• ΕΛΛΕΙΨΗ Β12

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #34164  από ΜΑΤΙΝΑ
 Κυρ Ιούλ 18, 2010 2:44 pm
Η ελλειψη της β12 εχει καμια σχεση με την υπαρξη εστιων στον εγκεφαλο?
 #34165  από ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ
 Κυρ Ιούλ 18, 2010 2:45 pm
ΜΑΤΙΝΑ έγραψε:Η ελλειψη της β12 εχει καμια σχεση με την υπαρξη εστιων στον εγκεφαλο?
ΕΙΠΑΜΕ
ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :greetings-waveyellow:
 #47161  από kath
 Παρ Ιαν 28, 2011 3:39 pm
Παιδια σημερα εκανα εξετασεις αιματος και η β12 ειναι χαμηλα,145 με οριο το 180.Θα πρεπει να κανω ενεσεις neurobion ενδομυικα.Δεν εχω ξανακανει.Πονανε αυτες?Ξερει κανεις κατι σχετικο?Μηπως οντως τελικα η ελλειψη της εχει σχεση με τη σκπ?
 #47163  από elenipir
 Παρ Ιαν 28, 2011 3:48 pm
kath έγραψε:Παιδια σημερα εκανα εξετασεις αιματος και η β12 ειναι χαμηλα,145 με οριο το 180.Θα πρεπει να κανω ενεσεις neurobion ενδομυικα.Δεν εχω ξανακανει.Πονανε αυτες?Ξερει κανεις κατι σχετικο?Μηπως οντως τελικα η ελλειψη της εχει σχεση με τη σκπ?
Γεια σου
ειχα κανει παλια ενεσεις neurobion πονανε λιγο οπως ολες οι βιταμινες το μυστικο ειναι να στην κανουνε σιγα σιγα .
Τωρα το αν εχουν σχεση με την ΣΚΠ δεν νομιζω η λυση να ειναι τοσο απλη :obscene-hanged: :sad-roulette: !!!!!!
Ευχομαι να τις ξεκινησεις και να πανε ολα καλα εγω τις σταματησα γιατι με ειχαν συνεχεια στην τσιτα :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: !!!!
 #47194  από kath
 Σάβ Ιαν 29, 2011 10:49 am
elenipir έγραψε:
kath έγραψε:Παιδια σημερα εκανα εξετασεις αιματος και η β12 ειναι χαμηλα,145 με οριο το 180.Θα πρεπει να κανω ενεσεις neurobion ενδομυικα.Δεν εχω ξανακανει.Πονανε αυτες?Ξερει κανεις κατι σχετικο?Μηπως οντως τελικα η ελλειψη της εχει σχεση με τη σκπ?
Γεια σου
ειχα κανει παλια ενεσεις neurobion πονανε λιγο οπως ολες οι βιταμινες το μυστικο ειναι να στην κανουνε σιγα σιγα .
Τωρα το αν εχουν σχεση με την ΣΚΠ δεν νομιζω η λυση να ειναι τοσο απλη :obscene-hanged: :sad-roulette: !!!!!!
Ευχομαι να τις ξεκινησεις και να πανε ολα καλα εγω τις σταματησα γιατι με ειχαν συνεχεια στην τσιτα :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: !!!!
Σε ευχαριστω πολυ elenipir
Απο Δευτερα παω φαρμακειο κ ξεκιναω.Οταν γεμισω τις αποθηκες εχω να παω και στον γαστρεντερολογο,μου ειπε η νευρολογος, για να εξεταστει τον αν απορροφαται σωστα απο το στομαχι,εντερο κλπ διαφορετικα θα πρεπει να παιρνω β12 που και που συνεχεια απ ο,τι μου ειπε.Εσυ απο οταν τις σταματησες το εχεις ξαναεξετασει να δεις την τιμη της?
Ευχομαι κ ελπιζω να την απορροφαει σωστα ο οργανισμος μου κ να ξεμπλεξω οκ γιατι ελεος δεν μας φτανει το τρυπημα μερα παρα μερα τωρα προεκυψαν κ αυτα τα τρυπηματα.Κουραστηκα πια κ ωρες ωρες εκνευριζομαι πολυ αλλα δν βγαινει κ τιποτα.
 #47195  από elenipir
 Σάβ Ιαν 29, 2011 11:00 am
Καλημερα ,
εγω τις σταματησα γιατι μου δημιουργουσαν εκνευρισμο και πολυ αλλα πολυ τσιτα .
Τωρα οσο αναφορα τη Β12 μονη της σε ενεση νομιζω οτι δεν υπαρχει στην ελλαδα .
Οι τιμες γενικα σε ολες τις εξετασεις που κανω για ολα ειναι φυσιολογικες ;)
Τα τρυπηματα ειναι μερος της ζωη μας σε πολλους απο εμας . :obscene-hanged:
Να μη νευριαζεις :eusa-naughty: δεν κανει καλο :eusa-dance:
Καλη αρχη λοιπον , ευχομαι να πανε ολα καλα :romance-kisscheek: :greetings-waveyellow:
 #47234  από kath
 Σάβ Ιαν 29, 2011 5:01 pm
πολλα thanks elenipir
πολλα thanks sou.Θα ρωτησω γιατι πολυ πιθανο να τη χρειαστω απ ο,τι φαινεται
 #47918  από geor.gia
 Παρ Φεβ 11, 2011 8:49 am
sou έγραψε:
elenipir έγραψε:Τωρα οσο αναφορα τη Β12 μονη της σε ενεση νομιζω οτι δεν υπαρχει στην ελλαδα.
Νομίζω υπάρχει και τη λένε Articlox.
οντως υπαρχει και τη λενε articlox. εκανα εγω περσι το χειμωνα επι 4 μηνες. στην αρχη μια καθε μερα και μετα 3 την εβδομαδα. οταν εκανα εξετασεις το μαϊο, αφου τις ειχα σταματησει, εδειξαν οτι ειχε καλυφθει το ποσοστο της βιταμινης που ελειπε και δεν ξανακανα. ομως μου ειχαν επισημανει οτι σε ενα χρονο περιπου θα πρεπει να ξανακοιταξω το επιπεδο της βιταμινης για να δουν αν ο οργανισμος το απορροφησε σωστα. οσο για τη σχεση με τη σκληρυνση, η τοτε νευρολογος μου ειχε αναφερει οτι πρεπει να κανουμε τις εξετασεις για Β12 και Ε γιατι ειναι βιταμινες που επηρεαζουν το ΚΝΣ και αρα η ελλειψη τους επιδεινωνει την οποια κατασταση.
 #47919  από FANTOMAS
 Παρ Φεβ 11, 2011 10:06 am
Η λήψη από το στόμα ανωτέρω βιταμινών δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες σας μακροπρόθεσμα ;
 #47936  από FANTOMAS
 Παρ Φεβ 11, 2011 2:29 pm
sou έγραψε:Μπορεί, αλλά η Β12 είναι λίγο ιδιαίτερη, όσον αφορά την απορρόφησή της. Προσκολλάται στον λεγόμενο "ενδογενή παραγοντα" (ΕΠ, intrinsic factor στα Αγγλικά) που εκκρίνεται στο στομάχι και απορροφάται πολύ αργότερα στο έντερο. Αν δεν προσκολληθεί ο ΕΠ, η βιταμίνη θα πάει στο καζανάκi.
Οπότε στην ερώτηση που είχα κάνει τότε εδώ : viewtopic.php?f=35&t=1699&st=0&sk=t&sd=a&start=30

εγώ τι απέλαβα μέσω της ούρησης την επιπλέον βιταμίνη ή όλη ;