• Ερώτηση για νευραλγία τριδύμου

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #66437  από navona43
 Κυρ Ιαν 15, 2012 3:01 am
Γεια σε όλους και τις καλύτερες μου ευχές, για το νέο έτος!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος απο εσάς, έχει αντιμετωπίσει
το πρόβλημα της νευραλγίας τριδύμου.
Προκειται για πόνο στα ούλα, ο οποίος με ταλαιπωρεί απ'το καλοκαίρι.
Τον αντιμετωπίζω με χάπια, ηρεμεί, περνάει, αλλά σε κανά μήνα
ξαναγυρίζει πίσω. Και μάλιστα, όταν επιστρέφει, νιώθω τον πόνο
σε διαφορετικό σημείο της γνάθου, μία δεξιά, μία αριστερά.

Απο τον Ιούνιο που άρχισε αυτή η ενόχληση, έχει επιστρέψει δύο φορές
και μ'έχει κουράσει πολύ.

Πείτε μου αν κάποιος-α το έχει επίσης συναντήσει και
πως το αντιμετώπισε.
Ευχαριστώ
Γιώργος
 #66469  από κωστας
 Δευ Ιαν 16, 2012 2:35 pm
Γεια σου navona43,σχετικα με την νευραλγια τριδυμου γνωριζω απο την μητερα μου οτι εχει απιστευτο πονο...ευτυχως εγω ακομα δεν εχω αυτο το συμπτωμα!Αφου εχει δοκιμασει ολα τα φαρμακα χωρις αποτελεσμα της ειπα να παρει βιταμινη D-2 την οποια παιρνω και'γω και με εχει βοηθησει!Συγκεκριμενα την sterogyl ααπο το φαρμακειο 2 και κατι ευρω κανει και απο τοτε που την ξεκινησε της περασε σε 3 μερες!Το συνεχιζει βεβαια κανονικα απο 5 εως 10 σταγονες την ημερα παιρνει εδω και 20 μερες!
 #66480  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιαν 16, 2012 8:29 pm
Καλησπερα !!!! Η ''δικη μου'' νευραλγια τριδυμου, ειναι εντελως διαφορετικη :evil: :evil: :evil: !!! Μοιαζει με ΠΟΛΥ δυνατο πονοδοντο που ''καταλαμβανει'' ολο το αριστερο μισο του κρανιου !!! Ενας ''συμπαγης'' ΦΡΙΚΤΟΣ πονος ,σε κεφαλι προσωπο,δοντια,αυτι,μυτη,ουρανισκο!!! Δεν ανεχομαι κανενα αγγιγμα,δυσκολευομαι να καταπιω !!!Αν προσπαθησω να πιω νερο, ο φαρυγγας δεν το ανεχεται....ο πονος χειροτερευει.... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: Επισης,μου δημιουργει κινητικο προβλημα σε χερι-ποδι!!!Δυο φορες,κατα τη διαρκεια της κρισης, ξεκινησε ωση!!!!! Αυτο το βασανο,αρχισε πριν εννεα, περιπου χρονια, για την ακριβεια τα ξημερωματα της 4ης Μαρτη του 2003 !!!! Προτιμα να χτυπαει μεσα σε βαθυ υπνο !!!!Ο πονος,διαρκει,συνηθως,μιση ωρα περιπου!Για βδομαδες ή μηνες με ''θυμαται''....για βδομαδες ή μηνες με ''ξεχνα'' !!!!Στις οξειες φασεις,εχω πολλες κρισεις καθημερινα !!!!! :twisted: Ολα αυτα τα χρονια,οι νευρολογοι, μου εδωσαν πολλα φαρμακα...αντιεπιληπτικα,αντικαταθλιπτικα, ισχυρα παυσιπονα,ενδοφλεβιους ορους και ξυλοκαϊνη στη μυτη σε ιατρειο πονου,ενδοφλεβια κορτιζονη....Οι παρενεργειες....πολλες....αποτελεσμα...μηδεν!!!! :violence-hammer: Μονο ο βελονισμος,φαινεται να βοηθα,αλλα....κοστιζει!!!!!Οσο περναει ο καιρος,τοσο χειροτερες γινονται οι κρισεις και αφηνουν ''ιχνη''....ενα μονιμο μουδιασμα στο μαγουλο ,μια αισθηση ενος ξιφους απο τον κροταφο προς το εσωτερικο του κρανιου,πονο στον ουρανισκο!!!!!!! Η κ.Καραγεωργιου, μου εχει πει,να πηγαινω για τριημερο σχημα κορτιζονης, οταν ξεκινα η εποχη της δραστηριοτητας του πονου!!! Απο το τελος Αυγουστου, βρισκομαι σε περιοδο'' ηρεμιας'' ! Δεν εχω κρισεις,αλλα με βασανιζουν τα ''ιχνη'',που προανεφερα!!!! Ειναι μονιμα,πια!!!!!!!!!!! ΚΑΙ....για οποιον δεν καταλαβε....η νευραλγια τριδυμου...ειναι ενας καλος λογος για να θελει καποιος να....πεθανει...... :cry: Θα δοκιμασω τις βιταμινες, που λεει ο κωστας..... :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΝΝΑ59 την Τρί Ιαν 31, 2012 9:11 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #66481  από EFFIE
 Δευ Ιαν 16, 2012 9:08 pm
navona43 έγραψε:Γεια σε όλους και τις καλύτερες μου ευχές, για το νέο έτος!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος απο εσάς, έχει αντιμετωπίσει
το πρόβλημα της νευραλγίας τριδύμου.
Προκειται για πόνο στα ούλα, ο οποίος με ταλαιπωρεί απ'το καλοκαίρι.
Τον αντιμετωπίζω με χάπια, ηρεμεί, περνάει, αλλά σε κανά μήνα
ξαναγυρίζει πίσω. Και μάλιστα, όταν επιστρέφει, νιώθω τον πόνο
σε διαφορετικό σημείο της γνάθου, μία δεξιά, μία αριστερά.

Απο τον Ιούνιο που άρχισε αυτή η ενόχληση, έχει επιστρέψει δύο φορές
και μ'έχει κουράσει πολύ.

Πείτε μου αν κάποιος-α το έχει επίσης συναντήσει και
πως το αντιμετώπισε.
Ευχαριστώ
Γιώργος
καλησπερα Γιωργο!!
ακριβως τα ιδια κ εγω με την κυρα δασκαλα (ΑΝΝΑ59)
Απλα μεσα και στην δικια μου ατυχια ημουν τυχερη που μου κρατησε κανα χρονο περιπου.
Η κλασσικη θεραπεια ειναι neyrontin, lyrica, saroten.Πηρα και εγω αρκετα δυνατα φαρμακα αλλα επαιρνα και ομοιοπαθητικα ταυτοχρονα, τωρα δε ξερω πραγματικα πιο βοηθησε απ ολα αυτα, εχει φυγει απλα εχουν μεινει και μενα καποια ιχνη οπως ακριβως λεει κ η αννα, που τις πιο πολλες φορες δεν υπαρχουν, απλα λογω του αγχους μου μου χτυπανε το δοντακι!!!
υπομονη θελει Γιωργο γιατι οποιαδηποτε αγωγη και να κανεις τα αποτελεσματα σταδιακα θα τα βλεπεις, δεν ειναι κατι που παιρνεις ενα χαπακι και τελειωνει!!Δυστυχως ουτε αυτο...
 #66502  από navona43
 Τρί Ιαν 17, 2012 1:39 am
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.
Κώστα, θα δοκιμάσω να πάρα αύριο κιόλας τις βιτμίνες που μου είπες.
Εύχομαι δύναμη στην ΑΝΝΑ59 που υποφέρει απ'την νευραλγία περισσότερο απο 'μένα....
προς το παρόν...
Δύναμη εύχομαι και στην EFFIE και να της πω ότι παίρνω το Neurontin ήδη
και είναι αυτό με το οποίο συγκρατώ κάπως τον πόνο.
Ευχές σε όλους!
 #66508  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιαν 17, 2012 9:52 am
navona43 έγραψε:Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.
Κώστα, θα δοκιμάσω να πάρα αύριο κιόλας τις βιτμίνες που μου είπες.
Εύχομαι δύναμη στην ΑΝΝΑ59 που υποφέρει απ'την νευραλγία περισσότερο απο 'μένα....
προς το παρόν...
Δύναμη εύχομαι και στην EFFIE και να της πω ότι παίρνω το Neurontin ήδη
και είναι αυτό με το οποίο συγκρατώ κάπως τον πόνο.
Ευχές σε όλους!
Καλημερα Γιωργο :teasing-neener: Σου ευχομαι να το ξεπερασεις αμεσα !!! Το γεγονος οτι σε ''πιανει'' το Neurontin, ειναι καλο σημαδι !!!!!! Να εισαι καλα :greetings-waveyellow: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #67128  από Μαρία
 Δευ Ιαν 30, 2012 9:36 pm
Έζησα πραγματικά τον εφιάλτη με την άτυπη, όπως μου είπαν, νευραλγία τριδύμου.
Εμένα μου εμφανίστηκε ύστερα απο μια εξαγωγή και κράτησε για 6-7 μήνες, χωρίς να έχει το τυπικο σύμπτωμα έρχεται και φεύγει ο πονος. Εγώ πόναγα μέρα νύχτα non stop!
Πήρα Tegretol και ένα ηρεμιστικό το οποία αυτη τη στιγμή δε θυμάμαι
Έκτοτε μ ενοχλεί ελάχιστα συνήθως με το κρύο αλλα δεν έχει χρειαστεί να ξαναπάρω φάρμακα
Ελπιζω να το ξεπεράσεις σύντομα
 #67137  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιαν 31, 2012 9:27 am
Μαρία έγραψε:Έζησα πραγματικά τον εφιάλτη με την άτυπη, όπως μου είπαν, νευραλγία τριδύμου.
Εμένα μου εμφανίστηκε ύστερα απο μια εξαγωγή και κράτησε για 6-7 μήνες, χωρίς να έχει το τυπικο σύμπτωμα έρχεται και φεύγει ο πονος. Εγώ πόναγα μέρα νύχτα non stop!
Πήρα Tegretol και ένα ηρεμιστικό το οποία αυτη τη στιγμή δε θυμάμαι
Έκτοτε μ ενοχλεί ελάχιστα συνήθως με το κρύο αλλα δεν έχει χρειαστεί να ξαναπάρω φάρμακα
Ελπιζω να το ξεπεράσεις σύντομα
Μαρακι....ευχομαι,μεσα απ'την καρδια μου, να ΜΗ ΞΑΝΑΠΟΝΕΣΕΙΣ!!!!!! ΠΟΤΕ !!!!!!! Ισως, η δικη σου νευραλγια, να μην οφειλεται στη σκληρυνση !!!! Επισης, ειναι πολυ καλο σημαδι, το γεγονος οτι σε βοηθησαν τα φαρμακα και χωρις παρενεργειες, ελπιζω !!!!! Σε μενα, την αναποτελεσματικοτητα των φαρμακων,συνοδευσαν ενα σωρο :evil: :twisted: :twisted: ....ανεπιθυμητες ενεργειες.....κωμικοτραγικες καταστασεις... :roll: Το TEGRETOL, πριν ακομα φτασω στην κανονικη δοση, με εκανε...να μη μπορω να περπατησω.. :evil: Τα αλλα φαρμάκια,με παχαιναν,μου εφερναν ναυτια,εβγαζα σπυρια.......Αν τα συνεχιζα, ολα αυτα πώς θα ημουν τωρα ?????? :think: Μια χοντρη, σπυριαρα,που δεν περπατα,ουρλιαζει απο τον πονο, ξερναει και.....ειναι μαστουρωμενη συνεχως απο τα παυσιπονα, χαπια και ενδοφλεβια..........
 #67338  από Μαρία
 Κυρ Φεβ 05, 2012 12:01 pm
Πω πω τι μου θύμησες! Οι παρενέργειες ήταν τρελές!!!! Μέχρι να τα συνηθίσω ειχα γίνει πρεζάκι κανονικα, ουτε να περπατησω ουτε να μιλησω και φουλ στις παραισθήσεις αστα να πάνε. Ελπίζω για όλους μας όλα αυτα να μείνουν στο παρελθόν ;)
 #67345  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Φεβ 05, 2012 3:27 pm
Μαρία έγραψε:Πω πω τι μου θύμησες! Οι παρενέργειες ήταν τρελές!!!! Μέχρι να τα συνηθίσω ειχα γίνει πρεζάκι κανονικα, ουτε να περπατησω ουτε να μιλησω και φουλ στις παραισθήσεις αστα να πάνε. Ελπίζω για όλους μας όλα αυτα να μείνουν στο παρελθόν ;)
:scared-eek: Εσυ...''ταξιδεψες''...κανονικα !!!! Περασες σε ''αλλη διασταση''..... :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: Κι εγω που νομιζα οτι ημουν πρωτοπορα στη....... μαστουρα, με τα ενδοφλεβια φαρμακα του ιατρειου πονου !!!!! Πρεπει να πω οτι, οι γιατρινες του ιατρειου πονου, στο ''Γ.Γεννηματας'',κανουν ο,τι μπορουν για να ανακουφισουν τους ασθενεις που υποφερουν!!!!! :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: Κι οταν το καταφερουν,χαιρονται απιστευτα !!!! Εμενα,ομως, δεν μπορεσαν να με βοηθησουν !!!!! :greetings-waveyellow:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7