• ΝΕΥΡΑΛΓΙΑ ΤΡΙΔΥΜΟΥ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #42319  από Μαρία
 Τετ Οκτ 27, 2010 11:31 am
Καλημέρα σας!
Ύστερα από μια εξαγωγή φρονιμίτη μου παρουσιάστηκε μια αφόρητη νευραλγία η οποία έχει διαρκέσει ένα μήνα και δεν υποχωρεί με κανένα παυσίπονο.
Απευθύνθηκα τελικά στο νευρολόγο και μου είπε ότι είναι μάλλον νευραλγία τριδύμου που απ ότι διάβασα σχετίζεται και με την σκπ.
Από χθες παίρνω ένα συνδυασμό φαρμάκων που μ έχουν μαστουρώσει τελείως και ο πόνος, που ειναι αφορητος, δεν έχει υποχωρήσει ακομα.
Επειδή αυτά που διάβασα στο internet δεν μου άρεσαν ιδιαιτέρα, θα ήθελα αν έχει κάποιος εμπειρία από νευραλγία τριδύμου να μ ενημερώσει σχετικά.
 #42320  από Π.Μ79
 Τετ Οκτ 27, 2010 12:21 pm
Γεια σου μαράκι

Λεπόν, είχα πάθει πριν από πολλά χρόνια την νευραλγία τριδύμου από εξαγωγή φρονιμίτη.

Εμένα μου πέρασε σε 20 περίπου μέρες με δυνατά αναλγητικά.

Αν βλέπεις να μη σου περνάει, προχωράει το πράμα επεμβατικά.

Οι χειρουργικές επεμβάσεις που συνηθέστερα χρησιμοποιούνται σήμερα είναι:

* Η διαδερμική θερμοπηξία του μηνοειδούς γαγγλίου,
* Η διαδερμική συμπίεση με μπαλλόνι,
* Η διαδερμική έγχυση γλυκερόλης,
* Η μικροαγγειακή αποσυμπίεση του νεύρου.

(Από το ίντερνετ τα βρήκα, δεν είμαι μάγκας :lol: )

Την έγχυση γλυκερόλης, την έκανε μια φίλη της μαμάς μου και μετά από 2-3 μέρες, ο πόνος έφυγε τελείως.

Γενικά όμως, θα πρέπει να μιλήσεις με τον νευρολόγο σου και ειδικά με έναν νευροχειρουργό, γιατί η νευραλγία τριδύμου είναι μεν σπάνια, αλλά το βλέπεις και μόνη σου τι προβλήματα δημιουργεί.

Περαστικά εύχομαι και υπομονή :)
 #42321  από Μαρία
 Τετ Οκτ 27, 2010 12:37 pm
Σ ευχαριστω πολύ για την απάντηση :)
Απο τοτε δεν σ εχει ξανα πιασει;
Τα φάρμακα που πήρες ήταν παυσίπονα; Γιατί εμένα δεν μου έκαναν τίποτα παίρνω Tegretol (αντιεπιληπτικά) και Tranxene (αχγολιτικα) και μιλάμε για πλήρη μαστούρα και ο πόνος εχει μειωθεί λίγο.
Η αλήθεια ειναι ότι μ έχει πάρει τελείως απο κατω και ειδικά μ αυτα που εχω διαβάσει στο Internet εχω απελπιστεί τελείως και νιωθω τρελη απόγνωση. Κατι που δεν μου χει ξανα συμβεί
 #42323  από Π.Μ79
 Τετ Οκτ 27, 2010 1:51 pm
Δεν με έχει ξαναπιάσει από τότε.

Εμένα μου δίναν διάφορα παυσίπονα, δε θυμάμαι ακριβώς ποια, πάνε και χρόνια από τότε.

Ναι, το Tegretol είναι πολύ δυνατό φάρμακο και ρυθμίζει την ηλεκτρική φόρτιση και εκφόρτιση του εγκεφάλου.
Η επιληψία ουσιαστικά είναι μια διαταραχή στις ηλεκτρικές ώσεις.

Δυστυχώς οι παρενέργειές του είναι αυτές που περνάς αυτή τη στιγμή.

Μίλα με έναν νευροχειρουργό μήπως έχουν βρει κάποιον πιο εύκολο και μη επεμβατικό τρόπο.
 #42327  από Giota
 Τετ Οκτ 27, 2010 4:39 pm
k emena me epiase prin 3 xronia sxedon moy krathse ligo k den me epiase xana. mhn fobase.
 #42346  από Μαρία
 Πέμ Οκτ 28, 2010 10:36 am
Σ ευχαριστώ Γιώτα μου.
Εμενα ακομα δε λέει να μ αφήσει :cry:
 #42349  από Blacksand
 Πέμ Οκτ 28, 2010 11:54 am
Τώρα που το διαβάζω συνειδητοποιώ οτι μάλλον και εγώ το έχω περάσει αυτό που λέτε.
Είχα βγάλει τον φρονιμίτη μου και μετά ( από μια μέρα?) ξαφνικά με έπιασε ένας αφόρητος πόνος,που ούτε να τον θυμάμαι δεν θέλω,που κόντεψε να σπάσει το κεφάλι(+ μάτι) μου.
Ευτυχώς μετά απο κανα μισάωρο μου πέρασε και δεν με έχει ξαναπιάσει απο τότε.

Ρε σεις,μήπως....λέω μήπως......πρέπει να το ψάξουν οι γιατροί να δούνε τι σχέση έχει η εξαγωγή του φρονιμίτη με την νευραλγία τριδήμου και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να ενημερώνουν τους ασθενείς να μην κάνουν εξαγωγή?

Αλλά ναι,ξέχασα,οι γιατροί πρέπει πρώτα να είναι απόλυτα σίγουροι πριν πούν κάτι, και το ότι έχει συμβεί μόνο σε 3435ς4525 άτομα στο φόρουμ είναι εντελώς τυχαίο και δεν εμπνέει λόγους ανησυχίας. Σανπως αυτοί το έχουνε?Γιατί να ανησυχήσουν?