• ΦΛΑΒΟΝΟΕΙΔΗ

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #50944  από pelopidas
 Δευ Απρ 11, 2011 10:41 pm
ε, ναι, διαβασε και τις παρενεργειες στα κουτια ολων αυτων των φαρμακων
μαλλον αλλο ειναι που κανει ζαλη!
βεβαια δεν ξερεις ποτε..υπαρχει και κατι αλλο που λεγεται συνδυασμος φαρμακων και αλληλεπιδρασεις φαρμακων
μπορει το α φαρμακο να κανει συνεργεια με το β και να προκαλει το ταδε συμπτωμα
τελικα ζουμε για να μαθαινουμε

παντως αφου νιωθεις καλυτερα, καλα εκανες και το εκοψες
 #51845  από βάλια
 Τρί Απρ 26, 2011 2:16 pm
Συμπτώματα: έντονη ζαλάδα, αστάθεια, κόπωση, αδυναμία και το αίσθημα ζώνης .

Λήψη daflon:1 μήνας (παρά 5 μέρες), 3 χάπια την ημέρα.Όλα τα συμπτώματά μου έχουν βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό.
2 μήνες σταθερότητα,όχι επιδείνωση.
 #51850  από FANTOMAS
 Τρί Απρ 26, 2011 2:51 pm
:greetings-clappingyellow:
βάλια έγραψε:Συμπτώματα: έντονη ζαλάδα, αστάθεια, κόπωση, αδυναμία και το αίσθημα ζώνης .

Λήψη daflon:1 μήνας (παρά 5 μέρες), 3 χάπια την ημέρα.Όλα τα συμπτώματά μου έχουν βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό.
2 μήνες σταθερότητα,όχι επιδείνωση.
:greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow:

ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΣ , ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ REBIF ?

:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :obscene-hanged: :obscene-hanged:








Βέβαια κάνω πλάκα έτσι ;
 #51914  από passenger
 Τετ Απρ 27, 2011 7:49 pm
βάλια έγραψε:Συμπτώματα: έντονη ζαλάδα, αστάθεια, κόπωση, αδυναμία και το αίσθημα ζώνης .

Λήψη daflon:1 μήνας (παρά 5 μέρες), 3 χάπια την ημέρα.Όλα τα συμπτώματά μου έχουν βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό.
2 μήνες σταθερότητα,όχι επιδείνωση.

Παρα πολυ καλα νεα!!!
Παιρνω vital q plus, green tea, kai κατι solmon oil χαπακια. Μηπως πρεπει να σταματησω κατι απο αυτα οταν αρχισω το Daflon?
Αν ρωτησω την νευρολογο μου, θα μου πει να τα σταματησω ολα και να αυξησω το copaxon....
Γιαυτο ρωτω εσας
(Αυτο για το copaxon ηταν πλακα. 1 ενεση καθε μερα κανω δεν γινεται να το αυξησω)
Απλως η νευρολογος μου εχει δωσει μονο το vital q plus, και αυτο μηνα παρα μηνα!!
 #51915  από kate2002
 Τετ Απρ 27, 2011 7:59 pm
passenger έγραψε:
βάλια έγραψε:Συμπτώματα: έντονη ζαλάδα, αστάθεια, κόπωση, αδυναμία και το αίσθημα ζώνης .

Λήψη daflon:1 μήνας (παρά 5 μέρες), 3 χάπια την ημέρα.Όλα τα συμπτώματά μου έχουν βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό.
2 μήνες σταθερότητα,όχι επιδείνωση.

Παρα πολυ καλα νεα!!!
Παιρνω vital q plus, green tea, kai κατι solmon oil χαπακια. Μηπως πρεπει να σταματησω κατι απο αυτα οταν αρχισω το Daflon?
Αν ρωτησω την νευρολογο μου, θα μου πει να τα σταματησω ολα και να αυξησω το copaxon....
Γιαυτο ρωτω εσας
(Αυτο για το copaxon ηταν πλακα. 1 ενεση καθε μερα κανω δεν γινεται να το αυξησω)
Απλως η νευρολογος μου εχει δωσει μονο το vital q plus, και αυτο μηνα παρα μηνα!!
eγω παιρνω καθε μερα green tea , C, SELILIUM, RHODIOLA, GRAPE SEED, VEINTAIN, MSN, KAI Q10. για 20 μερες επαιρνα και daflon500 ενα την ημερα. αρχισαν οι εντονες ζαλαδες και το σταματησα...
 #51916  από pelopidas
 Τετ Απρ 27, 2011 8:32 pm
passenger έγραψε:
βάλια έγραψε:Συμπτώματα: έντονη ζαλάδα, αστάθεια, κόπωση, αδυναμία και το αίσθημα ζώνης .

Λήψη daflon:1 μήνας (παρά 5 μέρες), 3 χάπια την ημέρα.Όλα τα συμπτώματά μου έχουν βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό.
2 μήνες σταθερότητα,όχι επιδείνωση.

Παρα πολυ καλα νεα!!!
Παιρνω vital q plus, green tea, kai κατι solmon oil χαπακια. Μηπως πρεπει να σταματησω κατι απο αυτα οταν αρχισω το Daflon?
Αν ρωτησω την νευρολογο μου, θα μου πει να τα σταματησω ολα και να αυξησω το copaxon....
Γιαυτο ρωτω εσας
(Αυτο για το copaxon ηταν πλακα. 1 ενεση καθε μερα κανω δεν γινεται να το αυξησω)
Απλως η νευρολογος μου εχει δωσει μονο το vital q plus, και αυτο μηνα παρα μηνα!!


οχι φιλε μου, δεν πειραζει να τα παιρνεις ολα αυτα μαζι
το copaxon πειραζει..
 #51917  από FANTOMAS
 Τετ Απρ 27, 2011 8:52 pm
pelopidas έγραψε:οχι φιλε μου, δεν πειραζει να τα παιρνεις ολα αυτα μαζι
το copaxon πειραζει..
:bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:
 #51967  από nowhere
 Πέμ Απρ 28, 2011 10:25 pm
Δεν είμαι γιατρός απλώς διαβάζω (στο wiki):
Diosmin prolongs the vasoconstrictor effect of norepinephrine on the vein wall...
Η diosmin (το βασικό συστατικό του daflon) παρατείνει το αγγειοσυσταλτικό αποτέλεσμα της νορεπινεφρίνης στο τοίχωμα των φλεβών....

Ποιό είναι το ζητούμενο στη CCSVI; να ανοίξουν οι φλέβες (διαστολή) ή να κλείσουν περισσότερο (συστολή);
Οι φλέβες του ΚΝΣ διαφέρουν από αυτές του υπόλοιπου σώματος. Σε υγιείς, φυσιολογικές συνθήκες μόνο μια φλέβα νομίζω του ΚΝΣ έχει βαλβίδες. Οι φλέβες του υπόλοιπου σώματος έχουν όλες. Συστολή των φλεβών του εγκεφάλου μπορεί να σημαίνει ώθηση του αίματος στην καρδιά, αλλά αν δεν λειτουργούν φυσιολογικά (όπως συμβαίνει στη CCSVI) μπορεί και πίσω στον εγκέφαλο.
Έτσι το καταλαβαίνω εγώ, αν υπάρχει κάποιος γιατρός εδώ και κάνω λάθος, ας με διορθώσει.
 #51995  από FANTOMAS
 Παρ Απρ 29, 2011 5:49 pm
nowhere έγραψε:Δεν είμαι γιατρός απλώς διαβάζω (στο wiki):
Diosmin prolongs the vasoconstrictor effect of norepinephrine on the vein wall...
Η diosmin (το βασικό συστατικό του daflon) παρατείνει το αγγειοσυσταλτικό αποτέλεσμα της νορεπινεφρίνης στο τοίχωμα των φλεβών....

Ποιό είναι το ζητούμενο στη CCSVI; να ανοίξουν οι φλέβες (διαστολή) ή να κλείσουν περισσότερο (συστολή);
Οι φλέβες του ΚΝΣ διαφέρουν από αυτές του υπόλοιπου σώματος. Σε υγιείς, φυσιολογικές συνθήκες μόνο μια φλέβα νομίζω του ΚΝΣ έχει βαλβίδες. Οι φλέβες του υπόλοιπου σώματος έχουν όλες. Συστολή των φλεβών του εγκεφάλου μπορεί να σημαίνει ώθηση του αίματος στην καρδιά, αλλά αν δεν λειτουργούν φυσιολογικά (όπως συμβαίνει στη CCSVI) μπορεί και πίσω στον εγκέφαλο.
Έτσι το καταλαβαίνω εγώ, αν υπάρχει κάποιος γιατρός εδώ και κάνω λάθος, ας με διορθώσει.

Μπράβο σου μόλις τόσες λίγες μέρες -απο την εγγραφή σου - στην παρέα μας και κάνεις τόσο εύστοχες και ψαγμένες ερωτήσεις ? , και δεν είσαι και γιατρός :think:

Πες μας πρώτα λίγα λόγια για σένα όπως ''επιβάλει'' το πρωτόκολλό μας .
 #51999  από pelopidas
 Παρ Απρ 29, 2011 8:19 pm
αυτο ειναι το προβλημα με τις φλεβες
οι αρτηριες εχουν τοιχωμα με τρεις χιτωνες και λειες μυικες ινες.
Συστελλονται και διαστελλονται αναλογα
οι φλεβες εχουν ελαχιστες μυικες ινες, το τοιχωμα τους δεν εχει κανενα "τονο" και ευκολα συμπιεζονται, ή οπως λεμε "κολαψαρουν" (απο το collapse)
αυτο ειναι και το βασικο τους προβλημα
τα φλαβονοειδη ειναι φλεβοτονικα, δηλαδη διατηρουν τον τονο στις φλεβες, τις διατηρουν ανοιχτες
ειναι μαλλον λαθος να χρησιμοποιουμε τις λεξεις συστολη και διαστολη στις φλεβες, γιατι δεν εχουν τις μυικες ινες για να το κανουν αυτο
ελπιζω να ειναι κατανοητα αυτα που γραφω
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7