• ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ???

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #62527  από elpida
 Δευ Οκτ 24, 2011 5:29 pm
Τι παυσίπονο παίρνετε για να ανακουφιστείτε την ημέρα της ένεσης?
Εγώ κάνω AVONEX και έχω μυϊκούς πόνους, κόπωση, πονοκέφαλο.
 #62531  από zgouriazmenos
 Δευ Οκτ 24, 2011 5:37 pm
Γεια σου Ελπίδα...
Ο άντρας μου κανει EXTAVIA και 3ώρες μετα την ένεση παίρνει 2 depon.
 #62532  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Οκτ 24, 2011 5:39 pm
Καλησπερα ! Παιρνω Depon,πριν την ενεση ! Αν εχω ενοχλησεις....ξαναπαιρνω ! Οταν εκανα την Avonex, ειχα φοβερες παρενεργειες...ριγος...δεκατα ,και το Depon με βοηθουσε να συνελθω μεσα σε μια ωρα ! Τα τελευταια χρονια με Rebif , Betaferon επαιρνα 1 ή δυο Depon ,μιση ωρα πριν την ενεση ! Τωρα που θα αρχισω Copaxone, παλι το ιδιο μου ειπαν να κανω ! Α!!! Τωρα τελευταια,αν οι ενοχλησεις ειναι πολυ εντονες, παιρνω και ενα Clotam των 200 ,μαζι !!!
 #62533  από litsa
 Δευ Οκτ 24, 2011 5:50 pm
ΑΦΟΎ δοκίμασα ντεπον ένα πριν ένα μετά, αφού πηρα αποτελ αναβραζον με βιταμινη c, αφού ΔΕΝ αντεχα πλέον,
ά! ειχα παρει και lonarid

πήρα μεσουλιντ, έκανα την ένεση έπαιρνα και ένα μεσουλιντ και όλα καλά....

στην πορεία το κατέβασα στο μισό μεσουλιντ
τώρα σκεφτομαι να παρω το ένα τεταρτο να δουμε....

αλλά δεν καταλαβαίνω απολυτως τίποτα... :banana-dreads:
ουτε ριγη ούτε τιποτα, σε αντίθεση με το προηγουμενο διαστημα που πέθαινα στους πόνους και στην αδιαθεσία..
:sad-roulette: :obscene-hanged:
 #62538  από Νικος
 Δευ Οκτ 24, 2011 7:53 pm
Όταν έκανα παρέα με το Avonex, 2 depon και εγώ, 30 λεπτά πριν την ένεση
μικρή αποτελεσματικότητα από ότι θυμάμαι τα ρίγη τα δέκατα και όλα τα υπόλοιπα καλούδια τα είχα κανονικά.
 #62540  από Gorge
 Δευ Οκτ 24, 2011 8:20 pm
για σου ελπιδα εξι χρονια κανω avonex στην αρχη μου ειπεο γιατρος να περνω ε να lonarid n δυο ωρες πρην την ενεση και αλο ενα δυο για σου ελπιδα εξι χρονια κανω avonex στην αρχη μου ειπεο γιατρος να περνω ε να lonarid n δυο ωρες πρην την ενεση και αλο ενα δυο ωρες μετα την ενεση τωρα και αρκετο κερο περνω μονο δυο ωρες μετα την ενεση ενα και περναω καλαωρες μετα την ενεση τωρα και αρκετο κερο περνω μονο δυο ωρες μετα την ενεση ενα και περναω καλα
 #62548  από Genovefa®
 Δευ Οκτ 24, 2011 9:33 pm
μονο εγω ειμαι αναισθητη;
Mε Rebif 44,δεν αισθανομαι κατι...Μηπως ΔΕΝ μου κανει κατι;
 #62565  από Vassiliki
 Τρί Οκτ 25, 2011 12:08 am
Ελπίδα,

όταν ξεκίνησα το Rebif 22 έπρεπε να παίρνω για τρεις μήνες 2 Depon πριν την ένεση και δύο μετά. Σταδιακά, τα μείωνα. Βλέποντας και κάνοντας !
Ωστόσο, ακριβώς γιατί "βλέποντας και κάνοντας" είδα ότι δεν είχα ενοχλήσεις από τα φάρμακο και τα μείωσα και έκοψα γρήγορα.

Για το Avonex δεν ξέρω :-( Sorry!


YΓ Γενοβέφα και εγώ στην ίδια κατηγορία είμαι !!!
Μακάρι να παραμείνουμε "ΑΝΑΙΣΘΗΤΕΣ" και να μπουν στο clubaki και οι άλλοι !!!
 #62581  από nansu
 Τρί Οκτ 25, 2011 10:16 am
ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑ...!!! ΕΧΩ ΚΑΝΩ AVONEX ΚΑΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ NAPROZYNE. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΑΙΡΝΩ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΣΤΟΥΣ ΜΥΣ ΠΙΝΩ ΕΝΑ DEPON MAXIMUM ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΟΜΠΛΕ...!! ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ..!!
 #63460  από Εύα
 Δευ Νοέμ 07, 2011 11:19 pm
Καλησπέρα, παιδιά!

Ένας από τους λόγους που διέκοψα το Rebif 44 ήταν και οι πόνοι:
(1) καθημερινός πονοκέφαλος τύπου ημικρανίας, που δεν μπορούσα ούτε να δουλέψω αλλά ούτε και να κοιμηθώ, και
(2) εντασσόμενο στα γριπώδη συμπτώματα, τρελός πόνος στις αρθρώσεις, που έπεφτα στο κρεβάτι κι έκλαιγα απ' τον πόνο το βράδυ της ένεσης. Όχι να σταθώ όρθια, ούτε το σώμα μου να κινήσω δεν μπορούσα!

Αφήνοντας πίσω το Rebif 44, τώρα είμαι στο Copaxone. Κάποιους μυϊκούς πόνους τους παλεύω αλλά το κρεσσέντο είναι τις δύσκολες μέρες του μήνα, όπου δίνει ρεσιτάλ ο πονοκέφαλος/ημικρανία. Προφανώς έχει σχέση με τα γενικώς βλαμμένα ορμονικά μου. :-(

Εκεί, αν και αποφεύγω τα παυσίπονα (το δουλεύω με γιόγκα ή/και βότανα), έχω και δυσανεξία σε πολλά, χρησιμοποιώ Depon Max 1000mg αναβράζον και ρίχνω μαζί και μία Βιταμίνη C Cebion 1000mg επίσης αναβράζουσα, σ' ένα φλυτζάνι ΖΕΣΤΟ νεράκι. Κάνει τα πράγματα πολύ πιο υποφερτά.

Ελπίζω να έδωσα κάποια ιδέα. Ξέρουμε όλοι πόσο εκνευριστική είναι αυτή η κατάσταση.

Εύα
:violin: