• ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΚΠ ..... Εν έτει 2012..

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #78902  από Ιωάννα
 Κυρ Οκτ 07, 2012 11:06 am
Κώστα ,,,έίπα να "παραθέσω" κ 'οχι να αντιπαρατεθώ στη γνώμη σου.Ίσα ίσα που "πάτησα" στις δικές σου απόψεις κ ανάλυσα λίγο περισσότερο το θέμα.Συμφωνούμε πλήρως κ οι απορίες - αμφιβολιές που έχουμε είναι κοινές με πολλών άλλων ανθρώπων.
Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις...απλά στατιστικά στοιχεία απ τη δουλειά μου ανέφερα και ξέρεις...... το συζητώ όπως "η γειτόνισσα απ το διπλανό μπαλκόνι".Το μόνο που έχω να πω πάνω σ αυτό που αναφέρεις:
Αν ένας οργανισμός παρουσιάζει έλλειψη κάποιων βιταμινών, παρ΄ όλο που καταναλώνει τροφές που τις περιλαμβάνουν, γιατί είναι βέβαιο πως θα τις απορροφήσει μέσω χημικών σκευασμάτων;
Ο άνθρωπος μπορεί να φάει μια συγκεκριμένη ποσότητα τροφής άρα υπο κατάλληλες συνθήκες ο οργανισμός του θ αποθηκεύει σε καθημερινή βάση...πχ α ποσότητα Β12.Αν ο οργανισμός πάσχει και καθημερινά προσπερνα την Β12 κάποια στιγμή θ αρχίσουν τα γνωστα προβλήματα.Αυτό που είδα εγώ απ τη "θεραπεία" με τα σκευάσματα είναι ότι βομβαρδίζεις κυριολεκτικά τον οργανισμό με πολύ μεγάλες ποσότητες (πχ β12) και κάποια στιγμή εεεεε....κάτι θα κρατήσει.Η εξήγηση που άκουσα εγω ,χονδρικά ,είναι ότι "αναγκάζεις" τον οργανισμό να επαναλειτουργήσει....ν ανοίξει τις πόρτες του στις τροφές....και να αναλάβει μόνος του δράση.Μάλιστα στα πλαίσια της πλάκας ο γιατρός μου είπε :δεν μ ενδιαφέρει αν ένα αυτοκίνητο είναι χαλασμένο λογω του κινητήρα ή του σασμάν...το αποτέλεσμα είναι ίδιο...το αυτοκίνητο δεν κινείται.Απλά το φτιάχνεις απ την αρχή!
Τώρα πως το παίρνει ο καθένας...........εγώ απλά ελπίζω!!!!!!!!!!!!!!!! :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #78907  από Vasoula
 Κυρ Οκτ 07, 2012 1:07 pm
Να προσθεσω κατι ακομη αλλο να εχει ελλειψη καποιων βιταμινων-μεταλλων ενας απολυτα υγιης οργανισμος κι αλλο τα συμπληρωματα βιταμινων μεταλλων ουσιων βοτανων που παιρνει καποιος με ΣΚΠ για θεραπευτικη δραση, δηλαδη αλλο πραγμα να ριχνεις λιπασμα-φαρμακο-ορμονη σε ενα φυτο γιατι θες να κανει πχ παχυτερα μηλα ενω θα μπορουσες να το αφησεις κι ετσι κι αλλο πραγμα να καταπολεμησεις την φυλλοξερα που πιθανον εχει ακομη κι αν χρησιμοποιεις το ιδιο "φαρμακο" για να το προστατευσεις απο το να ξεραθει τελειως!
 #78908  από litsa
 Κυρ Οκτ 07, 2012 1:13 pm
για αυτό και εγώ είπα
ότι γίνονται εξετάσεις - πέραν της κλινικής εξέτασης- που αποδεικνύουν
τις ελλείψεις
και δίνονται τα ανάλογα φυτικά σκευάσματα - συμπληρώματα..

καλά όλα αυτά που διαβάζουμε στο διαδίκτυο, καλά και τα λίνκ που μας παραθέσατε, αλλά για μένα για να το ακολουθήσω, εφόσον είμαι ασθενής με σκπ, πρέπει να έχω κάποιον που να γνωρίζει καλά, και να με πείσει να το κάνω! και βεβαίως με τα ανάλογα αποτελέσματα...

Αυτό και εγώ έκανα... πείστηκα όταν είδα εξατομικευμένη χρήση, τόσο καιρό και που τα διάβαζα και που ρωτούσα ... δεν μπορούσε να γίνει κάτι... :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #78916  από Ιωάννα
 Κυρ Οκτ 07, 2012 2:21 pm
Vasoula.......κάτι καλή μου δεν έχεις καταλάβει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Όταν πάθεις σκωληκοειδίτιδα.....ο γιατρός θα σε χειρουργήσει για να σε σώσει...σωστα;
Πριν απ την ασθένεια δεν ήσουν απόλυτα υγιής;......ΝΑΙ!!!!!!! Τι προκάλεσε τη σκωληκοειδίτιδα θα ψάξεις ή πως θα χωθείς το γρηγορότερο σ ένα χειρουργείο για να σωθείς;
'Ενας απόλυτα κατα τ αλλα υγειής άνθρωπος δεν θα πάει στο γιατρό για να κάνει εξετάσεις για ΤΥΧΟΝ έλλειψη βιταμινών ή κάτι άλλο.Κάτι δεν θα πηγαίνει καλά κ θα ψαχτεί..............!!!!!!!!!!!
Κ θα σου πω κάτι δικό μου για να καταλάβεις......!!!!!!!!!!!!!!!!
Εγώ πήρα πολύ περισσότερα σκευάσματα απ ότι ένας χρόνια διεγνωσμένος με ΣΚΠ!!!!!!!!!!
Λεει μήπως κάτι αυτό;.Σε παραπάνω δημοσίευσή μου έγραψα κ την απαντηση του γιατρού στην ερώτησή μου "γιατί".
Απδεδειγμένα μάλιστα ,εργαστηριακά, το "δέντρο" (εγώ) ανεξαρτήτου αιτίας πρέπει να φροντιστεί ,να θεραπευτεί για να ξεκινήσει να παράγει "μήλα".
Κ κάτι τελευταίο...στις μέρες μας πλέον ειναι συνειδητοποιημένοι οι περισσότεροι για το "τρυπάκι" της διαφήμισης και του εμπορίου αυτου του είδους.Επίσης το γ@...νο το ΔΝΤ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ρητά κ κατηγορηματικά τα έξοδα.. περιττά κ απαραίτητα. Πόσοι λοιπόν απο εμάς μπορουν να μπουν σ αυτο το "τρυπάκι" για να παράγουν "παχύτερα μήλα";
ΦΙΛΙΑ!!!!!!!!!!!!!
 #78927  από tom80
 Κυρ Οκτ 07, 2012 5:37 pm
Γεια σας και από μένα,
Την άποψη μου για τα συμπληρώματα την έχω εκφράσει πολλές φορές σε αυτό το Forum.
Όπως είχα πει…
Τα συμπληρώματα δημιουργήθηκαν με βάση μελέτες για τρόφιμα αλλά χωρίς να γίνουν κλινικές μελέτες για τα ίδια τα συμπληρώματα.
Όταν έγιναν οι μελέτες αυτές αποδείχθηκε ότι πολλά δεν προσφέρουν τίποτα και άλλα ότι βλάπτουν δηλαδή ούτε υποκαθιστούν τα τρόφιμα άλλα ούτε και συμπληρώνουν.
για παράδειγμα για τη βιταμίνη C
http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 150942.htm
για το β-καροτένιο και Βιταμίνη Ε
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NE ... 4143301501

Στα τρόφιμα που υπάρχει μια ενεργός ουσία π.χ. το λυκοπένιο στην
Τομάτα και μια πλειάδα άλλων ουσιών που βοηθούν τη δράση του. Εκεί είναι η μεγάλη απάτη με τα συμπληρώματα που βάζουν μόνο την ενεργό ουσία χωρίς τα υπόλοιπα συστατικά του τροφίμου ή την βάζουν με άσχετες ουσίες και κάνουν μια τρύπα στο νερο

Είναι σαν βάζεις τον Lionel Messi να παίξει στον Εορδαϊκό, όσο καλός και αν είναι ο Μέσι η ομάδα δεν θα πετύχει τίποτα. Στην Μπαρτσα ομως........

Τα ω3 για παράδειγμα έχουν ποσοτική και ποιοτική διαφορά αν τα πάρεις από το λινέλαιο, το μουρουνέλαιο ή τα καρύδια από το αν τα πάρεις ως συμπλήρωμα διατροφής.

Την κουρκουμίνη μπορείς να την πάρεις από το μπαχαρικό κουρκουμά στην οδό Αθηνάς το πουλάνε.
Τη Ρεσβερατρόλη μπορείς να την πάρεις από το κόκκινο κρασί
Βέβαια για να έχεις οποιοδήποτε όφελος πρέπει να πάρεις το ενεργο συστατικό στην κατάλληλη συγκέντρωση. Τιμές μεγαλύτερες της «ιδανικής» συγκέντρωσης για μια «καλή» ουσία μπορεί να εγείρει τακόμα και τοξική δράση.
Databases με τη σύσταση των τροφίμων υπάρχουν πολλά στο internet
Παραθέτω κάποια
http://www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/search/
http://www.alvitan.com/foodtab/index.php
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=786&lang=en

Τώρα στο επιχείρημα για να πάρεις 700mg EGCG πρέπει να πιείς 2 κουβάδες τσάι, απαντώ ότι δεν πιστεύω ότι χρειάζεσαι τα 700mg EGCG αρκούν πολύ λιγότερα mg από το τσάι για θετική δράση. Από τα 700mg EGCG συμπληρώματος πιθανά απορροφούνται μόνο 10 mg.

Πιθανά θα πάω και εγώ στον Doctor του Κολωνάκιου

Αλλά δεν προτίθεμαι να πάρω τίποτα χωρίς απόλυτη επιστημονική τεκμηρίωση.

Βασικά με βάσει τις ελλείψεις σε θρεπτικά συστατικά που θα βγουν βάσει των εξετάσεων, θα φτιάξω ένα πρόγραμμα διατροφής που θα δίνω στον οργανισμό μου τα στοιχεία που χρειάζεται αποκλειστικά από τρόφιμα.

Αν διαφωνήσει και επιμένει σε συγκεκριμένα συμπληρώματα θα κληθεί να μου παρουσιάσει όχι in Vitro αλλά μόνο σε ανθρώπους κλινικές δοκιμές από αξιόπιστα ιδρύματα τα οποία να έχουν επιβεβαιωθεί και από άλλους ερευνητές στις οποίες δόθηκε το συγκεκριμένο συμπλήρωμα και είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

Να είστε όλοι καλά..
 #78930  από Vasoula
 Κυρ Οκτ 07, 2012 6:56 pm
Καταρχας για να μη δημιουργουνται παρεξηγησεις δεν αποτρεπω κανεναν να μην παει στον Γεωργακοπουλο στον Τσουκαλα η στον οποιοδηποτε αλλο γιατρο, ισα ισα χαιρομαι που επιτελους ο κοσμος δειλα δειλα ανοιγει τα ματια του για να παρει την υγεια στα χερια του, απλα δεν μ'αρεσει το δογμα οτι ο γιατρος ειναι θεος και "αναλαμβανει" ευθυνη, ποιος γιατρος ανελαβε ευθυνη για τις χιλιαδες ασθενων με ΣΚΠ και τις παρανεργειες των tysabri, ιντερφερονων κλπ η το οτι οι ασθενεις αυτοι μπορει οχι μονο να μη γιναν καλα αλλα να χειροτερεψαν, εχουμε και παραδειγματα που πεθαναν ετσι;
Θυμαστε γιατρος στην Ελλαδα να καταδικαστηκε επειδη πεθανε εξαιτιας του καποιος που ειναι και το ακραιο παραδειγμα;
Αρα για ποια ευθυνη μου λετε, μαλλον την ανασφαλεια εννοειτε του καθενος μας που θελει να παει στον γιατρο να δοκιμασει εκεινος πανω του κι οχι να ψαχτει μονος του ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ με εναν καλο επιστημονα και προπαντων ανθρωπο να βγαλει καποια ακρη!

IKTIST22 σωστο το παραδειγμα σου αλλα και λαθος συναμα, η ΣΚΠ δεν ειναι σκωληκοειδητιδα που χρηζει αμεσης επεμβασης, δεν ειναι οπως η φωτια σε ενα ξυλοσπιτο που απαιτει δραστικα και αμεσα μετρα ασχετα αν πανω στο σβησιμο καταστρεψουμε πχ απο το πολυ νερο καποια επιπλα αλλα οπως ο σκορος που τρωει τα ξυλα σε βαθος χρονου και υποβαθμιζονται εως να αρχισει το σπιτι να εχει σοβαρο προβλημα, επισης δεν ξερω και πολλους με σκληρυνση να καναν εξετασεις για βιταμινες κλπ παρα ελαχιστων εξαιρεσεων κι αυτο πολυ προσφατα που λογω διαδυκτιου ο κοσμος ανοιξε λιγο τους οριζοντες του οποτε ουτε οι υγιεις κανουν εξετασεις για βιταμινες αλλα ουτε κι οσοι με ΣΚΠ χωρια που σχεδον κανενας νευρολογος δεν ασχολειται ουτε και ξερει για να κανει κατι τετοιο εκτος των ειδικων γιατρων οπως οι παραπανω που ευτυχως αρχισαν να υπαρχουν και στη χωρα μας. Συγνωμη αλλα δεν διαβασα τι εγραψες ουτε και τι ακριβως ειπωθηκε περι του γιατρου, ειμαι καινουρια και ρωτησα γιατι, ετσι απλα! ;)

Λιτσα εφοσον εχεις αμφιβολιες και δυσκολευεσαι να παρεις την κατασταση (και) στα χερια σου καλα κανεις κι εμπιστευεσαι εναν καλο γιατρο οπως λετε οτι ειναι ο Γεωργακοπουλος, απο την αλλη δεν εξρω τι εννοεις θελεις να σε πεισει ο γιατρος δηλαδη ο νευρολογος μας επεισε οτι η κοπαξονη, ιντερφερονη, ταιζαμπρι, μιτοξανδρονη κλπ θα μας κανει καλο; Κι οταν αντι για καλο ειδαμε μαυρα μεσανυχτα που παει ο επιστημονας, χαθηκε η εμπεριστατωμενη αποψη του;
Καταλαβαινω την αναγκη να εμπιστευτουμε τον ειδικο αλλα διαφωνω με την αποψη οτι αυτος ξερει μονο, η γνωση στις μερες μας κυκλοφορει πολυ περισσοτερο απο παλια, αν θελει κανεις την αναζητα ακομη κι αν εμπιστευεται το γιατρο του απλα για να δει αυτα εστω που του δινει πως και γιατι λειτουργουν αν υπαρχουν παρενεργειες και τι ειδους και παει λεγοντας!
 #78931  από Vasoula
 Κυρ Οκτ 07, 2012 7:22 pm
Κι ερχομαι στον Tom80 ο οποιος μου αρεσει που βαζει πολλα και σοβαρα θεματα! ;)

Καταρχας σχεδον καμια βιταμινη δεν κανει κακο στον οργανισμο εκτος ισως της Α και σε μεγαδοσεις της Ε και σιγουρα πολυ μικροτερο κακο απο το οποιοδηποτε φαρμακο ακομη κι απο αυτα που θεωρουμε αθωα οπως η ασπιρινη.
Επισης λες δεν γιναν μελετες για τις βιταμινες, διαφωνω και πες μου για βιταμινη θες να σου δειξω μελετες στη ΣΚΠ, δεδομενου δε οτι για τα φαρμακα εχουν συμφερον οι βιομηχανιες τους να χρηματοδοτησουν ερευνες (συχνα μαγειρευοντας και τα αποτελεσματα) ενω για βιταμινες δε συμφερουν ουτε ακομη και στις εταιρειες που τις πουλανε καταλαβαινουμε ποσο πιο αξιοπιστα ειναιτα αποτελεσματα ερευνων για βιταμινες ΟΤΑΝ χρηματοδοτουνται απο οργανισμους, γκρουπ κλπ, παραδειγμα το Αυστραλιανο φορουμ για τη ΣΚΠ και η ερευνα περι ασφαλειας κι αποτελεσματικοτητας στη ΣΚΠ μεγαλων ποσοτητων βιταμινης D που ολοι μεχρι τοτε λεγαν οτι εχει παρενεργειες σε ποσοτητες πανω απο 5000IU/μερα και τωρα εχουν ορισει αναγκαια ποσοτητα ακριβως αυτη για καθε πασχοντα με ΣΚΠ!!!

Επισης αναφερες για τις ουσιες που συνυπαρχουν με καθε φαινολη, κατεχινη κλπ στα φρουτα οπως το λυκοπενιο στην ντοματα κι εννοειτε η φυση τα παντα σοφα εποιησε (αλλα εμεις δεν τα ακολουθησαμε αλλιως δεν θα πασχαμε ουτε απο σκληρυνση ουτε απο χιλιες δυο αλλες ασθενειες), αυτο λεγεται βιοδιαθεσιμοτητα και πιστεψε με βρεθηκαν τροποι να εχουμε ακομη μεγαλυτερη απορροφησιμοτητα απο οτι στη φυση και μαλιστα με πολλαπλασιες περιεκτικοτητες λυκοπενιου στο συμπληρωμα απο οτι στην ντοματα.
Παραδειγμα: για να παρεις 2-3 γραμμαρια Ω3 πρεπει να μην μαγειρεψεις τα ψαρια σε θερμοκρασια πανω απο 160 βαθμους και να τρως καθημερινα 2 πιατα σαρδελες, το κανεις; Αν ναι εχεις δικιο παω πασο.
Για να παρεις 1500mg κουρκουμινης που εχει 95% κουρκουμινοειδη και συμπυκνωση 25:1 πρεπει να φας πανω απο 100γρ/μερα κουρκουμινη κι αν το κανεις μαζι πρεπει να τρως και πιπερι η χολινη για να την κανες απορροφησιμη και θα παθεις γαστροραγια, το κανεις;
Για να παρεις περιπου 40-50mg ρεσβερατρολη πρεπει να πινεις καθημερινα ενα μπουκαλι κοκκινο κρασι κι αν το κανεις θα καταστρεψεις πρωτα τον οργανισμο παρα θα βοηθηθεις και παει λεγοντας.
Οσο για τις παρενεργεες τους ξαναλεω διαβαζεις οσο περισσοτερες μελετες για safety - efficacy στην σκληρυνση και προχωρας ΠΟΛΥ συντηρητικα παντα, οι γιατροι απο που νομιζεις ενημερωνονται (οσοι ψαχνονται οι αλλοι στα ακριβοπληρωμενα απο φαρμακοβιομηχανιες συνεδρια μαθαινουν ποια φαρμακα θα προωθησουν φετος) αν οχι απο ερευνες και σπανια απο ανεξαρτητα συνεδρια σε πανεπιστημια-οργανισμους;
Πες μου ομως αν θες να σου παραθεσω αποτελεσματα ερευνων για το EGCG στη ΣΚΠ συγκεκριμενα να πεισθεις, οι ποσοτητες αν θυμαμαι καλα ηταν 2 Χ 350mg τη μερα.

Ανεφερες ακομη τη βιταμινη C, οχι μονο δεν κανει κακο στον οργανισμο (εκτος κι εχει κανες νεφροπαθεια η πετρα στα νεφρα αλλα αυτο ισχυει για καθε βιταμινη/συμπληρωμα/φαρμακο) αλλα εκτος του κρυωματος που διαπιστωσα η ιδια ποση διαφορα κανει ειδικα αν την ξεκινησεις αμεσως μολις κρυωσεις σε μεγαδοσεις κανει θαυματα ακομη και σε αυτον τον καρκινο.
Δεν ξερω αν ειδες στην τηλεοραση περσι παραδειγμα κτηνοτροφου στην Ισλανδια που επασχε απο γριππη των χοιρων και οι γιατροι τον ειχαν ξεγραψει καθως καμια θεραπεια δεν μπορουσε να τον επαναφερει, τον θεωρουσαν σιγουρα νεκρο. Ειπε πως οι δικοι του ακουσαν για μια θεραπεια μεγαδοσεων βιταμινης C (σαν ασκορβικο νατριο) και με δοσεις επιπεδου 100+γρ/μερα στον ορο καταφερε να γινει τελειως καλα σε μια βδομαδα!
Αν δεν το πιστευεις πες μου και θα βρω τους συνδεσμους στο διαδυκτιο.

Για ενα πραγμα χαιρομαι παντως οτι αν μη τι αλλο ψαχνεσαι κι οποιος ψαχνεται βρισκει...
 #78932  από Κώστας
 Κυρ Οκτ 07, 2012 7:30 pm
litsa έγραψε:για αυτό και εγώ είπα
ότι γίνονται εξετάσεις - πέραν της κλινικής εξέτασης- που αποδεικνύουν
τις ελλείψεις
και δίνονται τα ανάλογα φυτικά σκευάσματα - συμπληρώματα..
Δεν αμφισβήτησε κανείς ότι γίνονται εξετάσεις πριν χορηγηθούν τα σκευάσματα.
Η απορία που μου δημιουργείται είναι: πως είναι δυνατόν ένας εξειδικευμένος επιστήμονας να δίνει έστω και τον εξατομικευμένο τέλειο συνδιασμό συμπληρωμάτων και βιταμινών και να μην εξετάζει το λόγο που τα συστατικά αυτά απουσιάζουν ή δεν μπορούν να απορροφηθούν από τον οργανισμό! Εκτός αν καταφέρνει και το κάνει με την κλινική εξέταση και δεν το έχω αντιληφθεί. Τι νόημα έχει να πάρεις αυτά που σου λίπουν αν ο οργανισμός σου για τον οποιοδήποτε λόγο, δεν μπορεί να τ΄ απορροφήσει;! Όταν πχ καίγεται συνέχεια μια λάμπα στο σπίτι, δεν την αλλάζεις συνεχώς, πιστεύοντας ότι δεν θα ξανακαεί. Ψάχνεις να βρεις και να διορθώσεις την αιτία που την καίει.
Θα συμφωνήσω με τον Tom σε ότι αφορά αυτό που σκοπεύει να κάνει μετά την επίσκεψή του στο γιατρό και τη τυχόν διαπίστωση της έλλειψης στοιχείων και βιταμινών στον οργανισμό του.

Υσ1. Προφανώς, δεν χρειάζεται να υπάρχει πάντα παθολογικός παράγοντας που απουσιάζουν τα διάφορα στοιχεία από τον οργανισμό μας. Μπορεί να είναι καθαρά θέμα ελλιπούς διατροφής.
Υσ2. Δεν γνωρίζω. Απλά προσπαθώ μέσα από εσάς να μάθω.
 #78933  από Vasoula
 Κυρ Οκτ 07, 2012 7:38 pm
Επειδη τη θεωρω πολυ ενδιαφερουσα διαβαστε μια μετα-αναλυση για διαφορες ουσιες και σε πολλες ασθενειες διευκρινιζοντας οτι η μετα-αναλυση ειναι οτι πιο αξιοπιστο αφου κρινει συγκρινει κατατασει και βγαζει τα πιο ασφαλη συμπερασματα αναμεσα σε πολλες χιλιαδες τυφλου τυπου μελετες οποτε η πιθανοτητα εξαπατησης η λαθους μηδενιζεται:
http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/0808/0808.1371.pdf
Αναφερεται στη συγκεντρωση σιδηρου ως φλεγμονωδη παραγοντα στο οργανισμο και ξερουμε ολοι οτι στους πασχοντες με ΣΚΠ υπαρχει αυξημενος σιδηρος στον εγκεφαλο σε σημεια που οντως πασχει ο οργανισμος κι οχι εκει που βρισκονται οι κλασσικες εστιες ενω ειναι πιο σωστος δεικτης βαρυτητας της παθησης απο την απλη μαγνητικη που δεν συμβαδιζει και πολυ με την κλινικη εικονα του ασθενους (το λεγομενο κλινικο παραδοξο στη ΣΚΠ).
Στη σελιδα 15 γραφει για τη ΣΚΠ κι αλλες νευροεκφυλιστικες παθησεις ενω στην 28 αναφερει ουσιες που βρισκονται στα τροφιμα και ποιες απο αυτες λειτουργουν ως χυλοποιητες σιδηρου παντου με παραθεση στις αντιστοιχες κλινικες μελετες.
 #78934  από Γιάννης
 Κυρ Οκτ 07, 2012 8:03 pm
Vasoula έγραψε:Δεν ξερω αν ειδες στην τηλεοραση περσι παραδειγμα κτηνοτροφου στην Ισλανδια που επασχε απο γριππη των χοιρων και οι γιατροι τον ειχαν ξεγραψει καθως καμια θεραπεια δεν μπορουσε να τον επαναφερει, τον θεωρουσαν σιγουρα νεκρο. Ειπε πως οι δικοι του ακουσαν για μια θεραπεια μεγαδοσεων βιταμινης C (σαν ασκορβικο νατριο) και με δοσεις επιπεδου 100+γρ/μερα στον ορο καταφερε να γινει τελειως καλα σε μια βδομαδα!
Κάτι παρόμοιο έχει καταγραφεί με ένα γιατρό ο οποίος χορήγησε μεγαδόσεις Ω3 σε τετραπληγικό και τον σήκωσε. Συνέβη όντως; Θα σε γελάσω. Κάπου στο φόρουμ υπάρχει το θέμα, αν κάποιος μπορεί να το βρει…
Vasoula έγραψε:η γνωση στις μερες μας κυκλοφορει πολυ περισσοτερο απο παλια
Και η υπερπληροφόρηση επίσης, η οποία εύκολα καταλήγει σε παραπληροφόρηση, δεν θα γίνω ποτέ γιατρός όσο και να διαβάσω. Γιατί; Γιατί η ενημέρωσή μου θα είναι αποσπασματική, επικεντρωμένη στο θέμα (ασθένεια) που προσωπικά με ενδιαφέρει, παραβλέποντας παραμέτρους που έχουν σχέση, γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζω πόσα και ποια έχουν σχέση. Πολλές φορές ακόμα και γιατροί έχουν παρόμοια άγνοια γιατί πολύ απλά η ιατρική δε γνωρίζει τα πάντα. Το πόσο θα εμπιστευθείς κάποιον, στην περίπτωσή μας ένα γιατρό, εξαρτάται κυρίως από το πόσο θα σε εμπνεύσει με τις εξηγήσεις του και με τον τρόπο που θα σου τις πλασάρει. Εξ’ ου και η πολλές φορές άκρως προσοδοφόρα ενασχόληση με χορήγηση σκευασμάτων διαφόρων απίθανων τύπων, μέντιουμ, καρατέκα κλπ. Που θέλω να καταλήξω; Όταν κάποιος προσδοκά κέρδος από κάτι που εμπορεύεται (προϊόν ή υπηρεσία) στο χώρο της υγείας, θα προσπαθήσει να το πουλήσει όσο καλύτερα γίνεται (όπως κάθε έμπορας), αρκεί να είναι πεπεισμένος ότι δεν προκαλεί βραχυπρόθεσμα αρνητικές επιπτώσεις, οι οποίες μπορεί να τον ενοχοποιήσουν.



ΥΓ. Συγγνώμη, ξέχασα τα νανοβιονικά γιλέκα αλλά νομίζω το έχουμε εξαντλήσει στο πρόσφατο παρελθόν και γελάσαμε πολύ.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 31