• ΣΟΚ...ΜΕ ΧΕΝΦΑ

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #55933  από evapavli
 Κυρ Ιούλ 03, 2011 2:18 pm
Εχω συγκλονιστει με τα οσα διαβαζω..!Δεν ειχα ιδεα τι ειναι αυτο κ συνειδητοποιω οτι εχω οσα ακροβως αναφερονται ως συπτωματα,οπως δυσκολια στην ομιλια,συχνοι εξαντλητικοι πονοι ημικρανικοι,αυχενα,ματια, δυσκολια σε σκεψη-μνημη κ εντονη κοπωση!Ερχομαι λοιπον κ ρωταω 1ον τοσο καιρο ενας χριστιανος(γιατρος) δεν βρεθηκε να μου πει ας δουμε κ αυτο μηπως εισαι μια τετοια περιπτωση?2ον Μηπως μου το εψαξαν κ δεν ειχα κατι τετοιο ?(κ δεν μου το ειπανε?) 3ον Με ποια εξεταση-τροπο μπορω να το διαπιστωσω ?Ας μου πει καποιος οσο πιο απλα γινετε γτ εχω δυσκολια να κατανοω μεχρι κ τα πιο απλα ..ΕΥΧΑΡΙΧΤΩ!
 #55952  από evapavli
 Κυρ Ιούλ 03, 2011 7:12 pm
podiki έγραψε:
evapavli έγραψε:Εχω συγκλονιστει με τα οσα διαβαζω..!Δεν ειχα ιδεα τι ειναι αυτο κ συνειδητοποιω οτι εχω οσα ακροβως αναφερονται ως συπτωματα,οπως δυσκολια στην ομιλια,συχνοι εξαντλητικοι πονοι ημικρανικοι,αυχενα,ματια, δυσκολια σε σκεψη-μνημη κ εντονη κοπωση!Ερχομαι λοιπον κ ρωταω 1ον τοσο καιρο ενας χριστιανος(γιατρος) δεν βρεθηκε να μου πει ας δουμε κ αυτο μηπως εισαι μια τετοια περιπτωση?2ον Μηπως μου το εψαξαν κ δεν ειχα κατι τετοιο ?(κ δεν μου το ειπανε?) 3ον Με ποια εξεταση-τροπο μπορω να το διαπιστωσω ?Ας μου πει καποιος οσο πιο απλα γινετε γτ εχω δυσκολια να κατανοω μεχρι κ τα πιο απλα ..ΕΥΧΑΡΙΧΤΩ!
Οι περισσότεροι εδώ δεν είχαμε ιδέα μέχρι πέρσυ , εγώ άρχισα να διαβάζω από τον Ιανουάριο και σιγά σιγά άρχισα να καταλαβαίνω κάποια πράγματα .

1)Οι γιατροί (οι νευρολόγοι) δεν πρόκειται να πουν τίποτα διότι πιστεύουν ακράδαντα ότι όλα είναι βλακείες και η ΣΚΠ είναι αυτοάνοση .
2) Δεν έψαξαν τίποτα
3)Για να το διαπιστώσεις πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ακτινολόγο που να έχει ενημερωθεί για το πρωτόκολλο Zamboni και να σου κάνει ένα έγχρωμο ντοπλερ σφαγίτιδων και σπονδυλικών φλεβών , δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος κοντά στην περιοχή σου.[/quo
Εγω ζω στην ΘΕΣ/ΝΙΚΗ!γνωριζεις να μου πεις κατι για εδω?Θα κανω αυριο μια αποπειρα να το αναφερω στον γιατρο μου αλλα δεν ξερω τι ακριβως πρεπει να τον ρωτησω..ειναι πολυ συνεργασιμος κ πιστευω θα με ακουσει!
 #55953  από evapavli
 Κυρ Ιούλ 03, 2011 7:13 pm
sou έγραψε:Τα συμπτώματα μπορεί να έχουν άλλη προέλευση, αλλά αν πάσχεις από ΣΚΠ, πιθανότατα πάσχεις από ΧΕΝΦΑ. Το παραπονο "Γιατί δεν μου το είπε κανείς;" το έχω και εγώ.
Οταν σε ξετιναζουν με εξετασεις κ δεν σου κανουν το αυτονοητο σε εξοργιζει ...!Μονο για προσταστη δεν με ψαξανε ,χαθηκε να σκεφτει κανεις κ για αυτο?
 #55957  από evapavli
 Κυρ Ιούλ 03, 2011 7:57 pm
sou έγραψε:Αν σκεφτονταν.

Θα πουν "δεν το ξέραμε!". Λες και τώρα που το έμαθαν... Ό,τι κάνουμε μόνοι μας, αυτό βλέπω.
Ωραια οποτε πηγαινω εκει και τι του λεω?Μεγαλε εχει σκεφτεις να εχω ΧΕΝΦΑ ?κ να μου πει πως σου ηρθε αυτο?Πως μπορω να τον φερω στα μετρα μου κ να βγαλουμε μια ακρη?Κ αλλη μια απορια αυτο θελει επεμβαση απο οτι καταλαβα?Απο οσο ξερω επεμβασεις σε σημεια του αυχενα κ γενικα τετοιου ειδους κρυβουν κινδυνους για μονιμη παραλυση!
 #55958  από κωστας
 Κυρ Ιούλ 03, 2011 8:04 pm
Η μεθοδος ειναι ασφαλη(δεν ειναι επεμβατικη) τα φαρμακα ειναι πολυ ποιο επικυνδινα και δεν εχει ναρκωση!Τωρα αν το ψαξεις και αποφασισεις να κανεις την επεμβαση ο νευρολογος δεν εχει καμια σχεση και θα σου πει να μην ασχολεισαι με τετοια,σε εναν ακτινολογο που να γνωριζει πρεπει να πας η σε ενα αγγειολογο!
 #55960  από evapavli
 Κυρ Ιούλ 03, 2011 8:17 pm
κωστας έγραψε:Η μεθοδος ειναι ασφαλη(δεν ειναι επεμβατικη) τα φαρμακα ειναι πολυ ποιο επικυνδινα και δεν εχει ναρκωση!Τωρα αν το ψαξεις και αποφασισεις να κανεις την επεμβαση ο νευρολογος δεν εχει καμια σχεση και θα σου πει να μην ασχολεισαι με τετοια,σε εναν ακτινολογο που να γνωριζει πρεπει να πας η σε ενα αγγειολογο!
Κ πως θα ξερω οτι δεν θα πεσω σε χασαπη η ατζαμη ..Με την ιδεα με ελουσε κρυος ιδρωτας ειλικρινα...
 #55961  από kate2002
 Κυρ Ιούλ 03, 2011 8:19 pm
evapavli έγραψε:Εχω συγκλονιστει με τα οσα διαβαζω..!Δεν ειχα ιδεα τι ειναι αυτο κ συνειδητοποιω οτι εχω οσα ακροβως αναφερονται ως συπτωματα,οπως δυσκολια στην ομιλια,συχνοι εξαντλητικοι πονοι ημικρανικοι,αυχενα,ματια, δυσκολια σε σκεψη-μνημη κ εντονη κοπωση!Ερχομαι λοιπον κ ρωταω 1ον τοσο καιρο ενας χριστιανος(γιατρος) δεν βρεθηκε να μου πει ας δουμε κ αυτο μηπως εισαι μια τετοια περιπτωση?2ον Μηπως μου το εψαξαν κ δεν ειχα κατι τετοιο ?(κ δεν μου το ειπανε?) 3ον Με ποια εξεταση-τροπο μπορω να το διαπιστωσω ?Ας μου πει καποιος οσο πιο απλα γινετε γτ εχω δυσκολια να κατανοω μεχρι κ τα πιο απλα ..ΕΥΧΑΡΙΧΤΩ!
αν υπηρχε θεος θα φωναζα: ΘΕ-ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΜΟΥΥΥΥΥ!

ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙς ΚΑΝΕΝΑς ΝΕΥΡΟΛΟΓΟς ΝΑ ΨΑΞΕΙ-ενδιαφερθει ΓΙΑ ΤΗ ΧΕΝΦΑ ΣΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΑΙ Η ΧΕΝΦΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ!!!!!!!και οτι η συνταγογραφηση της συνεπαγεται... ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!

πόσοι απο μας θα χτυπαν τα κεφαλια τους στον τοιχο, στα επομενα χρονια, οταν ανακαλυψουν τι συμβαινει και τι εχει παιχτει με τη σκ, ενω απλα θα πρεπει να χτυπησουν το κεφαλι των γιατρων τους... (χιουμορ:κατι σαν την αντιδραση προς τους βουλευτες μας ενα πραμα....)

evapavli διαβασε πολυ...και ρωτα οτι δεν καταλαβαινεις.
 #55962  από evapavli
 Κυρ Ιούλ 03, 2011 8:25 pm
kate2002 έγραψε:
evapavli έγραψε:Εχω συγκλονιστει με τα οσα διαβαζω..!Δεν ειχα ιδεα τι ειναι αυτο κ συνειδητοποιω οτι εχω οσα ακροβως αναφερονται ως συπτωματα,οπως δυσκολια στην ομιλια,συχνοι εξαντλητικοι πονοι ημικρανικοι,αυχενα,ματια, δυσκολια σε σκεψη-μνημη κ εντονη κοπωση!Ερχομαι λοιπον κ ρωταω 1ον τοσο καιρο ενας χριστιανος(γιατρος) δεν βρεθηκε να μου πει ας δουμε κ αυτο μηπως εισαι μια τετοια περιπτωση?2ον Μηπως μου το εψαξαν κ δεν ειχα κατι τετοιο ?(κ δεν μου το ειπανε?) 3ον Με ποια εξεταση-τροπο μπορω να το διαπιστωσω ?Ας μου πει καποιος οσο πιο απλα γινετε γτ εχω δυσκολια να κατανοω μεχρι κ τα πιο απλα ..ΕΥΧΑΡΙΧΤΩ!
αν υπηρχε θεος θα φωναζα: ΘΕ-ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΜΟΥΥΥΥΥ!

ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙς ΚΑΝΕΝΑς ΝΕΥΡΟΛΟΓΟς ΝΑ ΨΑΞΕΙ-ενδιαφερθει ΓΙΑ ΤΗ ΧΕΝΦΑ ΣΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΑΙ Η ΧΕΝΦΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ!!!!!!!και οτι η συνταγογραφηση της συνεπαγεται... ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!

πόσοι απο μας θα χτυπαν τα κεφαλια τους στον τοιχο, στα επομενα χρονια, οταν ανακαλυψουν τι συμβαινει και τι εχει παιχτει με τη σκ, ενω απλα θα πρεπει να χτυπησουν το κεφαλι των γιατρων τους... (χιουμορ:κατι σαν την αντιδραση προς τους βουλευτες μας ενα πραμα....)

evapavli διαβασε πολυ...και ρωτα οτι δεν καταλαβαινεις.
Δεν μπορω να χαλαρωσω απο την στιγμη που διαβασα.. Και απογοητευομαι ολο κ παραπανω ... Οσο πιο πολλα ρωταω τοσο πιο πολυ απογοητευομαι..Δεν θα τελειωσει ποτε αυτη αγωνια κ δεν θα καταληξουμε καπου γενικα ωστε να βοηθηθω θεραπευτικα!Μακαρι να γινοταν να εχω κατι κ να μου πουνε ειναι αυτο κ θα κανεις αυτο κ τελος!ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ?
 #55963  από nowhere
 Κυρ Ιούλ 03, 2011 8:30 pm
evapavli έγραψε:ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ?
Ναι. Τόσα πολλά έχουν ξοδέψει οι φαρμακευτικές για τις έρευνες και τις μελέτες.
Να τα χάσουν, επειδή σου ήρθε εσένα και μένα να μην έχουμε πρόβλημα υγείας;
 #55965  από evapavli
 Κυρ Ιούλ 03, 2011 8:57 pm
sou έγραψε:
evapavli έγραψε:Δεν μπορω να χαλαρωσω απο την στιγμη που διαβασα.. Και απογοητευομαι ολο κ παραπανω ... Οσο πιο πολλα ρωταω τοσο πιο πολυ απογοητευομαι..Δεν θα τελειωσει ποτε αυτη αγωνια κ δεν θα καταληξουμε καπου γενικα ωστε να βοηθηθω θεραπευτικα!Μακαρι να γινοταν να εχω κατι κ να μου πουνε ειναι αυτο κ θα κανεις αυτο κ τελος!ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ?
Ναι, ζητάς πολλά. Με έχουν στείλει και σε ψυχίατρο επειδή νόμιζα ότι έχω φλεβική ανεπάρκεια!

Να θυμάσαι: Αλλο ΧΕΝΦΑ, άλλο ΣΚΠ. Είναι διαφορετικές παθήσεις, προς το παρόν τουλάχιστον. Δεν θα το αναπτύξω.

Αν αποφασίσεις να εξεταστείς/χειρουργηθείς, προτίμησε κάποιο κέντρο στην Ιταλία ή στις ΗΠΑ. Ό,τι και αν κάνεις, ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
Μα δεν αμφισβητησε κανεις την συνυπαρξη σκπ κ Χενφα..Δεν καταλαβαινω γτ πρεπει να μην θεραπευτει το ενα ωστε να βρεις λυση κ στο αλλο?Ας μας πουνε τοτε οτι θα θελουμε να πεθανετε κ μην παλευετε για τπτ ... ΕΛΕΟΣ!Εγω αυριο θα του το πω παντως κ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!Κατι ακομη διαβασα για την βιταμινη D κ καραφλιασα επεισης!Εγω οπως κ οι περισσοτεροι γινομαστε κομματια στον ηλιο ,οι γιατροι μας απαγορευουν την εκθεση Κ απο την αλλη σου λεει πως ειναι το βασικο στοιχειο για την σκπ κ την εξελιξη της!ΕΝΑΝ ΤΟΙΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ