• ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΚΠ ..... Εν έτει 2012..

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #78874  από Vasoula
 Σάβ Οκτ 06, 2012 8:04 pm
Μια χαρα διαβαζω δεν ειπα να βγαλουμε συμπερασμα απο την αγωγη του καθενος ουτε οτι θα δωσω συμβουλες οπως ειπες για μενα νωριτερα, ερωτηση εκανα, αντιθετα εσυ εβαλες αυτα τα λογια στο στομα μου και δεν αντιλαμβανομαι τον εκνευρισμο σου ειδικα οταν δεν ειπα ποτε σε κανεναν να παει η οχι στον γιατρο που αναφερεσαι. :?:
Μαλλον υπαρχει προηγουμενο που δεν το γνωριζω αλλα δεν με ενδιαφερει κιολας, παρολ'αυτα αν δεν διαβασες το θεμα που δημοσιευσε το μελος swt στο παραθετω γιατι καλο ειναι να εχουμε ανοιχτους οριζοντες, οποιος σφαλιζει τις πορτες του στο ψεμα αφηνει απ'εξω και την αληθεια το ξερεις;
viewtopic.php?f=29&t=807&start=790


Λεει λοιπον μεταξυ αλλων ο συγκεκριμενος νευρολογος:


Καλωσήρθατε στη Γλασκώβη.
Σας παρακολουθούμε τα τελευταία χρόνια και έχουμε δει τι κάνετε και τι λέτε και βλέπουμε ότι είστε παθιασμένος με τη ΧΕΝΦΑ. Τι σας κάνει τόσο παθιασμένο;

Έχω πάθος με τη ΧΕΝΦΑ και με το να είναι καλά νεαροί άνθρωποι. Έχω γράψει ένα βιβλίο με τίτλο «Ποιος έχει τον έλεγχο της ΣΚΠ» και με δυο λόγια υποστηρίζω ότι είστε εσείς (οι ασθενείς), όχι εγώ ως γιατρός ή ο νευρολόγος σας, αλλά εσείς ως άτομο. Γιατί πρέπει να ανακτήσουμε τις ελλείψεις – έχοντας τη διάγνωση από το 1996 και πιθανώς νωρίτερα από όταν είχα τα πρώτα συμπτώματα, βλέπω ότι η πάθηση είναι κατά πολύ μια πάθηση νεαρών ατόμων και κάποιες φορές καταστρέφει καριέρες, οικογένειες, συζύγους, κτλ. Είναι λοιπόν πιθανώς η πιο καταστροφική νόσος που υπάρχει. Είναι άλλο πράγμα να παθαίνεις ΣΚΠ στα 60 και τελείως διαφορετικό να παθαίνεις στα 20, στα 30 ή στα 40.
Έχω προσωπική αντίληψη. Η κόρη μου είναι μια νέα γυναίκα και όσα είπατε ισχύουν γι’ αυτήν.
Η σχέση γυναίκες-άνδρες είναι τώρα 3 προς 1. Μοιάζει να προσβάλει όλο και νεότερα άτομα. Έμαθα για ασθενή 11 χρονών που είχε ΠΣ ίσως και από τα 5. Πρέπει να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να βοηθήσουμε τους ασθενείς, έτσι ώστε να μπορούν να βοηθήσουν τους εαυτούς τους. Γιατί η γνώση είναι δύναμη. Και αυτό που κάνουν οι οργανώσεις μας (Κοινωνία για τη ΧΕΝΦΑ Ηνωμένου Βασιλείου και Καναδά αντίστοιχα) είναι να εκπαιδεύουμε/διδάσκουμε τους ασθενείς, να τους ενδυναμώνουμε ώστε να μπορούν να βοηθηθούν.
Θυμάμαι μια ομιλία σας πέρυσι το Μάρτιο, όπου είχατε πει ότι πρέπει να ξαναχαράξουμε τις γραμμές. Τι εννοούσατε με αυτό;
Νομίζω, ότι αυτό που εννοούσα είναι ότι για πολύ καιρό έχουμε αφιερώσει χρόνο στη σχέση γιατρού-ασθενούς που πρέπει να είναι μια σχέση ισότιμης συνεργασίας, στην πραγματικότητα ο ασθενής πρέπει να έχει τον έλεγχο. Ο γιατρός είναι μόνο ένας «προπονητής», ένας υποστηρικτής ισοδύναμος με το φυσιοθεραπευτή ή το διαιτολόγο ή άλλο σύμβουλο, γιατί δεν μπορούν να συμμετέχουν στο ταξίδι, εσύ είσαι αυτός που το κάνει. Και πρέπει να ξαναχαράξουμε τις γραμμές, επειδή οποιοδήποτε σύστημα υγείας, δεν με απασχολεί αν αυτό είναι το Βρετανικό ή το Καναδικό, θα διαλυθεί. Και γιατί θα διαλυθεί; Επειδή σχεδόν το 80% όλων των ασθενειών είναι χρόνιες, επομένως δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε ένα μοντέλο για την οξεία φροντίδα για να αντιμετωπίσουμε χρόνια προβλήματα. Και αν υπάρχει κάτι πιο καταστροφικό από το να πάει ένας φίλος μου με ΣΚΠ στα επείγοντα λόγω προβλημάτων με την κύστη του, να περιμένει τρεις με τέσσερις ώρες να πάρει το ισοδύναμο ενός επιδέσμου και να σταλεί στο σπίτι του, είναι να μπούμε λίγο στη διαδικασία του «πώς είναι δυνατό να χρησιμοποιούν (οι χρόνια ασθενείς) τον πολύτιμο χρόνο μιας μονάδας για επείγοντα περιστατικά;». Τότε αυτό είναι απαίσιο.


Αυτη ακριβως η προσεγγιση ειναι που προσπαθω ανωφελα προφανως να σου εξηγησω, εσυ ξερεις τι παιρνεις και γιατι σου το εδωσε ο γιατρος;
Να'σαι καλα ομως και στο λεω ειλικρινα δεν εχω καμια κακια απεναντι σου, κι αν γραφω τοσα πολλα δεν εχω κανενα "κερδος" οπως καταλαβαινεις, αν δε με ενδιεφερε η ολη συζητηση απλα θα προσπερνουσα αυτα που γραφεις δεδομενου οτι μου επιτιθεσαι κιολας!
 #78879  από κατερινα 55
 Σάβ Οκτ 06, 2012 10:09 pm
billios έγραψε:Εγω θα παιξω ασσο τη μπαρτσα

Εικόνα
 #78887  από Ιωάννα
 Κυρ Οκτ 07, 2012 12:26 am
ΑΜΑ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑΣ....ΔΥΟ...ΔΕΝ.............. :obscene-hanged:
 #78888  από Ιωάννα
 Κυρ Οκτ 07, 2012 12:46 am
http://pythagoreia-diatrofh.blogspot.com/
Τυχαία έπεσα εδώ πέρα και νομίζω ότι έχει αρκετό ενδιαφερον δεδομενου ότι όλοι γίναμε ή θα γίνουμε πολυβιταμινούχοι!
Είναι απο παλαιότερη δημοσιεύση του μέλους tom 80
και ο φίλος μας ,απ ότι είδα ,έχει ενημερώσει το φόρουμ αρκετές φορές πάνω σ αυτά τα θέματα.Εγώ ,καθότι καινούρια στην παρέα ,ασχολήθηκα τώρα .
Τom 80 σ ευχαριστώ προσωπικά για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας δίνεις. :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #78890  από Κώστας
 Κυρ Οκτ 07, 2012 2:12 am
Υπάρχει, έστω και απόλυτα υγιές άτομο, που αν κάνει εξέταση αίματος και ούρων να μην διαπιστωθεί ότι έχει κάποια έστω και μικρή, έλλειψη βιταμινών, ιχνοστοιχείων κλπ.
Δεν αμφισβητώ ότι η έλλειψή τους μπορεί να δημιουργεί προβλήματα στον οργανισμό, αλλά πως ζούσαν οι άνθρωποι πριν από 100 χρόνια, που δεν υπήρχαν όλα αυτά τα συμπληρώματα διατροφής και οι βιταμίνες σε χάπια;!
Έκαναν τόσο τέλεια διατροφή, ώστε να παίρνουν καθημερινά τ΄ απαιτούμενα για τον οργανισμό τους και μάλιστα στις πρέπουσες αναλογίες;
Η πάνσοφη φύση, όπως όλοι γνωρίζετε, έχει ορίσει, μεταξύ άλλων και τη λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμού σε ότι αφορά τη πρόσληψη, μέσω των τροφών, των απαιτούμενων συστατικών για την ομαλή λειτουργία του. Εννοώ, μήπως πρέπει ν΄ αναζητήσουμε μια κατάλληλη διατροφή (η οποία λίγο πολύ, είναι κοινή για όλους τους ανθρώπους), προκειμένου να έχουμε επιθυμητά αποτελέσματα;
H λήψη συμπληρωμάτων και βιταμινών (σε μορφή χαπιών), είναι αβέβαιο αν μπορούν ν΄ απορροφηθούν από τον οργανισμό, ο οποίος έχει ρυθμιστεί να τις προσλαμβάνει με φυσικό τρόπο μέσω της σωστής και ισορροπημένης διατροφής (φρούτα, λαχανικά, ψάρια κλπ). Αντιθέτως, μήπως μέσα σ΄ όλα αυτά, παίζεται ένα τεράστιο οικονομικό παιχνίδι, καθ΄ ότι κατά σύμπτωση, τα διάφορα αυτά σκευάσματα, δεν είναι και ό,τι φθηνότερο κυκλοφορεί;!

http://www.apollonrunnersclub.gr/archiv ... mines.html

Χάος στο διαδίκτυο η πληροφόρηση περί συμπληρωμάτων και βιταμινών, αλλά παρατηρώ πως η περισσότερη θεματολογία, έχει να κάνει με διαφημιστικού χαρακτήρα πληροφόρηση. Υποθέτω πως με λίγο ψάξιμο σίγουρα κάποιος θα μπορέσει να μου αντιπαραθέσει σχετική ιστοσελίδα, γι΄ αυτό και δεν παίρνω θέση υπέρ ή κατά της χρήσης συμπληρωμάτων διατροφής και βιταμινών. Όμως αυτή η περίφημη Μεσογειακή διατροφή, μπορεί να κάνει θαύματα αν καταφέρει κάποιος να την ακολουθήσει!

Υσ. Πιστεύετε πως παίρνοντας πχ ένα δισκίο βιταμίνης C, έχετε το ίδιο όφελος, όπως αν τρώγατε δύο πορτοκάλια;!
 #78891  από Ιωάννα
 Κυρ Οκτ 07, 2012 3:32 am
Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.Νομίζω όλοι πια το καταλαβαίνουμε κ για μένα η σωστή αντιμετώπιση είναι να φιλτράρεις τις πληροφορίες που θα βρείς απο έγκυρες πηγές και να πράξεις ανάλογα με τις δικές σου αναγκες!
Πάντως όσον αφορα την έλλειψη βιταμινών στον οργανισμό μας ....έχω να πω το εξής:έχω ξαναπεί ότι εργαζομαι σε ιατρείο και συγκεκριμένα σε εργαστήριο και τα τελευταία χρόνια έχουμε παρατηρησει ότι τα ποσοστά βιταμινών στον οργανισμό πολλών ανθρώπων είναι απίστευτα χαμηλα.Θα αναφέρω ένα περιστατικό ενος άνδρα 33 ετών ο οποίος μας ήρθε για εξετάσεις θυρεοειδή , Vit 25(OH)D3 k vit B12 .Ενώ οι θυρεοειδικές ορμόνες ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα οι βιταμίνες ήταν...χάλια.Συγκεκριμένα D3= 20 ng/ml με φυσ.τιμες >30 και Β12=250 με φυ. τιμες (179-1153). Όταν ήρθε η μητέρα του να πάρει τ αποτελέσματα με ρώτησε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Της εξήγησα ότι δεν γνωρίζω εγώ καθότι δεν είμαι γιατρος αλλά της είπα φιλικά (νομίζοντας ότι πρόκειται για τον πατέρα της -δεν προσεξα την ηλικία η χαζή) .....να του λέτε να κάθετε στον ήλιο λίγο...!!!!!!!!!!!'Εφριξε η γυναίκα μόλις το είπα και μου λέει...."στο χωράφι είναι απ τις 6:30 το πρωί ως τη δύση του ήλιου...είναι αγρότης"!Λοιπόν ο συγκεκριμένος άνθρωπος ...τρεφεται με προιόντα δικής τους παραγωγής στην πλειοψηφία τους ,είναι απ το πρωί ως το βράδυ στην εξοχή και τον καθαρό αέρα...κι όμως είχε προβλήματα!Δυστυχώς δεν θυμάμαι την αιτία παραπομπής για εξετάσεις ούτε κ γνωρίζω πως είναι σήμερα γιατί είναι σχετικά πρόσφατο περιστατικό.Επίσης να πω ότι ακόμα κ με τα διάφορα σκευάσματα που κυκλοφορούν...σε πολλούς ασθενείς δεν επιτυγχάνετε γρήγορη αποκατασταση (ίσως κ μικρή) των επιπέδων των βιταμινών στον οργανισμό.Πολλοί γιατροί δεν νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερες γνώσεις σ αυτά τα θέματα.Απλά βλέπουν την έλλειψη..γράφουν το σκεύασμα κ...τελείωσε....τι φταίει κ ο οργανισμός δεν απορροφάει απ τις τροφές αυτά που πρεπει....ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ούτε κ ασχολούνται νομίζω.
Όσον αφορά την αποψη του μέλους Κώστα ...ας μου επιτρέψει...να παραθέσω κάποιες απόψεις μου στα γραφόμενά του.
Δεν αμφισβητώ ότι η έλλειψή τους μπορεί να δημιουργεί προβλήματα στον οργανισμό, αλλά πως ζούσαν οι άνθρωποι πριν από 100 χρόνια, που δεν υπήρχαν όλα αυτά τα συμπληρώματα διατροφής και οι βιταμίνες σε χάπια;!
Μην ξεχνάμε ότι τότε ζούσαν μόνο τα γερά παιδιά...τα πιο ανθεκτικά....δεν υπήρχε νομίζω οικογένεια που να μην είχε "χάσει " έστω ένα παιδί.Επίσης τότε δεν υπήρχαν πολλές "ανέσεις " για να κάνουν τη ζωή τους ευκολότερη αλλά το γεύμα τους αν κ φτωχό σε ποσότητα ήταν πλούσιο σε ποιότητα.Ο φούρνος μικροκυμάτων για παράδειγμα...δεν αφήνει τίποτα στο φαί μας!
H λήψη συμπληρωμάτων και βιταμινών (σε μορφή χαπιών), είναι αβέβαιο αν μπορούν ν΄ απορροφηθούν από τον οργανισμό, ο οποίος έχει ρυθμιστεί να τις προσλαμβάνει με φυσικό τρόπο μέσω της σωστής και ισορροπημένης διατροφής (φρούτα, λαχανικά, ψάρια κλπ). Αντιθέτως, μήπως μέσα σ΄ όλα αυτά, παίζεται ένα τεράστιο οικονομικό παιχνίδι, καθ΄ ότι κατά σύμπτωση, τα διάφορα αυτά σκευάσματα, δεν είναι και ό,τι φθηνότερο κυκλοφορεί;!
ΣΥΜΦΩΝΩ Κ ΕΠΑΥΞΑΝΩ!!!!!!!!!!!!Όμως ξαναλέω ότι εμείς οι ίδιοι καταφέραμε να φτάσουμε τον οργανισμό μας σε τέτοια κατάσταση ώστε να κλείσει τις πόρτες του στην απορόφηση των βιταμινών κ άλλων συστατικών.Όσο για τα κέρδη των εταιρείων....ότι κ να πω θα ναι λίγο.Όλα στο βωμό του χρήματος πια.... τιποτα δεν εχει μείνει εκτός.Αλίμονο σε μας!!!!!!!
Δεν γνωρίζω που υπάρχει απάντηση σ αυτό το θέμα..(θα είχα λύσει το πρόβλημά μου) αλλά πιστεύω ότι μετά από αρκετή "περιπλάνηση" κάτι μπορεί να γίνει! Ας είμαστε λίγο αισιόδοξοι!!! :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #78898  από Vasoula
 Κυρ Οκτ 07, 2012 9:28 am
Ακριβως του ιδιου δογματος ειμαι με τον Κωστα αλλα η εποχη, οι συνθηκες διαβιωσης, η ελλειψη των θρεπτικων συστατικων στην πηγη τους ακομη (τα φρουτα λαχανικα δεν εχουν πλεον την ποσοτητα/ποιοτηα συστατικων που ειχαν για κρεατα να μη μιλησουμε καλυτερα) αλλα κι ενα σωρο αλλοι παραγοντες μας κανουν να παιρνουμε αναλογα τι πιστευει και τι οικονομικες δυνατοτητες εχει ο καθενας συμπληρωματα.

Αλλα εκει που ηθελα να επιμεινω ειναι πως ΔΕΝ ειναι τα συμπληρωματα βιταμινων-μεταλλων που στη ΣΚΠ παιζουν μεγαλο ρολο, εκτος περιπτωσης ελλειψεων, αλλα αλλες ουσιες οπως ανθοκυανινες πολυφαινολες κλπ οι οποιες σε μεγαλες συγκεντρωσεις εξυπηρετουν καποιο σκοπο στον οργανισμο του ασθενη.

Για παραδειγμα οι επιγαλλοκατεχινες πρασινου τσαγιου εχουν δραση κατα της ΣΚΠ αποδεδιεγμενα με αρκετες ερευνες ενω ταυτοχρονα κανουν καλο και σε διαφορες παραμετρους της υγειας απο κυκλοφοριακο αποτοξινωση αδυνατισμα χοληστερινη και παει λεγοντας. Το ιδιο ακριβως ισχυει και για την κουρκουμινη (μπαχαρικο κουρκουμας) που ειναι φυσικο σαλικιλικο που αναστελει καποιες προσταγλανδινες στον οργανισμο.

Θα πει κανεις γιατι να μην τις παρουμε πινοντας τσαι και θα συμφωνουσα αλλα για να παρει κανεις πχ 500-700mg EGCG πρεπει να πιει >15 ποτηρια πρασινο τσαι και εκτος οτι θα του κανει κακο τοσο νερο στο στομαχι, η πολυ καφεινη του θα του αποβαλει μεγαλη ποσοτητα υδατοδιαλυτων βιταμινων απο τον οργανισμο αλλα θα του δημιουργησει και προβλημα λογω του πολυ φωσφορου που περιεχει το πρασινο τσαι!
Αρα καταληγουμε οτι στοχευμενα καποιες ουσιες μπορουν παιρνοντας τις να μας βοηθησουν σε πολλους τομεις της υγειας μας!
 #78899  από Κώστας
 Κυρ Οκτ 07, 2012 9:51 am
IKTIST, δε νομίζω ότι διαφωνούμε σε κάτι. Άλλωστε δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις για να πάρω θέση επί του θέματος γι΄ αυτό και γράφω μόνο την άποψή μου. Σ΄ αυτό που μπορώ να πάρω θέση γιατί δεν χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις αλλά απλή λογική είναι ότι όταν διαπιστώνεται η έλλειψη μιας βιταμίνης, ο γιατρός πρέπει να εξετάσει τη πιθανότητα και ν΄ αναζητήσει το λόγο που ο οργανισμός δεν μπορεί να την απορροφήσει, ιδιαίτερα όταν η διατροφή του ατόμου αυτού συμπεριλαμβάνει τροφές που η κατανάλωσή τους δεν δικαιολογεί της έλλειψη της (πχ ο άνθρωπος που αναφέρεις στο παράδειγμά σου). Το χαρακτηρίζω σαν "εύκολη λύση", επιπολαιότητα και δεν συνεχίζω, τη συνταγογράφιση βοηθημάτων και βιταμινών, όταν δεν αναζητηθεί η αιτία που προκαλεί την έλλειψή τους.

Και μία απορία.
Αν ένας οργανισμός παρουσιάζει έλλειψη κάποιων βιταμινών, παρ΄ όλο που καταναλώνει τροφές που τις περιλαμβάνουν, γιατί είναι βέβαιο πως θα τις απορροφήσει μέσω χημικών σκευασμάτων;Τι είναι αυτό που θ΄ αλλάξει και θα επιτρέψει την με τεχνητό τρόπο απορρόφηση των βιταμινών; Δεν πρέπει ν΄ αναζητηθεί η αιτία που προκαλεί την αδυναμία απορρόφησής τους; Αν όμως γίνει αυτό και βρεθεί η αιτία, τότε ο "ασθενής" δεν θα χρειάζεται πλέον συμπληρώματα και βιταμίνες, αλλά πχ μαρούλια και λάχανα. Τα συμπληρώματα και οι βιταμίνες έχουν πολλές δεκάδες ή κι΄ εκατοντάδες Ευρώ, ενώ τα μαρούλια και τα λάχανα μόλις λίγα Ευρώ!!

Συμπέρασμα
Θεωρώ άσκοπη και μάταιη την κατανάλωση συμπληρωμάτων και βιταμινών, αν δεν έχει διερευνηθεί και βρεθεί η αιτία που προκαλεί την έλλειψή ή την αδυναμία απορρόφησής τους.

Υσ. Πολλοί βοηθήθηκαν παίρνοντας συνδιασμό βοηθημάτων και βιταμινών. Μήπως όμως θα είχαν παρόμοιο αποτελέσμα αν άρχιζαν να καταναλώνουν τροφές που περιέχουν τα συστατικά που τους έλειπαν; Εφ΄ όσον ο οργανισμός τους μπορεί και τα προσλαμβάνει με τεχνητό τρόπο γιατί να μην μπορεί να τα προσλάβει καταναλώνοντας ας πούμε λάχανα και μαρούλια;!!
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 31