• ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΚΠ ..... Εν έτει 2012..

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #86643  από Ιωάννα
 Πέμ Φεβ 28, 2013 11:24 pm
Σοφάκι μου χαιρετω! :greetings-waveyellow:
Λοιπόν....κ εγώ είχα προβληματιστεί με τα πολλά σκαμπανεβάσματά μου!
Με μένα όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά...το ξέρεις!
Μέσα απο την πείρα των 5 μηνών υπό αγωγή με βιταμίνες κάτω απο την καθοδήγηση του εν λόγω γιατρού έχω να πω ότι έχω είσπραξει πολλά οφέλη!
Στις φασεις που είχα πρόβλημα και δεν τον ενημέρωνα,το μόνο που κατάφερνα ήταν να γυρίσω "πίσω" και ήταν ένας φαύλος κύκλος!Ο ίδιος μου είπε κάποια στιγμή ότι πρέπει να ξέρω ό,τι περνάς γιατί όσο κ αν εσύ δεν πιστεύεις πως μπορει να σ επηρεάσει πχ το να βγάλεις το νύχι σου, το νευρικό σου σύστημα δεν το αφήνει αδιάφορο!
Επίσης το θέμα "ψυχολογία" γνωρίζουμε όλοι πολύ καλα πόσο σημαντικό ρόλο παίζει στη ζωή μας γενικά!Στην υγεία μας εννοείται ...τεράστιο!
Τωρα θα μου πεις ...που είναι εκείνο το κουμπί που το πατάς κ γίνεσαι αναίσθητος....ούτε κ εγώ το χω βρει και δεν νομίζω να το βρω ποτε!
Θαύματα δεν έχω δει....έχω βρει όμως μια λύση στα προβλήματά μου!
Δε μου υποσχέθηκε τίποτα!Δεν μου είπε ότι θα γίνω καλά!Συγκεκριμένα μου είπε : το νευρικό σύστημα έχει μνήμη...καθετί μπορει να το επηρρεάσει!
Επίσης εγώ είχα δοκιμάσει 7 διαφορετικά φάρμακα σε διάστημα 8 μηνών και αποτέλεσμα ΚΑΝΕΝΑ!Ποιότητα ζωής .....ασχολίαστη!
Το μόνο που με στεναχωρεί σε όλη αυτή τη διαδικασία είναι το κόστος που είναι δυσβάσταχτο!
Είπα όμως ....όσο αντέξω....δεν έχω άλλη λύση!
Για μένα Σοφάκι και Κωνσταντίνα μου και φίλοι του φόρουμ... είναι μονόδρομος.......δυστυχώς!
Αυτά είχα να πω απ το δικό μου το μετερίζι! :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ιωάννα την Σάβ Ιουν 22, 2013 1:44 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #86645  από Φαίδρα
 Πέμ Φεβ 28, 2013 11:48 pm
Καλησπέρα κι από 'μένα!

Ακολουθώντας κι εγώ θεραπεία μόνο με συμπληρώματα, θα ήθελα να ενημερώσω σχετικά για τη πορεία μου.
Ξεκίνησα τα συμπληρώματα τον Οκτώβρη του 2011 όταν πρωτοδιαγνώστηκα. Μου τα πρότεινε ο νευρολόγος μου μετά από διάφορες εξετάσεις, συζητήσεις και ιστορικό.
Ομολογώ πως με βοηθάνε πάρα πολύ. Τα προσαρμόζει ανάλογα με τη πορεία μου, ώστε να είμαι σε σταθερή κατάσταση. Βεβαιώθηκα πως με βοηθάνε, επειδή έχω δοκιμάσει να διακόψω κάποια, ξεχωριστά κάθε φορά. Εκεί ένιωσα ακριβώς το τι μου προσφέρουν. Μου εξαφανίζουν τα μουδιάσματα (!), τους πόνους και μου δίνουν ενέργεια. Όσες τιμές στις εξετάσεις μου ήταν χαμηλές, ανέβηκαν με σταθερή και μόνιμη πορεία,

Φυσικά και τα συνεχίζω και του έχω εμπιστοσύνη όταν μου προτείνει κάποιο συμπλήρωμα. Ομολογώ πως η μεγαλύτερη βοήθεια που έλαβα ποτέ για τα συμπτώματα ήταν η ΧΕΝΦΑ, αλλά ξέρω πως τα συμπληρώματα με βοηθούν σε κάποιες καθημερινές ενοχλήσεις ενώ παράλληλα βοηθάνε τον οργανισμό μου, διότι όλοι γνωρίζουμε πως η διατροφή που ακολουθούμε δε μπορεί να καλύψει όλες τις ανάγκες του οργανισμού μας.

Χαίρομαι όταν σας διαβάζω, που ακολουθείτε θεραπεία με βιταμίνες - διατροφή και βλέπετε βελτιώσεις! Χαίρομαι που υπάρχουν ιατροί οι οποίοι επέλεξαν αυτόν τον τρόπο αντιμετώπισης! Ειλικρινά εύχομαι τα καλύτερα για όλους μας! :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:
 #86649  από sofia13
 Παρ Μαρ 01, 2013 12:35 am
Ευχαριστώ κορίτσια ( Litsa, IKTIST ,Brazil) για τις όμορφες και αισιόδοξες απαντήσεις σας.
Δεν υπάρχει θέμα αμφισβήτησης , κανένα εννοείται, άλλωστε έβαλα και το Σταύρο στον ίδιο τρόπο
αντιμετώπισης υγείας κι΄ας μην έχει πρόβλημα.
Απλώς τα πήρα που έχασα έδαφος και ήθελα να μάθω τα δικά σας νεότερα.
Την φαρμακευτική αγωγή την έφαγα χρόνια- άπειρη και άσχετη ούσα- , με τίποτα δεν γυρίζω
πίσω.
Πρώτη φορά ένοιωσα τόσο καλά και δυνατή και έτοιμη για όλα , με την αγωγή Γεωργακόπουλου.
Ε, και συγχίστηκα που έχασα έδαφος ! Μου τη δίνω κιόλας που κάθομαι και καταναλώνομαι σε
πράγματα που δεν μπορώ ν΄αλλάξω,.
Αχ , τι όμορφα πράγματα είπατε πάλι όλες σας !!!
Ευχαριστώ ρε παιδιά , χρειαζόμουν κουράγιο και στήριξη απο δικούς μου ανθρώπους !
Αλήθεια είμαστε άλλος κόσμος τελικά. Καταλαβαίνουμε αμέσως ο ένας τον άλλον !
Αυριο θα είναι άλλη μέρα. Καλό μήνα για όλους μας !!!! :text-thankyouyellow: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-heartsthree:
 #86657  από Κωνσταντίνα
 Παρ Μαρ 01, 2013 9:33 am
sofia13 έγραψε:Ευχαριστώ κορίτσια ( Litsa, IKTIST ,Brazil) για τις όμορφες και αισιόδοξες απαντήσεις σας.
Δεν υπάρχει θέμα αμφισβήτησης , κανένα εννοείται, άλλωστε έβαλα και το Σταύρο στον ίδιο τρόπο
αντιμετώπισης υγείας κι΄ας μην έχει πρόβλημα.
Απλώς τα πήρα που έχασα έδαφος και ήθελα να μάθω τα δικά σας νεότερα.
Την φαρμακευτική αγωγή την έφαγα χρόνια- άπειρη και άσχετη ούσα- , με τίποτα δεν γυρίζω
πίσω.
Πρώτη φορά ένοιωσα τόσο καλά και δυνατή και έτοιμη για όλα , με την αγωγή Γεωργακόπουλου.
Ε, και συγχίστηκα που έχασα έδαφος ! Μου τη δίνω κιόλας που κάθομαι και καταναλώνομαι σε
πράγματα που δεν μπορώ ν΄αλλάξω,.
Αχ , τι όμορφα πράγματα είπατε πάλι όλες σας !!!
Ευχαριστώ ρε παιδιά , χρειαζόμουν κουράγιο και στήριξη απο δικούς μου ανθρώπους !
Αλήθεια είμαστε άλλος κόσμος τελικά. Καταλαβαίνουμε αμέσως ο ένας τον άλλον !
Αυριο θα είναι άλλη μέρα. Καλό μήνα για όλους μας !!!! :text-thankyouyellow: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-heartsthree:
Σοφία μου γλυκιά θα μπορούσα να σου στείλω πμ, αλλά θέλω να διαβαστεί η ιστορία μου από το forum.
Βιώνω επιδείνωση αλλά πρόσεξε το γιατί..................
Έπαιρνα το αντικαταθλιπτικό χάπι cipralex 10mg για διάστημα περίπου 3,5 ετών :scared-eek:

Με την αγωγή Γεωργακόπουλου βελτιώθηκε η υγεία μου πάρα πολύ.Ένοιωσα λοιπόν την ανάγκη αφού διέκοψα και τις χημικές ουσίες για τη νόσο, να σταματήσω και τη χημική χαρά!!
Το λάθος μου ήταν που δεν τον συμβουλεύτηκα για τον τρόπο που θα το κόψω και αυτή την στιγμή βιώνω τις παρενέργειες από τον εθισμό μου στην ουσία της σιταλοπράμης :obscene-smokingpimp: :obscene-smokingpimp: :obscene-smokingpimp: .

Επικοινωνώ μαζί του σχεδόν κάθε μέρα και μπορώ να σου πω ότι βρίσκομαι σε καλό δρόμο.
Είναι η πρώτη φορά που νιώθω ότι μιλώ με γιατρό.- :bow-yellow:

Με διαβεβαιώνει ότι το καλό που βίωσα δε χάνεται :eusa-naughty: , αλλά το θέμα της διατάραξης της ψυχικής μου ισορροπίας επηρέασε τη σωματική μου κατάσταση.

Δεν έχω ξανανιώσει με γιατρό τέτοια εμπιστοσύνη.Κατέχει πολύ καλά το αντικείμενό του.

Του στέλνω το πρωί e-mail σεντόνι ολόκληρο και μέσα σε 1 ώρα το πολύ με παίρνει τηλέφωνο.Μέχρι στιγμής με βοηθά πολύ με τις οδηγίες του.
Μη διστάζεις να του μιλήσεις και μην απογοητεύεσαι :romance-kisscheek: :romance-caress: .
 #86700  από Ammochostos
 Παρ Μαρ 01, 2013 10:17 pm
Φιλαράκια γειά σας απο Κύπρο.

Σήμερα είχα και εγώ το 4ο ραντεβού με τον Dr G. (τηλεφωνικό λόγω αποστάσεως). Τις προάλλες του είχα στείλει και έκθεση απο τον φυσικοθεραπευτή μου για να μπορεί ο άνθρωπος να σχηματίσει και μιά εικόνα για την κλινική μου κατάσταση. Ισως ήταν η πρώτη φορά απο την διάγνωση μου που ένοιωσα ότι με τη βοήθεια ενός επιστήμονα προσεγγίζω το θέμα της υγειας μου σφαιρικά.
Για αποτελέσματα δεν είμαι ανυπόμονος, ίσως λόγω και της κατάστασης μου (μεταξύ βακτηρίας και τροχοκαθίσματος). Αυτά όμως είναι μόνο τα κινητικά. Στα υπόλοιπα (ενεργητικότητα, γενικότερη κατάσταση υγείας, ψυχολογία) βλέπω άμεσα αποτελέσματα. Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που τα κινητικά μου προβλήματα δεν έχουν επηρέασει ΚΑΘΟΛΟΥ την καθημερινότητα μου (δουλειά, γυμναστική, κοιν. ζωή κλπ).
Αυτά λοιπόν κι απο μένα για τον Dr G. Σύντομα με νεότερα. :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #86877  από nikolaras
 Δευ Μαρ 04, 2013 11:46 pm
καλησπερα παιδια και απο μενα η αληθεια ειναι οτι εδω και 1,5 βδομαδα ειμαι χαλια τωρα δεν ξερω ακριβως γιατι με το γιατρο δεν μιλησα εχω ραντεβου την τεταρτη .. Μιλησα με το νευρολογο μου ομως και μ ειπε οτι εχει κ αλλους ασθενεις που παρακολουθει ο γιατρος και ειδαν κ αυτοι οτι πεσανε κ οτι τους ειπε οτι ειναι παροδικο γτ ο οργανισμος περναει ενα σοκ λογο των ουσιων τωρα η πορεια θα δειξει . Να δω τι θα μ πει κ μακαρι να μην χρειαστω κορτιζονη οχι οτι την φοβαμαι απλα θελω να δω τι θα γινει με την θεραπεια του γιατρου
 #86881  από sofia13
 Τρί Μαρ 05, 2013 9:31 am
Νίκο, καλά να σου πάνε όλα και θα περιμένουμε ενημέρωση μετά την Τετάρτη.
Νομίζω ότι είμαι στο τελικό στάδιο να ξεπεράσω όλο αυτό το ψυχοσωματικό σόκ του τελευταίου
καιρού, επικοινώνησα και με το γιατρό, ρύθμισε την αγωγή για λίγο διαφορετικά και βλέπουμε.
Πάντως τις κορτιζόνες μάλλον τις απέφυγα , έκανα σκυλίσια υπομονή και πιστεύω πως όλα πάνε
καλά.
Και παλι όλα καλά να σου πάνε, σε όλους μας δηλαδή και ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΑ άντε να συνέλθεις
γρήγορα γιατί μας λείπει ο δυναμισμός σου !
Τέλος του μήνα είναι το ραντεβού μου με το γιατρό, οπότε θα ενημερώσω τότε πιό σωστά!
:romance-kisscheek: :greetings-waveyellow:
 #86897  από Κωνσταντίνα
 Τρί Μαρ 05, 2013 4:34 pm
Παιδιά καλησπέρα,
τρεις μέρες πηγαινοερχόμουν στην κλινική ημέρας στο Γ. Γεννηματάς για την κορτιζόνη μου.
Μαζί μου ήταν ακόμα 7 περιστατικά "υποτροπών".
Εκτός από δύο οπτικές νευρίτιδες (καραμπινάτες), τα υπόλοιπα ήταν αστάθεια, μούδιασμα δακτύλων, υπαισθησία και κινητική αδυναμία(εγώ) και αίσθημα κόπωσης γενικευμένης (δύο ακόμα).
Τελικά κατάλαβα ότι και η υποτροπή έχει τα όριά της, τα οποία εξαρτώνται μόνο από μας τους ίδιους και όχι τους γιατρούς.Εξηγώ.
Αν Σοφία μου πήγαινες στο νευρολόγο και του έλεγες τα συμπτώματα που βιώνεις "πασπαλισμένα" με την αγωνία, το φόβο και την αμφιβολία, είμαι πεπεισμένη ότι θα σου χορηγούσε κορτιζόνη.Με τη Σοφία μέσα σου όμως περίμενες και βγήκες αληθινή απέναντι στην απόφασή σου :handgestures-salute: :handgestures-salute: :handgestures-salute: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:

Νικολάκη μου όλα να πάνε καλά και να σου μείνει μόνο ικανοποίηση στο τέλος :romance-caress: :romance-kisscheek:

Εγώ για μένα δεν ξέρω αν έπραξα σωστά που δεν έδωσα παραπάνω χρόνο, προβληματίστηκα πάντως και πήρα την ευθύνη της κορτιζόνης.
Η απόφασή μου θα κριθεί από το αποτέλεσμα :happy-smileyinthebox:

Γρίφος και ασάφεια η σκπ και κουράζει.............. :confusion-seeingstars:
 #86902  από sofia13
 Τρί Μαρ 05, 2013 6:21 pm
Kωνσταντίνα μου άντε αύριο ακόμη και τελειώνεις με koρτιζόνη. Βέβαια είναι και τα διάφορα που
μας φέρνει ...αλλά έχουμε συνηθίσει !
Καλά να είμαστε όλοι μας όσο γίνεται , θα περάσει κι΄αυτό.!
Χαιρετώ όλα τα παιδιά ! :greetings-waveyellow:
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 31