• ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΚΠ ..... Εν έτει 2012..

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #78659  από Γιάννης
 Τετ Οκτ 03, 2012 10:39 am
Κωνσταντίνα έγραψε:δε μ' ενδιαφέρει τι θα πάρεις, αν αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι καλά, μ' αυτά που σου δίνω θα σου μαζεύω τις παρενέργειες από αυτά που θα παίρνεις.Δε θα ήθελα να πάρεις ποτέ, αζαθειοπρίνη και μιτοξανδρόνη.
Προχώουουου :banana-stoner:
 #78757  από Ιωάννα
 Πέμ Οκτ 04, 2012 11:38 pm
Καλησπέρα σας παιδιά!Λοιπόν να ενημερώσω κ εγω για την επκοινωνία μου με τον γιατρό (τηλεφωνική) και να σας αναφέρω τα εξής:
Τα αποτελέσματα των εξετάσεων έδειξαν πολλά κ διάφορα αλλά το ζουμί της υπόθεσης είναι ότι ..."ο κινητήρας μου" δουλεύει ελάχιστα και τα καύσιμα δεν επαρκούν!
Η αγωγή που μου έδωσε για 1 μήνα αρχικά είναι με 12 διαφορετικά σκευάσματα και κόστος 600 ευρώ!
Μπορώ να παίρνω συγχρόνως τα φάρμακα για το σύνδρομο ανήσυχων άκρων (που έχω διαγνωστεί) αλλά όχι το σίδηρο που παίρνω για την αναιμία!Αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση γιατί αν μη τι άλλο το συγκεκριμένο σύνδρομο πυροδοτείται απ την αναιμία και σου εγκαθίσταται εφ όρου ζωής!Εξέφρασα την απορία μου και περιμένει νέα μέτρηση σιδήρου για να δει τι θα κάνει (?) !
Επίσης έμαθα από ιατρικούς κύκλους (παραδόξως) ότι ο συγκεκριμένος γιατρός ξέρει παάρα πολύ καλά τι κάνει ,και υπάρχουν (άλλο παράδοξο) γιατροί που ασπάζονται τις μεθόδους του
οι ίδιοι προσωπικά !!!.Δεν συζήτησα μαζί του καθόλου τη διάρκεια της θεραπείας αλλά πληροφορήθηκα ότι υπάρχει ασθενής με ΣΚΠ που τον "ακολουθεί" τα τελευταία 3 χρόνια με πολύ καλά αποτελέσματα όσον αφορά την ποιότητα ζωής και την σταθεροποίηση (πλέον)!
Νεότερα θα έχετε από μένα σ ένα μήνα που θα έχω πάρει την αγωγή!
Αν χαθω...αναζητήστε με σε κανά κελί ....θα μ έχουν χωσει μέσα για χρέη.............αλλά θα είμαι ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ιωάννα την Σάβ Ιουν 22, 2013 1:38 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #78760  από litsa
 Παρ Οκτ 05, 2012 12:04 am
:greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
γιατί ανησυχείς για τον σίδηρο?
δίνει έναν καταπληκτικό, χωρίς παρενέργειες και με αποτελέσματα.... :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :happy-cheerleadersmileygirl:

χρόνια έπαιρνα και να το στομάχι και να, να μην ανεβαίνει και να οι παρενέργειες....
τώρα ή παίρνω ή όχι ... μια χαρά είμαι .... ανεβαίνει και ανεβαίνουν και οι αποθήκες που κάποια στιγμή, ήταν εντελώς χάλια...! 2 - 3 αν θυμάμαι ...

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-adore: :romance-adore: :romance-adore: :romance-adore:
 #78762  από Ιωάννα
 Παρ Οκτ 05, 2012 12:18 am
Όχι Λίτσα μου δεν ανησυχώ για το σίδηρο...(άλλωστε το σταματάω κ μόνη μου κατά καιρούς εξαιτίας των παρενεργειών του).. αλλά μου κανε εντύπωση που ενω με αφήνει να πάρω το φάρμακο για RLS ,δεν μ αφήνει να πάρω φαρμακευτικό σίδηρο.....ζητάει νέα εξέταση..και καταλαβαίνω ότι θέλει να πάρω φυτικό ..Παίρνω χρόνια σίδηρο και είναι 30-40 το πολύ κ η φερριτίνη 2-3 ...στο 5 (σπάνια) κανουμε παρτυ! Δεν ανεβαίνει βέβαια γιατί δεν έχω λύσει την αιτία της αναιμίας !Όσο για το στομάχι.................. :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ιωάννα την Παρ Οκτ 05, 2012 12:28 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #78763  από litsa
 Παρ Οκτ 05, 2012 12:24 am
εγώ έχω πάθει έκπληξη και σε αυτό το θέμα.... :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner:

το λέω αλήθεια...! προφανώς λόγω της μη καλής λειτουργίας του οργανισμού, δεν απορροφούσε ούτε τον σίδηρο... τελευταία δεν με έπιανε τίποτα....!!!! μα τίποτα...
όταν είδα ότι όντως ανέβηκε .... λέω $$%*#@!$@#$!#@#$#@%$# τους ...γιατρούς!!!

Σε πόσους έπρεπε να πάμε? για τα αυτονόητα? Τέσπα, όρθιοι προχωράμε μπροστά !!!!
 #78764  από Ιωάννα
 Παρ Οκτ 05, 2012 12:34 am
Κ εγώ στο θέμα αυτό έχω ακούσει διάφορα...και απο γιατρούς του τύπου:Μήπως δεν το παίρνεις σωστά;......δεν το παίρνεις καθόλου.....κάτι κάνεις κ δεν το απορροφάς...κ τέτοιες μπούρδες....άστα!Ωστόσο μακάρι να ναι έτσι όπως τα λές γιατί εγώ νομιζα ότι ήταν αποκλειστικά θέμα της αιτίας της αναιμίας μου.!όμως έφτασα στο σημείο να παίρνω κ 2 κ 3 χάπια την ημέρα ....και να ναι ακούνητος ο άτιμος!!!!!!
 #78804  από sofia13
 Παρ Οκτ 05, 2012 8:52 pm
Περιμένω κι΄εγω τηλ. του για ραντεβού , μετα την ανάλυση δειγμάτων πυ έστειλα. Τι να πώ; Κάπου έγινα τελείως αναισθητη μετά απο 21 χρόνια- μπήκα στα 22- κι' αυτή η μη πώ... ακόμη προσπαθεί να με σκίσει. Απο την αρχή όμως το ''ειδα '' αλλοιώς το εργάκι. Νευρίασα. Δεν λυπήθηκα. Νευρίασα παρα πολλύ!!! Δυο alien σ΄ενα κορμί δεν χωράνε....Θα συνντήσω τον Γεωργακόπουλο, θα πάρω τα πάντα, ότι μου υποδείξει, και θα πώ μετά εντυπώσεις. Αλλά και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στη Λίτσα. ΙΚΤΙST 22., μη νομίζεις μόνη σου . Στο κελλί 33 μέσα στον Κορυδαλλό μαζί μας βλέπω. Οταν θάχω νέα σχετικά με το θέμα , θα τα αναφέρω εδώ.........
 #78807  από billios
 Παρ Οκτ 05, 2012 11:03 pm
Θα περιμενουμε και την δικη εμπειρια λοιπον,ενδιαφερομαι πολλυ να μαθω τα σκευασματα και την ποσοτητα που προτηνει και επισης αν εχει καποια σκευασματα ''ταριφα'' .
Φανταζομαι οτι η ποσοτητα θα διαφερει αλλα υποψιαζομαι πως τα περισσοτερα σκευασματα θα ειναι ιδια.
Θελω να καταλαβω το πλανο πανω στο οποιο κινειται και επενδυει.
 #78809  από Ιωάννα
 Παρ Οκτ 05, 2012 11:25 pm
billios έγραψε:Θα περιμενουμε και την δικη εμπειρια λοιπον,ενδιαφερομαι πολλυ να μαθω τα σκευασματα και την ποσοτητα που προτηνει και επισης αν εχει καποια σκευασματα ''ταριφα'' .
Φανταζομαι οτι η ποσοτητα θα διαφερει αλλα υποψιαζομαι πως τα περισσοτερα σκευασματα θα ειναι ιδια.
Θελω να καταλαβω το πλανο πανω στο οποιο κινειται και επενδυει.
Επειδή κ εγώ τα σκέφτηκα αυτά ...και τα σκέφτομαι ακόμα...ρώτησα ..έμαθα κάτι....το έχω γράψει.!Εγώ προσωπικά δεν περίμενα όλο το κατεβατό που μου δωσε ...και μάλιστα ο πωλητής εξεπλάγην με τις ποσότητες παρά το γεγονός ότι είναι χρόνια στο χώρο και τροφοδοτεί κ άλλους επαγγελματίες!Με κοίταζε λες κ έβλεπε καμιά ετοιμοθάνατη..αλλά δεν είπε τίποτα! :laughing-rolling:
σκευασματα ''ταριφα' Τα σκευάσματα που μου έδωσε είναι συγκεκριμένων εταιρειών.....!Στο ιντερνετ υπάρχουν απο διάφορες εταιρείες τα ίδια αλλά έχει επιλέξει συγκεκριμένες και επώνυμες !
Κοίτα αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι οι ασθενείς του πάνε καλά ως τώρα!Πάνω σ αυτό στηρίχτηκα κ ξεκίνησα κ εγώ !Τώρα ο καθένας δεν παύει να είναι διαφορετικός και ο γιατρός δεν είναι θεός.
Να ξέρεις πάντως ότι πριν ξεκινήσεις για επίσκεψη σε γιατρό ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις το σταυρό σου για ευνόητους λόγους!!!!!!!!!!!!
 #78814  από Vasoula
 Σάβ Οκτ 06, 2012 1:35 am
Αυτη ειναι η "αγωγη" που ακολουθει η φιλη μου και η οποια εγινε αντικειμενο χλευασμου* οχι μονο εδω μεσα αλλα και σε αλλα fora περι ΣΚΠ επειδη λεει εγινε πειραματοζωο!
Δεν την εβγαλε κανενας γιατρος αλλα ο αντρας της διαιτολογος και παρα την πολυ ασχημη αρχικη κατασταση της με παμπολες ωσεις και δυσκολια στην κινηση αυτη τη στιγμη με ολα αυτα μαζι με ασκηση και αλλαγη γενικοτερα τροπου ζωης ειναι απολυτως καλα με μηδενικες ωσεις και τελεια σωματικη κατασταση (κι ευχομαι παντα ετσι να συνεχισει).

Καθετι εξυπηρετει διαφορετικο σκοπο αλλα ολα, μα ολα, τα συμπληρωματα βασει ιατρικων μελετων αλλα και εμπειριων χιλιαδων ασθενων βοηθουν στη ΣΚΠ.
Τα παιρνει απ'εξω με αρκετα χαμηλοτερο κοστος απο οτι εδω κι αν σας φαινονται πολλα διαβαστε στο thisisms>regimens ποσοι στην απεναντι μερια του Ατλαντικου παιρνουν τοσα και περισσοτερα και τα πανε υπεροχα!

ΠΡΩΙ:
500mg carnitine with 150mg Lipoic acid and 50mg Q10
1gr omega 3
200mcg Selenium (5 days/week)
2500IU vitamin A (4 days/week)
300mcg Chromium (5 days/week)
100mg Resveratrol
120mg Gingko Biloba
1caps Kelp (5 days/week)

12 ωρα:
1gr Salvia
500mg Inosine (her uric acid levels are at higher normal level)
500mg N-acetyl cysteine
100mg Pycnogenol
500mg Quercetin

ΜΕΣΗΜΕΡΙ:
500mg carnitine with 150mg lipoic acid
1gr omega 3
1 caps B-50 (3 times weekly/due to elevated leves B family-Sunday 1 caps methylcobalamin)
700mg vitamin C
400mg tocotrienols & 20mg vitamin E
120mg Gingko Biloba
100mg resveratrol
50mg Zinc

ΑΠΟΓΕΥΜΑ:
500mg N-acetyl cysteine
350mg EGCG
1500mg curcumin
400mg choline-350mg inositol (improve curcumin absorption)

ΒΡΑΔΥ:
500mg carnitine
5000IU vitamin D (6 times/week)
1200mg Calcium/600mg Magnesium
Achidophilus 1 caps
250mg silybum


Στη διαθεση του καθενος (με τη βοηθεια του συζυγου της παντα) να εξηγησω οσο μπορω τι κανει το καθενα, ειμαι δε περιεργη να δω οσοι πατε στους συγκεκριμενους γιατρους τι συμπληρωματα σας δινουν και τα κρατατε επτασφραγιστο μυστικο, οχι για να αλλαξει κι εκεινη αυτα που παιρνει αλλα επειδη ειμαι σιγουρη τα περισσοτερα αν οχι ολα τα παιρνει κι η φιλη μου!

*αναρωτιεμαι αυτοι που την κατακριναν και ακολουθουν τη συμβατικη οδο αραγε ειναι καλυτερα απο πριν η εχουν επιδεινωση της καταστασης τους; Αν οχι γιατι κρινουν εφοσον μαλιστα δεν εχουν ιδια αποψη;
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 31