• ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ 67% ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #57092  από ΒΑΣΙΛΗΣ
 Κυρ Ιούλ 24, 2011 3:02 pm
ΧΑΙΡΕΤΕ!!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ - ΝΑ ΗΤΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ - Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ;
Ή ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ -ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟ ;;
ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΙ ΚΑΤΑΝΤΟΥΝ ...ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Να είστε πάντα καλύτερα !!!
 #57093  από popi
 Κυρ Ιούλ 24, 2011 3:59 pm
καλημερα! ημουν μεχρι περσι εν ενεργεια δημοσιος υπαλληλος-καθηγητρα αγγλικων, διορισμενη σε δημοσιο σχολειο. το 2010 τον Ιουνιο εκανα τα χαρτια μου για συνταξη, κανοντας χρηση του νομου που λεει πως οι εχοντες ΣΚΠ μπορουν να φυγουν απο την υπηρεσια τους μετα απο 15 χρονια πληρους απασχολησης με ΠΛΗΡΗ συνταξη-δηλ 35ετια.
οι κινησεις που εκανα ηταν να μαζεψω νομους, γνωματευσεις -προσοχη στην ορολογια-προυπηρεσιες κλπ και να παω στο Γενικο Λογιστηριο του κρατους. εκει οι υπευθυνοι του υπουργειου παιδειας, που ειναι στον 6ο οροφο ,με παρεπεμψαν στην ΑΣΥΕ (ανωτατη στρατιωτικη υγειονομ. επιτροπη) στο 401 στρατ.νοσοκομειο. Μετα απο αιτπση μου περασα επιτροπη και οταν πηρα τη βεβαιωση με το ποσοστο αναπηριας που η επιτροπη αυτη γνωματευσε, κατεθεσα ολη τη χαρτουρα στην υπηρεσια μου κι απο εκει ο φακελος μου σταλθηκε στα διαφορα ταμεια που εχουμε οι δημοσιοι. Τον Σεπτεμβρη μου ηρθε η συνταξη. Δε χρειαστηκε να παω σε εργατολογους, απο το Λογιστηριο μου τα διευκρινισαν ολα. Ελπιζω να βοηθησα.
 #57120  από Μαριάννα
 Δευ Ιούλ 25, 2011 4:44 pm
Μπορουμε να πουμε οτι ειναι μια ικανοποιητικη συνταξη? Ή απλα να μπορεις να βγαζεις εσυ μονο τον μηνα σου?
 #57122  από popi
 Δευ Ιούλ 25, 2011 5:05 pm
Απαντηση στις δυο προηγουμενες φιλες:
το επιδομα της προνοιας το επαιρνα και πριν σαν εν ενεργεια υπαλληλος και τωρα, σαν συνταξιουχος.ειναι ασχετο με το αν δουλευεις ή οχι. ειναι το επιδομα της προνοιας.
Μετα απο 15ετη πραγματικη προυπηρεσια δικαιουσαι πληρη συνταξη, δηλαδη ,ειναι σαν να δουλεψα 30 χρονια-προφανως, μετρανε διπλα. Οι εκπαιδευτικοι, οπως γνωριζεις, αμειβονται με απαραδεκτα χαμηλους μισθους και καπως ετσι ειναι και οι συνταξεις, δηλ ηταν γιατι τωρα που αρχισε το πανηγυρι...
 #57123  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιούλ 25, 2011 5:24 pm
Καλα εκανες Ποπη μου ,που πηρες συνταξη....ειχες αυτο το δικαιωμα....εξαλλου η δουλεια του εκπαιδευτικου ,ειναι ανεκτιμητη....Τα 15 χρονια ισοδυναμουν ,οχι με 30 αλλα με 130+ .....!!!!!Δυστυχως εγω,Μαθηματικος ,ΕΧΩ προϋπηρεσια σχεδον 30 χρονια ,αλλα.....στους δρομους....ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!!!.....ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!
 #57124  από ΛΕΝΑ
 Δευ Ιούλ 25, 2011 5:26 pm
καλησπέρα ξέρεις εαν το επίδομα είναι προυπόθεση για να έχεις
δικαιωμα συνταξιοδοτησης;εγώ δεν το παιρνω........ευχαριστώ πολύ
να είσαι πάντα καλά!
 #57129  από βάλια
 Δευ Ιούλ 25, 2011 7:13 pm
Θα ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω τους πιο έμπειρους συνασθενείς του φόρουμ.
Πέρασα πρώτη φορά επιτροπή στην Νομαρχία.Η γνωμάτευση λέει:η ανωτέρω δικαιούται Ποσοστό αναπηρίας 67% κι άνω.Χορηγείται για επίδομα.Ισχύει για 5 έτη.Ανικανότητα εργασίας.Επίσης,έγραψαν από τα δικαιολογητικά και την εξέταση βρήκαν ότι πάσχω από ΣΚΠ με κινητικές διαταραχές(δεν με εξέτασαν ούτε είδαν τις εξετάσεις μου.Φυσικά, αυτό δε με χάλασε καθόλου στη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί ο γιατρός της επιτροπής ήταν γενναιόδωρος)
Όπως καταλαβαίνετε έσκασα από τη χαρά μου.Οι υπάλληλοι της Πρόνοιας όμως είπαν ότι για να εγκριθεί η αίτηση πρέπει να υπογράψει τη γνωμάτευση νευρολόγος(καρδιολόγος και πνευμονολόγος υπέγραψαν) και πρέπει να αναγράφεται ο όρος παραπάρεση ή παραπληγία.Ισχύει κάτι τέτοιο;
Αυτό που πρέπει να γίνει με βάση τα λεγόμενά τους είναι:να πάρω χαρτί από το νοσοκομείο που να έχει έναν από τους δύο χαρακτηρισμούς, να το ξαναπάω στην Νομαρχία να το διορθώσουν.Χαρτί από το νοσοκομείο κατέθεσα όταν έκανα την αίτηση στο οποίο φαινόταν μόνο πόσες φορές έχω νοσηλευτεί δεν μου είπε ο γιατρός της επιτροπής ότι χρειάζεται να γράφει κάτι άλλο.Αυτά..
 #57130  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιούλ 25, 2011 7:43 pm
βάλια έγραψε:Θα ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω τους πιο έμπειρους συνασθενείς του φόρουμ.
Πέρασα πρώτη φορά επιτροπή στην Νομαρχία.Η γνωμάτευση λέει:η ανωτέρω δικαιούται Ποσοστό αναπηρίας 67% κι άνω.Χορηγείται για επίδομα.Ισχύει για 5 έτη.Ανικανότητα εργασίας.Επίσης,έγραψαν από τα δικαιολογητικά και την εξέταση βρήκαν ότι πάσχω από ΣΚΠ με κινητικές διαταραχές(δεν με εξέτασαν ούτε είδαν τις εξετάσεις μου.Φυσικά, αυτό δε με χάλασε καθόλου στη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί ο γιατρός της επιτροπής ήταν γενναιόδωρος)
Όπως καταλαβαίνετε έσκασα από τη χαρά μου.Οι υπάλληλοι της Πρόνοιας όμως είπαν ότι για να εγκριθεί η αίτηση πρέπει να υπογράψει τη γνωμάτευση νευρολόγος(καρδιολόγος και πνευμονολόγος υπέγραψαν) και πρέπει να αναγράφεται ο όρος παραπάρεση ή παραπληγία.Ισχύει κάτι τέτοιο;
Αυτό που πρέπει να γίνει με βάση τα λεγόμενά τους είναι:να πάρω χαρτί από το νοσοκομείο που να έχει έναν από τους δύο χαρακτηρισμούς, να το ξαναπάω στην Νομαρχία να το διορθώσουν.Χαρτί από το νοσοκομείο κατέθεσα όταν έκανα την αίτηση στο οποίο φαινόταν μόνο πόσες φορές έχω νοσηλευτεί δεν μου είπε ο γιατρός της επιτροπής ότι χρειάζεται να γράφει κάτι άλλο.Αυτά..
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΑΛΙ???????Εσυ πρεπει να τρεξεις ,επειδη η επιτροπη της Νομαρχιας δεν ειχε νευρολογο????Επαιρνα το επιδομα της προνοιας ,μεχρι πριν λιγους μηνες που καταφερα να μου δωσει το ΙΚΑ το παραπληγικο...!!!!Σου λεω ο,τι ξερω !!!!!Λοιπον ,παντα περνουσα απο την ΥΕ επιτροπη της Νομαρχιας που ,σαν πασχουσα απο σκπ υπο θεραπευτικη αγωγη,μου εδινε ποσοστο αναπηριας 67%και πλεον!!!! ! Παντα για δυο χρονια ομως!!!Μονο την τελευταια φορα,το 2007,μου εδωσαν για πεντε χρονια!!!Στην Προνοια ,κατεθετα τη γνωματευση της ΥΕ και ενταξει...!!!!Δεν μου ζητησαν ποτε αυτα που ζητουν απο σενα!!!!ΚΑΙ....τωρα που το σκεφτομαι...νομιζω οτι δεν υπηρχε παντα νευρολογος στην ΥΕ!!!!!Οσο για τη γνωματευση δημοσιου νοσοκομειου ,που ειχα, εγραφε απλως απο τι πασχω....!!!!!!Ψαξτο,λοιπον!!!!!!Μηπως επεσες σε ασχετους στην Προνοια??????Αν κατι ειχε αλλαξει,δεν θα σου το ελεγαν στην επιτροπη της Νομαρχιας??????????? :think: ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ!!!!!! :violence-pistoldouble: υγ.....αν δεν βαριεσαι,διαβασε σχετικες δημοσιευσεις στο ''ΚΡΑΤΙΚΕΣ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ''....
 #57131  από βάλια
 Δευ Ιούλ 25, 2011 8:21 pm
Aννα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτηκα, γι αυτό μου φάνηκε πολύ περίεργο.Θα δούμε ελπίζω να βρω κάποια άκρη.