• ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΚΠ ..... Εν έτει 2012..

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #83820  από Κωνσταντίνα
 Τετ Ιαν 09, 2013 4:02 pm
Μωρέ συνάδελφοι, μήπως να ξαναφέρουμε το θέμα στην επιφάνεια, επειδή αξίζει τον κόπο;;;;

Παιδάκια μου αγαπημένα λειτουργεί το θέμα με τις βιταμίνες.
Κάνω περισσότερα πράγματα με μεγαλύτερη σταθερότητα, επειδή δεν κουράζομαι όπως πριν και έχει βελτιωθεί η ισορροπία μου.

litsa που σε φωνάζουν Στέλλα :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #83824  από Ιωάννα
 Τετ Ιαν 09, 2013 4:18 pm
Γεια σας κ από μένα!
Διανύω τον 3ο μήνα με τις βιταμίνες και υπάρχει μεγάλη βελτίωση!
Σταμάτησα τις ντοπαμίνες που μου διναν για τις μυοκλονίες απ τον 2ο μήνα κιόλας και όλα πάνε καλά!
Αυτό που μου κανε όμως εντύπωση είναι το γεγονος ότι ενώ τους 2 πρώτους μήνες είχα μια θεαματική βελτίωση και όλα έδειχναν ότι σύντομα θα έμπαινα στη συντήρηση.....τον 3ο μήνα..."γύρισα πίσω".
Δεν ξαναρχισα απ την αρχή ...αλλά έχασα κάμποσο έδαφος.Τους λόγους τους υποψιάζομαι(παραμελούσα τις βιταμίνες μου,κουραση,διατροφή ,στομάχι),αλλά δεν είμαι σίγουρη για το τι φταίει ακριβώς!
Αυτο που εγώ κατάλαβα είναι ότι χρειάζετε πολύς χρόνος για να φτάσεις σε σταθερό έδαφος.
Το πόσο σταθερό θα είναι .......θα θελα πολύ να το ξέρω απο....χθες!
 #83848  από sofia13
 Τετ Ιαν 09, 2013 7:48 pm
Είναι όντως τρομερά ενδιαφέρον θέμα. Στους 2 μήνες είμαι μόνο βέβαια με τα συμπληρώματα
και τις βιταμίνες ( ας είναι πάντα καλά η Litsa ) , αλλά ενώ τον πρώτο μήνα δεν πολυκαταλάβαινα διαφορά επειδή ακόμα είχα κατάλοιπα της ώσης να με παιδεύουν,
τώρα στα τέλη του δεύτερου μήνα μπορώ να πώ ότι ΝΑΙ , άλλαξαν πράγματα στη ζωή μου.
Κοιμάμαι επιτέλους ( ζόμπι είχα γίνει χρόνια τώρα), μπήκε σε νορμάλ γραμμή η ψυχολογία
μου ( με ανησύχησε πολύ και πολλές φορές), σκέφτομαι και εκφράζομαι καλύτερα, 'εχω
καλύτερη ισορροπία και το βασικότερο για μένα, ξανάγινα χαρούμενος άνθρωπος.
Συνεχίζω βέβαια την αγωγή γιατί την πίστεψα εξ΄αρχής και θα ενημερώσω εν καιρώ
πάλι...
Εχεις δίκιο Κωνσταντίνα . Είναι σημαντικό να ενημερωθούν και οι νέοι ασθενείς για το θέμα.
Συζήτησέ το με τη Λίτσα , γιατί εκείνη πήρε την ευθύνη να το γνωστοποιήσει στο φόρουμ,
και μακάρι να βοηθηθούν πολλοί άνθρωποι.
Και για την IKTIST 22 ακούω πάντα τι έχει να πεί. ( κράτα μικρό καλάθι π.χ), αλλά διευκρίνησε
ότι δεν ακολούθησε σωστά την αγωγή.
ΙΔΩΜΕΝ..... :greetings-waveyellow:
 #83850  από Ammochostos
 Τετ Ιαν 09, 2013 8:29 pm
Διανύω και γω τον τρίτο μήνα της αγωγής και οφείλω να ομολογήσω οτι άρχισα να παρατηρώ κάποιες διαφορές, κυρίως στον τομέα της ενεργητικότητας. Επίσης, νοιώθω τον οργανισμό μου να δυναμώνει και να ανταποκρίνεται καλύτερα στις προκλήσεις της καθημερινότητας. Κινητικά δεν παρατηρώ δραματικές αλλαγές, αλλά ούτε και περίμενα κάτι το ιδιαίτερο τόσο νωρίς. Η συμβολή της αγωγής σε συνδυασμό με την γυμναστική πιστεύω οτι θα βοηθήσει σε βάθος χρόνου.

Όπως και να χει, το γεγονός οτι δημιουργούνται προσδοκίες με λογική βάση χωρίς ίχνος παρενεργειών (σε αντίθεση με οοοοοολα τα φάρμακα που παίρνουμε όλοι) προσφέρει την μεγαλύτερη βελτίωση...ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ :happy-partydance: :happy-partydance:
 #83855  από litsa
 Τετ Ιαν 09, 2013 11:47 pm
Κωνσταντίνα, Ικτις, Σοφία13, Ammochostos!
και όλοι οι υπόλοιποι που μας διαβάζετε...
συμφωνώ και επαυξάνω ..
Εγώ έχω ξεκινήσει τα σκευάσματα από το βράδυ τις 19/6/2012 :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:
Μετά λοιπόν από 6,5 μήνες, συνεχίζω ακάθεκτη! :eusa-dance: :eusa-dance:

Οι βελτιώσεις και η καλυτέρευση είναι εδώ, :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: δεν έχω χάσει κάτι από τα βελτιωθέντα!
νιώθω καλύτερα, κάνω πράγματα που είχα ξεχάσει, :greetings-clappingyellow: νιώθω άνθρωπος και όλα αυτά που έχω ξαναγράψει σε προηγούμενα ποστ.
Τι και αν δεν είχα κινητικά προβλήματα εμφανή, έφθηνα και ήμουν κανονικότατη ανάπηρη.

Παρόλα αυτά, σήμερα νιώθω πολύ καλά, δυνατή, και λιγότερη ανεπαρκής. :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads:
Νιώθω την ασθένεια να είναι εδώ, αλλά λίγο με τους δικούς μου όρους. (Πάντα κρατάω μικρό καλάθι για ψυχολογικούς λόγους, αλλά και γιατί η ΣΚΠ προϋποθέτει συνεχή αγώνα. Εξάλλου έχει βάθος χρόνου ή μάλλον χρόνων η προσπάθεια μας!

ΝΑΙ συνεχίζω αυστηρά, την αγωγή, ποτέ δεν ξέχασα να πάρω κάποιο από τα σκευάσματα, ειδικά στην αρχή. Μόνο ένα από αυτά για μερικές μέρες, και αυτό λόγω έλλειψης.

Συνεχίζω την διατροφή -εκτός από τις ημέρες των γιορτών που έκανα τις ατασθαλίες μου, :obscene-hanged: και τώρα ακόμα είμαι σε φάση να επιστρέψω στις υγιεινές μου συνήθειες ...

Συνεχίζω τις φυσιοθεραπείες μου κατά διαστήματα γιατί έχω θέμα προ σκπ, με την μέση αλλά και την σπονδυλική μου στήλη -αυχενικό γενικότερα.

Συνεχίζω πιο αραιά πλέον την ψυχοθεραπεία μου.

Προσπαθώ να ασκούμαι.... το καλοκαίρι κολύμπι, τώρα μάλλον τεμπελιάζω.... :sad-roulette:

Συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους την διατροφή και τις βιταμίνες κατόπιν εξετάσεων !!! Ακόμα και σε υγιείς!! Εννοώ χωρίς κάποια διαγνωσμένη πάθηση.

Γιατί επιβεβαιώνεται για ακόμη μία φορά, μέσω της αδερφής μου, που δεν έχει σκπ, ότι, ότι υγιεινό και να τρώμε, εάν δεν απορροφάει το έντερο, δεν κάνουμε τίποτα!

Σήμερα πήρε αποτελέσματα και το πρόβλημα της ξεκινάει ακριβώς από την κακή απορρόφηση των συστατικών.

Εύχομαι σε όλους μόνο τα καλύτερα και καλή δύναμη για την συνέχεια μας!
 #84536  από nikolaras
 Τετ Ιαν 23, 2013 12:51 am
Ekleisa kai egw rantebou me ton giatro gia thn trith pou erxtai... Wraios typakos k kaname xqabale ap to thl me auton k thn grammatea tou :P Me epise san an8rwpos kai san giatros me ta legomena tou k eidika otan tou eipa giatre eiste ap tis teleutaies m elpides . M apanthse to xw akousei polles fores niko mn anhsuxeis... Wraios sto thl alla ta 4 katostarika ponane :P XALALI Eida k to neurologo m shmera me eide ligo kalutera etc leei sti antidraseis k sta antanaklastika twra eidwmen ... Egw me niw8w idio pantws swmatika toulaxiston ... Anypomonw na paw sto giatro na dw ti paizei k ti 8a ginei ... Sugnwmh gia ta greekglish molis eftiaksa to pc mou k ksexasa na to ru8misw me tis glwsses ... :angelic-flying: :angelic-flying:
 #84539  από Κωνσταντίνα
 Τετ Ιαν 23, 2013 8:19 am
Καλημέρα στην παρέα,
Νίκο χαίρομαι για σένα και σου εύχομαι να βιώσεις κι εσύ βελτίωση :pray: :pray: :pray:

Τα νέα μου εξακολουθούν να είναι καλά.Στο προγραμματισμένο ραντεβού που είχα μαζί του προχτές, μιλήσαμε για τη βελτίωση που βιώνω που είναι αντικειμενικά μετρήσιμη και εξηγώ.
Στο κέντρο αποκατάστασης που πηγαίνω στην εργοθεραπεία πριν 2 μήνες μου έκαναν δυναμομέτρηση, την οποία επαναλάβαμε πριν λίγες μέρες.Τα αποτελέσματα ήταν αύξηση μυικής δύναμης στα χέρια από 9% έως 23%!!!Μου ζήτησε να μου κάνουν και στα πόδια.

Αυτό που έχει αυξηθεί είναι η αντοχή μου, μεγαλύτερη σταθερότητα, καλύτερος έλεγχος της ουροδόχου κύστης :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: Αυτό σημαίνει ότι περιφερειακά αρχίζω και νευρώνομαι :pray: :pray: :pray: :pray:

Του είπα (θέλοντας να δω τις αντιδράσεις του), για το "θεϊκό" χάπι :laughing-rolling: :laughing-rolling: που έρχεται και θα θεραπεύει σκπ, αλτσχάιμερ, als(κινητικού νευρώνα), μπορεί και πάρκινσον, ίσως και αιμορροΐδες......
Δεν πιστεύει στα φάρμακα και δεν παραλείπει ποτέ να μου "θάψει" τις φαρμακευτικές και τις πρακτικές τους, συμπληρώνοντας ότι κανένα φάρμακο δεν μπορεί να δράσει σε οργανισμό με σαθρό υπόβαθρο.

Ανησυχώντας για το καλοκαίρι που θα έρθει και αγωνιώντας μη χάσω το καλό που βιώνω, μου απαντά - όλες οι νευρολογικές παθήσεις επηρεάζονται από τη ζέστη(σιγά το νέο), αλλά μου υποσχέθηκε ότι με αυτά που θα μου δώσει(ηλεκτρολύτες....), θα βιώσω ένα διαφορετικό καλοκαίρι.Εδώ θα είμαστε και θα σας ενημερώνω.

Το δυσάρεστο είναι ότι οικονομικά δεν αντέχεται....... :obscene-hanged:
 #84540  από Ιωάννα
 Τετ Ιαν 23, 2013 8:29 am
Κωνσταντίνα έγραψε:
Το δυσάρεστο είναι ότι οικονομικά δεν αντέχεται....... :obscene-hanged:
Δεν αντέχεται το ρημαδι....δεν αντέχεται......αλλά η όλη ιστορία......αποδίδει.
Μπράβο Κωνσταντίνα μου...χαίρομαι πάρα πολύ :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads:
Καλή συνέχεια :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #84556  από sofia13
 Τετ Ιαν 23, 2013 1:23 pm
Να χαιρετήσω πρώτα το Νίκο και να σου ευχηθώ τα καλυτερότερα βρε Νίκο, άντε να βρούμε
κάτι κάποτε που να μας ταιριάζει..... Κράτα μας ενήμερους , καλά;

Κωνσταντίνα μπράβο που βίωνες τη διαφορά και αποδείχτηκε . Μακάρι να τα καταφέρουμε όλοι μας να βγούμε έστω απ΄το χοντρό λούκι που μπήκαμε με την ρημάδα.....
Το δικό μου ραντεβού ήταν λίγες μέρες νωρίτερα απο το δικό σου.
Επίσης τεράστια αλλαγή διαπιστώθηκε , γενικά. Μια μικρή σπαστικότητα στο ένα πόδι επιμένει
ακόμα, αλλά σε θέματα ενεργητικότητας, μυ'ι'κής δύναμης, αστάθειας, ήταν μεγάλη η διαφο-
-ρά απ΄ότι πριν δυό μήνες. Ο γιατρός έβαλε στοίχημα για κάποια πράγματα.
Για να μη μακρυγορώ , σκεφτείτε ότι έκανε τις απαιτούμενες εξετάσεις και ο σύζυγός μου, που
γενικά είναι κατά των γιατρών , χωρίς να έχει ms και σε ένα μήνα αρχίζει αγωγή !
Ναί είναι πολλά τα λεφτά αλλά πρώτη φορά εγώ τουλάχιστον βλέπω χειροπιαστά αποτελέσμα-
τα.
Ευχομαι σε όλους μας τα καλύτερα ! Θα ενημερώνα κάθε φορά για εξελίξεις.......
 #84557  από Κώστας
 Τετ Ιαν 23, 2013 1:34 pm
Κωνσταντίνα έγραψε: Δεν πιστεύει στα φάρμακα και δεν παραλείπει ποτέ να μου "θάψει" τις φαρμακευτικές και τις πρακτικές τους, συμπληρώνοντας ότι κανένα φάρμακο δεν μπορεί να δράσει σε οργανισμό με σαθρό υπόβαθρο.
:
:bow-yellow: στο γιατρό,
αλλά μήπως αυτό το λέει "εκ΄ του ασφαλούς";! Εφ΄ όσον αυτά στα οποία βασίζεται η θεραπεία του, είναι βιταμίνες και συμπληρώματα και δεν έχει "ανάγκη" τα φάρμακα! Από την άλλη πως θαύει τις φαρμακευτικές! Φαρμακευτικές, δεν παράγουν και τα σκευάσματα που χορηγεί;!!
Ανευ σημασίας, οι απορείες.
Το σημαντικό είναι ότι όσοι ακολουθείτε τις συμβουλές του, νοιώθετε καλύτερα και το κυριότερο το ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ!
Αν υπήρχαν και λεφτά!!!...
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 31