• προγραμμα διατροφης!

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #71694  από anni
 Τετ Μάιος 16, 2012 12:06 pm
παιδια δεν ειναι καλη ιδεα να βαλουμε θεμα
τι ειναι καλο να τρωμε τι πρεπει να αποφευγουμε
εχουμε κανενα διατροφολογο ....;
φτανει μονο η υγιεινη διατροφη ή θελει πολυ παραπανω...
.
σκεφτομαι μηπως οι πονοι που εχω :think:
προσπαθω να τρωω οχι πολλα κρεατα....οχι λιπαρα ...αλλα δεν τα εχω βγαλει εντελως απο τη διατροφη μου...και μου αρεσουν πολυ τα γλυκα....ειναι τοσο κακο αυτο;...εσεις τι τρωτε;
πρεπει να ακολουθουμε συγκεκριμενο τυπο διατροφης;
 #71716  από ahilleas
 Τετ Μάιος 16, 2012 5:02 pm
Γεια σου Anni!Ο γιατρος μου,ποτέ δεν έκανε αναφορά σε φαγητά,ποτά κλπ.Το μοναδικο που μου έχει πει να προσέχω,είναι η υπερβολή,η απότομη μεταβολή βάρους και γενικά οι μεγάλες και απότομες αλλαγές στις συνήθειες μου.Άρα μπορούμε να πάμε για κανένα ουζάκι ή κρασάκι!lol Και τα γλυκά είναι μέσα στο πρόγραμμα! χαχαχα
 #71726  από billios
 Τετ Μάιος 16, 2012 9:58 pm
Και ομως οφειλω να συμφωνησω με οτι σου εγραψε ο Petro!
Ειναι ενας καλος μπουσουλας τα παραπανω,θα προσθεσω τον βασιλικο πολτο αν εχεις οικονομικη δυνατοτητα και αν μπορεις να βρεις απο μελισοκομο,επισης θα πρεπει να προσθεσεις τα ψαρια στη διατροφη σου,σημαντικο ειναι επισης να μην ξεπερνας ημερησιως σε καταναλωση τα 25 gr ακορεστου λιπους.
Μπορεις να τα διασταυρωσεις ολα αυτα με εναν διατροφολογο αν και οποιον γιατρο και αν ρωτησης θα σου πει να προσεχεις την διατροφη σου,τα λιπαρα και οι χλαπατσες στα κρεατα ειναι εχθρος! :greetings-waveyellow:

Υ.Γ. Εδω ειναι ενα ανοιχτο φορουμ στο οποιο καταθετουμε δημοσια τις γνωσεις και την αποψη μας,αυτο γινεται για να οφελειθουν οσο δυνατον παραπανω απο ενα ατομο,με τα Π.Μ δυστηχως αυτο δεν ειναι δυνατον
 #71812  από ΑΝΤΙΓΟΝAKI
 Παρ Μάιος 18, 2012 1:37 pm
petro! έγραψε:Άμα θέλεις να σου πω και άλλες λεπτομέρειες θα το κάνω με χαρά αλλά μέσω ΠΜ και όχι δημοσιως.Θελω να το σεβαστείς αυτό!
???????????

Το τί τρώει κανείς είναι μυστικό, όπως η ψήφος???????????

Το ΠΜ, είναι το παραβάν?????????

ΟΚ, εγώ δεν το κρατώ μυστικό, ψήφισα "βασιλικό πολτό".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΝΤΙΓΟΝAKI την Παρ Μάιος 18, 2012 2:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #71817  από vasia
 Παρ Μάιος 18, 2012 2:02 pm
Petro! ο καφες βλαπτει?Επισης η γυρη και ο βασιλικος πολτος βοηθουν?ακομα ειχα καπου διαβασει οτι πρεπει να αποφευγεται το γαλα κ η γλουτενη..ισχυει?
 #71865  από Κωνσταντίνα
 Παρ Μάιος 18, 2012 8:11 pm
Όταν λέμε όχι γαλακτοκομικά εννοούμε, ούτε ....γιαουρτάκι με πετσούλα, ούτε ......λίγη κεφαλογραβιέρα κρήτης με παξιμαδάκι ολικής άλεσης;;;;
 #71866  από vasia
 Παρ Μάιος 18, 2012 8:56 pm
ευχαριστω για την απαντηση..πραγματικα διαβαζοντας σκεφτηκα οτι ο,τι τρωω απαγορευεται...
 #71871  από tom80
 Παρ Μάιος 18, 2012 10:36 pm
Mitsos83 έγραψε:Εμείς περιορίσαμε το κόκκινο κρέας στην 2-3 φορές τον μήνα (κοτόπουλο τρώμε πιο συχνά).
Φίλε mitsos,
Το κρέας καλό είναι καταναλώνεται συχνότερα 2-3 φορές την εβδομάδα.
Περιέχει βιταμίνη Β12 που είναι απαραίτητη για εμάς και δεν υπάρχει στα φρούτα
την καρνιτίνη (έχει προταθεί και για φάρμακο για την χρόνια κόπωση σε ΜS patients)
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14759641
και πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας (με απαραίτητα αμινοξέα)
Στο χοιρινό όμως κρέας ΟΧΙ (και δεν είμαι μουσουλμάνος!!!)
Στο κοτόπουλο μακριά από την πέτσα

Τα γλυκά απαγορεύονται για εμάς για 3 βασικούς λόγους:
1) Δεν έχουν κανένα απόλυτος θρεπτικό συστατικό και δεν παρέχουν κανένα απολύτως όφελος για την υγεία
2) Έχουν υπερβολική ζάχαρη η οποία αποτελεί τον 1από τους δύο λευκούς δολοφόνους ο άλλος είναι το αλάτι. Στο εξωτερικό υπάρχει μεγάλη καμπάνια για την μείωση της ποσότητας ζάχαρης και αλατιού
3) Περιέχουν παρά πολλά υδρογονωμένα ( trans) και πολλά κορεσμένα λιπαρά, τις πιο επικίνδυνες κατηγορίες Λιπαρών που όχι μόνο σου ανεβάζουν την κακή χοληστερίνη αλλά σου κατεβάζουν (τα trans) και την καλή χοληστερόλη (ΗDL).

Αν βγάλουν γλυκό με στέβια αντί για ζάχαρη και με έξτρα παρθένο ελαιόλαδο αντί για τα υδρογονωμένα θα τρώω γλυκά
 #71892  από anni
 Σάβ Μάιος 19, 2012 12:54 pm
ωραια,λοιπον δεν κανω και πολλα απο αυτα που λετε.....
θελει ριζικες αλλαγες....ειμαι πολυ προβληματισμενη.....καθολου γαλακτοκομικα ...και με το ασβεστιο τι γινεται;....και ψωμι καθολου...να μην μιλησω για τα γλυκα....εχω θεμα....


και τι τρωμε δηλαδη;
αλατι αν παρω απο τα βιολογικα ισως ειναι καλυτερα;
αχχ!! :think:
 #71894  από Κωνσταντίνα
 Σάβ Μάιος 19, 2012 5:33 pm
Petro! έγραψε:Kωνσταντίνα κανείς δεν είναι χωροφύλακας να σου πει τι θα βάλεις στον οργανισμό σου, είναι επιλογή σου τι θα τρως.
Μόνο να θυμάσαι πως ότι καλό κάνεις για τον οργανισμό σου αυτός θα σε ανταμείψει όπως και το αντίθετο.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτά που αναφερεις να επιτρεπονται?Δεν είναι γαλακτοκομικά?
Καλησπέρα στην παρέα,
με την πληροφόρηση που υπάρχει γύρω από την διατροφή, που εξασφαλίζει υγεία, μακροημέρευση, ενέργεια, ψυχική ανάταση και πολλά ακόμα ωφέλη, λίγο πολύ οι πάντες σήμερα γνωρίζουμε.Το θέμα είναι, πόσο έτοιμοι είμαστε να απαλείψουμε παλιούς τρόπους και συνήθειες που έχουν σχέση με το φαγητό και κατά προέκταση με τις κοινωνικές συναναστροφές μας.

Ρωτώ αν επιτρέπεται λίγο γραβιέρα Κρήτης και μου απαντάς δικαιολογημένα, "Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτά που αναφερεις να επιτρεπονται?Δεν είναι γαλακτοκομικά?" και πιάνω τον εαυτό μου να γίνομαι χαζή, επειδή φαίνεται πως θέλω το χρόνο μου, να σβήσω κάποιες συνήθειες ζωής, σαν τα παιδάκια που διαπραγματεύονται τη σοκολάτα τους.

Πρέπει να σου πω ότι με έχεις βοηθήσει και σ' ευχαριστώ.Το πρώτο που αφαίρεσα μαχαίρι είναι η ζάχαρη.Αφού προσπαθώ αυτό(δεν είμαι απόλυτη για τη νίκη, είναι δυνατός ο εχθρός), θα προσπαθώ να αποκτώ πιο σωστή συμπεριφορά, όσο περισσότερο γίνεται. :text-thankyouyellow:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7