• φουμαρικό οξύ

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #112792  από κωστας
 Παρ Αύγ 28, 2015 11:35 am
passenger69 έγραψε:
George Good News έγραψε: ΥΓ Το δεύτερο φάρμακο που δοκιμαζω μετά το avonex και ελπίζω το τελευταιο...
Αν ειναι το τελευταιο , αυτο ειναι καλο;
:smile-thinking: :smile-thinking: :smile-thinking:

Εγω ελπιζω να βγει κατι σοβαρο επιτελους και να σταματαει την αναπηρια...το φουμαρικο ειναι λιγο καλυτερο απ'τα αλλα με λιγες παρενεργειες και σε χαπι αλλα οχι κατι το εντυπωσιακο κατι που να μας υποσχεται φρενο στην νοσο!
 #112862  από MARINA21
 Σάβ Σεπ 05, 2015 5:42 pm
Καλησπέρα σε όλους. 2η εβδομαδα tecfidera και μονο την πρωτη μέρα λίγη έξαψη, λίγη κοκκινίλα στα μαγουλακια και λίγο πόνο στο στομάχι, ανάξια λογου.Αλλά νιώθω κόπωση, πολλή κόπωση... Φταίει η ζέστη, ο συνεχής κλιματισμός, λέτε ή το φάρμακο έχει καμιά τέτοια παρενέργεια;κανεις άλλος που το παίρνει; Τι λέτε; Πως πάτε;
 #112936  από Dhmhtrhs
 Σάβ Σεπ 12, 2015 9:43 pm
Μαλλον είναι θέμα ζεστης και καλοκαιριου.Κι εγω εχει 3 εβδομαδεςς που το ξεκινησα λιγα θετικα συμπτωματα
 #112988  από Μιμικαμ
 Τετ Σεπ 16, 2015 8:26 pm
Χαιρετώ την παρέα,

Παρακολουθώ ολες τις αναρτήσεις σας, μιας και σύντομα σκέφτομαι να το ξεκινήσω κι εγω...χαίρομαι που ολοι σας αναφέρεστε στις ελάχιστες παρενέργειες του φαρμάκου....αυτό τουλάχιστον μας δίνει μια θετική εικόνα....

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, οσο διάστημα κανετε χρήση, εάν νιώσατε και κάποιο θετικό αποτέλεσμα σχετικά με τα συμπτώματα....και κυρίως οσοι από εσας αντιμετωπίζετε κάποια κινητικά προβλήματα,εαν ΄βλέπετε μια μικρή εστω βελτίωση, σταθεροποίηση ισως, κατι θετικο τελοσπάντων και αισιόδοξο.... :emojis-1:
 #112990  από George Good News
 Τετ Σεπ 16, 2015 10:49 pm
Ο 1,5 μήνας που παίρνω αυτό το φάρμακο νομίζω πως είναι μικρό χρονικό διάστημα για να έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα. Ίδια είναι η κατάστασή μου
 #113001  από Μιμικαμ
 Πέμ Σεπ 17, 2015 10:09 pm
ok, εύχομαι και ελπιζω να υπάρχει και κάτι θετικό στην πορεία....

Αν εχετε την καλοσύνη να μας ενημερώνετε για ο,τιδήποτε θετικό ή και αρνητικό βιώνετε....ευχαριστώ.... :emojis-4: