• ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #111137  από marw19
 Πέμ Μάιος 21, 2015 1:31 pm
Καλημέρα, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω έναν άνθρωπο για 4 ώρες την ημέρα χωρίς να πρέπει να πουλήσω το σπίτι για να τον πληρώσω?
:smile-muscle:
 #111256  από GEORGE
 Πέμ Μάιος 28, 2015 3:11 pm
Καλησπέρα Marw 19. Σε ποια περιοχή είσαι?
 #111456  από marw19
 Σάβ Ιουν 06, 2015 12:31 pm
GEORGE έγραψε:Καλησπέρα Marw 19. Σε ποια περιοχή είσαι?
Καλημέρα GEORGE, είμαι στην Αθήνα, στου Ζωγράφου και δεν μπορώ να βρω έναν άνθρωπο να με βοηθήσει να ζήσω με αξιοπρέπεια...
 #111462  από Γιάννης
 Σάβ Ιουν 06, 2015 2:25 pm
marw19, αν θέλεις να γίνεις λίγο πιο αναλυτική, ίσως βρεθεί κάτι και ίσως βοηθηθούν και άλλοι. Ελπίζω (χωρίς να θέλω να γίνω πιο αναλυτικός) να καταλαβαίνεις (είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις) ότι η κατάσταση όλων όσων πάσχουν από σκλήρυνση δεν είναι ίδια.
 #111465  από marw19
 Σάβ Ιουν 06, 2015 2:47 pm
Γιάννη, είμαι αργά περιπατητική, ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ , έχω ηλεκτροκίνητο αμαξίδιο και χρειάζομαι έναν άνθρωπο να με βοηθήσει ως την τουαλέτα και να μου κρατήσει το χέρι να σηκωθώ. Εταιρία που βρίσκει βοήθειες μου κοστίζει ΑΝΕΠΙΤΥΧΩΣ για 4 ώρες , 600 ευρώ μηνιαία........ΓΙΑΤΙ ΟΣΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟ???? :emojis-20:
 #111468  από Γιάννης
 Σάβ Ιουν 06, 2015 3:04 pm
marw19 έγραψε:ΓΙΑΤΙ ΟΣΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟ????
Γιατί ξέρουν ότι όποιος έχει ανάγκη θα κόψει το λαιμό του να πληρώσει όσα του ζητήσουν.
Εγώ στη θέση σου θα έβαζα μια αγγελία στις κολώνες της περιοχής "δίνω τόσα, για αυτό κι αυτό, τηλ. τάδε" είμαι σίγουρος ότι θα σε καλέσουν πολλές κυρίες
 #111469  από marw19
 Σάβ Ιουν 06, 2015 3:17 pm
Ε αυτό δεν το είχα σκεφτεί....,ειλικρινά. Και ξέρεις, μένω ΔΥΣΤΥΧΩΣ στην ίδια γειτονιά που γεννήθηκα. Ολοι τρομάζουν όταν με βλέπουν αφού με θυμούνται αλλιώς. Νοοτροπία χωριού. Πρόσβαση πουθενά, δομημένα όλα ΜΟΝΟ για κινητικά ικανούς , αλλά το "Αχ την κακομοίρα" πάει σύννεφο :emojis-32:
 #111472  από Γιάννης
 Σάβ Ιουν 06, 2015 4:50 pm
Απ' αυτά δεν πρέπει να μασάς, έχω πάει μια μέρα στο νοσοκομείο...περνάω με το rollator δίπλα από γριά...και ακούω...

 #111477  από Γιάννης
 Σάβ Ιουν 06, 2015 7:36 pm
marw19 έγραψε:Γιάννη, είμαι αργά περιπατητική, έχω ηλεκτροκίνητο αμαξίδιο
Πάντως, μιας και γνωριστήκαμε, να μου επιτρέψεις μια παρατήρηση. Έστω και αργά περιπατητική με αμαξίδιο και δη ηλεκτροκίνητο δεν πρέπει απαραίτητα να συμβαδίζουν. Rollator έχεις δοκιμάσει;

Εικόνα
 #111481  από Κώστας
 Κυρ Ιουν 07, 2015 12:06 am
Αν η εργονομία του μπάνιου σου το επιτρέπει, μπορείς να τοποθετήσεις δίπλα από τη λεκάνη λαβές, ώστε να σε βοηθούν να κρατιέσαι όταν σηκώνεσαι αλλά και όταν κάθεσαι. Είναι μια σημαντική βοήθεια εφ΄ όσων μπορείς και στέκεσαι στα πόδια σου, που θα σου δώσει σιγουριά και αυτονομία.