙΚΑ θελει να περικοψει απο ανθρωπους που εχουν απολυτη αναγκη ακομα και τις βασικες παροχες.

Βρισκομαι σε πληρη απογνωση και συναμμα διακατεχομαι απο τεραστια οργη. Δεν ξερω πως να χαρακτηρισω το σημερινο, που αποτελει το κερασακι στην τουρτα των οσων υποφερω τον τελευταιο χρονο. Ακομα και δικηγορος δεν ξερω τι μπορει να κανει και σε τι να οφελησει. Α
ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ, ΠΡΟΤΡΟΠΗ, Ή ΣΥΜΒΟΥΛΗ, θα σας ημουν ευγνωμων. Εγω εξω μεινει αναυδος και δεν ξερω αν θα συνελθω ποτε απο τα απανωτα σοκ.

Υ.Γ.1 Δεν εχω το κουραγιο να ξαναδιαβασω καν το ποστ μου. Προσπαθησα να το γραψω οσο πιο νηφαλια και συνοπτικα γινεται, περιγραφοντας μονο τα απολυτως βασικα σημεια και παραλειποντας τα πολλαπλα περιστατικα ταλαιπωριας μου τον τελευταιο χρονο.

Υ.Γ.2 Και μια θερμη παρακληση: Αν καποιος εχει συγγενη οποιοδηποτε διοικητικο στελεχος στο ΙΚΑ, να του επισημανει να ενημερωνει τους χρονια πασχοντες ασθηνες σωστα και να μην τους κρατα σε ληθαργο προς χαριν του ταμειου!
:angry-cussingblack: Χρηστο μου, δυστυχως ή ευτυχως , δεν εισαι ο μονος συνασθενης που αντιμετωπιζει τετοιο προβλημα ! Αν θελεις, διαβασε τις δημοσιευσεις στο '' ΚΡΑΤΙΚΕΣ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ'' , στο θεμα '' ΜΕ ΕΚΔΙΚΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΑ'' !!!!!!!! Οσο για τη σταση των διοικητικων του ΙΚΑ , προσωπικα, εχω ΠΟΛΥ ΚΑΚΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ !!!Εχω γραψει, σχετικα, στο παρελθον ! Να μην τα ξαναλεω και συγχιζομαι !!!!!!!!!!! Φιλε μου !!!!! Μονο, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ , μπορουμε να κανουμε κατι !!!!! Μονο ολοι μαζι, μπορουμε να προλαβουμε το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ , που ερχεται ......!!!!!!!!!!!!!! Αν συχναζεις στο facebook, ψαξε για την Ομαδα Αλληλεγγυης Ανθρωπων με σκπ !!!!! Πολλα επισης, μπορεις να διαβασεις κι εδω στο φορουμ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Φροντισε να εισαι σε εισαι σε , συχνη, εποικοινωνια,μαζι μας!!!!!!!! Οσο για το tysabri, μαλλον δεν μπορει να σε καλυψει η Ομαδα Αλληλεγγυης , αφου αυτο το φαρμακο, δεν γινεται να το μοιραστεις με καποιον αλλο συνασθενη ! Θα σου ελεγα, να κανεις μια συζητηση με το γιατρο, που το συνταγογραφησε ! Πρεπει να κανει κατι, αυτος ! Εκτος κι αν , μπορει να παρει την ευθυνη της αποτομης και αναιτιας διακοπης !!!!! Για προσπαθησε !!!!!Καλη δυναμη !!!!!!!!!!!!! :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #77824  από Hristos!
 Πέμ Σεπ 20, 2012 10:43 am
Καλημερα Αννα.

Διαβασα σερι τα περισσοτερα θρεντς, μιας και απο χτες δεν εχω κουραγιο ουτε να παω μεχρι την κουζινα να πιω νερο. Στο facebook δεν πολυμπαινω. Παντως, θα ριξω και εκει μια ματια.
Δυστυχως οι γιατροι δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Θελουν να μου χορηγησουν κανονικα τον ορο, τον οποιο κρινουν επιτακτικα αναγκαιο για την σταθεροποιηση της πορειας της νοσου, αλλα εφοσον δεν εχω ασφαλιστικη καλυψη δεν μπορει να προκυψει ακρη.

Στο ΙΚΑ δεν καταλαβαινουν και δεν αναλαμβανουν τις συνεπειες των πραξεων τους και ετσι αναγκαστικα με αφηνουν χωρις θεραπεια και χωρις ασφαλεια για οτι συνεπαγεται αυτο για την κατασταση της υγειας μου και την επιδεινωση της πορειας της νοσου.
 #77827  από litsa
 Πέμ Σεπ 20, 2012 11:35 am
δεν είναι μόνο από την πάθηση είναι και η ψυχολογική σου επιβάρυνση με όλα αυτά που συμβαίνουν!!!!!!!!!!!!

ΝΑ ΠΑΣ ΤΩΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ....

να του πεις την κατάσταση σου και να του θέσεις τις ευθύνες του κράτους !!!

#@$@#%^$%&*&(*^%$#@
 #77833  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Σεπ 20, 2012 12:49 pm
Hristos! έγραψε:Καλημερα Αννα.

Διαβασα σερι τα περισσοτερα θρεντς, μιας και απο χτες δεν εχω κουραγιο ουτε να παω μεχρι την κουζινα να πιω νερο. Στο facebook δεν πολυμπαινω. Παντως, θα ριξω και εκει μια ματια.
Δυστυχως οι γιατροι δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Θελουν να μου χορηγησουν κανονικα τον ορο, τον οποιο κρινουν επιτακτικα αναγκαιο για την σταθεροποιηση της πορειας της νοσου, αλλα εφοσον δεν εχω ασφαλιστικη καλυψη δεν μπορει να προκυψει ακρη.

Στο ΙΚΑ δεν καταλαβαινουν και δεν αναλαμβανουν τις συνεπειες των πραξεων τους και ετσι αναγκαστικα με αφηνουν χωρις θεραπεια και χωρις ασφαλεια για οτι συνεπαγεται αυτο για την κατασταση της υγειας μου και την επιδεινωση της πορειας της νοσου.
:scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: Δηλαδη....ο θεραπων ιατρος, αναλαμβανει την ευθυνη της αποτομης διακοπης του φαρμακου ???????? Αν ημουν στη θεση του...θα εκοβα το λαιμο μου...για να σου εξασφαλισω το τυσαμπρι .......!!!!!!!!! Ελεος πια !!!!!! Καλα σου λει η Λιτσα !!!!!! Πηγαινε στον εισαγγελεα !!!!!!! .....Και...αν επιτρεπεται, σε ποιο νοσοκομειο σε παρακολουθουν ?????????
 #77845  από litsa
 Πέμ Σεπ 20, 2012 1:45 pm
ΝΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ!!!
ΔΩΣΕ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗς ΥΓΕΙΑς σου ...!!!

Στον εισαγγελέα!!! δεν κοστίζει τίποτα.... και θα φέρει αποτελέσματα ....