• ζαλαδες!!!!!!

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #36662  από efi
 Κυρ Αύγ 22, 2010 5:07 pm
kiriakidouchr έγραψε:Παιδια γεια σας, εχω διαγνωστει εδω και ενα χρονο με σκπ, τους τελευταιους 3 μηνες εχω εναν ανεξηγητο ιλιγγο :confusion-seeingstars: , μια μονιμη ζαλαδα :obscene-hanged: δλδ για να καταλαβεται αλλου παταω και αλλου βρισκομαι :sad-pacing: .
Σε τι νοσοκομεια εχω παει, σε τι γιατρους εχω παει, η απαντηση ειναι οτι ειμαι απολυτα υγιεις και οτι ειναι ψυχολογικο.
Βεβαια για καλη μου τυχη εχω σωας τας φρενα και ξερω τι μου γινεται απολυτα.
Η θεραπεια μου ειναι η rebif 22 καθε Δευτερα - Τεταρτη - Παρασκευη και ετυχε να μιλησω και με αλλα ατομα τα οποια κανουν την ιδια θεραπεια κ εχουν το ιδιο φαινομενο.
Υπαρχει καποιος ο οποιος αντιμετωπιζει το ιδιο ζητημα και θα ηθελε να το συζητησουμε?

ευχαριστω εκ των προτερων :text-thankyouyellow:
mmmm kalh mou.....sigoura zalizese h nomizeis oti zalizese?(gt to deytero nomizw)opws kai egw...nomiza kai nomizw akomh apo to anxos mou....me eixan parei xampari oi giatroi kai me koroideyan....wres wres akomh to niwthw mexri na piw kanena alkool...meta strwnw ws dia mageias...bgale apo to myalo sou tis zalades kai th skp......mono etsi....egw mexri kai apo to spiti fobamoun na bgw mh zalistw....ainteeeeeeeeeeeeee.....e kai na zalistw kapoios tha brethei na me shkwsei....filia polla
 #36683  από kiriakidouchr
 Δευ Αύγ 23, 2010 12:09 am
παιδια συγχωρεστε με για αυτο που θα πω αλλα χαιρομαι με τη καλη παντα εννοια που δν ειναι η μονη που ζαλιζομαι σαν βαπορι!!!
Πραγματικα νομιζα οτι ηταν απο τις ενεσεις και οτι ειχε καμια ξαφνικη παρενεργεια σαν το προσφατο κρουσμα των εγκαφαλοπαθιων απο ενεσεις παρομιες με τις δικες μου :obscene-hanged:
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σας και πραγματικα θα αρχισω να το κοιταζω για το θεμ της ΧΕΝΦΑ διοτι πραγματικα δν εξηγηται αλλιως το θεμα οπως και να το παρεις.
ευχομαι τα καλυτερα σε οτι κινηση και αν κανετε οσο αναφορα την υγεια σας :bow-yellow:
 #36750  από kiriakidouchr
 Δευ Αύγ 23, 2010 8:17 pm
so-fi έγραψε:Yπομονη!!!! Δεν ξερω αν φταιει το φαρμακο ή οπως γραφεται παραπανω η ΧΕΝΦΑ. Οπως και να εχει παντως δεν πρεπει να τους αφησεις να σε λενε κατα φεντασια ασθενη.. και εγω 22 ειμαι και περασα πριν λιγο καιρο ενα 10 ημερο που δυσκολευομουν να περπατησω απο την ζαλαδα, σε καταλαβαινω απολυτα λοιπον .
Ψαξε το!! να αλλαξεις γιατρο αν χρειαστει, το καλυτερο παντως ειναι να κοιταξεις για ΧΕΝΦΑ!!
Καλη δυναμη και περαστικα σου!!!

Σε ευχαριστω παρα πολυ να εισαι καλα και το ιδιο ευχομαι και για εσενα.
Πραγματικα και εγω 10 μερες χρειαστηκα για να συνελθω λιγακι.
Ειναι απλα τραγικο ρε παιδια αυτο το πραγμα ημαρτον και δν ημουν ετσι στην αρχη ξαφνικα ξεκινησαν οι ζαλαδες.
Ευχομαι να πανε ολα καλα για ολους μας :pray:
 #41770  από GIANNISBARDANIS
 Σάβ Οκτ 16, 2010 2:53 pm
kiriakidouchr έγραψε:Παιδια γεια σας, εχω διαγνωστει εδω και ενα χρονο με σκπ, τους τελευταιους 3 μηνες εχω εναν ανεξηγητο ιλιγγο :confusion-seeingstars: , μια μονιμη ζαλαδα :obscene-hanged: δλδ για να καταλαβεται αλλου παταω και αλλου βρισκομαι :sad-pacing: .
Σε τι νοσοκομεια εχω παει, σε τι γιατρους εχω παει, η απαντηση ειναι οτι ειμαι απολυτα υγιεις και οτι ειναι ψυχολογικο.
Βεβαια για καλη μου τυχη εχω σωας τας φρενα και ξερω τι μου γινεται απολυτα.
Η θεραπεια μου ειναι η rebif 22 καθε Δευτερα - Τεταρτη - Παρασκευη και ετυχε να μιλησω και με αλλα ατομα τα οποια κανουν την ιδια θεραπεια κ εχουν το ιδιο φαινομενο.
Υπαρχει καποιος ο οποιος αντιμετωπιζει το ιδιο ζητημα και θα ηθελε να το συζητησουμε?

ευχαριστω εκ των προτερων :text-thankyouyellow:
MOY LES KATI ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ..?? ΕΧΩ 6 ΜΗΝΕΣ ΙΛΙΓΓΟ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΙ ΜΕ ΣΚΠ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ
 #41772  από GIANNISBARDANIS
 Σάβ Οκτ 16, 2010 3:00 pm
Neutralis έγραψε:Πόσο σε καταλαβαίνω δε λέγεται.

Έχω μόνιμη ζάλη από τον Ιανουάριο, αν και δεν έχω διαγνωστεί ακόμη με MS. Διαγνώστηκα όμως με CCSVI, που είναι η πρόδρομη αναγκαία συνθήκη της MS.

Έχουμε Αύγουστο και εγώ ακόμη ζαλίζομαι. Ο νευρολόγος μου είπε και εμένα πως είναι ψυχολογικό. Ίσως γιατί ψυχολογικά χαρακτηρίζουμε αυτά που ακόμη δεν ξέρουμε τί είναι. Αντίθετα, όταν έκανα επέμβαση με μπαλονάκι για τη διάνοιξη της σφαγίτιδας ο "ψυχολογικός" μου ίλιγγος εξαφανίστηκε. Έτσι όπως τα έφερε η ζωή λοιπόν, κατέληξα πως στην περίπτωσή μας είναι πιο χρήσιμος ένας αγγειοχειρουργός.

Αν έχεις ενημερωθεί σχετικά από το φόρουμ για ΧΕΝΦΑ και Ζαμπόνι, δε χρειάζεται να πούμε πολλά. Πιθανόν η ζάλη σου, όπως και η δική μου, να οφείλεται σε ανωμαλία ροής στον εγκέφαλο που αφήνει τους νευρώνες να υπολειτουργούν, να ασφυκτιούν από έλλειψη οξυγόνου δηλαδή, λόγω της υπερσυγκέντρωσης σιδήρου και τοξικών προϊόντων του μεταβολισμού, κατάσταση που ενθαρρύνεται από μία στένωση στις φλέβες. Μην αφήνεις κανέναν να σε πείσει πως αυτό που νιώθεις δεν είναι τίποτα, επειδή αυτός δεν ξέρει τί είναι αυτό που νιώθεις. Ξεφορτώσου ζάλη και MS με μία επέμβαση. Είσαι φρέσκια στην πάθηση και εσύ και μπορείς να προλάβεις την επιδείνωση.

Το Rebif, λυπάμαι, αλλά ούτε βοηθάει ούτε θα βοηθήσει.
ΕΧΩ ΜΟΝΙΜΗ ΖΑΛΗ 5 ΜΗΝΕΣ.. ΗΜΟΥΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΕΚΑΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.. ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΕΝΑ ΦΛΕΒΙΚΟ ΑΓΓΕΙΩΜΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ( ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΖΑΛΗ).. ΚΑΙ ΑΣΤΙΓΜΑΤΙΣΜΟ.. ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΓΥΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ.. ΜΟΥ ΛΕΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΝΦΑ ΤΟ ΖΑΜΠΟΝΙ ΚΑΙ ΤΟ MS?? ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 #41788  από kiriakidouchr
 Σάβ Οκτ 16, 2010 6:37 pm
[quote="sou"]Φλεβικό αγγείωμα... Τυχαίο; ...

Πραγματικα οσο και αν δν θελω να αναιρεσω την συγκεκριμενη θεωρια πραγματικα δν ηταν τιποτα αλλο παρα μονο η ψυχολογια μου καλο μου τελικα :sad-pacing:
Οταν τα εβαλα κατω και συνηδητοποιησα ποσο ειχα πεσει ψυχολογικα και ποσο κακο μου ειχε κανει αυτο πραγματικα δν φανταζεσαι ποσο καλυτερα εγινα και πατησα στα ποδια μου.
Κ ζαλαδες εφυγαν και ορεξη να βγω εξω ξαναβρηκα και τα παντα.
Δυναμη χρειαζεται για αρχη να καταπολεμησεις τον εαυτο σου και στη συνεχεια εφοσον δν ειναι πραγματικα αυτο το σοβαρο γεγονος βλεπεις παρακατω τι αλλο μπορει να φταιει.
Σε ευχαριστω ομως παρα πολυ που ασχοληθηκες να εισαι παντα καλα. :text-thankyouyellow:
 #41802  από Giota
 Κυρ Οκτ 17, 2010 11:51 am
ax βρε παιδια εμενα η ζαλαδα οπωσ εχω πει πολλεσ φορεσ ειναι μονιμη μεχρι κ οταν κοιμαμαι. με κουρασε. δεν αντεχω αλλο.
 #42052  από kiriakidouchr
 Τετ Οκτ 20, 2010 7:34 pm
Giota έγραψε:ax βρε παιδια εμενα η ζαλαδα οπωσ εχω πει πολλεσ φορεσ ειναι μονιμη μεχρι κ οταν κοιμαμαι. με κουρασε. δεν αντεχω αλλο.


Γιωτα μου εσυ δν το εχεις κοιταξει να μαθεις να ρωτησεις καποιον γιατρο κατι?
 #42097  από Giota
 Πέμ Οκτ 21, 2010 3:48 pm
ΑΠΟ ΑΓΧΟΣ ΛΕΕΙ. ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ. ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΕΧΩ ΩΣΗ. ΑΛΛΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ. ΣΑΝ ΒΑΡΚΑ ΠΑΩ. ΣΑΝ ΜΕΘΥΣΜΕΝΗ
 #42108  από sp-sofia
 Πέμ Οκτ 21, 2010 6:15 pm
κοριτσια...χαλαρωστε...
μην σκεφτεστε τη ζαλαδα που επιμενει
θα περασει