• Ενημέρωση για την ασθένεια

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #13796  από ΜΙΜΗ
 Τρί Δεκ 22, 2009 5:15 pm
Καλησπέρα παιδιά...Ήθελα να σας ενημερώσω(δεν ξέρω αν το γνωρίζετε)πως μια από τις συνέπειες της αρρώστιας,ίσως κ της ιντερφερόνης είναι κ ο θυροειδής...Εμένα όταν έμαθα για την αρρώστια μετά από 3 μήνες μου εμφανίστηκε βρογχοκοίλη.....Δεν είναι κάτι σοβαρό απλά καλό θα ήταν να κάνετε καμία εξέταση...Εγώ το ελέγχω κάθε 6μηνο σχεδόν γιατί οι τιμές μου παίζουν συνέχεια....Να είστε καλά....Καλές γιορτές.!!!!!!!!Πάνω απ'όλα υγεία....!!!!!!!!
 #13836  από ΡΕΝΑ
 Τετ Δεκ 23, 2009 10:25 am
Καλήμερα ΜΙΜΗ!!! Αυτό που ανάφερεις για τον θυροείδη στο έχει πει γιάτρος????
 #13850  από ΡΕΝΑ
 Τετ Δεκ 23, 2009 1:45 pm
ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ....Αντε να αρχίσω να ψάχνομαι και γιάυτο....Δηλ. η σκπ δεν είναι άρκετη??? Πρέπει να συνοδεύεται κιόλας..... :o :shock:
 #13854  από ΜΙΜΗ
 Τετ Δεκ 23, 2009 2:48 pm
Γεια σας και πάλι.....Εμένα γιατρός στη Αθήνα μου είπε οτι η αρρώστεια μπορεί να χτυπήσει κ στο θυροειδή.....Εμένα μου εμφανίστηκε πριν ακόμη ξεκινήσω την ιντερφερόνη.....Οπότε ένας προληπτικός έλεγχος είναι καλό να πραγματοποιηθεί......
 #13861  από marale
 Τετ Δεκ 23, 2009 5:45 pm
eno ego tosa xronia kia oi e3etaseis aimatos(ormonologikes) einai mia xara apektisa 4 ozous.
meta apo 2.5 xronia rebiff
 #13934  από ahilleas
 Πέμ Δεκ 24, 2009 4:52 pm
Οταν εκανα AVONEX ,για 2 χρονια,δε μου ειχε ζητησει τιποτα τετοιο ο γιατρος.
Οταν ομως αρχισα BETAFERONE,μετα το πρωτο εξαμηνο,εκανα αρκετες εξετασεις για θυροειδη.
Τις επαναλανβανω καθε χρονο,χωρις να εχω δει κατι ανησυχητικο,απλως για να ελεγχουμε.
 #13944  από SS-SOFI
 Πέμ Δεκ 24, 2009 9:00 pm
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟ 1998 ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ...
ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΩ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΟ
ΠΑΙΡΝΩ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ....
Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ...
ΚΑΙ ΤΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ...ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ...
ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ... :idea: :idea:
 #14803  από dina
 Τρί Ιαν 12, 2010 11:10 pm
θυμαμαι οταν ξεκινησα αγωγη με ιντερφερονη ο γιατρος ειχε αναφερει οτι πρεπει να κανω ελεγχο
τουλαχιστον μια φορα το 6μηνο για θυροειδη :idea:

Τους τελευταιους 2 μηνες εχω τσιμπημενο λιγο σαγχαρο κι χοληστερολη ασ σημειωσω οτι δεν κανω κακη διατροφη κι εμφανιστηκε κι λιγο χαμηλο το φωσφορο :? :? γνωριζετε αν ωφειλετε στο Tysabri :?: :?:
ευχαριστωωωωωωωωω
 #14814  από Biskoto10
 Τετ Ιαν 13, 2010 3:30 am
ΡΕΝΑ έγραψε:Δηλ. η σκπ δεν είναι άρκετη??? Πρέπει να συνοδεύεται κιόλας..... :o :shock:
:lol:
Η πιο υπουλη ασθενια ειναι η σκλ, δεν σε σκοτωνει αλλα τα τραβας ολα, κανονικο βασανιστηριο δηλαδη! :D Γιαυτο και γω ευχομουν να εχω οτιδηποτε αλλο παρα αυτο....