• Αλόη βερα, κάνει καλό?

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #64916  από paraskevi
 Δευ Δεκ 05, 2011 11:08 pm
Καλησπέρα σε όλους σας!!

Ελπίζω να είστε όλοι καλά αν και η υγρασία τοων τελευταιων ημερών δεν είναι και η καλύτερη! Μα πότε πια θα έρθει για τα καλά ο χειμώνας???

Τεσπά, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την αλόη βέρα... Υπάρχει κανείς που να παίρνει χυμό αλόης? Τελικά κάνει τίποτα στην σκλήρυνση? Εχω τις αμφιβολίες μου για την αποτελεσματικότητα στην νόσο μας και η καχυποψία μου με κάνει να σκεφτομαι ότι στο βωμό του κέρδους και της "ευρεσης φαρμάκου" παίζονται πολλά...

Αν κάποιος ξέρει κάτι, έχει ακούσει ή έχει δοκιμάσει θα ήθελα να ακούσω γνώμες κ εμπειρίες..

Καλό βραδυ σε όλους!!!!!!!!
 #64927  από ahilleas
 Τρί Δεκ 06, 2011 9:57 am
Καλημέρα.Για το χυμό δε ξέρω να σου απαντήσω.Αλόη βέρα χρησιμοποιώ μόνο σε μορφή κρέμας,για τα σημάδια των ενέσεων μπεταφερον που κάνω.
 #65044  από paraskevi
 Πέμ Δεκ 08, 2011 12:15 am
Γεια σου! Και κάνει τίποτα η κρέμα? Για τα σημάδια να υποθέσω..θα ηταν χρησιμη κ για τα δικα μου απο το rebif.
 #65047  από ahilleas
 Πέμ Δεκ 08, 2011 8:40 am
Τα εξαφανίζει αμμέσως.Αν και δεν εμφανίζοντε πάντα,όποτε παρουσιάζοντε,τη χρησιμοποιώ.
 #65049  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Δεκ 08, 2011 9:59 am
paraskevi έγραψε:Καλησπέρα σε όλους σας!!

Ελπίζω να είστε όλοι καλά αν και η υγρασία τοων τελευταιων ημερών δεν είναι και η καλύτερη! Μα πότε πια θα έρθει για τα καλά ο χειμώνας???

Τεσπά, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την αλόη βέρα... Υπάρχει κανείς που να παίρνει χυμό αλόης? Τελικά κάνει τίποτα στην σκλήρυνση? Εχω τις αμφιβολίες μου για την αποτελεσματικότητα στην νόσο μας και η καχυποψία μου με κάνει να σκεφτομαι ότι στο βωμό του κέρδους και της "ευρεσης φαρμάκου" παίζονται πολλά...

Αν κάποιος ξέρει κάτι, έχει ακούσει ή έχει δοκιμάσει θα ήθελα να ακούσω γνώμες κ εμπειρίες..

Καλό βραδυ σε όλους!!!!!!!!
Καλημερα !!!! Αν ψαξεις στο google, θα βρεις αρκετες πληροφοριες για την αλοη ! Γραφει οτι ενδεικνυται και για την σκπ ! Δεν ξερω αν φερνει αποτελεσμα ! Δεν την εχω δοκιμασει ! Εχω φιλους, μη συνασθενεις, που την χρησιμοποιουν σ'ολες τις μορφες της και ειναι κατενθουσιασμενοι!!! Θα ηθελα να την δοκιμασω αλλα κολλαω στα.... :twocents-mytwocents: :twocents-twocents: :twocents-twocents: :twocents-twocents:
 #65074  από paraskevi
 Πέμ Δεκ 08, 2011 4:22 pm
Καλησπέρα!!!

Αχιλλεα σε ευχαριστώ για την πληροφορια γιατι ειχα δοκιμασει πολλα για τα σημαδια αλλα τιποτα!Θα την δοκιμασω γιατι το καλοκαιρι ειδικα φαινονται χαλια.. ασε που γινονται κ χειροτερα με τον ηλιο!

Άννα το έχω ψαξει και γενικα δεν αντιλεγω και για τις θεραυπευτικες του ιδιοτητες (αλλα και ως μασκα προσωπου ειναι τελεια!) αλλά οσο αφορα την σκπ δεν ξερω...ακουω πολλα το τελευταιο διαστημα και με μια εντονη πειθω θα ελεγα και με βαζει σε σκεψεις..προσωπικα κ εχω δισταζω να το ξεκινησω και οχι μονο λόγω λεφτων (ηδη δινω πολλα σε αλλα συμπληρωματα) . Ωστοσο εχω ακουσει οτι σε θεματα δυσκοιλιοτητας ειναι γιατρικο!
 #65539  από eleni giagkoula
 Κυρ Δεκ 18, 2011 8:04 pm
ΕΓΩ ΠΙΝΩ ΤΟ ΧΥΜΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ .
ΥΠΟΦΕΡΩ ΑΠΟ ΣΚΠ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΕΝΗ
 #65546  από paraskevi
 Κυρ Δεκ 18, 2011 11:40 pm
Γεια σου Ελενη,

σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Τον Νοεμβριο εκλεισα 3 χρονια (αν και διαγνωστηκε τον Ιανουαριο..) και τωρα αρχισα να νιωθω πολυ καλυτερα...
Όσο για την αλοη ειμαι υπο σκεψη γιατι 1) η ΣκΠ θελει τον χρονο της από ότι καταλαβα τωρα πια, 2) το κοστος του χυμου αλοης ειναι ακριβός και 3) ηδη παιρνω ενα μικρο κοκτειλ βιταμινων-συμπληρωματων (εκτος rebif βεβαιως βεβαιως..) και βαρεθηκα να χαπακωνομαι!
 #66164  από passenger
 Κυρ Ιαν 08, 2012 6:09 pm
Δηλ. ποσο κανει ρε παιδια ;
 #66165  από paraskevi
 Κυρ Ιαν 08, 2012 6:18 pm
Αν δεν κανω λαθος το 1lt χυμο αλόης κάνει περιπου τα 30 ευρω...και αν υποθεσουμε ότι η δοσολογια αρχικα ειναι από 2 έως 4 κουταλιες της σουπας πριν το φαγητο σου φτανει για μια βδομαδα!!! Αστα!!!