• ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕ 67% ΑΝΑΠΗΡΙΑ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #8375  από elina
 Παρ Σεπ 04, 2009 2:44 pm
Την προηγούμενη εβδομάδα ψηφίστηκε από την Βουλή ο νόμος για την "Ρύθμιση θεμάτων του πανεπιστημιακού και τεχνολογικού τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης και άλλες διατάξεις" (ο γνωστός νόμος για τα ΤΕΙ αν ακούσατε κάτι σχετικό στα δελτία ειδήσεων).

Όσοι φίλοι του forum είναι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί και εργάζονται ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι θα βρουν εξαιρετικά ενδιαφέρον το ακόλουθο άρθρο:
Άρθρο 39
Θέματα προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
Παρ. 4. Από την έναρξη του σχολικού έτους 2009-2010 και εφεξής οι εκπαιδευτικοί με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, εφόσον συμπληρώνουν δώδεκα (12) μήνες τουλάχιστον πραγματικής προϋπηρεσίας προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπαιδευτικού σε δημόσια σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αρμοδιότητας Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, διορίζονται σε θέσεις εκπαιδευτικών των κλάδων
Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ανεξάρτητα από τη συμμετοχή τους σε διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π. και πέραν των οριζόμενων από τις σχετικές διατάξεις ποσοστών. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζεται ο αριθμός των διοριζόμενων εκπαιδευτικών κατά τις διατάξεις της παρούσας παραγράφου ανά κλάδο και ειδικότητα. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζονται τα ειδικότερα κριτήρια της σειράς διορισμού των υποψηφίων.

Το σχετικό link είναι:
http://www.parliament.gr/ergasies/nomod ... lawid=1365

Φυσικά περιμένουμε την έκδοση του ΦΕΚ για να τεθεί σε ισχύ, αλλά είναι πολύ θετικό για τους φίλους που έχουν το 67% και είναι αδιόριστοι αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι καθηγητές!
 #8394  από theoni
 Κυρ Σεπ 06, 2009 3:03 pm
Ελίνα έτσι κι αλλιώς δεν προτασσόμαστε στους πίνακες που ανήκουμε με πιστοποιητικό πρωτοβάθμιας, ακόμη και αν το ποσοστό είναι μικρότερο από 67%;
 #8396  από elina
 Κυρ Σεπ 06, 2009 6:37 pm
Ναι Θεώνη μου, υπάρχει πρόταξη των πασχόντων από σκλήρυνση (μετά τους πολύτεκνους και τους πάσχοντες από τα συγκεκριμένα είδη αναιμίας) ανεξαρτήτως ποσοστού αναπηρίας, στον εκάστοτε πίνακα που ανήκει ο καθένας. Ως αναπληρωτής όμως, θέλεις 30 μήνες χωρίς ΑΣΕΠ και 24 μήνες με επιτυχία στον ΑΣΕΠ για να διοριστείς ως μόνιμος.
Ο καινούργιος νόμος δίνει τη δυνατότητα σε όλους τους αναπληρωτές που έχουν ποσοστό αναπηρίας 67% (ανεξαρτήτως του λόγου από τον οποίο έχουν αναπηρία) να διοριστούν ως μόνιμοι μετά από 12 μόνο μήνες (και όχι 30) προϋπηρεσία και χωρίς την προϋπόθεση της επιτυχούς συμμετοχής σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ.
Αν είσαι, δηλαδή, αναπληρωτής εκπαιδευτικός με σκλήρυνση, σημαίνει ότι έχεις πρόταξη στους πίνακες αναπληρωτών-ωρομισθίων, και με 30 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας (ή 24 και επιτυχία στον ΑΣΕΠ) διορίζεσαι μόνιμος.
Αν είσαι αναπληρωτής εκπαιδευτικός με 67% αναπηρία διορίζεσαι μόνιμος μετά από 12 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας.
Αν πάσχεις από σκπ, σημαίνει ότι έχεις πρόταξη στους πίνακες, κι άρα ευκολία για να συμπληρώσεις τους 12 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας, ώστε αν ταυτόχρονα έχεις και 67% αναπηρία μπορείς να διοριστείς χωρίς ΑΣΕΠ μετά τους 12 μήνες (χωρίς να περιμένεις τη συμπλήρωση των 30).
 #8411  από elina
 Τρί Σεπ 08, 2009 10:46 am
Βγήκε και το ΦΕΚ!
Α 156/4-9-2009
Ημερομηνία κυκλοφορίας 8/9/2009

Το παίρνετε είτε από το Εθνικό Τυπογραφείο, είτε από κάποιο ΚΕΠ, είτε το κατεβάζετε από την σελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου (αν είστε συνδρομητές).

Για να εφαρμοστεί αναμένεται εγκύκλιος, άρα πάμε μετά τις εκλογές (δε νομίζω να έχει προβλέψει κάτι τέτοιο η απερχόμενη κυβέρνηση....).
 #40397  από dion
 Δευ Σεπ 27, 2010 4:52 pm
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΥΟ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ(ΣΕΜΙΝΩΜΑ-ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΩΝ ΟΡΧΕΩΝ).ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ 4 ΚΥΚΛΟΙ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ.ΑΝΑ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΕΙΣ ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗΣ.ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΖΩΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ 67%?
 #40459  από maestro
 Τρί Σεπ 28, 2010 11:35 am
ΦΕΤΟΣ ΜΕ 15 ΜΗΝΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ, ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ που προβλέπονται στις διατάξεις της παρ. 10 του άρθρου 9 του ν.3848/2010 (ΦΕΚ 71 τ'Α).
Η ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:
Κανεις χαρτια αφου βγει η εγκυκλιος και μετα.
Η μοριοδότηση της πραγματικής εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας ορίζεται στην παρ. 1γ) του άρθρου 3 του ν. 3848/2010 ως εξής:

− Η προϋπηρεσία από 0 έως και 8 μήνες: 0,10 μονάδες για κάθε μήνα

− Η προϋπηρεσία από 8 έως και 16 μήνες: 0,15 μονάδες για κάθε μήνα

− Η προϋπηρεσία από 16 έως και 24 μήνες: 0,20 μονάδες για κάθε μήνα

− Η προϋπηρεσία από 24 έως και 32 μήνες: 0,30 μονάδες για κάθε μήνα

− Η προϋπηρεσία από 32 έως και 40 μήνες: 0,35 μονάδες για κάθε μήνα

− Η προϋπηρεσία από 40 έως και 60 μήνες: 0,40 μονάδες για κάθε μήνα

Το ανώτατο συνολικό όριο μονάδων από προϋπηρεσία είναι 16,80 μονάδες.

− Η μόνιμη αναπηρία 67% και άνω ή η πάθηση από ομόζυγη μεσογειακή αναιμία ή η σκλήρυνση κατά πλάκας ή η μικροδρεπανοκυτταρική αναιμία: επτά (7) μονάδες
− Η ύπαρξη περισσότερων των τριών τέκνων που είναι ανήλικα ή υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία ή σπουδάζουν: δέκα (10) μονάδες
− Η ύπαρξη περισσότερων των δύο τέκνων που είναι ανήλικα ή υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία ή σπουδάζουν: πέντε (5) μονάδες.
-------------------------------------------------------------
ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ 7 ΜΟΡΙΑ για κοινωνικα κριτηρια+ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΠΤΥΧΙΑ=14,8 περιπου, ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 1, ΟΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΙΧΑΝΕ ΑΠΟ 10 για κοινωνικα κριτηρια.
ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ, ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΠΙΝΑΚΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ.
========================================================================
dion έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΥΟ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ(ΣΕΜΙΝΩΜΑ-ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΩΝ ΟΡΧΕΩΝ).ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ 4 ΚΥΚΛΟΙ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ.ΑΝΑ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΕΙΣ ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗΣ.ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΖΩΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ 67%?
ΡΩΤΑΣ ΣΤΗΝ α' βαθμια υγειονομικη επιτροπη που στεγαζεται στο ΙΚΑ.
Το πιο πιθανο ειναι να σου δωσουν
 #40969  από dion
 Δευ Οκτ 04, 2010 3:01 pm
ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ(ΣΕΜΙΝΩΜΑ-ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΩΝ ΟΡΧΕΩΝ)ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑΝ 67% ΑΝΑΠΗΡΙΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.ΕΓΩ ΕΧΩ 47 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ(ΕΧΑΣΑ ΤΟ 30ΜΗΝΟ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ).ΑΝ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΠΑΡΩ ΤΟ 67% ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΩ?ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΜΟΥ(ΛΟΓΩ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ)ΘΑ ΦΑΝΩ ΤΥΧΕΡΟΣ?ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΄ΣΑΣ.
 #48727  από dion
 Τρί Μαρ 01, 2011 5:39 pm
Εχοντας τηλεφωνικη επικοινωνια(πριν 2 μηνες περιπου) με το υπουργειο μου ειπαν οτι ναι μεν κλειδωσαν οι πινακες των αναπληρωτων αλλα δεν γνωριζουν ακομα τι θα γινει για τους εκπαιδευτικους που δεν εχουν συμπληρωσει 12 μηνες πρ.Πιθανον να υπαρχει καποια θετικη εξελιξη!Το ποσους θα παρει ειναι ενα μεγαλο θεμα και με βασει αυτα που ακουμε μαλλον θα ειναι λιγοτεροι οι διορισμοι απο οτι περσι.
 #55044  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιουν 21, 2011 9:41 pm
podiki έγραψε:Λυπάμαι που απογοητεύω όσους δεν το γνώριζαν αλλά με το νομοσχέδιο που ψήφησαν την άνοιξη του 2010 κατήργησαν το νόμο που θα μας διόριζε και μάλιστα μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ χάνουμε την προτεραιότητα στον πίνακα και των αναπληρωτών , δηλαδή την ΚΑΤΣΑΜΕ , ειδικά για εμάς που έχουμε μια προϋπηρεσία όλα πήγαν στράφι . Σκέψου εγώ πέρσυ είχα 11 μήνες και 10 μέρες και τώρα έκλεισαν οι πίνακες και όσο και να δουλεύω η προύπηρεσία μου δεν θα μετρήσει. Εκεί που μας χρωστάγανε μας πήραν και το βόδι!
Πάντως εσύ με την προύπηρεσία σου μπορείς να διοριστείς αν βγάλεις το ποσοστό αν και δεν διορίζουν και πολλούς από εμάς . Στον κλάδο μου διόρισαν 1 άτομο κι αυτό στα βουνά!
Τοσα χρονια,δεν ηξερα οτι εχω δικαιωμα να προταχθω στους πινακες αναπληρωτων :angry-banghead: Περυσι,το εμαθα ,εκανα αιτηση και βρεθηκα 5η στη λιστα Μαθηματικων ,μηδενικης προ'υ'πηρεσιας !!!Δεν εκαναν ,ομως,προσληψεις απο αυτο τον πινακα !!! (βεβαια,προτιμησαν πιο ''ελαστικες'' μορφες απασχολησης) ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΦΕΤΟΣ ??? Ξερει καποιος να μου πει ??? Ψαχνω να βρω σχετικη εγκυκλιο του υπουργειου ,αλλα δεν...!!! :think:
 #55045  από maestro
 Τρί Ιουν 21, 2011 10:14 pm
ANNA ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε:
podiki έγραψε:Λυπάμαι που απογοητεύω όσους δεν το γνώριζαν αλλά με το νομοσχέδιο που ψήφησαν την άνοιξη του 2010 κατήργησαν το νόμο που θα μας διόριζε και μάλιστα μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ χάνουμε την προτεραιότητα στον πίνακα και των αναπληρωτών , δηλαδή την ΚΑΤΣΑΜΕ , ειδικά για εμάς που έχουμε μια προϋπηρεσία όλα πήγαν στράφι . Σκέψου εγώ πέρσυ είχα 11 μήνες και 10 μέρες και τώρα έκλεισαν οι πίνακες και όσο και να δουλεύω η προύπηρεσία μου δεν θα μετρήσει. Εκεί που μας χρωστάγανε μας πήραν και το βόδι!
Πάντως εσύ με την προύπηρεσία σου μπορείς να διοριστείς αν βγάλεις το ποσοστό αν και δεν διορίζουν και πολλούς από εμάς . Στον κλάδο μου διόρισαν 1 άτομο κι αυτό στα βουνά!
Τοσα χρονια,δεν ηξερα οτι εχω δικαιωμα να προταχθω στους πινακες αναπληρωτων :angry-banghead: Περυσι,το εμαθα ,εκανα αιτηση και βρεθηκα 5η στη λιστα Μαθηματικων ,μηδενικης προ'υ'πηρεσιας !!!Δεν εκαναν ,ομως,προσληψεις απο αυτο τον πινακα !!! (βεβαια,προτιμησαν πιο ''ελαστικες'' μορφες απασχολησης) ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΦΕΤΟΣ ??? Ξερει καποιος να μου πει ??? Ψαχνω να βρω σχετικη εγκυκλιο του υπουργειου ,αλλα δεν...!!! :think:
Δεν έχει βγει ακόμη τίποτα...
Επειδή το ψάχνω κι εγώ, μόλις βγει κάτι θα ενημερώσω..!
ANNA ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε:Τοσα χρονια,δεν ηξερα οτι εχω δικαιωμα να προταχθω στους πινακες αναπληρωτων
Και όχι μόνο αυτό, αλλά είχες και δικαίωμα μόνιμης θέσης εφόσον είχες πραγματική προϋπηρεσία 12 μηνών και άνω.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12