• ποσοστο αναπηριας

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #68976  από noynoyka5656
 Κυρ Μαρ 18, 2012 9:57 pm
Καλησπερα γωριζει να μου πει κανεις πως οριζονται τα ποσοστα αναπηριας? περσι διαγνωστηκα οτι πασχω απο σκπ. δεν εχω προλημα με τα ποδια μου περασα απο επιτροπη το ιουλιο και μου εδωσε 50%. ευχαριστω πολυ
 #68980  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Μαρ 18, 2012 10:29 pm
Καλησπερα !!!! Προ ΚΕΠΑ, η σκπ υπο φαρμακευτικη αγωγη, ειχε ποσοστο αναπηριας >67% !!! Αν ειχες ΚΑΙ δυσκολια στην κινηση, μπορουσες να διεκδικησεις το παραπληγικο επιδομα ειτε απο την προνοια ειτε απο το ασφαλιστικο σου ταμειο !!! Χωρις κινητικα προβληματα, διεκδικουσες το επιδομα βαριας αναπηριας, απο την προνοια, με την προϋποθεση οτι ΔΕΝ εργαζεσαι...!!!!! Τωρα, ομως, με τα ΚΕΠΑ και τον νεο Κανονισμο Εκτιμησης Βαθμου Αναπηριας, τα πραγματα αλλαξαν !!! Σαν βασικο κριτηριο, μπαινει η εννοια της ''λειτουργικοτητας'', που ο τροπος προσδιορισμου της,ειδικα για τις νευρολογικες παθησεις,ειναι ,κατα τη γνωμη μου, ασαφης και εχει σαν στοχο τη μειωση του ποσοστου αναπηριας !!!!! Ηδη, τα μηνυματα, που ερχονται ΔΕΝ ειναι καλα !!!! Αν εχεις ορεξη και υπομονη, ψαξε να βρεις τον νεο ΚΕΒΑ !!! Αν βγαλεις ακρη, πες το και σε μενα.... :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: υγ.πρεπει να εχουμε ξεκαθαρο οτι, σε μια χρονια παθηση, οπως η δικη μας, η αναπηρια εχει πολλες εκφρασεις , οχι μονο κινητικες.....