• COPAXONE & ΔΕΥΤΕΡΟΠΑΘΩΣ

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #128381  από Gianna
 Δευ Ιούλ 24, 2017 3:12 pm
καλησπέρα,
συνάδουν τα δύο? να το αρχίσω?
ευχαριστώ!

:happy-cheerleadersmileygirl:
 #128383  από Στάθης
 Δευ Ιούλ 24, 2017 7:36 pm
Gianna έγραψε:καλησπέρα,
συνάδουν τα δύο? να το αρχίσω?
ευχαριστώ!

:happy-cheerleadersmileygirl:
Έρευνες δείχνουν ότι για τα άτομα με δευτεροπαθώς (SPMS / PPMS), το Copaxone® δεν εμποδίζει την επιδείνωση της αναπηρίας. Θεωρείται από τα φάρμακα χωρίς βαριές παρενέργειες, αλλά π.χ. σε μένα αυτό το θεώρημα κατακρεουργήθηκε με μια χρόνια λεμφαδενοπάθεια που μου έφερε το Copaxone. Θεωρώ προσωπικά ότι είναι πολύ ελαφρύ για δευτεροπαθώς, και ότι λειτουργεί σε αυτή την μορφή μόνο στο ψυχολογικό, που βέβαια κάτι είναι και αυτό, αλλά στην αλήθεια ανήκει στην σφαίρα της ψευδαίσθησης.

Θεωρώ προσωπικά ότι η δευτεροπαθώς δεν χρειάζεται άλλα φάρμακα τέτοιου τύπου των στατιστικών, δώρον άδωρον για ένα ήδη "βεβαρημένο" χημικά οργανισμό.

Στηρίζοντας πάνω σε γερές βάσεις, υπάρχει ελπίδα για σταθεροποίηση και βελτίωση. Θυμίζω κατά την άποψή μου η βάσεις είναι οι εξής:

Η Βάση: Διαλογισμός & Προσευχή.
Η Φιλοσοφία: Καθαρή Διατροφή & Βιταμίνες
Η Αξία: Καθημερινή Άσκηση.
Το Φάρμακο: Βότανα (ιατρική κάνναβη, αλόη κτλ.)

Ότι και αν αποφασίσεις Gianna, ευχή μου να δυναμώνεις κάθε μέρα με κάθε τρόπο ψυχικά και σωματικά !
 #128388  από κωστας
 Τρί Ιούλ 25, 2017 10:28 am
Αυτην μορφη εχω και'γω...νομιζω δεν υπαρχει καποια αγωγη που αποδεδειγμενα βοηθαει αυτην την στιγμη επομενως πολλες φυσ/πιες,διατροφη και συμπληρωματα-βιταμινες!Μην ξεχνας το αλφα λιποϊκο οξυ που ειδαμε με προσφατες μελετες ποσο πολυ βοηθαει!Επισης εχουμε τελος του χρονου και την εγκριση του md1003 για αυτην την μορφη και τον επομενο αλλα δυο αν θυμαμαι καλα(ms smart και στατινες) !
 #128391  από Gianna
 Τρί Ιούλ 25, 2017 2:53 pm
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Στάθη και Κώστα θα τα λάβω υπόψιν όλα!! :emojis-1: