• Κεντρα αποκαταστασης

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #43066  από Afroxilanrhy
 Πέμ Νοέμ 11, 2010 6:37 pm
Καλησπέρα ....
Θα ηθελα να μου πείτε την δική σας εμπειρία για τα κεντρα αποκαταστασης στην Αθήνα...
 #43142  από FANTOMAS
 Παρ Νοέμ 12, 2010 3:00 pm
Δεν βλέπω συμμετοχή εδω γιατί ??? :think: :think:
 #43148  από Μαριάννα
 Παρ Νοέμ 12, 2010 5:02 pm
εγω δεν γνωρίζω για την Αθήνα αλλά για την Θεσσαλονίκη που πήγε μια γνωστη με ΣΚΠ και αν δεν κανω λαθος στην Αναγέννηση είναι ευχαριστημενη γιατι βλεπει βελτιωση και ειναι τωρα 5 μηνες μεσα για άλλα δεν εχω ακουσει τιποτα δεν γνωριζω ειμαστε και μακρυα απο αυτα
 #43163  από Genovefa®
 Παρ Νοέμ 12, 2010 8:37 pm
Συμφωνω με τον sou...
Κι εγω απο Θεσσαλονικη και συνεργαζομαι με φυσιατρο.
Στα κεντρα αποκαταστασης που εχω ψαξει,δουλευουν περισσοτερο με παιδια που ασκουν την πρακτικη τους.
 #43165  από panos59
 Παρ Νοέμ 12, 2010 9:18 pm
Να πω και γω τη γνώμη και την εμπειρία μου .......
Μένω Αθήνα.
Πάσχω από 12ετίας, έχει βαρύνει για μένα πολύ το πράγμα τελευταία, στα 51 μου αναγκάστηκα να βγω σε σύνταξη, με ΒΑ=80% ("σπαστική τετραπληγία")..........
Πολλά τα προβλήματα .. κινητικά, αστάθειας, αδυναμίας στα χέρια, κλπ κλπ
αναγκάστηκα λοιπόν να βάλω το χέρι βαθιά στην τσέπη και να παίξω το τελευταίο μου χαρτί ....
(μετά από 5 χρόνια σε φυσιοθεραπευτήριο) να καταφύγω σε ΚΕΝΤΡΟ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ για κάτι το εντατικότερο και ιατρικά παρακολουθουμενο.....
ζήταγα :
όση περισσότερη βελτίωση μπορώ να πάρω στην καθημερινότητά μου........
για αρκετόν χρόνο (πάω τώρα 2 1/2 χρόνια ανελλιπώς)
να έχουν και δικο τους όχημα να με παίρνει από το σπίτι, για πρωινές συνεδρίες
να μπορεί να καλύψει το Ταμείο μου (όσο γίνεται μεγαλύτερο τμήμα του κόστους ... 50-60-70%) .......
βλέπω (σωστά ίσως) ξεπερνάς τα φυσι(κ)οθεραπευτήρια ή τις κατ' οίκον επισκέψεις φυσι(κ)οθεραπευτή!
η δουλειά και η βοήθεια που σου προσφέρεται από έναν καλό Φ/Θ είναι άψογη, ή και ακόμα καλύτερη, αλλά υπάρχει ένα μεγάλο αλλά οικονομικό...... όταν μιλάς για συνεχεις κύκλους πολύωρων συνεδριών (που για μένα τουλάχιστον είναι απαραίτητοι)
μετά από κάθε 2ή3ωρη συνεδρία, και ενώ έχεις πληρώσει 40-50-80-100 ... ευρώ την ημέρα,
από το Ταμείο σου συνήθως παίρνεις 1,85 + 2,70 + 3,10 +...=... (για κάθε είδος Φ/Θ) ένα ασήμαντο ημερήσιο ποσό τελικά......
και μάλιστα σου εγκρίνουν 50-60 συνεδρίες το χρόνο όλες κι όλες ......
Για τα ΚΕΝΤΡΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ [δηλαδή σε Φυσιοθεραπευτήρια που διευθύνονται απο γιατρό (φυσίατρο)] τα πράγματα είναι διαφορετικά
Είναι σαν να μπαίνεις σε Κλινική για νοσηλεία! Ημερήσια Νοσηλεία!
η κάθε επίσκεψη (από ειδικό Νόμο) αντιμετωπίζεται ως ΑΝΟΙΧΤΗ ή ΚΛΕΙΣΤΗ ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΝΟΣΗΛΕΙΑ ("κλειστή" αν μένεις μέσα και για φαϊ-ύπνο, "ανοιχτή" αν πηγαίνεις μετά στο σπίτι σου)
και παίρνεις από το Ταμείο σου 70 ή 120 ευρώ την ημέρα ........
ΝΑΙ, οι τιμές σ' αυτά τα κεντρα είναι πάρα πολύ υψηλές ........ απίθανες... εξωφρενικές ...σφαγεία σκέτα!!!!!!!!!!
ακούς για 120-140-160-180 ευρώ την ημέρα ........
μένει εσύ, κατ΄ ιδίαν, να το διαπραγματευτείς προσωπικά και να τους πεις
αν σας έρθω για 2-3-4 ... χρόνια μπορείτε να συμβιβαστείτε με την τιμή που δίνει το Ταμείο μου ???? Αν όχι, τι καλύτερο μπορείτε να χρεώσετε????
Μιλάμε για 1800-2000 ευρώ το μήνα ........ θέλετε ?????????
Ακούς 3-4 ΟΧΙ και (ίσως) ένα ΝΑΙ
και, εκεί και πας ........
ΦΙΛΟΚΤΗΤΗΣ, ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ, ΑΝΑΠΛΑΣΗ, ΦΑΛΗΡΟ, ΠΑΛΗΝΗ, κλπ κλπ
Διαθέτουν θερμαινόμενες πισίνες, μέσα και μηχανήματα και εργοθεραπευτές και ταινιόδρομους.. και .. και ...
Ξέχασα να σας πω ........ πηγαίνω τελικά σε ένα ΚΕΝΤΡΟ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.......... Καλά είναι. Έχω δει τεράστια βελτίωση ......... (δεν έχει μαθητευόμενους... φυσιοθεραπευτές 30άρηδες έχει ... κάποιοι και στο Φ/Θ team ποδοσφ. συλλόγων)
έχει και αρκετούς άλλους ασθενείς, με την πάθησή μας .......
Αυτά .......
καλό ψάξιμο, καλή δύναμη και συνέχεια ......
 #43179  από Genovefa®
 Σάβ Νοέμ 13, 2010 8:39 am
Pano η αληθεια ειναι οτι οταν ξεκινησα να πηγαινω στο φυσιατρο σε καμια περιπτωση δεν υπολογισα τα χρηματα(κανενας μας πιστευω).
Ηταν τετοια η κατασταση μου,ψυχολογικη και σωματικη, που θα πουλουσα οτι ειχα και δεν ειχα αν το backup μου (γονεις) δεν μπορουσαν να το αντεξουν οικονομικα.
40€ για καθε συνεδρια και η ιδιωτικη ασφαλιση που εχω (Alico) δικαιολογει 20 ετησιως...Κανω τρεις εβδομαδιαιως.
Εδω στη Θεσσαλονικη το θεμα "Κεντρο αποκαταστασης" υστερει.
Μετα απο 8 μηνες φυσικοθεραπειας θα πω οτι ειναι θεμα συνεργασιας με τον φυσιατρο/φυσικοθεραπευτη & θετικης ενεργειας.
Ευχομαι σε ολους μας τα καλυτερα!
 #43181  από panos59
 Σάβ Νοέμ 13, 2010 9:44 am
Genovefa® έγραψε:Pano η αληθεια ειναι οτι οταν ξεκινησα να πηγαινω στο φυσιατρο σε καμια περιπτωση δεν υπολογισα τα χρηματα(κανενας μας πιστευω).
Ηταν τετοια η κατασταση μου,ψυχολογικη και σωματικη, που θα πουλουσα οτι ειχα και δεν ειχα αν το backup μου (γονεις) δεν μπορουσαν να το αντεξουν οικονομικα.
γεια σου Genovefa®......
ταυτίζομαι και συμφωνώ μαζί σου ΑΠΟΛΥΤΑ!
κάπως έτσι ξεκινάμε όλοι, υποθέτω.......
με ή χωρίς backup
όταν όμως κινείσαι με ρυθμό 1500-1800 ευρώ το μήνα (για 27 αισίως μήνες ως σήμερα και έπεται και συνέχεια), τα λεφτά κάποια στιγμή σου τελειώνουν και αρχίζεις να μετράς και τη δυνατότητα συμμετοχής του Ταμείου σου ......
τώρα, με προσωπική μου συμμετοχή ένα (υπόλοιπο) 300-400 ευρώ το μήνα το αντέχω, και ατενίζω το μέλλον λιγάακκι πιο αισιόδοξα ......

ALICO ........ :evil: μη μου τους θυμίζεις .......
ούτε να τους ξαναδώ .......
Δικηγοράκοι και όχι ασφαλιστές ..... Αυτό είναι!

:greetings-waveyellow:
 #43185  από Genovefa®
 Σάβ Νοέμ 13, 2010 10:13 am
Pano,σταθηκα τυχερη γιατι ο γιατρος μου ειναι στην κλινικη που δικαιολογει η Alico και πληρωνω συμμετοχη σε εξετασεις / επισκεψεις, ουτε το 1/3 της αξιας.
Ειμαι ασφαλισμενη μεσω της εργασιας μου κι εχω εκει και συνταξιοδοτικο.
Μεχρι τωρα δεν αντιμετωπισα ποτε καποιο προβλημα.Μπορει να ειναι διαφορετικο το προγραμμα.Τι να πω...

Την Καλημερα μου!
 #43630  από κωστας
 Παρ Νοέμ 19, 2010 10:56 pm
καλησπερα σε ολους!σε δυο κεντρα αποκαταστασης εχω παει οπου δυστηχως και στα δυο δεν ασχοληθηκαν καθολου!ΜΙΣΗ ωρα πισινα και 45 λεπτα τις κλασικες φσ/πειες,τιποτα απολυτως!τι να μου κανει μιση ωρα πισινα τους ειπα 2 φορες την βδομαδα?με 60 ευρω παραπανω καθε φορα μπορω να κανω αλλη μιση ωρα μου ειπαν!ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!το καλυτερο εινααι να βρεισ εναν φυσ/τη η φυσιατρο που ννα μπορεις να συνενοηθεις και να θελει να σε βοηθησει!εγω εχω ενα φυσιατρο κανω τρεις φορες την βδομαδα απο μμιαμιση ωρα την φορα,το παλευουμε και οι δυο μαζι,νομμιζω οτι αυτο ειναι οτι καλυτερο να γινεται δουλεια εστω και αν η βελτιωση ειναι μικρη τουλαχιστον ξερει τι κανει και σου εξηγει καθε φορα γιατι το κανει!αυτη ειναι η γνωμη μου!
 #43669  από Π.Μ79
 Κυρ Νοέμ 21, 2010 9:46 am
Έχω ξαναματαπεί, ότι η περίπτωσή μας, χρειάζεται βοήθεια από φυσιοθεραπευτή/τρια, με εμπειρία σε νευρολογικές παθήσεις.

Έτσι για να το αναλύσω λίγο παραπάνω:

Όταν μπαίνουμε στη σχολή, από το 2ο έτος, κάνουμε κλινικές.

6 μήνες μυοσκελετικά, 6 μήνες νευρολογικά, 6 μήνες καρδιαγγειακά και αναπνευστικά.
Τους τελευταίους 6 μήνες, δηλαδή στο 4ο έτος, κάνουμε γενική πρακτική άσκηση.

Πρακτική άσκηση σημαίνει ότι πάμε σε ένα νοσοκομείο και εφαρμόζουμε όλα όσα μάθαμε σε όλων των ειδών τα περιστατικά.

Ο καθένας από μας, όπως και οι γιατροί, διαλέγουμε αυτό που μας αρέσει περισσότερο.

Άλλοι ασχολούνται περισσότερο με μυοσκελετικά, άλλοι με νευρολογικά, άλλοι με αναπνευστικά και καρδιαγγειακά, άλλοι με λίγο απ'όλα.

Το πτυχίο μας επιτρέπει να ασχοληθούμε με όλα και εδώ είναι το πρόβλημα για μας τους ασθενείς, με νευρολογικό πρόβλημα.

Αν πάτε σε κάποιον που ασχολείται με λίγο απ'όλα, θα είστε γουρούνι στο σακί.
Αν πάτε σε κάποιον που ασχολείται με μυοσκελετικά, θα είστε γουρούνι στο σακί.
Αν πάτε σε κάποιον που ασχολείται με καρδιαγγειακά και αναπνευστικά, γουρούνι στο σακί.

Εγώ ειδικεύτηκα σε μυοσκελετικά και αθλητικές κακώσεις.
Μου είχε ζητήσει βοήθεια κάποτε μια καλή φίλη της μαμάς μου (ΣΚΠ από το 1970), γιατί τα τελευταία χρόνια, το ένα της πόδι ήταν λίγο βαρύ. Ναι είναι περιπτωσάρα, που μετά από 40 χρόνια ΣΚΠ, το μοναδικό της πρόβλημα είναι το 1 της πόδι είναι λίγο βαρύ.

Δεν κατάφερα να την καλυτερέψω ούτε στο ελάχιστο. Ο λόγος είναι προφανέστατος, αν και της το είχα πει από την αρχή.
Δεν υπάρχει εμπειρία και εξειδίκευση σε νευρολογικούς ασθενείς.
Αν θεωρείται εμπειρία οι 6 μήνες το 2002, τότε οκ. Εγώ δεν το θεωρώ εμπειρία.

Όσοι/όσες πιστεύετε ότι χρειάζεστε φυσιοθεραπείες, πηγαίνετε και βρείτε ειδικευμένους/ες σ'αυτά.
Να απαιτήσετε να μάθετε την εμπειρία τους, περιστατικά και να απαιτήσετε με ρόπαλο, να σας εξηγηθεί από την αρχή (μετά την λήψη ιστορικού και κλινικού ελέγχου βέβαια), το πλάνο που θα ακολουθηθεί στην δικιά σας ξεχωριστή περίπτωση.

Μη δεχτείτε με τίποτα, τετριμένες προσεγγίσεις, όπως τις δίαιτες που έχουν σε φωτοτυπία τα γυμναστήρια και που τις δίνουν σε όλους στο γυμναστήριο, όπως και αν είναι, ό,τι και αν θέλουν να κερδίσουν.

Μη δεχτείτε να μη σας γίνεται ανάλυση για το καθετί που θα σας κάνουν και σε τι θα αποσκοπεί.

Επίσης κάτι πολύ πολύ σοβαρό, προσωπικά θεωρώ ότι ο θεραπευτής σας (είτε φυσίατρος είτε γιατρός είτε φυσιοθεραπευτής), θα πρέπει πρώτα και πάνω απ'όλα να σας εμπνεύσει με εμπιστοσύνη.
Δηλαδή όποτε τον/την βλέπετε, να χαμογελάτε και να τον θεωρείτε πλέον ''δικό'' σας άνθρωπο.

Εύχομαι σε όλες/όλους, να βρείτε αυτό τον άνθρωπο και πραγματικά να σας βοηθήσει. :)