• ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΚΠ ..... Εν έτει 2012..

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #103083  από chako
 Σάβ Μάιος 24, 2014 1:34 am
Καλησπέρα Sofia13 μου, :smile-nod:
ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις με τη χρήση του:μου,αλλά σας αισθάνομαι δικούς μου ανθρώπους,παρότι δεν γράφω συχνά αυτό δε σημαίνει ότι δε σας παρακολουθώ καθημερινά.
Με τον όρο περιπτώσεις "φρέσκοδιαγνωσμένες" ,εσφαλμένα ,εννοούσα ότι εμείς που πρόσφατα μάθαμε ότι έχουμε ms,είχαμε τα μέσα (ιντερνετ -ms society) να μάθουμε,διαβάσουμε,ενημερωθούμε κλπ. και έτσι να δράσουμε και λίγο πιο γρήγορα,φυσικά χάρης εσάς (παλαιότερα μέλη) που με τις αναρτήσεις σας μας προσφέρατε πλήθος σκέψεων αλλά και ερεθισμάτων για δράση.
Έτσι,πιστεύω ότι επειδή έδρασα γρήγορα,χωρίς να περάσει καιρός πολύς,και είδα φυσικά και βελτίωση,αυτό είχε αποτέλεσμα.
Φυσικά και γώ πιστεύω ότι η μορφή του προβλήματος που έχει ο καθένας επηρεάζει την απόδοση των όποιων προσπαθειών για βελτίωση.
Σας ευχαριστω...
 #105822  από adrCy
 Δευ Σεπ 08, 2014 1:13 am
καλησπέρα, μια ερώτηση..αν κατέβω Αθήνα για ένα ραντεβού με τον δρ Γεωργακοπουλο είναι αρκετό να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις?
 #105823  από sofia13
 Δευ Σεπ 08, 2014 5:26 am
adrCy καλημέρα .
Το σωστότερο είναι να τηλεφωνήσεις πρώτα για να κλείσεις ραντεβού , γιατί μπορεί να σου πούν
για μετά 3 μήνες.
Όσο για τις εξετάσεις καλύτερα να ενημερωθείς τηλεφωνικά , μη σου πούμε τίποτα άκυρο εμείς.
Αν χρειαστείς οτιδήποτε , ρώτα μας.
 #107143  από sofia13
 Πέμ Οκτ 30, 2014 11:14 am
Καλημέρα σε όλους απ΄την υγρόγκριζη βροχερή πόλη μου.
Επειδή όλα τα λέμε εδώ , γράφω τα νεότερά μου :
Φυσικά και συνεχίζω την αγωγή του Dr Γεωργακόπουλου (επιμένω ότι βοηθήθηκα σημαντικότατα) , αλλά έκανα πάλι υποτροπή και αποφάσισα τριήμερο φλάς κορτιζόνης αυτή τη φορά ...
Καιρό τώρα καταλάβαινα το χάλι μου και στη νέα μαγνητική που πέρα απ΄τις πολλαπλές εστίες που επανελέγχθησαν , αναγνωρίστηκαν και δύο νέες ενεργές, η μία μάλιστα ενός εκατοστού.
Εξακολουθώ να αρνούμαι τις συμβατές ''θεραπευτικές'' αγωγές, γιατί τις έφαγα χρόνια στο πετσί μου και δε μου ''πήγαν'' καθόλου . Χάρηκα που το παραδέχτηκαν επιτέλους και οι νευρολόγοι μου.
Επίσης παρά το χάλι , άρχισα φυσιοθεραπείες για καλυτέρευση ισορροπίας και παρόλο που είναι νωρίς ακόμη , με χαρά βλέπω ότι αποδίδουν.
Κουράζομαι βέβαια , ειδικά με τα βάρη σε χέρια-πόδια , αλλά παλεύω και θα συνεχίσω ....
Όχι για να γίνω ''καλά'', αυτό είναι γνωστό άλλωστε.
Απλώς αγωνίζομαι με ότι εναλλακτική-σοβαρή μέθοδο μπορώ και κάτω δεν θα το βάλλω ποτέ και δεν της επιτρέπω ''αυτής'' της ανυπόληπτης να με βάλει κάτω.
Ενημέρωσα γιατί πρέπει όλοι να μπορούμε να αποφασίζουμε για τον εαυτό μας, έχοντας σφαιρική άποψη για όλων των ειδών τις ''θεραπείες''...
Να είσαστε όλοι όσο καλύτερα μπορείτε και να προσέχετε την ψυχούλα σας !

Υ.Γ : Και πάλι ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στη Litsa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
και τον Πάρη , που με τον τρόπο του , μ΄έκανε να ψάχνομαι αλλιώς !!!!!!!!!!!!!!!!!!
 #107781  από eleni POL
 Πέμ Δεκ 04, 2014 10:50 am
Ενα ενδιαφέρον άρθρο:

Αναγέννηση του νευρικού συστήματος.

Υπάρχει ένα ευρύ φάσμα φυσικών ουσιών με αποδεδειγμένα νεύρο-αναγεννητικά αποτελέσματα. Σε μια μελέτη που πραγματοποιήθηκε το 2010 και δημοσιεύτηκε στο περιοδικό «Rejuvenation Research» βρέθηκε ότι ο συνδυασμός βατόμουρου, πράσινου τσαγιού και καρνοσίνης έχουν νευριτογόνο (δηλαδή προαγωγή της νευρωνικής αναγέννησης) και αναγεννητική δράση στα βλαστικά κύτταρα σε δοκιμές που έγιναν σε ζώα με νευροεκφυλιστικές ασθένειες. (1) Άλλες νευριτογόνες ουσίες περιλαμβάνουν:

1. κουρκουμίνη
2. μανιτάρι «χαίτη του λιονταριού»
3. απιγενίνη (ένωση που υπάρχει σε λαχανικά όπως το σέλινο)
4. μπλε μούρα
5. τζίνσενγκ
6. υπερζίνη
7. ναττό
8. κόκκινο φασκόμηλο
9. ρεσβερατρόλη
10. βασιλικός πολτός
11. θεανίνη
12. ασβαγκάντα (ινδικό χειμερινό κεράσι)
13. καφές (τριγονελλίνη)

Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία ουσιών γνωστών ως ενώσεις επαναμυέλωσης, οι οποίες βοηθούν στην επιδιόρθωση του καλύμματος γύρω από τον άξονα των νευρώνων, δηλαδή τη μυελίνη, και το οποίο συχνά εμφανίζει βλάβη ή / και δυσλειτουργία ειδικά λόγω διαταραχών απομυελίνωσης που προκύπτουν από αυτοάνοσα νοσήματα και εμβόλια. Θα πρέπει επίσης να σημειωθεί ότι ακόμη και η μουσική και το συναίσθημα του έρωτα έχουν μελετηθεί για την πιθανή συμβολή τους στη νευρογένεση, αναγέννηση ή / και επισκευή των νευρώνων αποδεικνύοντας ότι η αναγεννητική ιατρική δεν απαιτεί τη λήψη κανενός φαρμάκου. Αντιθέτως, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα ευρύ φάσμα θεραπευτικών μεθόδων για τη βελτίωση της υγείας και της ευεξίας. (2)

Read more: http://enallaktikidrasi.com/2014/12/6-i ... z3KuuexjUS
 #107909  από κωστας
 Δευ Δεκ 08, 2014 5:50 pm
Ολα υπαρχουν σε συμπληρωματα τα 3-4 ειναι γνωστα...πρεπει να αρχισουμε κλινικες δοκιμες απο μονοι μας μου φαινεται!!!
 #107911  από sofia13
 Δευ Δεκ 08, 2014 8:44 pm
Τις αρχίσαμε ήδη τις Κλινικές δοκιμές μήπως και μας πάει κάτι καλύτερα...........
Πάντως όταν παίρνω Turmeric 10.000 mg, τρεχαλίτσας γίνομαι...
Κατέληξα ότι '' ντοπάρομαι'' με βιαταμίνες . Αλλά καλύτερα με βιταμίνες και φυσικά προιόντα , γιατί οι ''αγωγές'' πολύ με ρίξανε...
...Τελευταία έμαθα κι΄εφάρμοσα συνταγούλα για πόνους....
5 κουταλιές σούπας μέλι, 3 κουταλιές γλυκού κανέλλα (Κευλάνης ) και 3 φλυτζάνια νερό.
Βράζεις και πίνεις δύο φορές τη μέρα απο μισό φλυτζάνι.
Τί άλλο θα δοκιμάσουμε άραγε ???
 #107912  από litsa
 Τρί Δεκ 09, 2014 12:00 am
Σοφάκι μου, θα δοκιμάσουμε ότι είναι για εμάς καλύτερο, και ότι κρίνει ο καθένας καλύτερο για τον εαυτό του!!!
Γιατί ως γνωστόν ότι και να κάνουμε, εάν είμαστε αρνητικοί... ειδικά εμείς οι σκπίτες, τίποτα δεν μας πιάνει... ή επηρεάζει τα μέγιστα το μεταβολομικό μας προφίλ!! με αλυσιδωτές αντιδράσεις... το έχουμε δει εξάλλου όλα τα πειραματόζωα...!

Για αυτό keep walking... καλή επιτυχία σε όλους μας...
Εγώ πάντως μετά από 2,5 χρόνια αγωγής, είμαι ικανοποιημένη... :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :smile-sun:

φιλί σε όλους :smile-flower: :smile-flower: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :smile-sun:
 #112753  από adrCy
 Δευ Αύγ 24, 2015 4:17 pm
καλησπέρα,

μετά από 5 μήνες με τα συμπληρώματα του γενετιστή έχω να πω οτι νιώθω πάρα πολύ καλά! Περισσότερη ενέργεια και καλύτερη διάθεση.. η κούραση έφυγε σχεδόν τελείως... μην σας πω οτι έχω και περισσότερες αντοχές από άτομα που δεν πάσχουν με ΣΚΠ!
Τώρα το καλοκαίρι η ζέστη δεν με ενόχλησε καθόλου! ιδικά εδώ στην Κύπρο που το θερμόμετρο ακουμπούσε 40+ ! Όλη μέρα ήμουν παραλία, έκανα βόλτες είτε με τα πόδια είτε με ποδήλατο και δεν είχα κανέναν πρόβλημα.
Εκτός από τα συμπληρώματα προσέχω και την διατροφή μου.
αυτά!

να είστε όλοι καλα!
 #130826  από aggelos29
 Κυρ Δεκ 09, 2018 11:16 am
Καλημέρα παιδιά, είμαι και εγώ καινούριος στη σκπ και αποφάσισα να μην πάρω φάρμακα και να το παλέψω με βιταμίνες, συμπληρώματα, διατροφή. Εσείς όλοι που ακολουθείτε το ίδιο πως πάτε πλέον μετά από τόσα χρόνια που έχει να κινηθεί το νήμα;
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31