• test drive

  • Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
Ειδικά θέματα της πρωτογενώς (PPMS), δευτερογενώς προϊούσας (SPMS) ΣΚΠ και προσβασιμότητας.
 #121683  από ΝΤΙΑΝΑ
 Τρί Οκτ 25, 2016 10:51 am
Βιωνοντας οσα λεει ο Κωστας, προσυπογραφοντας σε οσα λεει η αγαπημενη μου Κελυ και τρεφομενη απο αναμνησεις, θα πω μονο πως εγω ΘΕΛΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΙΣΩ, και γι' αυτο θα αγωνιζομαι με νυχια και με δοντια μεχρι τελικης πτωσεως και που θα παει ρε γ@μ@το, μπορει και να τα καταφερω!
 #121684  από Κώστας
 Τρί Οκτ 25, 2016 12:37 pm
ΝΤΙΑΝΑ έγραψε:Βιωνοντας οσα λεει ο Κωστας, προσυπογραφοντας σε οσα λεει η αγαπημενη μου Κελυ και τρεφομενη απο αναμνησεις, θα πω μονο πως εγω ΘΕΛΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΙΣΩ, και γι' αυτο θα αγωνιζομαι με νυχια και με δοντια μεχρι τελικης πτωσεως και που θα παει ρε γ@μ@το, μπορει και να τα καταφερω!

Ο ψυχρός και αμείλικτος ορθολογισμός λέει πως τη ζωή μας πίσω δεν θα την πάρουμε. Τρεφόμαστε από τις αναμνήσεις μας και είμαστε πολύ τυχεροί που τις έχουμε! Το να πηγαίνεις χωρίς όπλο στον πόλεμο λέγετε ηρωισμός αλλά και βλακεία. Εννοείται πως δεν τα παρατάμε και συνεχίζουμε να παλεύουμε άνισα μεν με λύσσα δε, για να μην την αφήσουμε να μας στερήσει και το πνεύμα.
 #121687  από ΝΤΙΑΝΑ
 Τρί Οκτ 25, 2016 1:20 pm
Κι ομως, Κωστα, εγω σ'αυτον τον πολεμο κερδιζω καθημερινες μικρες μαχες, με μονα εφοδια το πεισμα μου, την βοηθεια των φυσιοθεραπευτων μου και την καθοδηγηση του φυσιατρου. Και απο κει που ημουν καθηλωμενη, εφτασα να περπαταω στην πισινα ενω δεν μπορουσα και σχεδον να περπαταω σε διζυγο. Κι αυτο μου δινει ελπιδα. Και προσωπικα δε μου αρκει μονο το πνευμα, χρειαζομαι και το σωμα συνεργο! Και ισως να μην καταφερω να εχω τ η ζωη μου πισω ακριβως οπως πριν, σιγουρα ομως θα ειναι πολυ καλυτερη απ' οτι ειναι τωρα!
 #121688  από Κώστας
 Τρί Οκτ 25, 2016 2:54 pm
Έχεις δίκιο!
 #121699  από GEORGE
 Τρί Οκτ 25, 2016 11:56 pm
Γειά σας και από μένα .Είμαι και εγώ στην ίδια κατηγορία πάνω κάτω απ ότι καταλαβαίνω σύμφωνα με τα λεγόμενά σας. Κώστα με εκφράζουν απόλυτα αυτά που γράφεις.
Αλλο θέμα. Στη σπαστικότητα βοηθάει το botox ή αυξημένη δόση βιταμίνης D3?
Έχω ξεφύγει από το θέμα, αλλά ψάχνω οτιδήποτε θα μπορούσε να με βοηθήσει.
 #121701  από ΝΤΙΑΝΑ
 Τετ Οκτ 26, 2016 12:11 am
Γεια σου GEORGE, εμενα με βοηθησε πολυ το botox! Εχει εκμηδενισει σχεδον τη σπαστικοτητα, ιδιαιτερα των προσαγωγων. Το αρνητικο ειναι οτι χρειαζεται συχνα επαναληψη (καθε 3 ή 4 μηνες) D3 παιρνω εδω κι ενα χρονο, αλλα δεν μειωσε τη σπαστικοτητα.
 #121706  από MARINA21
 Τετ Οκτ 26, 2016 1:00 am
Κωστα, Ντιανα,Κελυ, George
:happy-wavemulticolor: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
Υποκλινομαι.... :smile-flower:
 #121735  από GEORGE
 Τετ Οκτ 26, 2016 5:38 pm
ΝΤΙΑΝΑ έγραψε:Γεια σου GEORGE, εμενα με βοηθησε πολυ το botox! Εχει εκμηδενισει σχεδον τη σπαστικοτητα, ιδιαιτερα των προσαγωγων. Το αρνητικο ειναι οτι χρειαζεται συχνα επαναληψη (καθε 3 ή 4 μηνες) D3 παιρνω εδω κι ενα χρονο, αλλα δεν μειωσε τη σπαστικοτητα.
Ευχαριστώ πολύ Ντιάνα. Γνωρίζεις σε παρακαλώ αν γίνονται οι ενέσεις botox και στο σπίτι, λόγω των προβλημάτων που έχω στη μετακίνηση?
 #121737  από ΝΤΙΑΝΑ
 Τετ Οκτ 26, 2016 6:14 pm
Νομιζω πως οχι. Πρεπει να συνεννοηθεις με φυσιατρο! Σε ποια πολη εισαι?
 #121739  από GEORGE
 Τετ Οκτ 26, 2016 6:17 pm
ΘΕΣ/ΝΊΚΗ