• ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ ΤΕΛΟΣ!!!!!!!

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #35506  από theoni
 Τρί Αύγ 03, 2010 4:30 pm
Αρνούμαι να ξαναπάρω το rebif. Αρνούμαι να έχω πυρετό, να τρέμω σαν το ψάρι, να σηκώνομαι ξημερώματα να πάρω depon, να έχω αϋπνίες, να είναι η κοιλιά μου σημαδεμένη, να μην μπορώ να χαρώ το παιδάκι μου την επόμενη της ένεσης από την κούραση και τη νύστα. Αρνούμαι να μπω άλλο στο τρυπάκι του γιατρού μου και των φαρμακευτικών: "Είσαι καλά εξαιτίας της θεραπείας". Ποιας θεραπείας Γιατρέ μου;;;;Άρρωστη είμαι πέντε μέρες την εβδομάδα. Να ξερα ότι με προστατεύουν και με θεραπεύουν και 100% θα λεγα χαλάλι..Λέω λοιπόν ΟΧΙ στην ιντερφερόνη και ΝΑΙ στη ζωή (δεν είναι διαφήμιση ΟΚΑΝΑ, είναι το νέο μου moto...)
Φιλιά σύντροφοι...
 #35511  από Θεόφιλος
 Τρί Αύγ 03, 2010 4:57 pm
Θεόνη καλησπέρα!

Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ πρίν από τρία χρόνια! Φυσικά δεν έκανα και πολύ καιρό τη θεραπεία με rebif και Avonex αλλά ήμουν 3 χρόνια χωρίς ώση, δούλευα σκληρά και γενικά η κλινική μου εικόνα ήταν super!Είπα θα κάνω καλή διατροφή και άσκηση και όλα καλά!
Τον τελευταίο μήνα όμως, νιώθω ότι η ασθένεια προχωρά και εξελίσσεται συνεχώς.Για το λόγο αυτό αναθεώρησα τις απόψεις μου και ξεκίνησα ξανά θεραπεία, όχι με ιντερφερόνη αλλά copaxone!
Συμφωνώ μαζί σου πάρα πολύ, αλλά μήπως θα πρέπει να είμαστε οχυρωμένοι απέναντι στην καταραμένη ασθένεια;

Να είσαι πάντα καλά!
 #35512  από petaloudas
 Τρί Αύγ 03, 2010 5:05 pm
Προφανώς όμως δε θα αρνηθείς και τις όποιες συνέπειες της απόφασής ΣΟΥ!!

Εύχομαι να είναι οι καλύτερες, και να δικαιωθείς για αυτή την απόφασή σου, ώστε να χαίρεσαι όσα τώρα δεν μπορείς!!!
 #35514  από litsa
 Τρί Αύγ 03, 2010 5:16 pm
Theoni :greetings-waveyellow:
σου εύχομαι το καλυτερο με την αποφαση σου...
και εγώ ειχα τρελές παρενεργειες μεχρι πριν 2 μήνες..
οπότε και αντι ντεπόν μου εδωσε ο γιατρός μεσουλιντ και ολα ειναι πολύ καλύτερα...

Δεν το δοκιμάζεις? μαζι με την ενεση παιρνω τώρα μισό μεσουλιντ και δεν καταλαβαινω ουτε πυρετό, ούτε ριγη ούτε πονους ουτε τιποτα ...
ειναι σαν να μην κανω την ενεση .... και εχω και αυτο το 30-40% προστασία που λένε..... :violence-pistoldouble:

φιλιά ποολλλλλλλλλλλαααααααααααααα!!!
 #35519  από Neutralis
 Τρί Αύγ 03, 2010 6:05 pm
Μη νιώθεις καμία ενοχή Θεώνη. Δε μπορεί, όταν πας καλά, να είναι υπεύθυνο το Rebif, και όταν δεν πας καλά, να φταις εσύ που δεν ανταποκρίνεσαι στο φάρμακο, ή η ασθένεια.

Σε πολλούς λένε το "δεν ξέρεις πώς θα ήσουν χωρίς τα φάρμακα". Όντως γιατρέ, ούτε εσύ ξέρεις. Μπορεί να ήμουν καλύτερα, μπορεί να ήμουν το ίδιο. Ας το ανακαλύψουμε λοιπόν.

Καλή συνέχεια - δεν έχει πολύ έργο ακόμη, η MS τελειώνει.
 #35522  από FANTOMAS
 Τρί Αύγ 03, 2010 6:26 pm
Θεώνη θα βρεις τωρα μια ποιοτητα ζωης που και εγω την ειχα ξεχασει για χρονια :greetings-waveyellow:
 #35535  από Νικος
 Τρί Αύγ 03, 2010 10:07 pm
Θεονη μαζί σου, δεν είναι εύκολη η απόφαση που πήρες , αλλά απο την άλλη δεν είναι και δυνατόν να είσαι καλά απο την νόσο και οι καταραμένες οι ιντερφερονες να μας καταστρέφουν την ζωή
Τα 2 πρώτα χρόνια που έγεινε η διάγνωση σε εμένα αρνήθηκα πεισματικά παρά την αντίθετη γνώμη του γιατρού να κάνω θεραπεία με avonex, δεν το μετανοιωσα η αλήθεια είναι και αν οι ωσεις με είχαν αφήσει σε ηρεμία δεν νομίζω να ξεκίναγα ποτέ αγωγή, είναι μια πολύ σοβαρή απόφαση αλλά τουλάχιστον είναι συνειδητή
το μόνο σίγουρο είναι οτι οι ιντερφερονες πνεουν τα λοίσθια
καλή συνέχεια συντρόφισσα
 #35543  από theoni
 Τρί Αύγ 03, 2010 11:46 pm
Παιδιά ένα είναι σίγουρο. Από τα 11 χρόνια που πάσχω σκατά είμαι μόνο τα 2 που κάνω ιντερφερόνη. Έχω πάθει συνολικά 2 ώσεις και μία η οποία δεν είναι σίγουρο ότι ήταν, αφού μπορεί να ήταν και ψύξη, όλες ένω ήμουν σε "θεραπεία".
ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΤΑ ΤΡΥΠΗΜΑΤΑ
ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΑΡΡΩΣΤΗ ΟΤΑΝ ΤΡΥΠΙΕΜΑΙ!!!!
Το μόνο που μου θυμίζει τη σκπ είναι το rebif!!!!!
Σκατοφάρμακα δε σας έχω ανάγκη.
Ζαμπόνι σου ρχομαι.... :greetings-waveyellow:
 #35544  από Genovefa®
 Τρί Αύγ 03, 2010 11:52 pm
Κλεινω 2 μηνες χωρις να κανω ιντερφερονη...
Διατροφη / SevenSeas / Θαλασσα και ολα καλα!
 #35547  από βικυ
 Τρί Αύγ 03, 2010 11:59 pm
theoni ευχομαι ολα να παν....καλυτερα!
Φιλια στον πριγκηπα σου! :romance-caress: