• ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ???

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #74031  από manoula 2
 Παρ Ιουν 22, 2012 12:42 pm
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ????Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΡΑΦΕΙ 0%ΚΑΙ ΖΗΤΑΝΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ.ΕΛΕΟΣ!!!
 #74038  από manoula 2
 Παρ Ιουν 22, 2012 1:09 pm
ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕΤΡΗΣΗ ΟΣΤΙΚΗΣ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑΣ ΜΕ 0% ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ!!!ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ?ΕΛΕΟΣ!!!!
 #74040  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Ιουν 22, 2012 1:14 pm
Απο 1/1/2012 πληρωνουμε συμμετοχη στις διαγνωστικες εξετασεις !!!!!! 15% !!!!!! ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ, αν γινουν σε δημοσιο νοσοκομειο !!!!!!! Ετσι κι εγω ΔΕΝ πληρωσα για τις μαγνητικες, που εκανα στο Αιγηνιτειο !!!!!!!!!!!!!!!
 #74598  από zgouriazmenos
 Δευ Ιούλ 02, 2012 10:47 pm
Καλησπέρα! Το αιώνιο πρόβλημα-απορία!!!
Πηγέ ο άντρας μου σήμερα-συνασθενής σας να γράψει φάρμακα σε νευρολόγο (neurontin) και του τα έγραψε με 25% συμμετοχή αντί 0% της προηγούμενης φοράς!Φωτίστε με σας παρακαλω...άλλαξε κτ τον τελευταίο ενα μήνα (γτ κάπου τόσο έχουμε να γράψουμε φάρμακα) ή να πάω αύριο το πρωί να και να τσακωθώ με την γιατρό???

Υ.Γ: Ας μου στείλει κπ την εγκύκλιο για το τι υφίσταται για να ξέρω να τσακώνομαι με αποδείξεις τουλάχιστον!!!!
Ευχαριστω εκ των προτέρων...
Μαρία.
 #74601  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιούλ 03, 2012 9:16 am
Γ55/749/26-3-2010 !!!!!!!!! Δεν εχουμε συμμετοχη , σε ολα ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ τα φαρμακα !!!!!!!!!! Αρκει , να αναγραφεται ΚΑΙ η σκπ , στη συνταγη !!!!!!! Πχ. σκπ-γριπη....κλπ !!!!!!!!!!!!! Αν διαβασεις τον ΚΩΔΙΚΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ, θα δεις οτι, στους γιατρους, που δεν συνταγογραφουν σωστα, επιβαλλεται χρηματικο προστιμο !!!!Ακους εκει 25% !!!!! Πες στον.....επιστημονα...που ασκει...λειτουργημα....., στο γιατρο ντε .......να κοψει το λαιμο του και να ενημερωθει !!!!!!! ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ !!!!!!! :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #74610  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιούλ 03, 2012 10:52 am
Επισης.....διαβαστε και εδω !!!!!!!! !!!!!!!! http://www.fsk.gr/wordpress/?p=114 , επιλεγοντας το ''εγκυκλιοι συμμετοχων'' !!!!!!!!!!!! Επισης......αν ο γιατρος, συνταγογραφει ηλεκτρονικα, τοτε, μολις πληκτρολογησει σκπ , το συστημα βγαζει, μονο του, 0% συμμετοχη !!!!!!! Και, τελος παντων, ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του γιατρου να ενημερωθει !!!! Κι αν , εχει αλλαξει κατι, να δειχνει τη νεα εγκυκλιο στον ασθενη !!!!! Αμαν πια !!!!!!!!!!!!! :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer:
 #74619  από κατερινα 55
 Τρί Ιούλ 03, 2012 12:36 pm
Αννα μου δυστυχώς η νέα εγκύκλιος λέει με έντονα γράμματα μηδενική συμμετοχή για την εντόπιση ή θεραπεία των χρόνιων παθήσεωνΚαι όχι για όλα τα φάρμακα.Μόνο για τα φάρμακα της πάθησης ισχύει η μηδενική συμμετοχή. :(
http://www.iatrikiergasias.gr/upload/file/simetohi.pdf
 #74621  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιούλ 03, 2012 12:56 pm
κατερινα 55 έγραψε:Αννα μου δυστυχώς η νέα εγκύκλιος λέει με έντονα γράμματα μηδενική συμμετοχή για την εντόπιση ή θεραπεία των χρόνιων παθήσεωνΚαι όχι για όλα τα φάρμακα.Μόνο για τα φάρμακα της πάθησης ισχύει η μηδενική συμμετοχή. :(
http://www.iatrikiergasias.gr/upload/file/simetohi.pdf
Ακριβως, αυτη την εγκυκλιο ανεφερα , κι εγω !!!! Γραφει ο% συμμετοχη στη σκπ !!!! Ειναι ξεκαθαρο ! Επισης, πριν λιγο, ελαβα απαντηση απο το Συλλογο, που λεει το ιδιο !!!! Συμφωνα με το ΦΕΚ 497 , 0% συμμετοχη, για μας !!! Με ενημερωσαν ΚΑΙ για τα σκιαγραφικα !!!! Ειναι...ΔΩΡΕΑΝ !!!!!!! Θα μου στειλουν και ταχυδρομικα, ενημερωτικο υλικο !!!!!!!!!! :greetings-waveyellow:
 #74631  από billios
 Τρί Ιούλ 03, 2012 3:00 pm
Για το σκιαγραφικο πραγματι εγω δεν πληρωσα φραγκο