• Υποτροπή πριν τον πρώτο χρόνο σε Tecfidera

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #127217  από thodoris
 Πέμ Μαρ 09, 2017 2:21 pm
Καλησπέρα,

μετά τη συμπλήρωση 11 μηνών σε Tecfidera εμφανίστηκε ένα σχετικά ήπιο μούδισμα σε δεξί χέρι και ακροδάκτυλα αριστερού. Πέρασε σε περίπου 2 εβδομάδες. Πρίν το επεισόδιο αυτό εμφανίστηκε ίλιγγος που διαρκούσε λίγα δευτερόλεπτα και ερχόταν μετά απο απότομες κινήσεις. Ο ίλιγγος αυτός σταμάτησε μετά απο δύο μήνες ενώ εμφανίστηκε 3-4 φορές στο διάστημα αυτό.

Η μαγνητική που έγινε 1 μήνα πριν το επεισόδιο με το μούδιασμα (μόνο εγκεφάλου) έδειξε μικρή διεύρυνση μιας παλιάς εστίας (χωρίς κατακράτηση σκιαγραφικού).

Η ερώτηση είναι:
Με αυτά τα στοιχεία η θεραπεία με Tecfidera θεωρείται επιτυχημένη; Μήπως πρέπει με τα στοιχεία αυτά να γίνει αλλαγή θεραπείας;

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία με νέο επεισόδιο όσο είναι σε Tecfidera? Ποια ήταν η γνώμη του νευρολόγου;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thodoris την Πέμ Μαρ 09, 2017 2:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #127218  από mimi
 Πέμ Μαρ 09, 2017 2:26 pm
Καλησπέρα
Κάτι ζσλαδες έχω και εγώ τελευταία.
Εσένα ό δικος σου γιατρός το σου είπε να συνεχίσεις;
 #127219  από thodoris
 Πέμ Μαρ 09, 2017 2:41 pm
mimi έγραψε: Εσένα ό δικος σου γιατρός το σου είπε να συνεχίσεις;
Σήμερα θα μιλήσουμε.
Γι'αυτό ήθελα να ξέρω αν σε άλλους δικαιολογήθηκε κάποιο επεισόδιο όσο είναι στη θεραπεία αυτή.
 #127222  από mimi
 Πέμ Μαρ 09, 2017 3:12 pm
Κοιτα εχω Κάτι ζσλαδες αλλά και εγώ την άλλη Δευτέρα έχω ραντεβού να δούμε.
Αν έχεις κάποιο νεότερο ενημέρωσε μας σε παρακαλω. Εύχομαι όλα να πάνε καλά για όλους μας.