• ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ GILENYA

  • Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για το πρώτο φάρμακο σε χάπι γνωστό ως Gilenya (φιγκολιμόδη) για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #75436  από tonia77
 Δευ Ιούλ 23, 2012 5:55 am
ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑς. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ FORUM. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΣΑΣ ΤΟ GILENYA. ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΑΝΟΣΟΚΑΤΑΣΤΟΛΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΙΝΤΕΡΦΕΡΌΝΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑς.
 #75453  από manos81
 Δευ Ιούλ 23, 2012 11:15 am
ΓΕΙΑ ΣΟΥ!ΚΑΝΩ 8-9 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΟΣ ΙΔΟΥΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΚΤΙΣΩ ΠΟΤΕ. ΕΛΕΝΧΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΘΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ.ΠΡΙΝ ΕΚΑΝΑ ΒΕΤΑΦΕΡΟΝ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΧΕ ΔΙΑΛΙΣΕΙ..ΤΟΡΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.ΝΙΟΘΩ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΟΠΟΣ
:obscene-drinkingchug:
 #75461  από tonia77
 Δευ Ιούλ 23, 2012 12:54 pm
manos81 έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΟΥ!ΚΑΝΩ 8-9 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΟΣ ΙΔΟΥΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΚΤΙΣΩ ΠΟΤΕ. ΕΛΕΝΧΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΘΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ.ΠΡΙΝ ΕΚΑΝΑ ΒΕΤΑΦΕΡΟΝ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΧΕ ΔΙΑΛΙΣΕΙ..ΤΟΡΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.ΝΙΟΘΩ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΟΠΟΣ
:obscene-drinkingchug:
διάβασα και άλλους που κάνουν gilenya και εξετάζουν τατικά τα μάτια τους. αυτό γιατί; έχει να κάνει με πιθανές επιπτώσεις MS π.χ. διπλοπία ή το φάρμακο επηρεάζει την όραση???? πάντως παιδιά ευχομαι και στους δυο σας -mano81 kai γεωργιο- τα καλύτερα!!!
 #75464  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιούλ 23, 2012 1:27 pm
Επειδη, πριν απο τρεις μηνες, επαθα μια...παροξυσμικη κολπικη μαρμαρυγη, ο νευρολογος που, υποτιθεται οτι με παρακολουθει, εχει αποκλεισει τη χρηση του gilenya, γαι μενα !!!! Δεν μπορω να πω οτι, στενοχωρηθηκα !!!!!!!!!!!!!!! :laughing-rolling:
 #75468  από tonia77
 Δευ Ιούλ 23, 2012 2:12 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε:Επειδη, πριν απο τρεις μηνες, επαθα μια...παροξυσμικη κολπικη μαρμαρυγη, ο νευρολογος που, υποτιθεται οτι με παρακολουθει, εχει αποκλεισει τη χρηση του gilenya, γαι μενα !!!! Δεν μπορω να πω οτι, στενοχωρηθηκα !!!!!!!!!!!!!!! :laughing-rolling:
Αννα 2 ερωτήσεις:
-είχες και παλιότερα κάποιο πρόβλημα με την καρδιά σου;
-τι αγωγή ακολουθείς τώρα;
 #75501  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιούλ 23, 2012 6:22 pm
tonia77 έγραψε:
ΑΝΝΑ59 έγραψε:Επειδη, πριν απο τρεις μηνες, επαθα μια...παροξυσμικη κολπικη μαρμαρυγη, ο νευρολογος που, υποτιθεται οτι με παρακολουθει, εχει αποκλεισει τη χρηση του gilenya, γαι μενα !!!! Δεν μπορω να πω οτι, στενοχωρηθηκα !!!!!!!!!!!!!!! :laughing-rolling:
Αννα 2 ερωτήσεις:
-είχες και παλιότερα κάποιο πρόβλημα με την καρδιά σου;
-τι αγωγή ακολουθείς τώρα;
Τονια μου, δεν ειχα ποτε προβλημα με την καρδια μου ! Οταν επαθα την μαρμαρυγη, πηγα σε νοσοκομειο και μου εκαναν ''αναταξη'' με διαφορα φαρμακα !Δεν μου εδωσαν αγωγη! Αν το ξαναπαθω, να ξαναπαω σε νοσοκομειο, ετσι μου ειπαν ! Εκανα διαφορες εξετασεις και ολες ηταν ενταξει ! Παιρνω, μονο valmane, που ειναι φυτικο ηρεμιστικο !!!!!! Για τη σκπ, αυτη τη στιγμη ....δεν παιρνω...ΤΙΠΟΤΑ....!!!!! Σταματησα τις ιντερφερονες, τελος Οκτωβρη !!!!!!!Αυτααααααα........ :greetings-waveyellow:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΝΝΑ59 την Τετ Ιούλ 25, 2012 1:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #75641  από manos81
 Τετ Ιούλ 25, 2012 1:13 pm
κατι παιζει με τιν οχρα κυλιδα γιαυτο παρκαλουθουμε τα ματια για τυχον επιπλοκες