• ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ... ΒΟΗΘΕΙΑ!

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #70121  από AnTrIkOs
 Δευ Απρ 09, 2012 9:48 pm
Καλησπερα σας,

Θα μπω κατευθειαν στο θεμα μας... καταρχην εχω ποσοστο αναπηριας 67%. Σημερα πηγα για αγορα αυτοκινητου (1.6) αλλα υπηρξε θεμα οτι επειδη δεν εχω εκκαθαριστικο δικο μου δεν μπορει να γραφτει πανω μου.... ΑΛΛΑ αν εδινα λεει 4000 ευρω προκαταβολη θα γραφοτανε (ειλικρινα δεν το καταλαβαινω αυτο). Η μανα μου εχει εκκαθαριστικο αλλα δεν εχει μεγαλο εισοδημα (υπαρχει και εγγυητης) και η μονη λυση ειναι να γραφτει πανω της αλλα λογικα μετα χανω ολα τα προνομοια (απαλλαγη τελων, παρκινγ κτλ κτλ). Να τονισω οτι το αμαξι δεν θα το παρω αναπηρικο αλλα μετα θα κινησω ολες τις διαδικασιες για την απαλλαγη τελων κτλ κτλ. Και ρωταω τωρα εγω αν μπω 50-50 με την μανα μου τα προνομοια τα χανω??? Μπορω να δηλωσω το επιδομα που παιρνω στην εφορια ετσι ωστε να εχω δικο μου εκκαθαριστικο??? (αυτο θα ηταν και το καλυτερο πιστευω για να ειμαι αναξαρτητος)

Σας Ευχαριστω!
 #70125  από kate2002
 Δευ Απρ 09, 2012 10:24 pm
AnTrIkOs έγραψε:Καλησπερα σας,

Θα μπω κατευθειαν στο θεμα μας... καταρχην εχω ποσοστο αναπηριας 67%. Σημερα πηγα για αγορα αυτοκινητου (1.6) αλλα υπηρξε θεμα οτι επειδη δεν εχω εκκαθαριστικο δικο μου δεν μπορει να γραφτει πανω μου.... ΑΛΛΑ αν εδινα λεει 4000 ευρω προκαταβολη θα γραφοτανε (ειλικρινα δεν το καταλαβαινω αυτο). Η μανα μου εχει εκκαθαριστικο αλλα δεν εχει μεγαλο εισοδημα (υπαρχει και εγγυητης) και η μονη λυση ειναι να γραφτει πανω της αλλα λογικα μετα χανω ολα τα προνομοια (απαλλαγη τελων, παρκινγ κτλ κτλ). Να τονισω οτι το αμαξι δεν θα το παρω αναπηρικο αλλα μετα θα κινησω ολες τις διαδικασιες για την απαλλαγη τελων κτλ κτλ. Και ρωταω τωρα εγω αν μπω 50-50 με την μανα μου τα προνομοια τα χανω??? Μπορω να δηλωσω το επιδομα που παιρνω στην εφορια ετσι ωστε να εχω δικο μου εκκαθαριστικο??? (αυτο θα ηταν και το καλυτερο πιστευω για να ειμαι αναξαρτητος)

Σας Ευχαριστω!
καλε μου, κανε δηλωση μηδενικη-και κατοικια φιλοξενια στη μανα σου.και εκκαθαριστικο θα εχεις, και δεν εχει φορο χωρις τεκμηρια ή εισοδημα. σε λιγες μερεςμπορεις να καταθεσεις του οικ.2012.

υγ. η μανα σου μικρο εισοδημα, εσυ λιγο, πως θα δικαιολογισεις τεκμηριο χρησης 1600κε;
 #70126  από AnTrIkOs
 Δευ Απρ 09, 2012 10:31 pm
kate2002 έγραψε:
AnTrIkOs έγραψε:Καλησπερα σας,

Θα μπω κατευθειαν στο θεμα μας... καταρχην εχω ποσοστο αναπηριας 67%. Σημερα πηγα για αγορα αυτοκινητου (1.6) αλλα υπηρξε θεμα οτι επειδη δεν εχω εκκαθαριστικο δικο μου δεν μπορει να γραφτει πανω μου.... ΑΛΛΑ αν εδινα λεει 4000 ευρω προκαταβολη θα γραφοτανε (ειλικρινα δεν το καταλαβαινω αυτο). Η μανα μου εχει εκκαθαριστικο αλλα δεν εχει μεγαλο εισοδημα (υπαρχει και εγγυητης) και η μονη λυση ειναι να γραφτει πανω της αλλα λογικα μετα χανω ολα τα προνομοια (απαλλαγη τελων, παρκινγ κτλ κτλ). Να τονισω οτι το αμαξι δεν θα το παρω αναπηρικο αλλα μετα θα κινησω ολες τις διαδικασιες για την απαλλαγη τελων κτλ κτλ. Και ρωταω τωρα εγω αν μπω 50-50 με την μανα μου τα προνομοια τα χανω??? Μπορω να δηλωσω το επιδομα που παιρνω στην εφορια ετσι ωστε να εχω δικο μου εκκαθαριστικο??? (αυτο θα ηταν και το καλυτερο πιστευω για να ειμαι αναξαρτητος)

Σας Ευχαριστω!
καλε μου, κανε δηλωση μηδενικη-και κατοικια φιλοξενια στη μανα σου.και εκκαθαριστικο θα εχεις, και δεν εχει φορο χωρις τεκμηρια ή εισοδημα. σε λιγες μερεςμπορεις να καταθεσεις του οικ.2012.

υγ. η μανα σου μικρο εισοδημα, εσυ λιγο, πως θα δικαιολογισεις τεκμηριο χρησης 1600κε;
Και για ολα αυτα που πρεπει να παω??

ΥΓ. Γι'αυτο μπαινει και ο εγγυητης.... και το αμαξι δεν ειναι και ακριβο... 11.500 κανει
 #70127  από kate2002
 Δευ Απρ 09, 2012 10:42 pm
λοιπον, κανα 6500 τεκμηριο του αυτοκινητου σου, +3000 που ζεις=10000 περιπου. δηλωσεις δε δηλωσεις το επιδομα, φορος θα σου βγει, καλυπτεις και το αφορολογητο ειδικων αναγκων. αν ομως επιμενεις, στην εφορια σου, στο εισοδημα, μπορεις να καταθεσεις τη δηλωση σου. και για φετος τη γλιτωνεις, επειδη περασαν 4 μηνες και δεν αγορασες αμαξι ακομα... ως τελος του χρονου, θα δεις τι θα κανεις...
 #70128  από kate2002
 Δευ Απρ 09, 2012 10:43 pm
εννοειται ολα αυτα με δανειο τραπεζικο.οκ;
 #70130  από AnTrIkOs
 Δευ Απρ 09, 2012 10:50 pm
kate2002 έγραψε:εννοειται ολα αυτα με δανειο τραπεζικο.οκ;
σορρυ αλλα τοσο καιρο δεν το ειχα ψαξει το θεμα και δεν ξερω τι ακριβως γινεται... ειμαι καπως μπερδεμενος...
 #70133  από kate2002
 Δευ Απρ 09, 2012 11:03 pm
εννοω πως το επιδομα δεν δικαιολογει την διατηρηση νεου αυτοκινητου 16οοκε. θα φορολογεισαι βαση τεκμηριων. επισης, φορολογικα, δεν μπορεις να ισχυριστεις οτι καποιος σου χαρισε τα 11000 αγορας. θα φορολογηθεις και γιαυτο, αν δεν παρεις τραπεζικο δανειο. άρα, θελεις λογιστη...
 #70135  από AnTrIkOs
 Δευ Απρ 09, 2012 11:13 pm
Μα δεν θα το παρω μετρητοις.... με δοσεις θα το παρω. Απλα εμενα το θεμα μου ειναι αν μπορω να κανω εκκαθαριστικο με τα λεφτα που μου δινει το κρατος και που μπορω να απευθυνθω γιαυτο. Καποιοι μου ειπαν να παω απο την Προνοια και να ζητησω να μου κανουν την φορολογια και μετα να παω σε λογιστη
 #70145  από kate2002
 Τρί Απρ 10, 2012 11:28 am
κάθε ενηλικας μπορει να κανει ακομα και μηδενικη φορολογικη δηλωση, αρκει να δηλωσει που μενει.θα φορολογηθει για 3000 εισοδημα ακομα κι αν δεν παιρνει μια, γιατι τοσα προσδιοριζει το κρατος μας οτι καποιος βρισκει με καποιο τροπο για να ζησει σε ενα χρονο.τωρα, αν εχει σπιτι, αυτοκινητο, κοτερο κτλ, θα φορολογηθει και γιαυτα, με το ποσο που το ιδιο το κρατος προσδιοριζει οτι απαιτει η χρηση και συντηρησή τους καθε χρονο. εκκαθαριστικο μπορεις να εχεις, εφοσον δεν εισαι προστατευομενο μελος, το αποτελεσμα του ειναι το θεμα. η πρόνοια υποχρεωτικα θα σου στειλει εκκαθαριση του επιδοματος σου. συμβουλεψου καποιον που ξερει, πριν κανεις κάτι, για να αποφυγεις πληρωμες στην εφορια. γιατι...οτι γραφει, δεν ξεγραφει...