• ΕΝΙΑΙΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #64424  από kate2002
 Πέμ Νοέμ 24, 2011 12:21 am
ρε αννα, καταλαβες πως βγαινει το νουμερο;;; :confusion-seeingstars: :confusion-seeingstars: χαρτι και μολυβι....... κι αλοιμονο μας... :sad-roulette:
 #64430  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Νοέμ 24, 2011 10:18 am
kate2002 έγραψε:ρε αννα, καταλαβες πως βγαινει το νουμερο;;; :confusion-seeingstars: :confusion-seeingstars: χαρτι και μολυβι....... κι αλοιμονο μας... :sad-roulette:
Πως βγαινει το νουμερο ????? Πού να ξερω??? Τα κριτηρια ειναι...αοριστα..υποκειμενικα...κυριαρχει η ''λειτουργικοτητα''.....εστω και του...μικρου δακτυλου!!!!Ο υπολογισμος, δεν μπορει να γινει απο μας!!!! Θα γινεται απ'αυτους....αναλογα με τις....επιθυμιες τους !!!!!Ειδατε τα κριτηρια που βαζουν???Πως θα κανουν ελεγχο??? Θα βαλουν καμερες στα σπιτια μας....στις τουαλετες....στο κρεβατι μας??? Καμια σχεση με ιατρικη !!!!!Ετσι θα παταξουν τους ''αναπηρους μαϊμουδες'' ??? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ !!!! Μαλλον θα ενισχυθει το φαινομενο... :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: ΚΑΛΗΜΕΡΑ :greetings-waveyellow:
 #64435  από Nick.
 Πέμ Νοέμ 24, 2011 10:51 am
Απ'ότι κατάλαβα η διάγνωση της ΠΣ από μόνη της παύει να συνιστά ποσοστό αναπηρίας 67%, κάτι που ήταν κεκτημένο μας. Τώρα θα μετράν τις επιμέρους δυσκολίες-αδυναμίες σου και με δεδομένη τη ΠΣ θα σου επιπροσθέτουν ένα 10% στο σύνολο.
Έτσι, το 67% έγινε 10% .
 #64440  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Νοέμ 24, 2011 11:19 am
Nick. έγραψε:Απ'ότι κατάλαβα η διάγνωση της ΠΣ από μόνη της παύει να συνιστά ποσοστό αναπηρίας 67%, κάτι που ήταν κεκτημένο μας. Τώρα θα μετράν τις επιμέρους δυσκολίες-αδυναμίες σου και με δεδομένη τη ΠΣ θα σου επιπροσθέτουν ένα 10% στο σύνολο.
Έτσι, το 67% έγινε 10% .
:scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: Φοβαμαι οτι , σωστα καταλαβες !!!! Αν εχουμε κινητικη δυσκολια, παρεση...παραπληγια...και αυτοι κρινουν οτι...τα αλλα, μυρια, προβληματα μας ΔΕΝ υπαρχουν ή ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΑ , τοτε.....10% :scared-eek: Ειμαστε 90% λειτουργικοι !!!!!!! Αληθεια....οι νευρολογοι ''μας'' ......τι εχουν να πουν για ολα αυτα ??? :think: :think: :think: :think: :think: :angry-banghead: :angry-banghead: :angry-banghead: :angry-banghead: :angry-banghead: :angry-banghead:
 #64444  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Νοέμ 24, 2011 12:13 pm
Μακαρι να ηταν ετσι !!!! Μας ''ποτιζουν'' ψυχοφαρμακα, για να το πιστεψουμε !!! Πριν απο λιγο, ενημερωσα το Συλλογο(ΠΟΥ ΔΕΝ...ΕΙΧΕ ΙΔΕΑ...), σχετικα !!! Πανω στη συζητηση, μου ειπαν οτι τα ΚΕ.Π.Α. , μειωσαν το ποσοστο αναπηριας ορισμενων συνασθενων, που εξεταστηκαν :scared-eek: ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ....ΤΡΕΞΟΥΜΕ..... :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble:
 #64445  από Π.Μ79
 Πέμ Νοέμ 24, 2011 12:25 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε:Πανω στη συζητηση, μου ειπαν οτι τα ΚΕ.Π.Α. , μειωσαν το ποσοστο αναπηριας ορισμενων συνασθενων, που εξεταστηκαν.
Σε μία ανίατη εξελικτική νόσο, είναι αδύνατον (το αποδεκτό τόσα χρόνια), να είσαι καλύτερα με την πάροδο του χρόνου.
Κάτι μου λέει ότι θα γίνει δικαστικός χαμός με όλα αυτά.
 #64447  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Νοέμ 24, 2011 12:29 pm
Π.Μ79 έγραψε:
ΑΝΝΑ59 έγραψε:Πανω στη συζητηση, μου ειπαν οτι τα ΚΕ.Π.Α. , μειωσαν το ποσοστο αναπηριας ορισμενων συνασθενων, που εξεταστηκαν.
Σε μία ανίατη εξελικτική νόσο, είναι αδύνατον (το αποδεκτό τόσα χρόνια), να είσαι καλύτερα με την πάροδο του χρόνου.
Κάτι μου λέει ότι θα γίνει δικαστικός χαμός με όλα αυτά.
ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΚΙ ΕΓΩ !!!! ΘΕΛΕΙ ΤΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΞΙΜΟ...... :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: Και να...στριμωξουμε ολους τους εμπλεκομενους, ειδικα τους γιατρους, να παρουν θεση ! ΥΠΕΥΘΥΝΑ!!!!!!! :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: :violence-hammer: