• προγραμμα διατροφης!

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #72509  από κατερινα 55
 Κυρ Μάιος 27, 2012 8:01 pm
Εικόνα
 #72586  από elpida
 Τρί Μάιος 29, 2012 1:42 pm
Πρόταση για πρωινό:
Ταχίνι (κατά προτίμηση βιολογικό), προσθέτουμε δικό μας μέλι και ανακατεύουμε. Συμπληρώνουμε το πρωινό με διάφορους ξηρούς καρπούς: αμύγδαλα, καρύδια, ηλιόσπορους, φουντούκια, σταφίδες.
 #73460  από Vassiliki
 Τετ Ιουν 13, 2012 6:58 pm
Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που πήρες να μου απαντήσεις.

Θα διαβάσω καλύτερα το θέμα "πρόγραμμα διατροφής" γιατί μου διέφυγαν μάλλον αρκετά. :)

Δεν θα ήθελα να σχολιάσω περισσότερο τα περί ΧΕΝΦΑ, παρά να αναφέρω ότι έχει προκαλέσει (και προκαλεί) τέτοιες αντιδράσεις σε όλα ανεξαρτήτως τα θέματα αυτού του φόρουμ, που αποκλείεται να υπάρχει κάποιος (καινούργιος ή παλιός) που να αγνοεί την ύπαρξη της.
 #73468  από maria E
 Τετ Ιουν 13, 2012 8:23 pm
Petro! έγραψε:
Vasiliki ξέρεις γιατί λυπάμαι εν γένει?Εγγράφονται καθημερινώς νέα άτομα με ΣΚΠ και αντί να τους πείσουμε ότι έχει βρεθεί η αιτία της νόσου και η εν μέρει θεραπεία της(εν μέρει λόγω υποπλασίας ορισμενων φλεβών)μια κάστα μελων που είναι οι ίδιοι και ίδιοι τους λένε:Οτι όλα θα πάνε καλα,Μην φοβασαι,Πηγαινε σε Νευρολόγο και άλλες παρόμοιες μπαρούφες.
Το μέλος ΧΑΜΟΓΕΛΑ είναι στο φόρουμ 1 έτος και τώρα πήρε χαμπάρι τι εστί χενφα.Δεν φταίει αυτή φταίνε οι υπόλοιποι που όταν μπήκε τις γράψανε τις γνωστές μ@λ@κίες που προανέφερα παραπάνω.
Να σε ρωτησω βρε μελος Petro!.....
Συναδει με το ιδιαιτερο διαιτολογιο σου το φαρμακι που σταζεις για τους συνασθενεις σου,η σου προκαλει οπως φανταζομαι,καποιες παρενεργειες οπως γαστρεντερικες διαταραχες,πχ φουσκωματακια,καουρες και αλλα?και αν ναι,πως αντιμετωπιζεις αυτην την ενδεχομενως δυσαρεστη κατασταση?
 #73486  από Γιάννης
 Πέμ Ιουν 14, 2012 10:47 am
maria E έγραψε:Συναδει με το ιδιαιτερο διαιτολογιο σου το φαρμακι που σταζεις για τους συνασθενεις σου,η σου προκαλει οπως φανταζομαι,καποιες παρενεργειες οπως γαστρεντερικες διαταραχες,πχ φουσκωματακια,καουρες και αλλα?και αν ναι,πως αντιμετωπιζεις αυτην την ενδεχομενως δυσαρεστη κατασταση?
Έχει εναποθέσει στη διακριτική ευχέρεια του παράγοντα τύχη την κατάποση θανατηφόρας δόσης.
 #73712  από sophie
 Δευ Ιουν 18, 2012 10:17 pm
Petro! έγραψε: Vasiliki ξέρεις γιατί λυπάμαι εν γένει?Εγγράφονται καθημερινώς νέα άτομα με ΣΚΠ και αντί να τους πείσουμε ότι έχει βρεθεί η αιτία της νόσου και η εν μέρει θεραπεία της(εν μέρει λόγω υποπλασίας ορισμενων φλεβών)μια κάστα μελων που είναι οι ίδιοι και ίδιοι τους λένε:Οτι όλα θα πάνε καλα,Μην φοβασαι,Πηγαινε σε Νευρολόγο και άλλες παρόμοιες μπαρούφες.
Το μέλος ΧΑΜΟΓΕΛΑ είναι στο φόρουμ 1 έτος και τώρα πήρε χαμπάρι τι εστί χενφα.Δεν φταίει αυτή φταίνε οι υπόλοιποι που όταν μπήκε της γράψανε τις γνωστές μ@λ@κίες που προανέφερα παραπάνω.
Γεια σου Petro!,
Λυπάμαι που στο λέω αλλά η αιτία της νόσου ΔΕΝ έχει βρεθεί. Δεν μπορείς να είσαι τόσο απόλυτος και να λες ότι αυτά που λένε οι περισσότεροι εδώ μέσα στο forum, είναι μ@λ@κίες! Καλώς κάνεις εσύ και υποστηρίζεις αυτή την θεωρία γιατί πιστεύεις ότι όντως είναι η λύση του προβλήματος μας, όμως δεν μπορείς να την επιβάλλεις στους άλλους. Μπορεί στο μέλλον να αποδειχτεί ότι αυτό ήταν τελικά, όμως με τα σημερινά δεδομένα και σύμφωνα με την παθοφυσιολογία της ΣΚΠ είναι αυτοάνοση ασθένεια. Αυτό πιστεύω εγώ, λάθος ή σωστό δεν ξέρω και ούτε έχω σκοπό να επιβάλλω την δική μου γνώμη σε κανέναν όμως δεν μπορείς να λες ότι έχει βρεθεί η αιτία της νόσου γιατί είναι μεγάλο λάθος.
Δεν κατακρίνω σε καμία περίπτωση τα πιστεύω σου (ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει και το σέβομαι) απλά το μόνο που ήθελα να διορθώσω σε όλο αυτό που έγραψες είναι η εξής πρόταση : "..να τους πείσουμε ότι έχει βρεθεί η αιτία της νόσου..", γιατί όχι δεν έχει βρεθεί ακόμη!
Μακάρι να βρεθεί! Και ας είναι και η φλεβική ανεπάρκεια, τίποτα δεν αποκλείουμε! Μακάρι να έχεις δίκιο αλλά όπως είπα και πριν είναι πολύ νωρίς ακόμη για να ξέρουμε.
Φιλικά πάντα! :)
 #73717  από soft-machine
 Δευ Ιουν 18, 2012 10:56 pm
PETRO! αναγνωρίζω τη σημασία τησ διατροφής και της σωστής άσκησης αλλά έχουν τα όριά τους. Το θέμα είναι να αντιμετωπιστεί η αιτία και ίσως η απάντηση είναι στις στενώσεις που ανέφερες- ο χρόνος θα δείξει. Ανέφερες ότι η άζυγος δεν έχει πρόβλημα και ίσως αυτό εξηγεί την καλή σου κατάσταση κινητικά. Προσωπικά γνωρίζω ασθενή με ολιστικό γιατρό που δεν είναι τόσο καλά και άλλον που δεν έχει ιδέα γι αυτά που συζητάμε αλλά οδηγεί μηχανή.
 #73746  από litsa
 Τρί Ιουν 19, 2012 1:19 pm
η χένφα βρίσκεται στους ασθενείς σε ένα 5 - 7 % ...
 #73754  από litsa
 Τρί Ιουν 19, 2012 2:31 pm
έρευνες μήτσος δεν έχω ..!
γιατρός μου το είπε και το μεταφέρω...
απλά πράγματα.. !!!

ντοκτορά της οξφόρδης δεν έχω πάρει, ούτε και πρόκειται..

δώσε μας λοιπόν την έρευνα των 30% ..
 #73759  από sophie
 Τρί Ιουν 19, 2012 3:10 pm
sou έγραψε:Sophie, η παθοφυσιολογία της νόσου είναι τέτοια που απλά είναι αδύνατον να είναι αυτοάνοση. Αυτό συμβαίνει από πολύ πριν την ανακάλυψη της <ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΗ_ΦΛΕΒΙΚΗ_ΝΟΣΟΣ>.
sou, δεν συμφωνώ με αυτό, σαφώς και είναι αυτοάνοση μέχρι να αποδειχτεί με εργαστηριακές έρευνες το αντίθετο. Διάβασε ανοσολογία σε συνδυασμό με νευροβιολογία και θα δεις πως μιλάμε για αυτοανοσία και όχι για φλεβική νόσο.
podiki έγραψε: υγ. δεν πίστευα πως υπάρχουν ακόμα ασθενείς που πιστεύουν ακόμα σε θεωρίες αυτοανοσίας!
Εντυπωσιάζομαι !
Ξαναλέω δεν είμαι ενάντια αυτής της θεωρίας αλλά είμαι πολύ δύσπιστη ακόμη. Μέχρι να έχω αποτελέσματα στα χέρια μου που να δείχνουν ξεκάθαρα πως είναι φλεβική νόσος, θα συνεχίζω να υποστηρίζω την αυτοανοσία γιατί αυτά διδάχτηκα, με αυτά ασχολούμαι και θα συνεχίζω να ασχολούμαι και στο μέλλον.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7