• ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΚΑΙ ΧΕΡΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΣΗ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #49744  από Lena
 Τρί Μαρ 22, 2011 9:58 pm
Παιδια, αν γνωριζετε η αν ετυχε σε κανενα απο σας μετα απο ωση (μουδιασματα) να εξαπλωνεται το μουδιασμα στο ενα ποδι και μετα απο λιγεσ μερες να νιωθω αδυναμια τοσο στα ποδια οσο και στο ενα χερι. Επισης το ενα ποδι και το ενα χερι τα νιωθω να ειναι πιασμενα. Εχετε κατι υποψη σας?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Θα τρελλαθω απ την αγωνια μου((
 #49750  από panos59
 Τρί Μαρ 22, 2011 11:09 pm
τι εννοείς Lena "μετά από ώση" ........
πέρασε ???
εδώ και καιρό ???
ο Νευρολόγος σου θεωρεί όντως το επεισόδιο (ώση) ως "λήξαν" ???
..
μίλα καλύτερα και πρωταρχικά μαζί του!
οχι, μην έχεις αγωνία, όλα θα αντιμετωπιστούν και θα γίνουν περασμένα! να είσαι βέβαιη!

σου εύχομαι καλή δύναμη και γρήγορη-πλήρη ίαση! ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!
 #49969  από Blacksand
 Παρ Μαρ 25, 2011 2:55 pm
Οπως ακριβώς το περιγράφεις πέρασα την ετήσια ώση μου πρίν λίγες μέρες.
Αδυναμία σε αριστερό χέρι-πόδι και αίσθημα μουδιάσματος.Το έχω μάθει πλέον το ποιηματάκι (προσοχή,δεν λέω να κάνεις έτσι!) και πήγα για πενθήμερο σχήμα κορτιζόνης.

Με τσακίζει βέβαια,αλλά μετά απο μια εβδομάδα περίπου περνάει.Αν συνεχίσω έτσι για πολλά χρόνια ακόμα στο τέλος δεν νομίζω να μείνει κόκκαλο να θάψει ο παππάς.....
 #49973  από Ολγακι
 Παρ Μαρ 25, 2011 3:51 pm
Λενα γεια σου,

Το εχω παθει και εγω το ιδιο και απο αριστερα και απο δεχια, πρωτα μουδιασμα και μετα αδυναμια και δυσκολια στην κινηση, 5 μερες κορτιζονη με βοηθησαν.

Φιλια
 #50007  από elena
 Παρ Μαρ 25, 2011 7:40 pm
Σιδερένιος blacksand!!!γρήγορα να ανακτήσεις τις δυνάμεις σου!
περαστικά και στους υπόλοιπους!
 #50021  από Blacksand
 Σάβ Μαρ 26, 2011 12:11 am
Ελενα σε ευχαριστώ πολύ.

Μιας και το ανέφερα ήθελα να ρωτήσω αν σας φέρνει νεύρα η κορτιζόνη.
Σε εμένα σίγουρα μου αλλάζει κατα πολύ προς το χειρότερο την ψυχολογία.Ενας λόγος είναι οτι μου κάνει ποδήλατο τον ύπνο και κοιμάμαι ελάχιστα για όσο παίρνω κορτιζόνη (5 μέρες συνήθως)
 #50163  από mplearkouda
 Δευ Μαρ 28, 2011 3:30 pm
Είχα κι εγώ αδυναμία στη μια πλευρά, έκανα κορτιζόνη μεν, τα συμπτώματα δεν έχουν υποχωρήσει εντελώς όμως. Κάτι μου έχει μείνει. Και μιλάμε για την πρώτη ώση. Έχουνε περάσει 4 μήνες περίπου από τότε.
 #50169  από soulla
 Δευ Μαρ 28, 2011 5:45 pm
γεια σας και χαρα σας :greetings-waveyellow: ειμαι στραβη με κλειστο το ενα ματι το απόλυτο σκοταδι...δεν εκανα κορτιζονη γιατι ανεβηκαν τα λευκα αιμοσφαιρια 25,000 και θελουν διερευνηση και πειμενω,οχι οτι περιμενα πολλα με την κορτιζονη θα προσπαθησω με το ενα να διαβασω τα νεα σας,,,φιλουθκια και υπομονη