• ιδεβενόνη

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #46069  από κωστας
 Τρί Ιαν 04, 2011 8:11 pm
Η ιδεβενόνη (idebenone) είναι ένα συνθετικό ανάλογο του συνενζύμου Q10 που παίρνει μέρος στον σχηματισμό κυτταρικής ενέργειας στα μιτοχόνδρια. Αν τα μιτοχόνδρια καταστραφούν ή παράγουν ελεύθερες ρίζες σε μεγάλες ποσότητες, αυτό είναι καταστροφικό για το κύτταρο και πολλές φορές και τα γειτονικά του κύτταρα.

Ο μηχανισμός δράσης της ιδεβενόνης είναι αρκετά κατανοητός. Έχει αρκετά δυνατή αντιοξειδωτική δράση, μεγαλύτερη από αυτή του συνενζύμου Q10, και μπορεί να λειτουργήσει αρκετά αποτελεσματικά ακόμα και σε συνθήκες χαμηλής παροχής οξυγόνου στα κύτταρα. Μπορεί να διέλθει στον εγκέφαλο με σχετική ευκολία, κάνοντας αποτελεσματική την χρήση της από το στόμα (per os). Λόγω αυτής της δράσης της έχει μελετηθεί για θεραπευτική εφαρμογή σε σύνδρομα όπου δυσλειτουργούν τα μιτοχόνδρια ή που είναι νευροεκπτωτικές όπως η αταξία Friedreich, Alzheimer, Parkinson, σκλύρηνση κατα πλάκας και άλλες.

Επίσης έχει βρεθεί ότι μπορεί να εμποδίσει σε πειραματικά μοντέλα το χάσιμο της ακοής από έκθεση σε δυνατό θόρυβο. Η πιο ενδιαφέρουσα ιδιότητά της είναι η δυνατότητα που έχει να προκαλεί ενδοεγκεφαλική αύξηση των νευροτροφικών παραγόντων (NGF/BDGF). Αυτοί οι παράγοντες είναι βασικοί για την σωστή ανάπτυξη των νευρώνων στον εγκέφαλο και ιδίως των αξόνων τους, του μέρους του νευρώνα δηλαδή που του επιτρέπει να επικοινωνεί με άλλους νευρώνες. Αν και γνωρίζουμε ότι τα εγκεφαλικά κύτταρα κατά κανόνα δεν αναγεννιούνται, οι νευροτροφικοί παράγοντες μπορούν να βοηθήσουν τον εγκέφαλο μετά από μια βλάβη να αντισταθμίσει την απώλεια κυττάρων με μεγαλύτερο αριθμό συνδέσεων μεταξύ των εναπομεινάντων. Με αυτό το σκεπτικό η ιδεβενόνη θα μπορούσε να αποτελέσει θεραπευτικό συμπλήρωμα σε περιπτώσεις νευρολογικής βλάβης.

Παρενέργειες δεν έχουν παρατηρηθεί ως τώρα
 #46080  από FANTOMAS
 Τετ Ιαν 05, 2011 9:50 am
ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΒΙΤΑΜΙΝΩΝ, ΕΚΤΙΜΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΜΟΥ......


THNKS KΩΣΤΑ
 #46097  από κωστας
 Τετ Ιαν 05, 2011 3:13 pm
φιλε fantoma μου το προτεινε ενας φιλος μου που ασχολειται με bodybuilding(2 μετρα 130 κιλα) και τα περνει μαζι με αλλα συμπληρωματα,αμινοξεα,πρωτεινες κτλ μου ειπε οτι σε πολλες χωρες οι ασθενης με σκπ(πχ αμερικη),parkinson κτλ παιρνουν ιδεβενονη χωρις αλλη θεραπεια και εχουν εντυπωσιακα αποτελεσματα!την εχω βρει σαν συμπληρωμα 180mg και το ποιο σημαντικο ειναι οτι δεν εχει παρενεργειες!αρχικα σκεφτομουν να περνω q-10 αλλα απ'οτι ειδα εχει ποιο δυνατή αντιοξειδωτική δράση,σε καμια δεκαρια μερες μαζι με αλλες βιταμινες θα αρχισω και'γω!
 #46101  από FANTOMAS
 Τετ Ιαν 05, 2011 8:48 pm
εγώ απ οτι διάβασα μια καλή ημερίσια δόση (για υγιεις) είναι τα 90 mg αρα εμείς θα θέλουμε το κατι της παραπάνω
 #46102  από κωστας
 Τετ Ιαν 05, 2011 9:22 pm
εμεις θελουμε πολαπλασιες απ'οτι εχω καταλαβει σε ολα τα συμπληρωματα μονο τοτε θα εχουμε καποια αποτελεσματα(βιταμινες d,E,b κτλ) ακομα και στα ιχθυελαια,μαλιστα παλια το ειχα εφορμοσει κιολαςσ 3 κουταλιες της σουπας την ημερα-μεσα σε ενα μηνα μου ειχαν φυγει ολα τα μουδιασματα και ειχα μεγαλη αντοχη στην ζεστη αλλα δεν μπορουσα να συνεχισω αλλο μου ερχοταν αηδια απο την πολυ ψαριλα!οσο αφορα την ιδεβενονη θα αρχισω με 180 αρχικα και μετα ισως το διπλασιασω θα το σκεφτω δεν ξερουν και οι γιατροι να ρωτησω...οπως και με το q-10,συγκεκριμενα χθες που ρωτησα μου ειπε ενας γιατρος μεχρι 100mg την ημερα,ενω για να βοηθησει στις Εκφυλιστικές παθήσεις του εγκεφάλου οπως η δικια μας θελει τουλαχιστον 400 mg την ημερα!!!
 #46323  από Katrin
 Δευ Ιαν 10, 2011 12:58 pm
κωστας έγραψε:εμεις θελουμε πολαπλασιες απ'οτι εχω καταλαβει σε ολα τα συμπληρωματα μονο τοτε θα εχουμε καποια αποτελεσματα(βιταμινες d,E,b κτλ) ακομα και στα ιχθυελαια,μαλιστα παλια το ειχα εφορμοσει κιολαςσ 3 κουταλιες της σουπας την ημερα-μεσα σε ενα μηνα μου ειχαν φυγει ολα τα μουδιασματα και ειχα μεγαλη αντοχη στην ζεστη αλλα δεν μπορουσα να συνεχισω αλλο μου ερχοταν αηδια απο την πολυ ψαριλα!οσο αφορα την ιδεβενονη θα αρχισω με 180 αρχικα και μετα ισως το διπλασιασω θα το σκεφτω δεν ξερουν και οι γιατροι να ρωτησω...οπως και με το q-10,συγκεκριμενα χθες που ρωτησα μου ειπε ενας γιατρος μεχρι 100mg την ημερα,ενω για να βοηθησει στις Εκφυλιστικές παθήσεις του εγκεφάλου οπως η δικια μας θελει τουλαχιστον 400 mg την ημερα!!!
Κώστα δεν είναι πολλά τα 400 mg?
 #95304  από nikos501
 Κυρ Οκτ 06, 2013 5:28 pm
Παρόλο που έχουν περάσει χρόνια θα επαναφέρω το θέμα..
Τελικά δοκίμασε κανείς την ιδεβενόνη;
Σκέφτομαι να παραγγείλω τις επόμενες ημέρες.
 #112857  από ΓιαννηςΑγιαννης
 Παρ Σεπ 04, 2015 9:41 pm
Ψάχνοντας στα παλια βρήκα αυτό... ΚΏΣΤΑ είχες πρόοδο με το συγκεκριμένο προϊόν?
Ψάχνω επίσης την προπολη σαν αντιοξυδοτικο

κάποια εμπειρία από κάποια/ον συνάδελφο?
 #112994  από passenger69
 Πέμ Σεπ 17, 2015 2:52 pm
ΓιαννηςΑγιαννης έγραψε:Ψάχνοντας στα παλια βρήκα αυτό... ΚΏΣΤΑ είχες πρόοδο με το συγκεκριμένο προϊόν?
Ψάχνω επίσης την προπολη σαν αντιοξυδοτικο

κάποια εμπειρία από κάποια/ον συνάδελφο?
Την προπολη σε τι μορφη τη θελεις; Περιμενω να βγαλω αυτες τις μερες , ειναι καθαρη προπολη που την εχω συλλεξει με σιτα προπολης και σκεφτομουν να την χρησιμοποιησω για βαμα προπολης.
 #112999  από ΓιαννηςΑγιαννης
 Πέμ Σεπ 17, 2015 8:15 pm
Και σκέτη για μάσημα η με αλκοόλη βαμα. όλα τα αλέθει ο καλός ο μύλος..
πότε την βγάζεις?
Θέλεις βοηθό?