• ΝΕΑ ΑΠΟ FAMPYRA

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #70704  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Απρ 25, 2012 9:30 pm
ΣΟΒΑΡΑ ????? ΠΑΣΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΝΟΙΑ ???? ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ...ΥΠΕΡΗΧΟ ????? ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ !!!!!! ΕΙΣΑΙ ΑΝΑΓΩΓΟΣ !!!!!!!! ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΝΑ ΜΕ ΒΡΙΖΕΙΣ !!!!!!!!!!
 #70712  από litsa
 Πέμ Απρ 26, 2012 12:01 am
Να το ξαναπώ!!

μάλλον όχι θα το πω για πρώτη φορά!!!!

ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΝΟΜΑ!!! ΑΚΟΥΣ ADMIN???

NA ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΝΟΜΑ..

ΠΕΣΤΟ ΧΕΝΦΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ!!!

ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΦΤΙΑΞΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΏΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΚΛΥΡΗΝΣΗΣ.. !!!!

ΛΟΙΠΟΝ ΝΑΙ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΑ!!!!

το ξαναλέω, δεν είμαι εναντίον της χενφα ... δεν την εχω κάνει ακόμα...
το σκέφτομαι όμως..

ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΓΓΥΑΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΟΨΩ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΜΠΙΦ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ??????

ΜΟΥ ΤΟ ΕΓΓΥΑΤΕ??
θα μου πειτε οι χενφικοί ότι σου εγγυατε κανείς ότι το ρεμπίφ σε βοηθάει??
ΟΧΙ
ΑΛΛΑ ΑΥΤΌ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΡΕς ΤΩΡΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΜΑς .. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ..
ΓΙΑΤΙ???

ΓΙΑΤΊ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΧΕΝΦΙΚΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΧΕΝΦΑ...

εδώ η Αννα ρώτησε για το φαμπιρα η κοπέλα είπε για την αδερφή της και το θέμα πήγε στην χένφα!!!! ελεος
ΚΑΙ ΓΙΑΤΊ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΔΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΈΚΑΝΕ 2 -3 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΌς ΟΤΙ ΔΕΙΤΕ ΜΕ ΣΩΘΗΚΑ ... !! ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ , ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΩ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ , ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟΣΤΕΨΕΙ ΤΑ ΑΓΧΗ ΜΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΕΝΦΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ, ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΠΙΑ. ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ ...

ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΧΕΝΦΙΚΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΤΟΥς ΕΥΑΤΟΥΣ ΤΟΥς ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΜΑς???

ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΛΥΡΗΝΣΗ ???? ΙΩΣΟΥΛΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙς ΟΠΟΙΕς ΜΕΤΑΤΡΟΠΕς ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΝΤΕ ΤΕ???

ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΊΤΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΆΝΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΙ ΛΕΤΕ... ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩς ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ -ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ...

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΠΟΥ ... ΕΙΡΩΝΕΥΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΝΝΟΥΛΑ - ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥς ΔΥΟ- ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΊΑ ΣΥΓΝΩΜΗ!!!

ΑΥΤΆ ΚΑΙ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑς..
ΣΥΓΝΩΜΗ, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΠΟ ΤΟΥς ΠΡΩΤΟΥς, ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ, ΘΥΜΩΣΑ ΤΟΣΟ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ....

ΑΝ ΣΑς ΕΝΟΧΛΗΣΑ .... ΞΑΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ!!!
 #70717  από litsa
 Πέμ Απρ 26, 2012 1:23 am
πρέπει να καταλάβουν ορισμένοι - ότι τα σκ.... ά! για κάποιους είναι μπλέ, για άλλους καφέ και για άλλους πράσινα...

οπότε ο καθένας τα λύνει αναλόγως ... άλλος με την βλακεία του, άλλος με την δήθεν γνώση του, άλλος με την εξυπνάδα του..

ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ ...... ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ..

Η ΣΚΛΥΡΗΝΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΑΤΗ ΠΡΟς ΤΟ ΠΑΡΟΝ...

ΜΑΚΑΡΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ Ας ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΧΕΝΦΑ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟ ...

ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΑΣ ΜΗΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ..

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...

Ο ΚΑΘΕΝΑς ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.. ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ... ΚΑΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΑ... ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ - ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ - ΚΟΝΤΡΕς - ΑΓΑΠΕΣ ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΛΤ
 #70718  από Menia
 Πέμ Απρ 26, 2012 4:37 am
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΕΧΩ ΛΥΠΗΘΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ. ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΩ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΙΑΣ. ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΑΣΕΒΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ:
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΟΠΗ; ΑΔΙΚΗ; ΕΠΙΘΕΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΝΑ59

Συνδικαλισμός

Είναι η οργάνωση των εργαζόμενων σε σωματεία που ονομάζονται συνδικάτα.
Η ονομασία "Συνδικαλισμός " σχετίζεται ετυμολογικά με την λέξη "συνδικάτο ".
Βασικό γνώρισμα των εργαζόμενων πρέπει να είναι η παροχή εξαρτημένης εργασίας, ανεξάρτητα αν αυτή είναι χειρωνακτική ή πνευματική και αν η αμοιβή ορίζεται για κάθε μήνα (μισθός) ή για κάθε ημέρα (ημερομίσθιο).
Ο σκοπός της ίδρυσης του συνδικάτου πρέπει να αφορά την προστασία των οικονομικών, συνδικαλιστικών και κοινωνικών συμφερόντων των μελών τους.

ΒΑΣΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ, ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ PETRO ΩΣ ΑΝΕΔΑΦΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤ' ΕΠΕΚΤΑΣΗ, ΑΔΙΚΗ.


ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ.
ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΑΣ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΝΕΑ ΠΟΛΛΑ ΥΠΟΣΧΟΜΕΝΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΒΑΣΕΙ "ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ" ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΣΧΟΝΤΕΣ.
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ 'Η ΠΛΗΡΩΝΕΙ 'Η ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ!

ΑΣ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ!
ΚΙ EYXOMAI AYTO TO FOROUM, NA ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ NA EINAI AYΤΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ!
ΕΝΑΣ ΧΩΡΟΣ, ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ ΚΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΟ. ΕΝΑΣ ΧΩΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ! ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗΣ!!!
 #70719  από κατερινα 55
 Πέμ Απρ 26, 2012 7:44 am
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


ΥΓ.Και χάρηκα τόσο για την αδελφούλα σου.Καλή συνέχεια με όόόόόόόόλη μου την καρδιά :romance-heartsthree:
 #70723  από Κώστας
 Πέμ Απρ 26, 2012 9:00 am
Να σπάσω σε δόσεις το τίμημα και να κάνω τον υπέρηχο.
Να πουλήσω κάποιο τιμαλφές μου και να κάνω και την επέμβαση.
Να ξαναπουλήσω κάποιο τιμαλφές μου και να ξανακάνω την επέμβαση επειδή οι φλέβες μου παρουσίασαν επαναστένωση.
Να ξαναπουλήσω το τελευταίο τιμαλφές μου και να ξανακάνω την επέμβαση επειδή είμαι γκαντέμης και οι φλέβες μου παρουσίασαν και πάλι επαναστένωση.
Μετά;!!!!

ΜΕΝΙΑ!
Του χρόνου όλοι μαζί στην Ανάσταση περπατώντας χωρίς μπαστούνια!!!!!!!

PETRO
Πιστεύεις πραγματικά ότι το πρόβλημα της Άννας είναι να μάθει αν η σκλήρυνσή της είναι αυτοάνοση ή φλεβική κι΄ αν το μάθει θα ηρεμήσει;!!!!!!!!!!!!!

Υσ1. Δεν είμαι εναντίον της ΧΕΝΦΑ, το αντίθετο μάλιστα.
Υσ2. Άννα συγνώμη για την τοποθέτηση, είναι καθαρά προσωπική μου εκτίμηση, εκτός αν όντως ισχύει και αν μάθεις θα ηρεμήσεις!
Υσ2. Το έχω ξαναγράψει. Οι ασθένειες είναι για τους πλουσίους....
 #70728  από Κώστας
 Πέμ Απρ 26, 2012 10:05 am
Δεν αντιπαραθέτω σε κάτι που γνωρίζω ελλιπώς.
Η οικονομική επιφάνεια είναι το πρόβλημα, όπως φαντάζομαι και για πολλούς άλλους.
Ας μην αποπροσανατολίζουμε όμως άλλο τη συζήτηση.
Όποιος γνωρίζει κάτι (έστω και αρνητικό), για το fampyra ας το καταθέσει.
 #70733  από Ευανθία Καμινάρη
 Πέμ Απρ 26, 2012 10:33 am
Καλημέρα σε όλους κι από έμενα.Προς τι ο αλληλοσπαραγμός. Ο Πέτρος υποστηρίζει αυτά που πιστεύει όπως κάνουμε κι εμείς. Πιστέυω ότι θεωρεί ότι θα βοηθήσει την Αννούλα έτσι. Η Αννούλα πάλι δεν το βλέπει σαν βοήθεια. Και η Αννούλα έχει δίκιο γιατί πραγματικά θα ήταν ευχής έργο, αν μπορούσαν να μετριάσουν τα συμπτώματα της σκπ ή καλύτερα να τα εξαφανίσουν. Δεν ξέρω κανείς δεν ξέρει πραγματικά αν κι αυτή η ιστορία με τη ΧΕΝΦΑ θα βοηθήσει. Μπορεί ναι, μπορέι όχι. Αλλά επιτρέψτε μου την ταπεινή μου γνώμη, ότι η σκπ έχει χαρακτήρα. Για κάθε άνθρωπο είναι μοναδική η εκδήλωση των συμπτωμάτων και είναι και εντελώς ξεχωριστά τα πράγματα που μπορεί να ανακουφίσουν. Εγώ για παράδειγμα έχω βάλει τη μητέρα μου να μου κάνει γραφική δουλειά στο φαρμακείο, έτσι νιώθει χρήσιμη και είναι χρήσιμη, αλλά από όταν ξεκίνησε έχει αλλάξει γενικά η διάθεση και αντιμετωπίζει τα προβλήματά της πολύ καλύτερα.Ειναι ώρες που τα ξεχνάει εντελώς και νομίζεις ότι δεν έχει απολύτως τίποτε, κι αυτό φαίνεται γιατί το΄πόδι που σέρνει αρχίζει και περπατάει πολύ πολύ καλύτερα. Σε άλλους δίνουν δύναμη τα παιδιά τους, σε άλλους η μουσική, μια καλή παρέα. Τα φάρμακα είναι καλά αν διορθώνουν, αλλά είναι και δηλητήρια. Οσο πιο πολλά...,εκτός αν είναι όντως απαραίτητα.Εγώ συνήθως προτείνω ένα φάρμακο που το λένε αγάπη. Να αγαπάμε το εαυτό μας, να τον προσέχουμε, να τον κανακεύουμε και να αγαπάμε και τους ανθρώπους μας. Τις περισσότερες φορές βοηθάει πολύ κι ανακουφίζει.Φιλάκια πολλά :romance-adore:
 #70737  από litsa
 Πέμ Απρ 26, 2012 10:50 am
Ευανθία Καμινάρη έγραψε:Καλημέρα σε όλους κι από έμενα.Προς τι ο αλληλοσπαραγμός. Ο Πέτρος υποστηρίζει αυτά που πιστεύει όπως κάνουμε κι εμείς. Πιστέυω ότι θεωρεί ότι θα βοηθήσει την Αννούλα έτσι. Η Αννούλα πάλι δεν το βλέπει σαν βοήθεια. Και η Αννούλα έχει δίκιο γιατί πραγματικά θα ήταν ευχής έργο, αν μπορούσαν να μετριάσουν τα συμπτώματα της σκπ ή καλύτερα να τα εξαφανίσουν. Δεν ξέρω κανείς δεν ξέρει πραγματικά αν κι αυτή η ιστορία με τη ΧΕΝΦΑ θα βοηθήσει. Μπορεί ναι, μπορέι όχι. Αλλά επιτρέψτε μου την ταπεινή μου γνώμη, ότι η σκπ έχει χαρακτήρα. Για κάθε άνθρωπο είναι μοναδική η εκδήλωση των συμπτωμάτων και είναι και εντελώς ξεχωριστά τα πράγματα που μπορεί να ανακουφίσουν. Εγώ για παράδειγμα έχω βάλει τη μητέρα μου να μου κάνει γραφική δουλειά στο φαρμακείο, έτσι νιώθει χρήσιμη και είναι χρήσιμη, αλλά από όταν ξεκίνησε έχει αλλάξει γενικά η διάθεση και αντιμετωπίζει τα προβλήματά της πολύ καλύτερα.Ειναι ώρες που τα ξεχνάει εντελώς και νομίζεις ότι δεν έχει απολύτως τίποτε, κι αυτό φαίνεται γιατί το΄πόδι που σέρνει αρχίζει και περπατάει πολύ πολύ καλύτερα. Σε άλλους δίνουν δύναμη τα παιδιά τους, σε άλλους η μουσική, μια καλή παρέα. Τα φάρμακα είναι καλά αν διορθώνουν, αλλά είναι και δηλητήρια. Οσο πιο πολλά...,εκτός αν είναι όντως απαραίτητα.Εγώ συνήθως προτείνω ένα φάρμακο που το λένε αγάπη. Να αγαπάμε το εαυτό μας, να τον προσέχουμε, να τον κανακεύουμε και να αγαπάμε και τους ανθρώπους μας. Τις περισσότερες φορές βοηθάει πολύ κι ανακουφίζει.Φιλάκια πολλά :romance-adore:

έτσι!!!! συμφωνώ... χρειαζόμαστε τόσο .... όσο.. !
:-D :-D :-D :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads:

ας σκεφτούμε και ότι η άρνηση φαρμάκων κρύβει κάτι από πίσω της...
 #70743  από Nick.
 Πέμ Απρ 26, 2012 11:19 am
litsa έγραψε:ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ ...... ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ..

Η ΣΚΛΥΡΗΝΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΑΤΗ ΠΡΟς ΤΟ ΠΑΡΟΝ...
litsa έγραψε: ας σκεφτούμε και ότι η άρνηση φαρμάκων κρύβει κάτι από πίσω της...
Εγώ από την όλη συζήτηση κράτησα αυτή την εμμονή των χενφικών να εισβάλουν και να μετατρέπουν κάθε συζήτηση σε συζήτηση για την ΧΕΝΦΑ, κάτι που έχει καταντήσει κουραστικό, αλλά και εμπόδιο στην ενημέρωση και γι'αυτό πρέπει να σταματήσει.
Θέλω να μάθω για το Αmpyra, θέλω να μάθω για το Gylenia κλπ., αλλά βαρέθηκα να διαβάζω στα σχετικά θέματα την ίδια και την ίδια λεκτική διαμάχη, η οποία έχει πάψει να είναι υγιής και απλά αποσυντονίζει την προκειμένη συζήτηση.

Αυτές οι δύο φράσεις της Λίτσας, η αναφορά στην άρνηση του ανίατου της νόσου και η αναφορά στην φαρμακοφοβία που υπάρχει σε όλους λίγο πολύ και φουντώνει ανάλογα με το πόσα φάρμακα καλείται να παίρνει ο καθένας, νομίζω πως πρέπει να προβληματίσουν.

Για μένα η ουσία δεν είναι η ποσότητα των φαρμάκων, αλλά η αποτελεσματικότητά τους. Γι'αυτό και με αγωνία περιμένω να δώ τα αποτελέσματα του Ampyra στη βάδιση, καθώς και θα ήθελα να μάθω κατά πόσο το Sativex ανακουφίζει από τους πόνους. Επίσης με αγωνία περιμένω να δώ αν θα βρουν και ένα φάρμακο που πραγματικά να σταματά την εξέλιξη της αναπηρίας. Αν συμβούν αυτά, τότε για μία νόσο που είναι ανίατη και άγνωστης αιτιολογίας, νομίζω πως το να παίρνει ένας ασθενής τρία χάπια δεν είναι τραγικό, συμβαίνει σε πολλές άλλες παθήσεις.

Χωρίς να λέω βέβαια πως η θεραπεία δεν είναι το ζητούμενο.