• Betaferon και παρενεργιες...

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #29530  από Genovefa®
 Τρί Ιουν 08, 2010 3:20 pm
Καλησπερα σε ολους και καλη δυναμη.

Παιρνω το Betaferon εδω και 10 ημερες και κυριολεκτικα εχω γονατισει.
Η κλινικη μου κατασταση ηταν παρα πολυ καλη λογω του οτι επισκεπτομαι φυσιατρο...και ξαφνικα νιωθω ρευματα στο ποδι,στερνομαι να κανω 5 βηματα...
Ειχε κανεις σας καποιο τετοιο συμπτωμα;και αν ναι υποχωρει;
 #29535  από Genovefa®
 Τρί Ιουν 08, 2010 5:03 pm
με το 22 και με το 44 Rebif δεν ειχα κανενα θεμα...
 #29544  από alexia
 Τρί Ιουν 08, 2010 7:08 pm
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΚΑΝΩ BETAFERON 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΚΑΤΙ,ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥ ΕΠΙΠΕΔΟ,ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ.
 #29589  από θεόδωρος27
 Τετ Ιουν 09, 2010 1:26 am
to betaferon to pira stin arxi tis diagnwsis tis pa8isis to 2001 gia 3 xronia pigaina kala xwris kanena problima
meta arxisan ta paraxena prwta mou dimioyrgise antiswmata kai opws mou eipe o gi9atros itan kati syni8ysmeno pira kapoio allo farmako sygkekrimena copaxone
meta omws eipame na epanel8w sto betaferon tote arxisan ta gripwdi symptwmata kai stamatisa na anaferw oti xw dokimasei oles tis interferones kai se oles exw ayta ta symptwmata pio poly loipon apo ta neyra mou stamatisa ka8e 8erapeia vlakeia moy vevea giati twra eida ti xazomara ekana telos pantwn prin apo treis mines arxisa pali betaferon e loipon 3 mines twra ypoferw san mastourwmenos eimai kai apo evdomada arxizw copaxon giati o organismos mou den dexete tis interferones
 #29833  από Neutralis
 Παρ Ιουν 11, 2010 12:58 am
Χμμμ...πολύ ταλαιπωρία φίλε φορουμ-ίτη.

Να ρωτήσω, τί εννοείς πως έκανες βλακεία όταν σταμάτησες κάθε θεραπεία;
 #29895  από Genovefa®
 Παρ Ιουν 11, 2010 2:51 pm
κι εγω απο 08/06 εχω σταματησει και ηδη νιωθω πολυ καλυτερα...
 #36685  από MAPA
 Δευ Αύγ 23, 2010 12:35 am
απο την ερχη δεν ειχα κανενα προβλημα με το betaferon
 #37061  από Dhmhtrhs
 Σάβ Αύγ 28, 2010 9:52 pm
Καλησπερα ομοιοπαθεις μου. Χτες εκανα τη πρωτη δοση betaferon και πριν την ενεση πηρα ενα μεσουλιντ.Εκανα την ενεση στις 8 το βραδυ και στις 6 το πρωι ξυπνησα με ριγη προφανως πυρετο και κομαρες δε μπορουσα ουτε να περπατησω να παω τουαλετα.Τα ντεπον (απλα) δε μου καναν τιποτα.Να ελπιζω οτι θα παω καλυτερα; γιατι απογοητευθηκα λιγο σημερα ειχα γενικα κομαρες και με το ζορι περπατουσα χειροτερα δηλ απο χτες που δεν το ειχα παρει. Ειναι η πρωτη φορα που παιρνω ιντερφερονη μεχρι τωρα ειχα παρει μονο tysabri.να ελπιζω οτι θα παω καλυτερα;
 #37062  από litsa
 Σάβ Αύγ 28, 2010 10:00 pm
εγώ για να φτασω να κάνω ολοκληρη την ενεση περασαν 7 μήνες ΄..

νομίζω λογικό ειναι να μην σε επιασε το μεσουλιντ ...
τι να πω ?

ξεκίνησα με ενα τεταρτο και σιγά σιγα εφτασα στην ολοκληρη .. στην πορεία εκανα και εξετάσεις αιματος για να δω που βρισκεται συκώτι κλτ ..

αμα ειχα ξεκινήσει απο την αρχη ολοκληρη?? με κοβω να την ειχα σταματήσει κιόλας...

καλη συνέχεια