• ΝΕΑ ΑΠΟ ΣΤΟΜΑΤΟΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΣΚΠ

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #100249  από marian77
 Πέμ Φεβ 27, 2014 10:33 am
costas1968 έγραψε:
marian77 έγραψε:Βσικά χαίρεται!!!!!! μιλάω με biogen Αμερική, κ ήδη εγκρίθηκε το tecfidera....το οποίο δεν έχει αντίκτυπο σε συκώτι sgot γ-gt κλπ όπως έχουν οι ιντερφερονες και το γκιλένια...και αυτό είναι σημαντικό.Το συγκεκριμένο το παρακολουθώ ενα χρόνο τώρα απο την στιγμή που νόσησα.
Έχω διαβάσει πολλά επιστημονικά άρθρα σε ξένα μέσα και περιοδικα κλπ και φαίνεται ελπιδοφόρο.....με προβληματίζει το γεγονός της κακής οικον. κατάστασης της χώρας όμως που ίσως σταθεί εμπόδιο για νέες θεραπείες τόσο για εμας όσο και για άλλες ασθένεις και χρόνιες παθήσεις..... :smile-thinking:

και δεν είναι ενεση!!!!!!!
ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!!!!!
ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΣΗ.....
:smile-flower:
είναι....καραμελάκι....tic tac.... :smile-rofl: :smile-rofl: :smile-rofl:
 #100296  από Biskoto10
 Παρ Φεβ 28, 2014 2:18 am
costas1968 έγραψε: ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!!!!!
ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΣΗ.....
:smile-flower:
Αργησανε! Τωρα δεν μπορουμε να καταπιουμε! :smile-rofl:
 #100298  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Φεβ 28, 2014 6:23 am
:smile-hi: Εμενα ΔΕΝ με πειραζει να κανω ενεσεις !!!!!! Ας ειναι και ...δεκα φορες την ημερα !!!!!!!!!!!!!! Αληθεια !!!!!! Αρκει να ειναι φαρμακο , που ΦΕΡΝΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ !!!!!!!!!!!!!! Ας βρουν ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΣΚΠ !!!!!!!!! Τοτε θα βρεθει και Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ !!!!!!!!! ΘΕΡΑΠΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ................ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗ ........ΘΕΡΑΠΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΥΓ.Μη παραπονιεστε στους γιατρους και μη γκρινιαζετε για τις ενεσεις ! Ειναι επικινδυνο .Μπορει να βρουν ευκαιρια , να σας ''φορεσουν''άλλο φαρμακο σε χαπι , ακομα κι αν ΔΕΝ ειναι καταλληλο για σας !
 #100306  από marian77
 Παρ Φεβ 28, 2014 11:22 am
ΑΝΝΑ59 έγραψε::smile-hi: Εμενα ΔΕΝ με πειραζει να κανω ενεσεις !!!!!! Ας ειναι και ...δεκα φορες την ημερα !!!!!!!!!!!!!! Αληθεια !!!!!! Αρκει να ειναι φαρμακο , που ΦΕΡΝΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ !!!!!!!!!!!!!! Ας βρουν ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΣΚΠ !!!!!!!!! Τοτε θα βρεθει και Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ !!!!!!!!! ΘΕΡΑΠΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ................ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗ ........ΘΕΡΑΠΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΥΓ.Μη παραπονιεστε στους γιατρους και μη γκρινιαζετε για τις ενεσεις ! Ειναι επικινδυνο .Μπορει να βρουν ευκαιρια , να σας ''φορεσουν''άλλο φαρμακο σε χαπι , ακομα κι αν ΔΕΝ ειναι καταλληλο για σας !
Ονειρεύομαι...ότι η θεραπεία θα είναι ένα απλό σιροπάκι με γεύση...φράουλας ή cranberry... :smile-rofl: :smile-rofl:
 #100319  από ΧΑΡΙΤΩΝΑΣ_15
 Παρ Φεβ 28, 2014 6:27 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε::smile-hi: Εμενα ΔΕΝ με πειραζει να κανω ενεσεις !!!!!! Ας ειναι και ...δεκα φορες την ημερα !!!!!!!!!!!!!! Αληθεια !!!!!! Αρκει να ειναι φαρμακο , που ΦΕΡΝΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ !!!!!!!!!!!!!! Ας βρουν ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΣΚΠ !!!!!!!!! Τοτε θα βρεθει και Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ !!!!!!!!! ΘΕΡΑΠΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ................ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗ ........ΘΕΡΑΠΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΥΓ.Μη παραπονιεστε στους γιατρους και μη γκρινιαζετε για τις ενεσεις ! Ειναι επικινδυνο .Μπορει να βρουν ευκαιρια , να σας ''φορεσουν''άλλο φαρμακο σε χαπι , ακομα κι αν ΔΕΝ ειναι καταλληλο για σας !
Υποκλίνωμαι Άννα!
5 Αραδες ολόκληρος ο πονεμένος κόσμος του ΣΚΠίτη.
 #100330  από Κώστας
 Παρ Φεβ 28, 2014 11:30 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε::smile-hi: Εμενα ΔΕΝ με πειραζει να κανω ενεσεις !!!!!! Ας ειναι και ...δεκα φορες την ημερα !!!!!!!!!!!!!! Αληθεια !!!!!! Αρκει να ειναι φαρμακο , που ΦΕΡΝΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ !!!!!!!!!!!!!! Ας βρουν ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΣΚΠ !!!!!!!!! Τοτε θα βρεθει και Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ !!!!!!!!! ΘΕΡΑΠΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ................ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗ ........ΘΕΡΑΠΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΥΓ.Μη παραπονιεστε στους γιατρους και μη γκρινιαζετε για τις ενεσεις ! Ειναι επικινδυνο .Μπορει να βρουν ευκαιρια , να σας ''φορεσουν''άλλο φαρμακο σε χαπι , ακομα κι αν ΔΕΝ ειναι καταλληλο για σας !
:bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:
 #100532  από costas1968
 Παρ Μαρ 07, 2014 5:16 pm
ΕΜΑΘΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΗΜΑΔΟΧΑΠΟ ΠΗΡΕ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ?ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΕΟΠΠΥ (ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ..) ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ.
ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ <<ΘΕΡΑΠΕΙΑ>> ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟΝΙΣΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΕ ΧΑΠΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ.ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ... ΡΟΦΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΑ.
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΧΡΟΝΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ.
 #100647  από costas1968
 Τρί Μαρ 11, 2014 12:16 pm
ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΘΩΑ.
ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΟΔΗΓΙΩΝ.
ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΟ ΣΤΗΝ ΕΡΜΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ..
http://www.ema.europa.eu/docs/el_EL/doc ... 162069.pdf
ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ.
ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΤΕΛΙΚΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΓΛΙΤΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΘΕΟ,ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ...
:smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping:
 #100982  από costas1968
 Τρί Μαρ 18, 2014 11:21 am
ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ ΟΤΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ.
:smile-sweating: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: